ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.02.2013
2 AD. + 1 COPII -- v: 5 ani

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 4 MIN

Vason, pe Monte Bondone

Vason. Sau Monte Bondone. Am fost acolo. E superb. Dar cred ca prea putine gasesti pe net. Sau prea putin in Engleza. Pentru ca dincolo de a fi (se pare) loc normal de a invata schiul al italienilor, e un loc plin (cel putin cand am fost eu), dar plin de cehi si polonezi. Oricum faptul de a vorbi in franceza acolo parea o chestie exotica. Nu, nu eu, ci instructorul de schi. Eu doar facusem doar greseala de a spune ca vorbesc SI franceza…

Dar revenind. Cu o saptamana inainte de plecare m-am mai linistit cand sotia mi-a spus: erau la tv ceva campionate de schi de la Trento. De fapt erau mondiale de schi fond de la Vieso. Ce e Vieso? O statie de autobuz. Pe bune. In afara de centrul de inchiriat schiuri, saniute (bob-uri le spun ei) si echipament de tracking (nu intru in detalii…) nu e nimic.

Bun. Si atunci ce e Vason???

E... e la 1650m. Asa spune pe placa dela intrare. Si pe cea noua, si pe cea veche. Ca latini o sa intelegeti explicatia (imi apartine): cea noua a fost pusa dupa ce au trecut in “intravilan” spatiul de pe care au facut un nou hotel. Le Blanc (vezi impresii).

Hm. Parca nu e sufient! Pai nu e. Ca pana acolo sunt de urcat 30min cu masina pe niste serpentine de merita si pastile de rau de inaltime si de avion :). Sfat: nu stati prea aproape de cel din fata. Ricati sa aiba masina inchiriata, si cum in Italia nu sunt obligatorii anvelopele de iarna, s-ar putea sa aiba masina dotata cu anvelope de vara. A, si inca un sfat: incercati sa nu coborati cu un diesel caruia i se opreste motorul – tot ca mine.

Cum. Tot nu ati renuntat? Mai cititi?

Ei bine, atunci aflati ca efortul vostru va fii rasplatit. De pozele atasate.

Vasone, e cea mai “inalta” statiune la care ajunge soseaua. De pe Monte Bondone. E un loc ffff bun de mers la schi. Pentru cei fara prea mari pretenti. Si pentru cei care nu au buget de Austria (sau mai sus). Si pentru cei care vor sa-si aduca copii sa invete schiatul – si bunele maniere pe partie, desi nu stiu la ce le poate folosi asta in Romania… Sau – si asta chiar e o categoria insignifianta statistic – pentru cei care si-au spus ca NICIODATA – DAR NICIODATA – NU SE VOR SUI PE SCHIURI – si totusi aici o vor face. Aici m-am inclus pe mine.

Cand partia e la 2-300 metrii de tine ce-ti mai trebuie? O cafea care costa cat in Centrul Vechi? Un vin fiert mic? Un centru de inchireri decent? Toate la un prêt identic cu cel din Romania? Dar cu o suprafata de schiat de cateva ori mai mare? Cu 5 ski-lift-uri?

E greu sa fii convingator vorbind despre o statiune de schi, de fapt incercand s-o promovezi, dupa ce ai recunoscut ca tu aici ti-ai pus schiurile in picioare prima data. E chiar nesimtiere, nu???

Asa ca s-o luam altfel. E vina web-masterului. E scriam un review inocent pentru un hotel, dar el, intransigent – se poate lua de mana cu sotia mea – imi sugereaza sa fac si un topic separate cu Vason. Pai dupa ce a vazut pozele, ce a zis: mai, stai ca nu arata asa rau.

Bun, dincolo de poze, ce ar mai fii? Fapul ca la singurul market din oras puteti vorbi si romana? La fel si la una dintre cele doua pizzerii pe care vi le recomand? Si nu pentru acolo te servesc romani, ci pentru ca fiind roman iti sau si un mic desert din partea casei? Hm. Nu cred ca asta merge la genul de oameni cu care-mi doresc sa ma intalnesc acolo. A, da, la pizzeria asta iti dau o gramada de hartii pe care aia mici (5 jumate al meu) poate desena (si un pix, in cazul extem da nu esti dotat cu unul).

Faptul ca acolo am intalnit incepatori (ca mine) dar ceva mai in varsta (putin trecut de 60 de primaveri, sau ierni). Asa cum am intalnit parinti care schiau cu cei mici in spate? Sau un instructor care mi-a spus cu o seninatate care nu o s-o uit nici in urmatoare viata: a, probabil ca de asta nu mi-au prea raspuns astazi! Era vorba de faptul ca incurcase numele celor doi elevi: unul de 5 jumate, unul de 4 jumate. Si asta nu l-a impiedicat sa-I invete suficient cat sa iasa cu ei pe partia “mare” in a 3-a zi de cusuri. Si nici sa-mi predea mie primele ore de schiat. Stiu, avea 30 de ani experienta. Si-l cheama Conforto (Fabrizio) ???

Dar revenind la cateva cifre. Vason nu cred ca are mai mult de 500-600m lungime. Si mai mult de 6 hotelase si vre-o 10 vile. Un market si un pationoar. Si o micuta biserica deschisa doar in weekend. Si doar doua pizzeria cu cuptor cu vatra, si nu electric. Unde uiti ca pe lume exista si ketch-up (scuze lui John Kerry, tocmai numit Secretar de Stat, a carui sotie se numeste Heinz….).

...eu am vrut doar sa va deschid apetitul. si sotia m-a avertizat ca nu fac bine...

PS Pozele sunt naturale, ne-editate adica

Trimis de OvidiuB in 04.02.13 02:46:49
    Validat / Publicat: 04.02.13 09:22:44

VIZUALIZĂRI: 2379 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (OvidiuB); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 intrarea

[04.02.13 09:22:38]

Rubrica nou-introdusa a fost redenumita in "Descoperă zona Trento" - asa o sa fie mai cuprinzatoare si o sa putem pune aici si alte review-uri despre zona respectiva.

marocanu21
    [04.02.13 12:03:49]

Foarte frumos!

Totusi o sa te contrazic-daca o sa ajunga Jiji acolo tot cu punga se va da!

andu70
    [05.02.13 11:26:44]

Salut, eu ma dau cu placa, nu-mi place cu schiurile.

Este vreun snow-park amenajat?

Multumesc pt. raspuns.

Dragoș_MD
    [05.02.13 12:10:43]

@andu70: nu știu cum o fi acolo, dar pentru un snow-park de nota 11 merită mers la Kaprun.

kitzsteinhorn.at/snowpark

sosso
    [05.02.13 12:54:39]

@andu70: Este un snow-park super fain si la Madonna di Campiglio, mai precis langa partia nr. 18 la care se urca cu telegondola din parcarea Campo Carlo Magno (versantul din stanga, cum vii dinspre Dimaro), numele acestui parc este... Ursus!

sosso
    [05.02.13 13:06:10]

Frumos, pozele sunt superbe!

Am fost si eu pe-aproape, la inceputul lui ianuarie, la Folgarida-Marileva-Madonna di Campiglio.

OvidiuBAUTOR REVIEW
    [05.02.13 14:08:46]

@sosso: merci. adevarul e ca peisajul era atat de frumos ca si pozele au iesit bine.

Adevarul e ca merita mers cu masina, dar juniorul meu e prea mic pentru asta, si oricum nu aveam timpul necesar. In plus, tu ai si avantajul locatiei; ai mai putin km de alergat.

Dar mai sper, acum ca am descoperit zona. Eu fusesem doar in Sicilia, chiar in vara trecuta, asa ca nordul Italiei a fost o surpriza tare placuta.

andu70, marocanu21, OvidiuB, sosso
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Trento: