ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.08.2009
ÎNSCRIS: 16.08.09
JUL-2009
[?] AD. + 1 COPII

Bine

Nu as vrea sa spun excelent, nu sunt extraterestri, sunt oameni normali care incearca sa se faca placuti si sa te faca sa te simti bine. Probleme la cazare nu am avut, am fost 3 familii cu cate un copil, si 1 familie cu 2 copii. Am ajuns in jur de ora 13, ne-au rugat sa mergem la masa, iar cand terminam sa revenim pentru a ne da camerele.

Biletele au fost cu land view, camerele pe care le-am primit au fost cu sea view. Camere OK. Mari, cu balcon mare, lenjeria schimbata la 2 zile, prosoapele in fiecare zi, curatenie in fiecare zi, bar alimentat zilnic. Daca nu vrei sa fii deranjat au o chestie faina care se gaseste in toate hotelurile DON'T DISTURB, si nu am fost deranjati.

Pentru distractii au volei beach, singura distractie pe plaja, water gim, water polo, baschet, tir cu arcul, tenis, fotbal, mini golf. Orele nu sunt prea bine alese pt familii cu copii.

Piscina: chiar daca hotelul ar fi plin 300% tot ai loc sa te balacesti fara sa deranjezi pe nimeni. Topogane pentru adulti, pentru copii separat cu piscina separata, super. Nu am avut grija copiilor. Prosoape pentru plaja puteau fi schimbate de nenumarate ori pe zi. Sezlonguri la piscina gaseai si la ora 9.30, nu in cele mai bune pozitii, dar unde mergeam noi erau, si eram 13.

Plaja faina, umbrele gratis, reprezentantul de acolo le aducea in ordinea cererilor. Marea calda si cu valuri potrivite pt copii. Dupa ora 10 nisipul ardea, iar la barul de pe plaja se gaseau doar sucuri si bere. Marcarea pentru oameni normali, fara pretentii deosebite, nu am vazut icre de manciuria si sampanie. Am incercat sa mananc in limitele bunului simt, dar nu am reusit niciodata :).

Ce as vrea sa mai spun, am mers cu masina, ceea ce nu recomand nimanui din cauza oboselii si stresului. Traseul urmat Constanta, Burgas, M Tarnovo, Istanbul, Adepazari, Burdur, Antalia.

Nu este o destinatie pentru carcotasi si figuranti. NU am avut nici macar o problema cu chelnerii, cameristele, rusii sau altii..., deoarece...

Singura problema reala cu receptionerii care stiau mai putina engleza ca noi.

Trimis de gione in 25.08.09 22:55:55
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Kusadasi

VIZUALIZĂRI: 1743 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gione); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 cei mici la un cocteil

crinatudosie
    [26.08.09 09:59:33]

Salut.

Vom pleca si noi cu masina tot in Lara, dar la alt hotel.

Unde ati dormit pe drum ?

gioneAUTOR REVIEW
    [27.08.09 20:07:03]

Am impartit drumul in 3. Prima data am dormit la Vama Veche, 90 ron camera. Ne-am trezit la ora 5 dimineata si am mers pana la 22. Am dormit la Kutahya si am platit 30 euro(adica 60 lire turcesti). Cel mai bun curs euro/ytl l-am gasit in vama. Am vrut sa fim cat mai aproape de Antalya, pentru a fi la hotel pana la ora 13, si credem ca am gandit bine. Este bine ca atunci cand intrati pe autostrada sa va cumparati cartele care costa 50 ytl, poate platiti mai mult dar nu o sa regretati pt ca nu o sa stati la nici un rand. Traversarea Istanbulului pe autostrada va dura destul de mult. Drumul este foarte bun cu exceptia portiunii dintre Adapazari si Kutahya, unde se lucreaza la largirea si modernizarea drumului, dar oricum este mai bine decat la noi.

Cand am venit am luat micul dejun si la ora 8 am plecat. Am dormit aprope de Istanbul la Izmit, 3 stele 50 euro. Am plecat dimineata la 8 si am ajuns la Vama Veche la 19 dupaamiaza.

Ce am uitat sa spun, la o camera s-a rupt chiuveta. Am anuntat receptia si nu am platit nimic

alex91
    [21.01.10 21:14:53]

cum ati gasit cazarea in Kutahya? O sa merg si eu la Miracle si as vrea in prima zi sa innoptez in Kutahya dar nu am gasit pe net nici un hotel in acest oras pentru a face o rezervare. Cum ai procedat?

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [21.01.10 21:22:27]

incearca pe booking - am vazut ca au 4 hoteluri listate in zona -- acuma observ ca nu sunt chiar in Kuthaya, dar sunt aproape, si chiar pe drumul tau daca nu ma insel.

[08.04.10 12:19:06]

Buna ziua

M-ar interesa si pe mine,daca ma poate ajuta cineva,sa aflu cam cit de cald este la inceputul lunii iulie.vom merge cam la inceputul lunii si vom avea cu noi si un copil de 2,5 ani

Va multumesc

[08.04.10 13:33:34]

in pagina de baza a hotelului Miracle - click aici - gasesti o analiza grafica a temperaturilor din statiunea Lara -- ceea ce te interseaza pe tine poate fi dedus de aici: temperaturi maxime (medii multianuale) luna IULIE

[08.04.10 13:37:50]

Multumesc mult.

Aceasta analiza am studiat-o. Ma gindeam, ca poate intre timp s-a mai modificat clima, ca si la noi, de altfel. Mi-a spus cineva ca s-ar putea sa prindem, chiar si 50 de grade.

Sincer nu mi-as dori, chiar atitea. In jur de 40 este ok.

Inca odata, multumesc mult.

[08.04.10 13:47:00]

nu s-a schimbat, fii linistita

insa sa stii ca si la 35 de grade e infernal de cald (in aceasta zona), nu-ti doresc deloc sa te apropii de acele 40...

Cred eu ca te poti astepta cam la 33-34 de grade, in medie, in acea perioada.

[08.04.10 13:51:08]

Multumesc inca odata.

gioneAUTOR REVIEW
    [08.04.10 20:55:37]

raspuns pentru alex91.

pana astazi nu am primit nici o solicitare, astazi am primit o multime, nu stiu de ce, va rog sa ma scuzati ca nu am fost foarte promt.

am cautat hotel pana unde am putut sa conducem, am reusit sa conducem pana in Kutahya. Am ajuns la ora 22, la primul hotel nu aveau decat o camera. Sfatul meu, asa cum am facut si noi, am intrebat un politist unde putem gasi un hotel, si ne-a indrumat spre un hotel.

Mai mult noroc am avut cand am venit inapoi,la Izmit am fost condusi cu motocicleta politiei pana la hotel.

Nu am avut cazare prestabilita.

alex91, crinatudosie, gione, ionela
    Alte impresii din această RUBRICĂMiracle Resort Hotel: