ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2013
OCT-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 6 MIN

Sfaturi sfaturi si sugestii

va salut am fost la roma care stati in cumapana sa mergeti la roma pacatul vostru sa fie cei care v ati decis sa mergeti la roma nu ezitati nici macar o secunda am citit am fost acolo si mi a fost de mare folos am sa scriu si eu cum a fost la roma pentru a ajuta pe cei care merg prima data: deci mult curaj si incredere in tine.

Am ajunsin roma pe aeroportul ciampino similar baneasa am recuperat bagajele si am iesit din aerogara e o singura iesire e un peron mare acolo sint multe autobuze care de fapt si de drept sint autocare am cerut sa ajungem la gara termini in roma fiecare traseu are oamenii lui sau dispeceri ceva ceva si nu trebuie decit sa zici roma termini iti indica un loc de asteptare si cind autocarul pentru termini vine la peron incepe imbarcarea costa 6e uro ciampino roma termini bagajele se baga la cala autocarului si nu se vind mai multe bilete de cite locuri sint deci 6 euro ciampino gara termini pentru fiumincino recte otopeni in comparatie cu ciampinodin gara termini pleaca autocare spre fiumincino sint 3 companii particulare si au pe strada reprentanti sau cum vreti sa le spuneti care vind bilete pentru ciampino la fel daca sint ocupate toate locurile nu se mai vind bilete nu intrati in panica fiind 3 companii autocarele pleaca in jur de10-15 minute adica in cazul in care va pleaca autocarul de sub nas cum se spune pe la noi nu va panicati urmatorul de alta culoare si de la alta companie va rezolta sint vinzatorii de bilete care au niste veste fluorescente si nu va lasa pe jos toate astea in gara termini partea spre biserica santa maria magiore

in gara terminise aduna muuullltee mijloace de tansport in comun si trenuri catre orasele italiei in fata garii termini sint peroane de unde pleaca autobuze autocare nu am vazut decit autocare zic eu paranteza trebuia sa pun sint atit de multe trasee pentru autobuze ca iti trebuie memorie de calculator sa retii traseele dar nu are rost sint peroane si dispecerate si dispeceri ca nu ai altceva de facut decit sa intrebi pe cineva in uniforma unde vrei sa ajungi si iti va indica primul autocar in care trebuie sa urci si care va fi primul au orar de plecare acei oameni carora eu le zic dispeceri dupa ce soferul inchide usile se uita in autocar si atrage atentia in deosebi doamnelor cum sa isi tina posetele pentru a evita neplaceri Nu pleaca din statie pina cind acesti dispeceri supraveghetori sau cum vreti sa le spuneti nu da unda verde soferului intrebati pe oricine unde vreti sa ajungeti si veti fi indrumati singura nesansa este sa intrebati pe cineva care la fel ca si dumneavoastra este in vizita la roma alta vizita pentru a ajunge la tivoli la vila de este sau cum s o scrie cumparati un bilet pentru tivoli care costa 8 euro si este valabil 24 ore pe toate mijloacele in comun in roma inclusiv roma tivoli cum se ajunge in tivoli cu acel bilet valabil si in roma si tivoli cu metroul linia B pina la statia ponte mammolo se iese din subteran si veti vedea un peron cu autocare intrebati autocar spre tivoli veti fi ajutati avertisment soferii spre tivoli au ceva afinitati cu pilotii de formula 1

sugestii fintinile din vila deste au proiectoare sub acvatice incercati sa vizitati dupa lasarea intunericului am fost dimineata nsi nu pot sa va spun daca se aprind in fiecare zi orga cinta din 2 in 2 ore dar la si jumate de exemplu 10-30 12-30 dar nu va luati dupa ce am scris ca ore de functionare in tivoli trebuie sa coboriti in piata natiunile unite repere merging spre tivoli pe partea stinga va aparea un parculet pentru copii cu leagane balansoare tobogane acolo trebuie sa coboriti statia autocaruliu este pe diagonala cu intrindul spre vila deste este indicator pe un perete coborind din autocar stati pe loc autocarul va vira dreapta in diagonala cu intersectia veti vedea indicatorul vila deste

pina sa ajungeti la vila care este spre stinga veti trece pe linga o carciuma unde este mihaela din ramnnicu sarat o veti recunoaste e cea mai tinara si cea mai frumoasa vorbiti cu incredere romaneste si va va veni in intimpinare vizite la obiective turistice de la gara termini veti vedea biserica santa maria magioreajunging in fata bisericii toate ulitele drumurile carora li se spune va duc spre obiectivele antice coloseo columna etc pornind in spatele bisericii ajungeti la via nationale faceti stinga pe via nationale pina la palatul quirinale sint carabinieri de paza si intrebati de fontana di trevi lunea dimineta fontana di trevi este in curatenie se opreste apa se dezinfeteaza bazinul iar politia culege monedele care sint puse in si transportate catre banca cu duba totul sub paza armata

sfaturi pentru a vizita galeriile borghese si vatican faceti programari din tara luni sint inchise toate muzeele luni sint deschise vatican si coloseo sfat bazilica sf petru deschide dimineata la ora 7 mergeti prima data la bazilica si dupa la aceea la muzeele vaticanului ce am facut noi am intrat la vatican si dupa aceea la bazilica este control ca la aeroport bagaje si corporal era coada de 180 grade raportat la usa bisericii si am stat o ora si jumatate era dupa amiaza am urcat in cupola si coada era cerc intreg la o singura poarta de control

daca ar fi sa mai merg o data as merge in bazilica dimineata la 8 maxim si dupa aceea la vatican cu urcarea in cupola am preferat sa merg pe jos aviz fumatorilor la coborire nu se mai face distinctia intre cei care au platit liftul si nu liftierii baieti de treaba si cu muuulllt simt al umorului stiindu ma cu musca pe caciula am ezitat un pic dar nu rezistai farmecului liftierilor (nu am intimpinat nici o inamicie din partea italienilor)

roma pass este o minune nu ezitati sa cumparati roma pass cu roma pass si rezervare ptr borghese am intrat primii au fost dati de o parte toti si am intrat noi cu roma pass si rezervare la borghese si coloseo se intra gratuit cu roma pass transport in comun in roma valabil 3 zile se cumpara de oriunde eram in gara termini si la chioscul specialpentru roma pass coada de 8-9 persoane mai incolo putin la un chiosc de ziare roma pass am cumparat de la chiosc am plecat si persoana din fata sotiei inca nu ajunsese la ghiseu deci gasiti peste cum se valideaza scrieti pe el numele si data si mergeti unde si cu ce vreti la metrou prima data se introduce in validator si dupa se pune in fata cititorului optic si treceti in tramvai in autobuz nu il introduceti in validator ci doar il prezentati controlului (in 6 zile nu am fost controlati dar am in regula am stat fara teama)

faceti rezervari din tara la gorghese si vatica la borghese doar rezerva ca se intra cu roma pass roma pass nu este valabil la vatica pentru ca este alt stat nu italia dar cumparati bilete din tara si rezervare pentru vatican e o minune doar aratati hirtiile si intrati primii au prioritate grupurile organizate si cei cu rezervare scrieti vatican sau galeriile borghese si veti gasi tot ce va trebuie recomand cu multa caldura asa cum am fost si eu informat rezervare si plata la vatican iar la borghese rezervare si roma pass coloseo vizitati l luni cind sint inchise celelalte muzee cu exceptia bazilicii sf petru

Trimis de romroma in 04.02.13 18:29:21
    Validat / Publicat: 04.02.13 19:57:27
    • A fost prima sa vizită/vacanță în ITALIA

VIZUALIZĂRI: 8697 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (romroma); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster [04.02.13 19:53:07] »

@romroma: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Mulţumim pentru impresii.. .hmmm... te aşteptăm şi cu alte recomandări din vacanţele ori excursiile tale trecute sau viitoare

A fost cel mai... aparte, cel mai solicitant (verificării) review din ultimii ani. Mă dor ochii și capul după parcurgerea lui . - în forma inițial încărcată.

A trebuit să-l citesc, pentru a încerca "forțarea" măcar a unui paragraf-două (imaginați-vă cum arăta înainte, 100% monobloc, fără niciun paragraf)

Nasshu [04.02.13 20:41:52] »

nu prea inteleg asa ieftin a fost?

PRET SEJUR: 100 [euro, probabil], FARA transport

Diaura* [04.02.13 21:05:12] »

@romroma:

Daca ai dat ceva sfaturi importante, cu parere de rau iti spun ca eu nu am putut citi nimic. Este groaznic de obositor textul tau.

Eu am invatat ca fiecare propozitie incepe cu litera mare si se termina cu un sem de punctuatie si ca ideile au cap si coada.

Dar o idee atat de lunga cum cred ca ai scris tu, este peste puterile mele de a o citi si pricepe pana la capat. Ca sa nu mai pomenesc de respectul pentru nume, respect care se traduce prin scrierea cu prima litera mare...

Acum daca nu suntem pe aceeasi lungime de unda imi pare rau...

Poate daca webmaster ti-l dadea retur (review-ul) sa il corectezi singura, ne era mai usor si noua acum...

Costi [04.02.13 21:16:19] »

@romroma:

Mulţumim pentru sfaturi şi sugestii.

În contrapartidă, îţi dau şi eu un sfat şi o sugestie: scrie româneşte... Măcar "Roma" scrie-l cu majusculă!

Nicu V [04.02.13 21:27:33] »

mirobolant... astept pana la votul cu numarul 13 sa dau eu SB-ul

P.S. asteptam cu nerabdare si fotografiile.

Dragoș_MD [04.02.13 22:17:35] »

Nu e nici măcar un diamant neşlefuit, e doar o aşchie de kimberlit... o fi bine, o fi rău?!?

ovidiu7020010 [05.02.13 08:34:35] »

@romroma: dacă vrei să fii util prin impresiile pe care le împărtăşeşti e bine să respecţi principiile elementare ale redactării unui text precum şi regulile de bază ale scrierii în limba română. Postarea e ofensatoare pentru limba în care e scrisă şi pentru cititorii, chipurile, cărora li se adresează. Nu ar fi trebuit publicată în această formă.

urjanclaudiu [05.02.13 10:29:36] »

Îmi pare rău că trebuie să o spun dar nu îmi aduc aminte să fi citit vreodată în viaţa mea un text într-o asemenea formă. Defapt, trebuie să recunosc faptul că, oricât de multă voinţă am avut, m-am limitat la a "lectura" doar câteva rânduri. Mi-a fost imposibil să accept aşa ceva, şi asta măcar dintr-un minim respect pentru limba română. E păcat, poate articolul chiar ar fi putut fi o sursă de informaţii dar în forma în care arată... !!!

Partea "frumoasă" e că mi-am amintit de o veche scenetă în care un domn director o întreba pe secretară: Ce s-ar întâmpla dacă ai vorbi aşa cum scrii? Şi iată cam ce-a ieşit în acel caz:

Ştefan Bănică & Stela Popescu - Dactilografa

Krisko [05.02.13 12:25:41] »

Teribil!!! Nu mai stau in "cumapana" si ma alatur eforturilor de rasplatire a acestui maraton literar.

iulianic [05.02.13 13:09:30] »

@romroma: Nu vrei sa mai scrii o data acest review? Sunt sigura ca in urma comentariilor de mai sus ai inteles ca pentru a fi util, un text care contine sfaturi si sugestii trebuie in primul rand inteles. De asemenea sunt sigura ca sfaturile tale pot fi de folos celor care merg pentru prima oara la Roma.

Ce zici? Vrei sa incerci sa-l mai scrii o data? Cu certitudine, poti si altfel!

romroma [05.02.13 14:39:10] »

@iulianic: imi cer scuze pentru imaginea neplacuta in care am postat sfaturile dar nu am vrut decit sa ajut

Dragoș_MD [05.02.13 14:42:38] »

@romroma: ca să ajuți cu adevărat, trebuie să îți atragi cititorii.

Încearcă să vezi cum au scris alții despre acest loc (sau oricare altul), aici, pe AmFostAcolo și caută să scrii măcar aproape ca ei...

Potențial există, dar trebuie și muncă. Multă, multă muncă. Succes!

Admin [05.02.13 14:50:08] »

Mă alătur și eu lui iulianic și Dragoș întru toleranță și încurajare.

Vă reamintesc că "nimeni nu s-a născut învățat" (mulți dintre cei care scriu asăzi superb pe sait o făceau cu totul altfel la debutul lor pe AFA - doar UN exemplu)

Importantă este și disponibilitatea, dorința de a ajuta - de majoritatea dăților (precum în acest caz) ALTRUISTĂ, aspect ce merită întotdeauna apreciat.

Pe scurt: suntem prea răi (da, mă includ și pe mine aici), câteodată. Și în destul de multe ori se întâmplă și datorită superficilității (vedem doar lucrurile de la suprafață și nu avem timp sau disponibilitate să ne uităm și "ce-i dedesubt")

@romroma: dacă dorești, poți oricând rescrie reveiw-ul; îmi poți scrie (sau chiar suna - 031.221.22.66) pentru orice întrebare (despre cum să retrimiți forma nouă, de exemplu)

romroma [05.02.13 14:53:41] »

@Admin: am sa incerc sa ma corectez dar tot de dragul de a ajuta oamenii

Dragoș_MD [05.02.13 14:58:32] »

@romroma: Bravo ție! și felicitări pentru atitudine, în primul rând!

Așteptăm cu răbdare și interes.

Dacă-mi permiți - o sugestie: încearcă să scrii despre mai puține lucruri/locuri odată. Fă o grupare, fie geografică (centru, nord etc. ale orașului, zonei, țării), fie pe zile sau perioade ale excursiilor tale, fie pe tipuri de obiective (muzee, parcuri, restaurante etc).

Spor la treabă!

marcemicu [11.02.13 15:30:15] »

BUNA ZIUA!

Ma bucur ca observatiile celor care au postat aici au avut ecou la cine trebuie...

Roma e un oras "imens"... Limiteaza-te la a spune ce nu au spus altii, de exemplu la capitolul SFATURI pentru cei care merg pentru prima data... Asa va fi coerenta si oarecare luciditate in exprimare... Iar despre capitolul scriere corecta nu are rost sa mai comentez... pentru ca au facut-o altii...

Succes intr-o eventuala retranspunere a impresiilor...

Diaura*, iulianic, Krisko, marcemicu, ovidiu7020010, romroma
    Alte impresii din această RUBRICĂSfaturi utile pentru vacanța la Roma: