ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2013
DIN: Botosani
ÎNSCRIS: 04.02.13
SEP-2012

Nici prea prea, nici foarte foarte...

Am fost cazati la acest hotel temp de 7 nopti in septembrie 2012. Nefiind pentru prima data cand calatoream in Turcia, stiam la ce sa ma astept (cred ca e important cu ce sperante/asteptari pleci la drum), asa ca nu am fost dezamagita, dar nici nu m-a dat pe spate.

In primul rand, hotelul nu se afla in Belek, ci in Bogazkent, ceea ce nu e acelasi lucru. Cred ca in Belek sunt cele mai luxoase si opulente hoteluri din intreaga regiune a Antalyei, terenuri de golf, gradini cochete, iarba taiata la milimetru etc... dar si pretul pe masura. Nu acelasi lucru se poate spune despre Bogazkent, care este o regiune in curs de dezvoltare, unde se construieste mult, asa ca poti avea vedere la... santier, cum am avut noi, chiar daca am luat camera garden view. Pentru a ii ajuta pe cei care vor sa aleaga aceasta destinatie, cu o parere (subiectiva), am sa trec la lucruri concrete

Mancarea si bautura sunt bune, cred eu ca destul de diversificate, doar ca se repeta. Daca esti la regim, poti sta linistit, ca vei gasi supe, supe crema, legume la abur, pui si peste la abur etc. Noi am fost cu fetita noastra de 3 ani, si am avut ce sa-i dam sa manance: peste, legume, pui fructe, deserturi etc. Marele dezavantaj e ca mancarea este condimentata, exceptie facand cea pentru regim. Nu va asteptati sa gasiti carne de porc, in schimb, in afara de pui si peste, ofera carne de oaie/batal. La capitolul mancare, gaseai cam de toate, nu cred ca nu se gasea ceva care sa-ti placa. Subliniez faptul ca, in general in Antalya, cam toate hotelurile de 5 stele ofera mancare si servicii bune (superioare celorlalte hoteluri de 5 stele din Europa) Sa zicem ca acest hotel ar fi un low cost spre entry level al celor din categoria 5 stele. Daca vrei mancare si bauturi mai rafinate si servicii mai bune, poti alege alte hoteluri din Belek, cum ar fi Papillon, Rixos, Cornelia, Calista etc, dar si pretul este mai mare.

Referitor la plaja si mare, pot spune ca apa este calda, marea destul de curata si nu f aglomerata, in schimb, intrarea in apa este destul de brusca, dupa vreo cativa pasi de la mal, apa imi era pana la gat (am 1,75m), ceea ce pentru copii nu e chiar ok. Plaja era din nisip in mare parte, insa aproape de mal era o portiune cu pietris care te intepa rau de tot in talpi. Pe plaja era amenajat un barulet de unde iti puteai lua apa, suc sau bere. Servirea, in general este buna si chelnerii amabili.

Piscinele erau suficient de mari, apa curata, insa cam aglomerate. Daca doreai, puteai sa mergi la piscina hotelului vecin (nu mai retin numele), care arata mult mai bine, era mai libera si aveai acces si la bar, intrucat este acelasi patron.

Animatia pentru copii a fost satisfacatoare, in fiecare seara se organiza spectacol pentru cei mici, aveau si loc de joaca si un mic parc de distractii.

Camerele aratau bine, doar ca noi am avut vedere la santier. Merita sa dati un ban in plus si sa aveti vedere la mare, care e splendida.

Despre imprejurimi mare lucru nu pot spune. Cand iesi din hotel te poti plimba in localitatea respectiva, la vreo 300-400 m e un bazar plin cu fake-uri si kitch-uri. Daca doriti sa luati un suvenir, trebuie sa stiti ca preturile se negociaza.

Ca si concluzie a fost ok, insa nu m-as intoarce. Sejururile in resort sunt destul de plictisitoare, plaja, mare, soare, mancare, si nimic altceva.

Trimis de voyage voyage in 04.02.13 15:19:41
Validat / Publicat: 04.02.13 17:22:03
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Siam elegance and spa

VIZUALIZĂRI: 4568 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (voyage voyage); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[04.02.13 17:21:44]

@voyage voyage: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

nicole33 CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
    [04.02.13 19:13:57]

@voyage voyage:

Nu știu de ce ai fost surprinsă sau dezamăgită de Bogazkent și împrejurimi. Crede-mă că și dacă te duceai în Belek (eu am fost) ai fi găsit prin magazine aceleași fake-uri ca în bazar doar că la prețuri și mai mari.

Ar fi trebuit să fi știut de la vizita precedentă la ce să te aștepți, doar hotelul Siam Elegance and Spa este localizat în același Bogazkent.

voyage voyageAUTOR REVIEW
    [05.02.13 09:59:40]

@nicole33:

Am mentionat mai sus ca nu am fost dezamagita, tocmai pentru ca stiam la ce sa ma astept.

Scopul review-ului meu este de a ii ajuta cu un sfat/parere pe cei care vor sa aleaga aceasta destinatie si nu sa ma plang. Multi turisti pot fi dusi in eroare de unele agentii de turism care precizeaza faptul ca hotelul se afla in Belek.

Noi am ales aceasta destinatie in ideea de a ne duce copilul la mare si, septembrie fiind, nu am vrut sa riscam cu vremea. De asemenea, am vrut conditii decente, avand in vedere ca mergeam cu cea mica. Asa ca, mi-am asumat aceasta locatie, stiind deja despre ce este vorba din sejurul precedent.

Repet faptul ca am descris Bogazkent-ul pentru a-i ajuta cu o parere pe cei care vor sa mearga acolo, in ideea de a nu-si face prea mari iluzii si apoi sa fie dezamagiti.

paticon2000
    [27.02.13 22:16:48]

@voyage voyage: au bratari din plastic sau textil? sunt obligatorii la copiii mici?

la bulgari ultima data am avut show ptr ca le-am scos bratarile, dar cea mica facuse rana de la ea...

voyage voyageAUTOR REVIEW
    [28.02.13 23:01:22]

@paticon2000:

Salut! Bratarile sunt din plastic (daca imi amintesc bine).

Citind ecoul dumneavoastra, mi-am reamintit ca si fetita noastra s-a iritat atat de tare de la bratara, incat i s-a umflat putin manuta (ma gandesc ca are legatura si cu apa sarata si nisipul cu care se juca mereu). In consecinta, i-am scos bratara dupa cateva zile si nimeni n-a zis nimic. Nu ni s-a atras atentia asupra acestui lucru, ceea ce era de asteptat, atat timp cat copilul era insotit de parinti, care purtau bratari. Personalul hotelului s-a purtat dragut in general si nu cred ca dadea importanta prea mare la bratari.

Sper ca raspunsul meu sa va fie de folos.

Concediu placut!

nicole33, paticon2000, voyage voyage