ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2013
SEP-2012
[rog selectati]

Prima experienta

I love you - baby

Ce-ti doresti intr-o vacanta? Cat iti permiti financiar? Ce sa selectezi? Am pornit in vacanta ghidata de sfaturile voastre si s-a dovedir a fi o alegere foarte buna. Multumesc ionescunic si ileanaexpert datorita careia ne-am bucurat de visul Lefkada.

Aveam rezervare ieftina in Makrygialos [s-a dovedit a fi de doi bani zona respeciva] si ne-am gandit sa vizitam mai intii Tassos, apoi din Makry sa plecam spre Kalambaka -Meteora.

Zis si facut! Prima plecare din tara cu masina pe la Bechet, cu bacul. Scump si sinistru mod de a traversa marea noastra Dunare. Desi am dat anunt cu data plecarii, nu mi-a raspuns nimeni am intilnit pe bac alte doua masini care mergeau ca si noi in Tassos pentru prima oara prin Bulgaria si am traversat impreuna, destul de bine tara

Calatoria cu ferry a fost o incantare. pescarusii ne-au insotit de parca ne urau bun-venit. dupa viteza cu care ne imbarcasera profesionistii greci si mutenia pe care o capatasem de la autostrada Ignatia. (intre Kavala si Keramoti, gps ul a luat-o razna si ne-am trezit, pe un drum asfaltat, perfect, intre lanuri de porumb si vii unde am vazut cu nostalgie instalatiile de irigat si am realizat ca mereu pe perioada vizitelor ca mitul cu grecii lenesi este fals si ca noi...)

Am pornit de la ferry direct spre Ormos Prinou unde aveam rezervare pentru doua nopti, cu gandul sa fim instalati pana la caderea noptii. Obositi, cu ajutorul vesnicilor saritori localnici in jur de ora 16 eram cazati; am plecat din craiva pe la 6.

Nu as dori sa insist asupra cazarilor pe care le-am avut in cele11 nopti. : nu au fost si nici nu o sa fie prioritatea vacantelor noastre mai ales in afara tarii, am observat ca se ofera necesarul igienic si de bun simt la un minim pret. Pe viitor voi porni pe cont propriu.

Sa revin la Ormos! La prima vedere sotul a amutit si fiica mea se intreba retoric, dezamagita: asta e Grecia? balta asta este "marea"?

A doua zi aveam sa admiram sudul si estul insulei, sa ajungem si sa simtim ospitalitatea lui Kostas in Teologos si sa gustam bucatele lui, sa ne imbaiem in turcoazul Marii Egee, sa strabatem drumul pana la Plaja de marmura in pulberea lasata "special' de doua masini de DJ (asa ca intre olteni). Pe insula plina "ochi" de bulgari si de romani "ai nostrii" nu se desmint!

. Suntem in vacanta, suntem europeni si grecii sunt deschisi la suflet si la vorba, ne-am dorit sa-i cunoastem si ei ne-au lasat, am cunoscut satele lor prin care am trecut si simplitatea vietii lor/Nu am urmarit partea strict turistica ci am mers pe sugestiile celor de pe site.

Clar: nu au fost suficiente 2zile desi am exploatat tot timpul la maxim. Plecarea din Ormos a fost catre Kavala oras oriental si tot inainte pana la Makrygialos unde aveam printr-o agentie 7 nopti. FIASCO TOTAL! pot sa spun ca am stat 4zile, ne-am odihnit, am mancat cele mai bune si ieftine midii (au multe crescatorii ca la ei se poate) mai mult nu vreau sa spun!? Locatie de TRANZIT!

Impachetat si autostrada Ignatia catre Preveta. Consider ca nu am cuvinte sa descriu ce am simtit! Impresionanta maretia naturii si mintea omului!

Am trecut de tunelul subacvatic si am intrat in Lefkada cu portul plin de iahturi, cu amestecul de mare, munti, nori cu un soare de septembrie in dreapta noastra si cu cei mai frumosi nori ce anuntau ploaia in stanga. Nu-mi venea sa cred... visam... m-a trezit fiica mea; AM AJUNS IN GRECIA!!

Trimis de viorica in 09.02.13 17:28:18
Validat / Publicat: 09.02.13 18:45:24
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 5557 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (viorica); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 splendoare!!

[09.02.13 18:42:25]

@viorica: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Pe viitor n-ar fi însă rău să desparţi recomandările despre cazare de cele referitoare la zona vizitată - în două articole distincte, unul de tip "de cazare" şi unul de tip "de călătorie".

iulianic
[09.02.13 19:18:07]

@viorica: Hai, Viorica! Vreau sa fiu prima care te votează şi te încurajează să continui să ne povesteşti peripeţiile tale de vacanţă. Scrie mai multe despre Thassos, această destinaţie atât de lăudată şi căutată în acelaşi timp. Eu încă nu am ajuns acolo, dar, poate - cine ştie? - viitorul îmi va rezerva şi această bucurie.

Bine ai venit printre noi şi spor la scris!

[09.02.13 19:54:16]

[10.02.13 11:00:02]

Multumesc iulianic si webmaster13 pentru sprijin si incurajari!

Am mari emotii cand ma gandesc in ce comunitate de "titani" am intrat si sper sa nu va dezamagesc! Multa sanatate!

[10.02.13 11:58:54]

@viorica: nu e nimeni asa cum crezi, suntem oameni obisnuiti marea majoritate, unul medic, altul strungar, altul vanzator in colt, eu am facut de toate la viata mea si te incurajez sa scrii, in limita timpului si disponibilitatii tale, pentru ca ati avut o experienta unica si foarte curajoasa, o experienta pe care multi nu ar spera sa o aibe intr-un singur concediu.

Te astept si cu restul impresiilor!

iulianic
[10.02.13 12:29:56]

@viorica: Pentru orice şi pentru oricine a existat un început. Aici, pe AmFostAcolo, contează doar să ai ce scrie şi să scrii - bineînţeles - impresii de călătorie. Succes!

[14.02.13 14:28:33]

O ploaie rece si nu numai ne-a gonit din Makry. Am pornit la drum spre Lefkada pe aceeasi autostrada pe care venisem din Thassos cu norii care ne-au insotit circa o suta de km., apoi pe masura ce masina gonea, vremea se insenina

... Impresionati de peisajele derulate, de maretia soselei am ajuns in jurul pranzului in Lefkada inundata de soare, cu sutele de iahturi ancorate in port.

Sentimentul a fost ca acum incepe vacanta! Am vizitat portul, ne-am plimbat incantati. Atmosfera tipic de vacanta, la mijloc de septembrie. Aveam rezervata o noapte peste doua zile in Vasiliki asa ca ne grabeam sa gasim cazare, Am urmat drumul de pe partea de vest a insulei, destul de sinuos, sub o ploaie torentiala, cu drumul plin de suvoaiele de pe versanti dar imbatati de mirosul de pin emanat din cauza ploii,

In Vasilichi ne-a intampinat un soare calduros de vara, iar cazare am gasit in port cum am ajuns,

Am petrecut trei zile superbe intr-un port linistit, cu plaje curate, cu pietre e adevarat, am vizitat la pas orasul, am cunoscut o familie de romani care lucrau la o taverna si prin ei toata barfa targului. Am privit si urmarit oamenii de rand: simpli, deschisi, saritori, parca mai multumiti decat noi de viata lor iar femeile mai triste, mai rabdatoare, multe imbracate in negru, semnul durerii,

Portul este linistit, cu taverne insirate de-a lungul falezei, cu mancare buna, pentru toate gusturile si toate buzunarele.

O zi am rezervat-o unei croaziere. Din Nidri am plecat cu vasul de-a lungul insulei spre sud; Kefalonia, Itaca, Meganisi, Scorpios, Madouri. Superb!

Cazare

Studio Dimitris, camera cu trei paturi, frigider, baie, tv, vedere la mare, pret negociat, Am constatat ca in septembrie, nu mai este o problema cazarea si poti sa negociezi. singur.

Concluzii;

Recomand celor care doresc sa plece in luna septembrie sa o faca pe cont propriu, cazare este sigur si preturile sunt mult mai mici! Inima noastra a ramas acolo si pozele sper sa va convinga si pe voi!

[14.02.13 15:06:28]

@viorica: aceste randuri ar fi mai potrivite ca review nou la Descopera Lefkada adica aici: amfostacolo.ro/hotel.php? ... lefkada&id=3173, in josul pagii exista un buton adauga review nou, acolo poti acorda si note si cred ca nu iti spun ceva nou, niciodata nu vei convinge un tasosist convins ca exista loc pe lume mai frumos ca insula Thassos...

[14.02.13 15:59:08]

@webmaster22: nu stiu sa mut textul va rog s-o faceti dvs multumesc

[14.02.13 16:36:14]

@viorica: e mai bine să o faci tu, e nevoie sa completezi alte cateva campuri acolo (note, date sejur etc)

E foarte simplu, totusi:

- selectezi ("innegrești") textul, apoi CTRL + C (il copiezi in memorie)

- click aici amfostacolo.ro/rev_add.php?id=3173 - se deschide o pagina noua; faci clik în căsuța cea mai mare de acolo, apoi CTRL + V (reproduci acolo textul copiat)

tirol
[15.04.13 15:40:33]

@viorica: Va felicit pt review si permiteti-mi sa va adresez o intrebare:

Va trimit rugamintea sa imi spuneti daca exista vreo posibilitate de croaziera/excursie spre Agion Oros, pornind din insula Thassos.

Chiar daca nu voi fi stationat in Halkidiki, ci in Skala Potamia, imi doresc, daca exista oportunitati, o excursie spre Muntele Athos.

Astept din partea Dvs recomandari si informatii despre tarife, daca este cazul.

Va multumesc si va doresc vacante cat mnai reusite!

tirol
[21.05.13 19:04:21]

@viorica: un vot maxim si o prima intrebare; pe ce s-a bazat concluzia aceasat: "Am stabilit sa luam ferry din Keramoti in ideea ca sunt curse mai dese dar s-a dovedit ca era mai bine din Kavala. "

Imi puteti face o sugestie de cazare pt Lefkada? Am rezervat 10 zile in Thassos, acum ma gandesc sa reduc la 7 si restul sa vizitez recomandarile Dvs

Multumesc,

iulianic, tirol, viorica