ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2013
ÎNSCRIS: 09.05.11
JAN-2013
4 AD. + 2 COPII -- v: 2 si 6

Comod dar cu mici probleme

Dupa ce am petrecut sarbatorile cu intreaga familie, destul de numeroasa dealtfel, dupa multi ani, ne-am hotarat sa mergem la schi impreuna si nu separati ca in ceilalti ani.

Asa ca, pentru a imbina utilul cu placutul, am ales statiunea Paltinis deoarece unul dintre baietii nostri e stabilit in Sibiu si astfel scuteam 4 locuri de cazare in schimbul unui drum de 60 km zilnic; pe de alta parte am vrut sa evitam aglomeratia de pe Valea Prahovei mai ales ca asa cum stiti urma revelionul crestinilor ortodocsi pe stil vechi iar in aceasta perioada in Poiana si Predeal, in special se vorbeste mai mult rusa (in Azuga, unde am mai mers in ultimii vreo 3 ani mi s-a parut mai aerisit).

Iar rusii si moldovenii vorbesc mai tare! (sa nu mi-o luati in nume de rau ca nu sunt xenofob!).

Pe de alta parte in Paltinis a aparut, de vreo 3 ani o alternativa la vechea partie (Oncesti, o partie depasita din multe puncte de vedere) care se numeste Arena Platos aflata cu vreo 5 km inainte de statiune si la a carei inaugurare partiala am avut intentia sa particip in iarna 2010-2011 cand am renuntat la cazarea obisnuita la hotelul Cindrel (care incepuse sa se modernizeze) si la hotelul BRD (unde am avut conditii mai bune), si ne-am cazat la Perla Paltinisului, o locatie unde oprisem pana atunci doar sa mancam.

Spun ca am avut intentia sa particip deoarece a fost foarte aglomerat si am renuntat in detrimentul unei mese prelungite la restaurantul Perla Paltinisului, impreuna cu rudele din Sibiu; atunci am avut ghinionul sa se intrerupa curentul pt cateva ore (era inaintea Craciunului cu vreo 3 zile) iar managerul de atunci nu ne-a luat banii pe masa din acea seara, chiar daca consumatia a fost destul de consistenta - un gest pe care l-am apreciat.

Asadar am optat iarasi pt aceasta pensiune, in primul rand din comoditate, asa cum reiese si din titlu, adica de apropierea (cca 150 m) de Arena Platos, dar si pt confortul camerelor si calitatea serviciilor de la restaurant.

Pensiunea (mai degraba complexul) e formata din 2 cabane si ofera cca 70 de locuri de cazare in 32 de camere de 3 (cabana veche) si 4 (cea noua) margarete, cabane care sunt despartite de un megafoisor rustic ornat cu diverse produse traditionale.

Complexul mai dispune de teren de sport pt fotbal si tenis cu nocturna (atunci nu era folosit!), sala de biliard, sauna, sala de conferinte dotata cu tot ce-i trebuie, camera pt schiuri si clapari, ofera pt inchiriat sanii iarna si biciclete vara, organizeaza la cerere focuri de tabara.

Din pacate in acea perioada aveau ceva probleme cu canalizarea (cred ca se sparsese vreo teava datorita gerului dinainte) astfel ca la subsol, unde se afla grupul sanitar, sauna si incaperea pt skiuri, era un miros greu suportabil mai ales in prima zi; dupa aceea ori au rezolvat problema (partial pt ca mai mirosea putin!), ori ne-am obisnuit noi cu mirosul (ceea ce nu prea cred!); cert este ca in prima zi se simtea putin acest miros si in baile din camere.

Daca tot am ajuns la camere sa spunem ca acestea sunt mari (cca 24mp), mobilate corespunzator pt 4*, cu sifonier mare, cuier, loc pt geamantan, lcd potrivit ca marime, noptiere, masuta, scaune, minibar, pahare etc, baile cam micute pt acest standard dar dotate cu toate cele trebuincioase (inclusiv feon si consumabile de calitate), un balcon comun despartit de gardulete de lemn (din pacate noi am avut camerele pe partea cu parcarea si soseaua dar in partea cealalta e o priveliste superba - am stat la prima cazare).

Ceva probleme cu caldura care oscila (cred ca aveau centrala pe lemne) iar pilotele erau prea calduroase si erai tentat sa renunti la ele dar dupa ceva timp caloriferul se racea (nu pt mult timp ce-i drept!) si te trezeai ca iti era frig.

Trebuie sa mentionez ca am avut camerele la etajul 2 si ca, atat pe scari cat si pe hol ne ''urmarea'' mirosul de mancare de la bucatarie deoarece aceasta din urma se afla chiar intre bar si casa scarii, nefiind etansata (logic ca avea niste usite mobile, practice pt ospatari) si avand probabil ceva probleme cu aerisirea cand lucra la capacitate.

Restaurantul, frumos decorat, situat pe 2 nivele ceea ce ii confera o frumusete aparte, are o capacitate de cca 150 de persoane, este decorat rustic si iti da o senzatie de intimitate datorate formei neregulate si diferentei de nivel.

Pe timp de vara restaurantul se prelungeste prin niste usi glisante cu o terasa superba de cca 100 de locuri, o terasa rustica, de asemenea, dotata cu mese si bancute din lemn, acoperite cu umbrele mari si de unde ai o panorama extraordinara asupra m-tilor Cindrel si mai nou asupra partiei de ski Arena Platos; din terasa se poate ajunge la o casuta f frumoasa construita intr-un copac si la care se ajunge pe un fel de punte de lemn - copii au apreciat f mult chestia asta!

Bucataria, sau mai bine zis produsele oferite de aceasta, o cunosteam din anii trecuti si marturisesc ca e una dintre cele mai bune din zona, o zona pe care o frecventez de mai multi ani (in afara de locatiile pe care le-am amintit in introducere am mai stat la pensiunea Mai iar copii mei la pensiunea Alpina), o bucatarie pe care as compara-o doar cu cea de la Apfelhouse din Cisnadioara.

Totusi nici aici nu dau nota maxima deoarece in a 2-a zi nu au avut cateva feluri de mancare din meniu si anume: ciorba de burta, gulas (cu toate ca in prima zi a avut dar carnea de vita era putin nefiarta), muschi de vita si somon dar le-am acordat circumstante atenuante deoarece erau dupa sarbatori si n-au avut timp sa aprovizioneze marfa.

Preturile, chiar daca mai mari decat le stiam s-au pastrat in limita decentei pt aceasta perioada de varf si fara a se umbla la cantitatea si calitatea produselor.

Am petrecut cu totii un sejur deosebit, atat la pensiune cat si pe partiile de schi astfel ca am trecut cu vederea micile neplaceri pe care le-am intampinat, in special legate de iz-urile neplacute (nu cele de la bucatarie!).

In ultima seara am inchiriat pt ''navetistii'' din Sibiu un apartament de 5 locuri, cu scara interioara, situat la mansarda pensiunii Alpina, o pensiune situata vis-a-vis de partia Arena Platos dar cu servicii discutabile - in camere a fost frig iar micul dejun saracacios si servit cu intarziere;la Perla Paltinisului nu mai aveau locuri disponibile si aveam un sarbatorit in familie!

Cateva cuvinte despre Arena Platos: o investitie a unui austriac (de ce oare?) care ar vrea, din cate am inteles si vechea partie dar care se loveste de refuzul proprietarilor din cate am inteles neoficial, o investitie la standarde inalte cu 3 partii de cca 500-600m lungime, de nivel intermediar, dotate cu teleschiuri si nocturna, una pt incepatori de cca 250m tot cu teleschi si un baby ski, o partie de saniute, o scoala de ski si snowbord, un bar, un restaurant si un chiosk cu diverse, toate la preturi mai mici decat pe Valea Prahovei.

Pt noi a fost aproape perfect mai ales ca a nins tot timpul! Incercati si voi!

Trimis de marocanu21 in 28.01.13 18:39:05
Validat / Publicat: 28.01.13 20:07:10

VIZUALIZĂRI: 2869 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (marocanu21); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 peisaje vazute de pe drum

carmen_22_09
[28.01.13 23:51:49]

Mi-a placut si am votat cu punctaj maxim!

amero
[29.01.13 09:07:40]

frumos, util si un superbonus meritat

marocanu21AUTOR REVIEW
[29.01.13 11:13:47]

@carmen_22_09: @amero: va multumesc!

carmen_22_09
[29.01.13 23:36:48]

@marocanu21: Sa ne traiesti si sa ne mai povestesti si-n 2013 si nu numai pe unde mai mergeti si locuri de vazut!

amero, carmen_22_09, marocanu21
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Perla Păltinișului: