ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.01.2013
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 30.06.08
JUN-2011

Venit, văzut, plăcut ...

Am ales insula Lefkada ca destinație de vacanță, așa că iată-ne ajunși în sfârșit în portul Vassiliki, în sudul insulei, întrebând în stânga și în dreapta de o cazare. Am întâlnit o familie de români, din București, care ne-a recomandat o locație, unde sunt si ei cazați, la un preț de 50 de euro pe noapte, dar pe noi ne răzbește foamea, așa că, întâi ne așezăm, gospodărește, la masă... Unde avem surpriza să dăm peste un ospătar român, care ne recomandă și el o locație, iar după o așa-zisă negociere cu proprietara ajungem la un preț excelent: 30 de euro pe noaptea de cazare.

Hotelul e situat chiar pe malul mării - din păcate așezarea e perpendiculară pe mare, dar toate camerele au vedere la mare - într-o zonă agreată de amatorii de wind-surfing, în golful Vassiliki, fără a fi, totuși, deranjanți cu activitatea lor. Camerele sunt mari, curate, cu AC, TV, chicinetă, terasă. Din păcate, nu avea acces internet, dar am avut semnal wi-fi de la hotelurile din jur, așa că am putut naviga destul de bine pe net. Curățenia în cameră s-a făcut zilnic - întâmplarea a făcut ca și aici să întâlnim o româncă, care se ocupa de menaj - prosoapele au fost schimbate ori de câte ori am cerut, iar lenjeria de pat a fost schimbată la doua zile. Chicineta avea cam tot ce-ți trebuia, cât să poți chiar și să-ți gătesti zilnic. Foarte aproape erau câteva mici magazine de unde puteai să-ți faci cumpărăturile mici, iar la ieșirea din localitate, spre Nidri, aveai și un supermarket pentru cumpărături mai mari.

Plaja spre care dădea hotelul era acceptabilă, adică pietre pe mal, dar, odată intrat în apă, nisipul deosebit de fin făcea din mersul prin apă o adevărată plăcere, așa că, atunci când nu leneveam pe șezlonguri, stăteam mai mult în apă. Intrarea în apă era lină, nu trebuia să ne facem probleme cu intratul copilului în apă - oricum acesta acolo îsi făcea "veacul": la 2-3 metri de mal în apa mică. Hotelul asigura și câteva șezlonguri de care ne foloseam din plin, mai ales că le puteam lua pe plajă (adică douăzeci de metri mai încolo). Din păcate nu am avut nicio umbrelă pe care s-o putem "monta" pe plaja de pietre, așa că n-ar fi rău sa aveți una cu o bază (din alea care se umplu cu apă), asta dacă vreți să aveți și umbră.

Era și o parcare în fața hotelului, e drept, de pământ amestecat cu pietriș, dar cum nu am avut parte de ploaie în vacanțele din Grecia, nu a fost nicio problemă. Pe lângă asta, era mai mult decât suficientă atât pentru clienții hotelului cât și pentru clienții clubului de wind-surfing de alături.

Una peste alta, deși am ajuns fără rezervare acolo, am avut parte de un sejur reușit, locația putând fi recomandată fără rezerve.

Trimis de rodik in 29.01.13 21:34:41
Validat / Publicat: 29.01.13 22:41:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4895 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rodik); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Plaja din golful Vassiliki...
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 11900 PMA (din 15 voturi)

Zanga31
[20.03.14 18:59:29]

O adresa de mail se poate? Mersi

Zanga31