ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.02.2013
5 AD. + 3 COPII -- v: 3-7

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

O alternativa buna la Hoteluri

Roma in Noiembrie poate fi o destinatie nereusita din punct de vedere al vremii dar noi am avut noroc de cinci zile cu vreme buna.

in cazul in care calatoriti cu o familie largita sau un grup de prieteni inchirierea unui apartament e cea mai buna varianta pentru ca ofera un spatiu comun (gatit la comun, joaca copiilor, discutiile de seara dupa o zi de vizite interesante) si confortul si intimitatea pe care nu le gasesti mereu la hoteluri.

Asadar... o sa incerc sa evaluez locatia:

- zona in care se afla palatul e excelenta: e la 200 de metrii de Piata Poporului (in exteriorul Centro Storico pe via Flaminia) intr-un " cul de sac" - gang - la capatul unei stradute laterale chiar la baza dealului pe care e situata celebrul parc Vila Borgheze; e aproape de statiile de tramvai care au capatul de linie Stadio OLIMPICO (de retinut pentru cei ce vor sa vada un meci pe celebra arena - noi ne-am luat bilete de la o loterie si dus - intors am fost cu tramvaiu la un meci din Europa League a lui Lazio); deasemenea zona are o piata agroalimentara micuta cam la 100 de metrii de unde poti sa iei cele de trebuinta; in zona mai sunt si cafenele, pizerii si restaurante - gandite si pentru studentii facultatii de Arhitectura cu care se invecineaza palatul

-palatul in sine e o cladire veche de vreo 150 de ani manageriata de urmasii familiei Fortuny (un spaniol cu afaceri in zona), o cladire gandita pentru alte vremuri dar adaptata si compartimentata in apartamente de diferite dimensiuni si facilitati; firma care se ocupa de intermediarea inchirierilor ofera descrieri detaliate si corecte ale apartamentelor iar pozele sunt cat se poate de realiste (italy.worldwide-accom.com ... palazzo-fortuny): e siteul celor care intermediaza inchirierea iar relatia cu ei a fost cat se poate de profesionista: plata avans - voucer de cazare cu toate informatiile (inclusiv numarul de telefon a lui Agosto: un filipinez caruia ii dai restu' de plata)

- conditiile de cazare ar putea parea ciudate pentru cineva care nu apreciaza mobilierul antic si amenajarile rustice tipic romane dar pe mine m-au incantat: suprafata mare a apartamentului. trei dormitoare elegante (unul mare su baie proprie) si doaua mai mici cu inca doua bai pe holuri livingul imens, bucataria utilata cu tot ce e nevoie pentru gatit si desigur tereasa de deasupra pe care se urca din living pe niste scari care se acceseaza deschizand o trapa automata :))... privelistea e unica dar in noiembrie nu poti lasa prea mult trapa deschisa:(... chiar daca instalatia de caldura functioneaza foarte bine)

- cladirea are scari exterioare si un lift de 2-3 persoane + 2 romani in echipa de lucrari si amenajari :)

- in cazul in care sunteti un grup mai mare recomand sa folositi transferul privat de la aeroport... in primul rand pentru supletea variantei... un Taxi e 49 de euro iar un microbuz e 100 (transferul rezolvat tot pe siteul cu cazarea)

Am facut si un top 6 Roma:

1. Colosseum + Forumurile+ Columna)

2. Vatican + Catedrale+Muzee de Arta (un minim de cultura renascentista si baroca e extrem de util inainte de explorarea Romei medievale)

3. Villa Borgheze, bicicleta simpla, dubla sau quadrubla + ZOO

4. Trastevere

5. meci pe Olimpico

6. statui de daci (diferite locatii)

Roma e plina de romani (a se citi cetatenii Romaniei, nu ai Romei :)) ii intalnesti la tot pasul, implicati in tot si-n toate.

Roma e orasul complet ce trebuie inteles, savurat si pretuit

Trimis de cristian pinte in 09.02.13 11:52:28
    Validat / Publicat: 09.02.13 15:28:32
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 1814 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristian pinte); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 14 voturi)

Diaura* [11.02.13 11:14:36] »

Superb apartamentul.

Daca ramaneam doar cu impresile date de randurile tale, cele cu... "gang - la capatul unei stradute laterale"... si nu vedeam pozele de pe site-ul lor, faceam o mare greseala. Stii, eu cand aud de gang, ma cam gandesc la ceva insalubru, intunecos si lasat in paragina, cum se intampla de cele mai multe ori la noi in Bucuresti. Dar dupa ce am vazut pozele... alta viata.

Pot spune ca este de-a dreptul incantator apartamentul si se vede ca au apelat la un specialist in amenajari; caci altfel e destul de greu sa mobilezi elegant niste camere inguste si lungi. Dar a iesit ceva frumos. Iar terasa este incantatoare...

Pretul pentu patru nopti de cazare a fost de 1100? Ati fost trei familii sau doua? (incerc sa fac calculul pentru o familie)

cristian pinte [13.02.13 10:23:07] »

@Diaura: de-aia n-am pus poze... pentru ca pozele de pe site sunt foarte reusite... si dupa ce te instalezi in apartament nu mai faci poze ca l-ai deranjat.

noi am fot doua familii cu copii + o bunica = 5 adulti plus trei copii; dormitoarele au paturi duble iar spatiul ala in care sunt cele doua paturi simple e intre living si holul de la intrare (acolo pot dormi doi copii sau doi barbati care stau la beute pana tarziu si si sforaie tare

Punctul cel mai tare e terasa de deasupra apartamentului... in materie de amenajari pe langa mobilierul vintage m-au surprins si decoratiunile, carti de citit, tablouri etc.

Gangul cu care te-am speriat e o straduta ingusta care se termina exact la poarta palatului.

N-are cum sa nu-ti placa daca o sa mergeti acolo;

cristian pinte, Diaura*