ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2013
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 24.06.10
AUG-2011

Melrose House - hotel minunat

Pamukkale-ul l-am vizitat la începutul lunii august (vezi impresii), cînd căldura te învăluie încă de la primele ore ale dimineţii. După o noapte de tranzit petrecută la Kutahya, am pornit agale către Pamukkale undeva în jurul orei 9.

Drumul este excelent, cu indicatoare adecvate, astfel încât nu te poţi rătăci. Traseul l-am parcurs in aproximativ 3 ore.

Am făcut rezervare la Melrose House Hotel, situat la 15 minute de Hierapolis, unde am ajuns în jurul orei 12.00. Am fost plăcut surprinşi de aspectul familial şi liniştitor al pensiunii.

În mod normal cazarea se face la ora 14.00. Cum camera nu era gata, patronul, Mehmet, un tip foarte amabil ne-a invitat să luăm loc la terasă unde, soţia acestuia Ummi, ne-a servit o cafea. Eu am primit o bere Efes rece din partea casei, fiind profund însetat, după abstinenţa de cu o seară înainte.

Curtea unde este amenajată terasa, este superbă, încărcată de flori si verdeaţă, tapetată cu covoare şi diverse obiecte turceşti tradiţionale. O umbră deasă, odihnitoare te îndemna la leneveală, ascuns de razele ucigătoare ale soarelui. Există o piscină micuţă, cu şezlonguri pentru cei ce doresc să se răcorească.

După aproximativ 15 minute am urcat în cameră ajutaţi de Mehmet. Aceasta e foarte spaţioasă, cu un pat dublu şi unul single (pentru junior), cochetă, decorată în nuanțe de lila; cu aer condiţionat, frigider cu apă plată, fierbător şi toate cele necesare preparării ceaiului. Baia mare şi foarte curată cu prosoape şi toate cele necesare, apă caldă la discreţie. Balconul dotat cu măsuţă şi trei scaune, are o privelişte nu prea atrăgătoare către curtea din spatele pensiunii, unde se depozitează gunoiul, se usucă rufele, lucru ce nu ne-a deranjat prea mult, deoarece staţionarea în cameră a fost destul de scurtă.

Dupa vizitarea acestei minuni a planetei noastre care este Pamukkale-ul, cu travertinele, Hierapolis-ul si piscina Cleopatrei, seara ne-am petrecut-o la terasă, serviţi de Mehmet. Soţia sa Ummi se ocupă de bucătărie şi o face foooarte bine. Mâncarea este excepţională, iar porţiile exagerat de mari, preţul fiind unul decent. Băuturile, ca peste tot dealtfel sunt ceva mai scumpe, dar au sortimente pentru mai toate buzunarele. Am avut în dotarea bagajelor o sticlă de vin autohton, cabernet de Murfatlar, pe care i-am dăruit-o cu mare plăcere lui Mehmet la finalul serii, pentru a o savura relaxat împreună cu soţia sa. Dimineaţă Mehmet ne-a întâmpinat cam mahmur, cu un zâmbet în colţul gurii, pentru că tocmai ce-şi luase o muştruluială din partea soţiei, iar noi eram principalii vinovaţi. Băuse toată sticla de cabernet - de unul singur - Ummi nu bea alcool iar el nu a mai fost în stare decât să tragă pe dreapta, lăsând-o pe nevastă şi pe singurul lor angajat să se ocupe de toate lucrurile administrative.

Micul dejun, destul de variat şi foarte gustos. O gamă impresionantă de gemuri şi dulceţuri, în mare parte făcute de mânuţa lui Ummi. Laptele era proaspăt, de capră, din curtea vecinilor de vis-à-vis, a cărei prezenţă am simţit-o din plin în nările noastre, seara. Pentru pretenţioşi se găsea şi lapte UHT. Atracţia micului dejun erau preparatele de patiserie, plăcinţele, mini pateuri, tot felul de fursecuri şi prăjiturele cu blat de pandişpan, prestate tot de Ummi.

Ospitalitatea este la ea acasa la pensiunea Melrose, cuplul Mehmet - Ummi fac tot ce le stă în putinţă astfel încât toţi turiştii să se simtă excelent. Tot ei vă vor da toate informaţiile de care aveţi nevoie, nu trebuie decât să întrebaţi. Ambii vorbesc fluent în engleză și gemană.

Consider că raportul preţ / calitate este unul corect, ba chiar atractiv.

Trimis de raducondulimazi in 28.01.13 16:34:29
Validat / Publicat: 28.01.13 18:07:56
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 1367 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducondulimazi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 hotelul Melrose House; masinile se parcheaza pe straduta hotelului
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 26.00 EUR pe cameră

• Alte impresii din această RUBRICĂMelrose House / Allgau Hotel:

• pagină generată în 0.039554119110107 sec