ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2013
ÎNSCRIS: 31.03.11
DEC-2012
single

The Port Hotel - Istanbul

Istanbul cel mai mare oras al Turciei si prin asezarea strategica unul din marile centre comerciale ale lumii.

Nu ati fost la Istanbul?! Nu ezitati sa petreceti macar 3 zile acolo, este fascinant!

Oricum sunt convinsa ca va intoarceti cu proxima ocazie pt ca intotdeauna mai ramane ceva de vizitat!

Desi se crede a fi un oras asiatic, nu este; centrul istoric fiind in partea europeana, asa ca pt mine si nu numai cei 570km din Mangalia pina in Istanbul nu sunt de speriat!

Am parcurs aceasta distanta cu autocarul dar si cu auto, iar cel mai frumos lucru care poate sa se intample, daca stii unde sa cauti si unde sa te cazezi, poti gasi ingredientul pt un city break reusit.

Hotelul The Port, unde am avut cazare in octombrie (impreuna cu familia), m-au facut sa revin, chiar singura fiind de aceasta data si in luna decembrie tocmai pt oportunitatile pe care le ofera.

Acum sa nu creada cineva ca vorbesc despre un hotel de 5* ci despre unul de 3*, bun, curat, cu un interior cald si primitor, pe langa zecile de hoteluri din zona care in afara de a creea turistului o senzatie de anost, cenusiu, chiar teama uneori... la The Port te simti in siguranta chiar singura fiind.

Pt o camera tripla in octombrie am achitat 75/$/n iar in decembrie, pt un single 40/$/n.

Hotelul este f bine pozitionat atat pt doritorii de shopping, cat si pt cei ce-si doresc sa vada toate obiectivele turistice din zona Sultanahmet, Galata sau parcul Gulhane.

Perpendicular pe b-dul Ataturk, paralel cu b-dul Turgut Ozal (poarta de intrare in Laleli) si la 500m de statia de tramvai Aksaray pe strada Kuciuk Langa.

Hotelul are inca de la intrare ceva primitor (diferit de multe altele, cu receptii mici si inghesuite) si anume un lobby cu niste canapele f mari, cu mult spatiu intre ele, cu un LCD cu dimensiuni din cele mari, loc unde pana se efectueaza formalitatile de check-in poti sa te odihnesti dupa un drum lung.

Liftul, silentios si accesibil din lobby, nu asa cum am mai intalnit in alte locatii unde eram nevoita sa urc cateva trepte sau chiar un etaj pt utilizarea lui.

Camerele, vorbesc de doua, cele in care am fost cazata, sunt f mari si luminoase, iarasi un lucru f important... luminozitatea!

Accesul pe baza de card, incalzire centrala si aer conditionat.

Mobilier nou, culori deschise, dulap care in partea de jos avea si frigiderul, frigider in care aveam si 3 ape plate (chiar si la single, probabil din greseala).

Paturile cu lenjerie alba si... surprinzator cu pilote de o calitate buna. fara acele paturi (a se intelege pleduri... deh lipsa tastatura), scortoase, urat mirositoare, de care fiecare dintre noi cautam sa nu ne atinga fata.

Noptiere (doua), oglinda mare, un tv LCD mare, veioze iar pe jos gresie.

Lipsa balconului era suplinita de marimea geamului al carui pervaz era la nivelul gresiei, de aici si luminozitatea camerei. Era posibila deschiderea unei parti, fara pericol de accident chiar si in cazul familiilor cu copii, pt ca pe exterior exista un grilaj de aprox. 1m inaltime.

Internet wireless era disponibil in intreg hotelul si gratuit!

Gratuita era si parcarea masinii, intr-un scuar in fata hotelului, nu f mare insa accesibil pt 5-6 masini. La rezervare, mereu am specificat daca vin cu masina sau cu autocarul, tocmai pt acest lucru. Altfel... am platit pt o zi si o noapte 20/e/ si pe acestia dupa o lunga si obositoare negociere intr-o parcare amenajata la 3-400m de hotel.

Baia, dotata, cabina, apa calda permanent, 3 randuri de prosoape de pers., papuci si cele necesare pt igiena corporala (sapun, gel, sampon).

Restaurantul, undeva la demisol, pe lift era marcat cu -2/ si unde se servea mic-dejun, inclus in pret, tip bufet, restaurant la fel de spatios si de placut ca ambient.

O doamna discreta si a carei prezenta era mai mult simbolica (probabil ca sarcina ei era aceea de a aseza sortimentele de mancare... si atat) te faca sa te simti excelent, nestiindu-te urmarit, spionat... ca doar mananci... nu bagi in sacosa...

Si aici un tv LCD si presa... pt ei...

Ce cuprinde mic dejun-ul lor? Destul de bogat, daca pe langa cele obisnuite, lbranzeturi si nelipsitele masline de la cahvalti-ul lor traditional mai era si lapte pt cafea... da... lapte la cutii tetra pack, painea (chifle) ambalata individual (mai rar la un hotel de 3* unde gasesti paine feliata si unde nu mereu folosim clestele) iaurt la cutie si prod proaspete de patiserie. Unt, branza topita, gem, miere si halva la pachetel din cel mic, suc la dozator apa la cutiute de 100ml similar cu cele din camera, ceai turcesc dar si la pliculete cu div. arome, cafea solubila...

Program- 7-10,30

Check-out pana in ora 12.

La max. 400m de hotel pe b-dul Aksaray, fast-food-ul Mc. Donald's iar vis-a vis o cofetarie-patiserie, cu niste prajituri delicioase si mari la 5lire se numeste Saray.

Ca distante de la hotel

500m pana la statia de tramvai Aksaray cost bilet/sens/3lire

500m Ordu cad. Laleli (zona pe care e bine sa o faci "la pas")

700m pana la Universitate

1km pana la intrarea principala in Grand Bazar.

2km pana in zona istorica (Aya Sophia, Blue M., ) sau4 statii de tramvai)

Si nu in ultimul rand, un hotel f bine pozitionat pt cei care sunt in tranzit pt vacanta in Antalya si doresc o noapte intermediara cu cazare in Istanbul.

La 500m de b-dul Kennedy si la 700 m de terminalul ferry-boat-ului Yenikapi cu doua variante de traversare:

Yenikapi-Yalova

Yenikapi-Guzelyali

Doresc tuturor sejururi si city-break-uri cat mai reusite!

Trimis de maria55 † in 03.02.13 18:40:41
Validat / Publicat: 03.02.13 23:58:29

VIZUALIZĂRI: 3126 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (maria55 †); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Detaliu din baie.

[03.02.13 22:25:34]

Fiind un review de cazare, articolul va fi mutat la o rubrică proprie unităţii respective.

Te rugăm să ne indici într-un ecou şi gradul de satisfacţie pentru condiţiile de cazare. Mulţumim

[03.02.13 23:57:34]

Mutat, la reorganizare, în rubrica "The Port Hotel Istanbul " (deja existentă pe sait)

Nu uita, te rog, să indici și nota pentru CAZARE (scrie-o ca ecou, o completăm noi în caseta tehnică)

[04.02.13 00:51:38]

@Admin: nu acelea sunt coordonatele! Este si greseala mea pt faptul ca nu am specificat, pt a nu creea confuzia intre Port hotel din Beyazid si The Port hotel despre care am scris eu. Primul este pe Theatro cad., celalalt pe Kuciuk Langa cad.

[04.02.13 09:00:46]

Am introdus noile coordonatele GPS rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici. Sperăm ca acum să fie în regulă. Mulţumim.

[04.02.13 09:04:02]

@webmaster33: da, acestea sunt coordonatele!

Multumesc f mult pt ajutor!

strong_1991
    [04.02.13 09:08:35]

@maria55: Buna ziua.

Cum a-ti facut rezervare la acest hotel, as fi interesat pentru ca am planificata o excursie la Istanbul. Multumesc

[04.02.13 09:28:59]

@strong_1991: prima oara pe booking.com, iar ulterior in decembrie am facut rezervare telefonica la nr de tel. +902125840053.

Ultima rezervare, a avut un pret sensibil mai mic fata de prima, o diferenta de +/= 10$ /cam.

strong_1991
    [04.02.13 09:33:13]

@maria55: Multumesc mult pentru informatii.

marocanu21
    [04.02.13 12:51:44]

Ma bucur ca pot sa-ti acord superbonusul pt un hotel (dupa cum scrii despre distante apropiat de Mosaic Hotel unde am stat!) dintr-un oras in care mi-am propus sa ma intorc negresit pt ca ma fascineaza!

[04.02.13 13:39:42]

@marocanu21: multumesc f mult pt SP., asa este, distanta intre ele nu e mai mare de 7-800m. Avantajul pe care l-ai avut, a fost faptul ca nu era necesar sa traversezi doua bulevarde pt zona zero... insa eu l-am ales si pt faptul ca este la mai putin de 300m de terminalul unde opresc autocarele de linie-C-ta-Istanbul, Emnyiet Garaj.

Uneori aleg si acest mod de calatorie...

[19.04.13 17:52:54]

@virgilgurita, daca se poate, te rog lamureste-ma...

Daca nu doresti sa-mi raspunzi aici, ai posibilitatea P. M. -ului, unde de fapt am incercat si eu... asta dupa ce-l activezi.

eug
    [22.05.13 20:35:47]

d-na maria,

desi nu are legatura cu hotelul, va rog sa-mi spuneti daca stiti, de la bandirma,dinspre bursa, este ferry care sa te scoata pe partea europeana, adica sa nu mai treci pe poduri?

idee ar fi, dca ma duc spre antalya si nu vreu sa poposesc in istambul, daca am posibilitatea asta

multumesc

codrin
    [26.05.13 17:59:02]

@eug: te lasa in yenikapi pe blvd. Kennedy. Din ce stiu din Bandirma sunt zile cu 2 curse si zile cu 3 curse catre Istanbul.

Te poti uita pe ido.com.tr sectiunea timetables.

[29.04.14 13:56:36]

Atasez cateva poze, poze facute in martie 2014.

Nu exista nimic de adaugat fata de cele scrise de mine in 2012, acesta fiind motivul pt care nu revin cu un nou review!

Doar costul pt o noapte de cazare s-a schimbat, adica acum este 60/$/noapte/ camera dubla! Pt. single a ramas tot 40$/n.

Langa hotel, lipit, este accesul intr-o parcare imensa cu plata, asta pt cei interesati!

codrin, eug, maria55, marocanu21, strong_1991

• pagină generată în 0.064012050628662 sec