ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.01.2013
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 30.08.10
OCT-2012

Casa Humor, relaxare si odihna!

Uneori, ne place ca in weekend sa ne urcam in masina si sa pornim catre meleagurile magice ale Bucovinei, tinut de legenda si mister si destinatia montana cea mai apropiata de Iasi, orasul in care locuim.

De aceasta data ne-am oprit atentia ca destinatie de cazare catre Casa Humor din Gura Humorului, deoarece era singura care oferea facilitati de petrecere a timpului liber gen piscina, jacuzzi, sauna.

Am sunat cu 2 zile inainte de plecare pt a verifica disponibilitatea unei camere duble, ni s-a confirmat si am facut rezervarea.

Noi am fi dorit o camera in corpul nou dar receptionera ne-a informat ca nu mai au si atunci am ales o camera in corpul vechi.

Au solicitat depunerea unui avans ca garantie a rezervarii in contul lor dar in final au fost intelegatori fiind vorba doar de o zi care ne separa de data rezervarii.

Cand am ajuns la destinatie am fost placut impresionati, Casa Humor fiind o cladire micuta, cocheta, asezata intre case, aproape de iesirea din Gura Humorului, intr-o zona linistita, cu un aspect pe care noi l-am perceput ca fiind imbinarea perfecta intre modern, rustic si senzatia de vacanta impletita cu acea caldura a caminului tau.

Interiorul, frumos decorat si foarte curat adapostea o receptie micuta din spatele careia si-a facut aparitia o receptionera foarte draguta si amabila care ne-a cazat extrem de repede.

Ne-a fost repartizata o camera dubla cu un pat suplimentar pt fetita noastra, la etj 2.

Camera, mica spre medie ca dimensiuni, foarte curata, mochetata, cu tv, telefon, minibar.

Balconul dragut dotat cu masa si scaune dar putin cam lipsit de intimitate, dupa cum se observa din pozele atasate. Baia, curata, dotata cu tot ceea ce este necesar dar cu probleme ale debitului de apa, probleme care din pacate nu ne-au fost aduse la cunostinta in momentul cazarii.

Ce mi-a placut la aceasta pensiune:

-decorul, privelistea, amplasamentul, mancarea servita pe baza de comanda in restaurant, curatenia, pretul echilibrat, amabilitatea personalului si faptul ca au incercat sa ofere turistului cat mai multe posibilitati de a petrece timpul liber intr-un mod placut si relaxant iar pt asta au pus la dispozitie piscina, sauna, jacuzzi, gratar in aer liber.

Ceea ce ar putea fi corectat si imbunatatit:

-parcarea in incinta pensiunii este prea mica, nu acopera situatia cand hotelul se afla ocupat la capacitate

-plata in avans (nu-ti mai ofera posibilitatea de a pleca daca nu esti multumit de ceva, odata platit vei pierde banii daca doresti sa pleci chiar si la 10 min de la cazare)

-piscina si jacuziul sunt prea mici pt capacitatea pensiunii, deci nu pot beneficia toti turistii de serviciile oferite

-tariful ar trebui sa fie diferentiat in functie de situarea camerelor, aripa noua are acelasi pret cu aripa veche ceea ce nu e tocmai normal, cei din aripa noua avand alt confort si fiind situati in aceeasi cladire cu piscina, ceilalti trebuind sa mearga pe afara catre camerele din aripa veche, uzi, indiferent de gradele atmosferice.

-trebuiesc semnalate toate neajunsurile sau limitarile inainte de a se efectua cazarea (am avut pb cu debitul apei si nu am putut beneficia de un dus, de asemenea cu greu de apa la wc sau spalat pe maini deoarece admnistratorul a decis sa restranga consumul de apa in urma unei instiintari a SC ACET SUCEAVA, si desi asta ar fi trebuit sa fie pe timpul noptii intre orele 0-5, situatia s-a extins si ziua)

-prea multe afise peste tot prin pensiune care impun tot felul de reguli, nimic lipsit de bun simt dar la un moment dat incep sa te gandesti ce fel de turisti vin acolo daca proprietarul pensiunii a simtit nevoia de a face cunoscut’’ regulamentul casei’’, eu una m-am simtit cam incomod cand vedeam peste tot afise cu tot felul de ‘’sfaturi’’

-micul dejun servit in regim de bufet suedez reprezenta o selectie destul de restransa care includea in special preparate specifice zonei care mie personal, mi se pareau o alegere cam neinspirata in conditiile in care nu toti servesc mancaruri grele la micul dejun (as recomanda un mic dejun continental pe baza de bonuri valorice ca fiecare sa-si aleaga ce doreste si eventual sa plateasca extra daca se depaseste valoarea)

-nu exista lift, dar exista foarte multe scari care sunt extrem de obositoare pt ca sunt mici, inalte si foarte inguste, extrem de neplacut daca ai multe bagaje, mie mi-a creat senzatia de abrupt dar e o opinie subiectiva

Per ansamblu, daca ar fi sa-l recomand ca destinatie pt cazare in Bucovina as face-o pt ca e un loc frumos unde te poti simti minunat si in cuplu si ca familie cu copii si in grup, e un punct bun de plecare pt vizitarea manastrilor, pt ski, bun si pt relaxare si pt o plimbare de zi sau de seara catre centrul orasului dar toate acestea in conditiile in care sti exact la ce sa te astepti.

Le doresc sincer proprietarilor capacitatea de a intelege mereu nevoile clientlor care le trec pragul, puterea de a-si mentine standardele si de a le imbunatati si mentinerea aprecierii fata de calatorii care poposesc la ei asa cum orice bucovinean adevarat stie sa-si cinsteasca si sa-si aprecieze oaspetele (mai ales pe cel care l-a ales pe el drept gazda) !

Trimis de mimisor in 31.01.13 16:20:16
Validat / Publicat: 31.01.13 19:00:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GURA HUMORULUI.

VIZUALIZĂRI: 4719 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mimisor); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Reguli... de bun simt!
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 38.00 EUR pe cameră

[31.01.13 19:40:32]

@mimisor: Cred ca afisele acelea au fost puse dupa "galceava" de Sarbatori!

Eu vroiam sa stiu daca ai avut ocazia sa interactionezi cu proprietarii, si daca da, cum ti s-au parut? Dar personalul? Stii ca acestea au fost "scanteile" incidentului...

[31.01.13 21:04:18]

@iulian68: crezi greşit. Vezi data sejurului - anterior 'evenimentelor' la care te referi. Poate ar fi bine să nu încerci într-una să faci pe detectivul în toate cazurile mai delicate. Ba (cum se întâmplă aici), chiar şi când NU e cazul...

[31.01.13 21:27:55]

@iulian68: Nu, de fapt afisele au fost puse inainte de sarbatori. Eu am fost acolo in luna octombrie 2012. Personal nu i-am cunoscut pe proprietari, am auzit cuvinte pro si contra despre ei dar eu sunt genul care isi formeaza propria parere fara sa ma las influentata, ascult dar atat pt ca fiecare om vorbeste din expierenta sa deci opinia fiecaruia poate fi influentata in mod subiectiv.

Despre angajati, ce sa zic, mi s-au parut amabili, poate doar un singur ospatar era un pic mai ursuz si dorea sa ne puna la punct pt ca la pranz, ne-am asezat la alta masa decat cea indicata de el (masa era chiar langa usa de la bucatarie si mirosul de mancare iesea in sala de fiecare data cand cineva intra sau iesea pe usa si daca am vazut ca in restaurant mai era doar o singura masa ocupata, am incercat sa ne punem hainele la adapost... de mirosuri) iar a II a zi, la micul dejun, acelasi ospatar s-a cam simtit lezat cand i-am spus ca fetita mea nu maninca omleta si ca as dori un ou ochi pt ea, raspunsul a venit prompt: se poate doar contra cost. Ok, nu am comentat desi nu mi s-a parut normal fiind vorba de aceeasi materie prima doar nu am cerut altceva decat ofereau ei si oricum in final cred ca si ei au realizat asta pt ca nu ne-au mai taxat pt ou. Acum nu vreau sa fiu nici carcotasa dar nici sa ma situez de partea cuiva, dar personalul parea un picut cam obosit. Spre exemplu, ospatarul despre care vorbeam lucrase si in ziua cand am ajuns noi si a IIa zi cand am plecat tot el era si la oboseala fiecare reactioneaza in mod diferit, in fond e si el om. In rest nu am remarcat nimic neobisnuit sau grosier in comportamentul lor care sa-mi strice buna dispozitie.

In legatura cu afisele, nu stiu ce sa zic, subconstientul meu a perceput asta cam asa''esti pe teritoriul meu, respecti regulile mele''... si... cand te duci sa te relaxezi undeva departe de casa parca numai de alte reguli impuse nu ai chef... nu de alta dar mi se pare totusi ca trebuie sa te adresezi in mod diferit turistilor, nu toti suntem lipsiti de bun simt sau educatie.

[31.01.13 23:57:46]

@webmaster: imi fac "mea culpa", insa am facut un spirit de gluma, chiar nu am facut pe "detectivul nici cand a fost real... Fiecare si-a dat cu parerea...

[01.02.13 00:02:55]

@mimisor: iti multumesc pentru raspuns, chiar nu realizasem data la care ai fost. Review-ul a fost oricum, foarte reusit!

casahumor
    [08.03.13 13:05:40]

@iulian68:

Buna ziua

Cred ca cel mai bine ar fi sa ma cunoasteti personal de aceea va invitam la Casa Humor - va oferim un week-end gratuit - 2 nopti cazare cu mic dejun inclus.

Pentru rezervare ma puteti contacta telefonic sau pe mail gasiti detaliile pe site-ul nostru propriu.

Va asteptam cu drag.

Geta Ungureanu

Casa Humor

NB casahumor este (sau a fost) reprezentant al unității
    [08.03.13 13:42:56]

@casahumor:

... iertata-mi fie indrazneala, si daca mai sunt curiosi care -si manifesta dorinta de a va cunoaste personal, le oferiti la toti acelasi tratament... !?! sau doar la cei mai ''carcotasi'' asa ca sa pice bine pe AFA... No Ofense!

[08.03.13 15:35:08]

@mimisor: cred ca ai observat ca nu am facut altceva decat sa-mi exprim opiniile, iar carcotas nu sunt defel... Dealtfel ne-am cunoscut la Odorhei si cred ca ti-ai facut o parere... O colega de-a noastra chiar m-a descris ca fiind sarmant... Acum, eu sunt doar un pic mai "pufos" insa m-am purtat cat se poate de natural.

[08.03.13 16:12:25]

@iulian68: Hei Iulian, cred ca ai observat ghilimelele de rigoare de la cuvintul carcotas, puteam sa jur ca o sa te prinzi la ce ma refer si iti dau un indiciu... doamna Ungureanu a sesizat din ecourile tale interesul tau vis-a-vis de situatia de acolo,proprietari etc ,plus ca pensiunii Casa Humor nu i-ar strica ceva reclama pozitiva pe siteul Afa si cine o poate face mai bine decat un membru curios si entuziasmat de o ospitalitate desavarsita si GRATUITA... dar posibil ocazionala. Hai mai Iuliane, nu mi-o lua in nume de rau, e la mintea cocosului, oricine s-ar duce gratis acolo ar fi entuziasmat, ca doar nu te duci pe banii patronului si pe urma scrii impresii negative pe AFA, cel mult te abtii...

BTW, total off topic, eu personal cosider ca esti un tip super ok, deci nu ma intelege gresit...

[08.03.13 16:32:14]

@mimisor: stai linistita, am sesizat ca a fost vorba de un spirit de gluma! Noi am stat in seara aceea impreuna cu sotul tau pana am inghetat afara de vorba, asa ca am reusit sa va cunosc mai bine decat pe altii, ca sa nu mai pun la socoteala Tarlungeniul... Si mai stii, poate ne mai vedem in aceeasi formatie si in septembrie, dupa cum promite Cornel!!!

[08.03.13 17:09:24]

@iulian68: Gand in gand cu bucurie! Eu chiar vroiam sa-i fac o propunere lui Cornel sa ia si Moldova in calcul pt o eventuala intanlire AFA, sunt meleaguri frumoase cu incarcatura istorica si religioasa si cred ca multora le-ar face placere sa vada si aceste tinuturi, in plus am avea ocazia sa petrecem momente minunate impreuna, deja mi-e dor de Odorhei si de toti!

[08.03.13 17:28:48]

@mimisor: Bucovina e DE MULT luată în calcul (mi-e aproape sufletului meu), însă mereu amânată datorită distanței mari pentru majoritatea membrilor.

Mă bate gândul însă să încercăm, în vară, măcar o mini-întâlnire -- am inițiat, mai demult, o solicitare de ofertă pentru un grup, trimisă unei unități turistice din SUCEVIȚA. Detalii - când le vine vremea.

[08.03.13 17:55:53]

@Admin: sa inteleg ca dispare varianta Greciei? Nu ma deranjeaza deloc, doar sa ma "mut" cu planificarea concediului acolo... Am spus ca in functie de ce vei hotara imi voi face concediul personal ori in tara ori "AFA ra "!

[08.03.13 18:09:36]

@iulian68: nu dispare, ba dimpotrivă. Am fost extrem de ocupat zilele trecute (cu alte subiecte), revin însă în curând cu detalii despre Parga/Skiathos (pe firul de discuții dedicat, însă)

casahumor
    [11.03.13 20:27:20]

@mimisor:

... va iert indrazneala, departe gandul de a pica bine pe AFA, ci pur si simplu datorita unui eveniment nu tocmai placut pentru noi dl Iulian a ramas cu o "obsesie" vis a vis de noi proprietarii si daca nu pierde nici o ocazie de a se interesa de noi ca si persoane am considerat ca cel mai bine ar fi sa ne cunoasca personal.

Numai bine!

NB casahumor este (sau a fost) reprezentant al unității
    [12.03.13 00:13:06]

@casahumor: Desi nu mi-ati raspuns la intrebare, am inteles mesajul...

Numai bine si dumneavoastra!

[12.03.13 01:09:30]

@iulian68: Deci, Iuliane , continua cu ''obsesiile'' ca s-au dovedit a fi de bun augur...

[12.03.13 04:32:59]

@mimisor nu stiu cum sa-ti spun, dar deja ma simt aiurea. Asa ca stai linistita, nu voi da curs invitatiei, sau mai bine le voi transmite celor de acolo sa te primeasca pe tine... Pe bune, gluma-i gluma, dar obsesiile cred ca s-au mutat la tine.

[12.03.13 07:53:55]

@iulian68: Iulian, nu te supara, eu doar am repetat ce a scris doamna de la Casa Humor. Doamna Ungureanu a scris obsesie in ghilimele asa ca eu doar m-am amuzat de expresia folosita de ea, citeste cu atentie ce mi-a scris la raspuns. Pe bune, nu aveam de gand sa mai scriu nimic dar cand am citit raspunsul dumneaei... Ma asteptam sa simti nota de umor si de ce nu, chiar apreciere din commentul meu, era ideea ca daca tot e ceva de castigat manifestandu-ti curiozitatea "obsesiile" cum a scris dna. de la Casa Humor, la naiba then why not?

Inca o chestie, eu nu doresc sa mai merg la Casa Humor nici macar gratis, cel putin nu in viitorul apropiat, mie imi place mereu sa vad locuri noi si Bucovina e plina, asa ca nu e chestie de a te sicana ca vezi Doamne te duci tu si eu ba.Totul se rezuma la faptul ca invitatia doamnei in modul cum a fost facuta a sunat aiurea, gandeste-te la cati membri AFA cel putin, ar putea sa-si manifeste ''obsesiile'' daca ar sti ca rezultatul ar putea fi o invitatie ca cea primita de tine.

Imi cer scuze de la tine daca te-am suparat, chiar nu asta a mi-a fost intentia. Gata, eu am incheiat cu subiectul acesta. Zi buna si frumoasa!

[12.03.13 09:56:25]

@mimisor: ok, am sa inchei si eu... nu inainte de a te fi asigurat ca nu ma mai "obsedez" de nimeni si de nimic in mod deosebit...

casahumor, iulian68, mimisor
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Casa Humor: