ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.02.2013
ÎNSCRIS: 28.06.12
JUL-2012

Un concediu reusit

Pentru noi a fost primul concediu in Turcia. Sejurul l-am cumparat dupa targul de turism din luna Martie 2012 cu un discount de 20%. Dupa multe cautari ne-am hotarat la acest hotel.

Drumul l-am facut, atat la dus cat si la intors, cu cazare intermediara fara rezervare din tara. La dus am stat in Kucukkuyu cu 75 euro pe noapte, mic dejun inclus (cam scump pentru o noapte intermediara) iar la intors am stat in Canakkale cu 50 euro pe noapte/mic dejun inclus. Traseul parcurs in Bulgaria a fost Razgrad - Tirgoviste - Yambol - Elhovo - Hamzabeyli. In Turcia am trecut cu feribotul pe la Gelibolu (o alegere nu tocmai inteleapta, am asteptat 1 ora si 30 minute) era foarte aglomerat.

La hotel am ajuns in jurul orei 14. Cazarea s-a facut foarte repede, in 15 minute eram in camera. Camera nu foarte mare dar foarte curata, mobilier nou - modern, TV LCD Sony, dvd player, minifrigider, aer conditionat centralizat care functiona foarte bine, baia foarte curata, prosoapele se schimbau zilnic, asternuturile la 3 zile, curatenie zilnica.

Masa: noi am considerat ca a fost foarte diversificata. Dimineata gaseai 4-5 feluri de branzeturi, iaurt simplu si cu fructe, salate, ou ochi, omleta, fiert + multe produse de patiserie, cafea, ceai, lapte si sucuri. La pranz puteai servi masa la restaurant sau la barul de langa piscina (mancare fast food). In restaurant erau supe, mancaruri gatite cu sos sau fara sos, in fiecare zi erau diverse preparate din carne de pui, vita, miel, peste + foarte multe salate. La desert erau fructe sau prajituri. Bauturile erau gratuite de la 10:00 la 24:00 tot ce doreai, dar toate erau bauturile lor de la raki, vin, bere (draft) si sucuri la dozator. De la 15:00 la 16:00 se servea inghetata, iar de la 16 sau 17 se serveau produse de patiserie facute de ei.

Piscina era foarte curata si avea tot timpul un supraveghetor/salvamar in preajma. Intotdeauna am gasit locuri libere la sezlongurile de langa piscina. Prosoapele date pentru piscina se puteau schimba o data pe zi. Echipa de animatie facea tot posibilul pentru a antrena cat mai multe persoane sa participe la diferite jocuri, nu erau insistenti - deranjanti.

Seara de la 20:00 era organizat minidiscoteca pentru copii sau spectacole pentru ei. De la 21:00 se continua cu program pentru adulti cu diferite tamatice (specific turcesc, acrobatii, etc).

Plaja foarte aproape, sezlonguri libere si gratis pentru turistii hotelului, nisip fin, teren de volei, dusuri pe plaja, cabine unde te puteai schimba, intrarea in apa era lina cu nisip (nu era pietris).

Consider ca am avut o vacanta excelenta si relaxanta de 5 stele.

Vacante placute tuturor!

Trimis de Leo3d in 01.02.13 16:25:55
Validat / Publicat: 01.02.13 16:38:32
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3406 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Leo3d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe teresa restaurantului a la carte

webmaster [01.02.13 16:37:59] »

@Leo3d: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Leo3d [01.02.13 17:18:10] »

@webmaster: multumesc! bina v-am gasit! sigur voi reveni cu recomandari.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [01.02.13 17:40:05] »

@Leo3d, ai ales un hotel intr-una din cele mai frumoase si bune zone ale Kusadasi-ului... Long Beach.

La mai putin 800m de hotel, in directia Milli Park, am fost si noi, pt o singura zi, suficient insa pt a-mi forma o parere despre plaja minunata din zona.

Chiar daca acest hotel este la aprox. 15km de centrul statiunii, nu implica nici timp f mult si nici costuri uriase pt o iesire in "inima" orasului pt alte activitati, shooping, Insula Porumbelului, port...

Vacante frumoase si in 2013

viviv [01.02.13 19:37:44] »

Felicitari pentru concediu reusit. Imi poti spune te rog numele hotelului din Kucukkuyu? Multumesc

Leo3d [01.02.13 20:02:26] »

@maria55: multumesc de trecere. Da, intr-adevar hotelul a fost peste asteptarile noastre iar zona este foarte frumoasa si linistita. In directia Milli Park nu am ajuns. Fiind pentru prima oara in Turcia, respectiv zona Kusadasi cele 7 zile au fost insuficiente pentru a vedea toata zona. Vacanta frumoasa!

Leo3d [01.02.13 20:08:27] »

@viviv: Da, Hotel Club Gultur.

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [01.02.13 20:27:44] »

@viviv: daca-mi permite @Leo3d sa intervin, pot sa-ti sugerez o locatie buna pt noaptea intermediara, singura de altfel care m-a surprins placut din cele 6 sau 7 in care m-am cazat in ultimii 6 ani, in drumul nostru spre Kusadasi.

Este vorba de hotel Aydin, hotel care a intrunit toate conditiile unei cazari decente, in ceea ce priveste raportul calitate/pret.

Pt o imagine mai buna a traseului, trebuie sa stii ca alegerea ta vis a vis de aceasta zona este una f buna si-ti spun si de ce...

Odata scapati din aglomeratia Canakkale-ului pana in Kuciukkuiu nu ai de parcurs mai mult de 100km, zona botezata de mine "zona A-urilor", cu drum (E87) pe malul marii, partea cea mai frumoasa dupa parerea mea, din tot traseul.

Ayvacik-Kuciukkuyu-Altinoluk-Akcay-Ayvalik-Aliaga- pe malul marii! 220Km - bucata cea mai frumoasa de drum, exceptind cei aprox. 55km de serpentine.

Hotel AYDIN este inainte de intrarea in Kuciukkuyu cu 6km, la sosea, usor de reperat, cu parcare si la 50m de mare. Noi am platit 20/E/ de pers/ insa cu demi-pensiune.

Indiferent ce hotel vei alege, cauta sa fie pe partea dreapta pe sensul de mers in directia Kusadasi, pt a fi pe partea cu marea.

Nasshu [01.02.13 20:38:02] »

@viviv: confirm si eu cele spuse de maria55. Si eu am stat acolo (cazare intermediara) si este o cazare buna, cu piscina, si ff aproape de mare. Recomand tot demipensiune -restaurantele din zona erau un pic cam ''dubioase'', plus ca ai o statie peco lipita de gard de unde poti sa iei o bere la un pret rezonabil (cei de la hotel nu prea te lasa, dar daca nu e la vedere poti sa ignori afisul in limba romana) ca la ei e de la 5-6 euro in sus.

vezi impresii

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [01.02.13 20:47:18] »

@Nasshu: hello... pai dupa recomandarile cui AM FOST ACOLO?

Ale user-ului Nassu!

Dar o completare tot mai am... bere si toate cele nu numai la statia Peco, ci la 50m de la ceasta sunt doua super-market-uri, unul se numeste Tansas, iar celalalt la 5m de el, se numeste Bim. Recomand pe cel din urma, cu preturi sensibil mai mici si cu multe, multe oferte... de te prinde mirarea... cum de nu-si dau astia in cap la cat de aproape erau unul de celalalt... probabil la ei nu se merge pe principiul: "sa moara si c... vecinului"!

viviv [01.02.13 20:50:38] »

@Nasshu: @maria55: va multumesc mult. Eu am gasit pe booking un alt hotel, tot de 3 stele, care mi sa parut OK, dar o sa ma uit si la Aydin. Din pacate nu se pot face rezervari in acest moment...voi reveni.

Nasshu [01.02.13 20:59:21] »

@maria55: nu am uitat de mini supermarket-urile alea... (la unul - cred ca al doilea spre piata- plecau carucioarele la vale si se opreau in masinile parcate pe strada)... insa daca vrei o bere la 23 si ceva, tot peco te ''rezolva''. Nu sunt bautor de bere, dar dupa atatia Km, plus vizita la Troia... parca mai mergea una

Sa nu uitam chiar daca e off topic si magazinul cu ulei de masline, de unde am invatat ce e cu ''aciditatea'' si ca nu tot ce se vinde pe la noi e chiar extra...

viviv [01.02.13 21:00:52] »

Imi puteti spune, va rog, cum ati facut rezervarile?

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA [01.02.13 21:08:10] »

@viviv: eu, telefonic, am vorbit direct cu cel care se ocupa de cazare, masa (din cat am inteles, fiind fratele patronului, un tip extrem de energic si de solicitudine)

Se numeste -Goghan-tel/05318692487

sau pot sa-ti dau tel de la hotel/00902867525400

/00902867520630

Fax-00902867526637

aydin-motel@hotmail.com

viviv [01.02.13 21:09:11] »

@maria55: multumesc

stefan.b [14.02.13 00:46:27] »

@Leo3d: numele agentiei mi-l puteti trimite pe prv?

Leo3d [14.02.13 09:16:02] »

@stefan. b: nu va pot trimite mesaj privat. Va rog verificati optiunea de " acceptare mesaje private "

stefan.b [14.02.13 16:21:10] »

@Leo3d: scuze, nu aveam activata optiunea

diaanaid [19.03.13 12:20:39] »

@viviv: Poti incerca in Kucukkuyu si la IDA TUR MOTEL, noi am stat acolo mai multi ani si a fost intotdeauna ok.

Gasesti review pe AFA, daca esti interesata.

viviv [20.03.13 20:21:11] »

@diaanaid: multumesc

andreeaf [30.06.13 17:42:35] »

cum ai gasit hotelul? ai bagat in gps adresa de pe site-ul lor? sau coordonatele?

Leo3d [30.06.13 17:55:13] »

@andreeaf: nu am avut gps, sunt indicatoare cu hotelul + am avut printat traseul de pe google map

andreeaf, diaanaid, Leo3d, maria55, stefan.b, viviv
    Alte impresii din această RUBRICĂGrand Belish Hotel [Davutlar, Long Beach]: