ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.02.2013
DIN: Sebiş [AR]
ÎNSCRIS: 23.03.10
AUG-2012

Despre lacul Ursu

Nu voi mai adauga nimic la istoria Lacului Ursu deoarece a facut-o foarte documentat domnul dinaintea mea. Este un lac unic in Europa si datorita salinitatii, nu poti inota ci mai degraba plutesti pe suprafata lui.

Eu nu stiu sa inot, asa ca nu m-am aventurat la acea plutire, pentru ca ma simt in siguranta doar daca ating cu degetele picioarelor ceva solid

Lacul are forma unei piei de urs, are pontoane din scanduri si cu timpul unele dintre ele (scanduri) au intrat in putrefactie asa ca administratia a gasit de cuviinta sa le schimbe in prezenta turistilor. Se auzea destul de des dupa-masa zgomot de drujba, are chaisslonguri contra cost insa daca ajungi tarziu nici asa nu vei avea parte de ele.

La intrare uneori era coada si ziua de strand costa 20 lei si 15 lei pentru pensionari (adica daca prezinti buletinul si cuponul) / zi, adica daca iesi pe poarta si mai doresti sa intri odata in acea zi, mai platesti odata suma

La prima vedere arata superb, insa dupa ce intri pe acele pontoane mai scade din entuziasm. Lacul propriu-zis are o adancime de 18 m si cine se pricepe poate sta pe acea suprafata, plutind insa pentru copii si restul care nu stiu inota ca si mine, exista niste garduri din scanduri care inconjoara suprafete cu apa mai mica, situate la periferia lacului; eu am fost doar acolo. Pe fundul acelor suprafete este ceva ca un mal si daca nu esti foarte atent poti aluneca si lovi pe cei din jurul tau, tot pe fundul acelor suprafete se simt si capete de cuie (eu chiar m-am lovit la un deget de era sa fac infectie. Tot acolo, aglomeratia este foarte mare adica mame cu copii, copii mai mari sau mai mici si fiind spatiul atat de stramt nu poti decat cel mult sa stai in picioare in apa, insa pentru cei cu probleme de reumatism este "mana cereasca" apa aceea sarata

De trei ori/zi esti obligat sa iesi din apa, pentru ca aceasta sa isi refaca proprietatile curative, insa modalitatea prin care se face acest lucru lasa mult de dorit. Exista cineva care te atentioneaza cand sa iesi din apa cu un fluier. Zgomotul acela de fluier este foarte deranjant incat parca ai fi intr-un lagar.

In incinta lacului exista restaurante, insa nu am vazut decat mici si inghetata, oricum multi merg acolo cu geanta frigorifica

La iesirea din lac exista banci si o priveliste frumoasa

Apa in luna august era, asa cam ca si apa de paine.

In zona unde se afla lacul Ursu mai sunt lacuri, unele chiar cu intrare libera: Lacul Alunis (pretul de intrare este mai mic), Lacul Rosu, Lacul Negru, etc pe care le-am vazut, insa in afara de Lacul Ursu si Lacul Alunis celelalte nu sunt amenajate

Daca nu se schimba ceva in bine pe acest lac adica disparitia drujbei, reparatiile sa se faca in extrasezon, sa dispara capetele de cuie si fluierul, nu cred ca as mai fi tentata sa vin pe lac

Trimis de sorana2 in 03.02.13 00:51:12
Validat / Publicat: 03.02.13 06:20:16
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SOVATA [MS].

VIZUALIZĂRI: 18906 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sorana2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

alinarosu*
[30.05.13 19:01:31]

@sorana2: Minunat ati descris totul, mie mi-au placut foarte mult florile din parcul statiunii si arhitectura caselor de vacanta.

sorana2AUTOR REVIEW
[03.06.13 02:55:48]

@alinarosu:

Intr-adevar statiunea Sovata este una plina de flori, casele au o arhitectura deosebita iar preturile sunt pe toate buzunarele. In general statiunile din judetul Mures sunt foarte frumoase si merita vazute

Comun
[19.08.13 15:04:13]

Tocmai am revenit din Sovata, după o săptămână în care am fost aproape zilnic și la Lacul Ursu. Prețul biletelor este neschimbat, cum spune sorana2, regula cu intrare/ieșire este în vigoare încă, iar la intrare este tot aglomerat. La intrarea 2. Din câte am observat, mulți turiști nu știu că există 2 intrări. Cel puțin eu așa am dedus, din moment ce la intrarea 2 era mereu foarte aglomerat iar la intrarea principală aproape nimeni... Sau o fi existând o altă explicație care pe moment îmi scapă.

Nu mai era nicio drujbă, probabil or fi terminat reparațiile, oricum nu mi-aș fi dat seama ce-au reparat, fiind acolo pentru prima oară. O sonerie te atenționționează, într-adevăr, că se apropie ora să ieși din apă. Mie mi s-a părut amuzant „protestul” celor din lac, de fiecare dată când auzeau semnalul. Din păcate, atenționarea respectivă este ignorată și de fiecare dată cineva trebuie să „alerge” cu barca după întârziați. Prin urmare, deranjantă sau nu, soneria cu pricina este un semn că mai trebuie lucrat la respectarea regulilor. Programul de stat pe lac a fost între 10.00-13.00 și 15.00-18.00.

sorana2AUTOR REVIEW
[26.08.13 01:09:06]

@Sobsy: Imi pare bine ca macar indivizii cu drujba au disparut! Ai mare dreptate, nici eu nu am sesizat ca sunt doua intrari.

adistefan
[27.08.13 16:43:10]

Eu nu inteleg ce se tot da atata sus si tare cu unicitatea acestui lac? Exista in Romania (sa nu mai vorbim de Europa) lacuri cu apa de o salinitate mult peste cea a lacului Ursu. Se exemplu la Ocnele Sibiului anumite lacuri au o concntratie de sare la suprafata de ZECI de ori mai mare. Lacuul Ursu are 10-15 g/l, Brancoveanu (cel mai sarat de la Sibiu are 310 g/l !!!) Cat despre acel "miraculos" efect heliotermic... stiu si eu ce sa zic? la fel, e specific tuturor apelor statatoare saline, insa se pare ca aici s-ar produce la o adancime mult mai mica, probabil din cauza adancimii relativ reduse a lacului. Eu unul nu l-am simtit. La Sibiu acele lacuri au zeci de metri adancime deci este normal ca efectul sa fie undeva mai in profunzime.

Una peste alta, ce este intr-adevar unic, este vegetatia bogata din jurul lacului, nespecifica zonelor saline care in general sunt mai aride. personal mie din caeasta cauza nu imi place la Ocnele Sibiului

[28.07.15 17:15:15]

Mutat în rubrica "Lacul Ursu [Sovata], SOVATA - PRAID" (nou-creată pe sait)

adistefan, Comun, sorana2
Alte impresii din această RUBRICĂLacul Ursu: