ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.01.2013
DIN: constanta
ÎNSCRIS: 24.06.10
AUG-2012

Cazare foarte bună în Cappadocia

Înainte de sejurul nostru la Silence Beach din Kîzîlagac - Side -vezi impresii -, am vrut neapărat să vizităm una din cele mai frumoase zone ale planetei - Cappadocia.

Pentru vizita noastră in Cappadocia de la începutul lunii august 2012, am ales cazarea la Traveller’s Cave Pension din Goreme, datorită review-urilor bune de pe booking si tripadvisor și, bineînțeles, a prețului. Rezervarea am făcut-o însă din luna martie direct cu pensiunea, după un schimb de mail-uri, în care am negociat un pic prețul pentru cazare și tururile luate prin intermediul lor. Astfel, pentru o camera cvadruplă, trei nopți, am plătit la fața locului 195 euro (mic dejun inclus), în loc de 210 cât era pe booking, fără să plătim nimic în avans. Am obținut și cel mai bun preț la zborul cu balonul - 110 euro/persoană, față de 120-160 cât se plătește obișnuit.

La pensiune am ajuns după un drum de aproape 5 ore cu mașina personală de la Ankara, cu un mic stop când am dat cu ochii de castelul din Uchisar, primul șoc care te introduce în lumea aparte care este Cappadocia. Al doilea șoc este când dai cu ochii de valea in care este situat Goreme, cel mai spectaculos oraș din regiune, ce trăiește exclusiv din turism. Pensiunea nu este situată în centru, unde ne-a lăsat cu ochii-n soare GPS-ul și a trebuit să bîjbîim înainte și înapoi, până am dibuit un indicator care ne-a băgat pe o rețea de străduțe inguste în care ne-am strecurat cu greu, dar într-un final am răzbit.

Pensiunea are aspectul unei cetăți: se intră pe o poartă masivă și se ajunge în curtea interioară, foarte curată și plăcut amenajată, cu plante, mese cu scaune și perne de vinilin pentru tolăneală, în dreptul meselor atât de la parter, cât și de la nivelul 1. Recepția se află la la nivelul 2, în restaurant, care beneficiază de o terasă superbă prin priveliștea oferită, cu o panoramă asupra unei mari părți a orașului și cu câteva fairy chimney (celebrele turnuri ale zânelor specifice Cappadociei) în imediata apropiere. Am asistat in cursul șederii mele la această pensiune la mai multe situații hilare (din perspectiva mea) în care turiștii trăgeau cu greu trollerele sau rucsacii pe două rânduri de scări, destul de înguste și abrupte, până la recepție, ca să afle că aveau camerele la parter, la nivelul curții pe unde au intrat.

O parte a pensiunii este construită pe roca dealului, astfel încât unele din camere (printre care și a noastră) erau săpate ca niște peșteri direct în rocă - astfel de camere (cave rooms) fiind specifice pentru aproape toate hotelurile și pensiunile din zonă. Camera în sine e foarte simplă, cu patru paturi single cu noptierele aferente, o masă de toaletă cu oglindă, fără nici un șifonier sau cuier, astfel încât ne-am ținut hainele în bagaje. Baia este mare și curată, duș cu cabină și apă caldă în permanență. Țin să menționez că nu este aer conditionat, dar nici nu trebuie, construcția în peșteră asigura o temperatură plăcută chiar și în miezul zilei, când afară erau cam 37 grade la umbră. În fața camerei am avut o verandă umbrită, cu două divane turcești, pe care ne mai tolăneam seara înainte de culcare, la un pahar de vorbă și copiii la laptop (semnal foarte bun).

Nu toate camerele de la pensiune au baie proprie, astfel încât în curtea interioară erau două băi pentru turiștii cazați în acest gen de camere, care erau mai ieftine. Nu au fost probleme cu mirosurile de la aceste băi, fiind în permanță întreținute foarte bine de personalul pensiunii și dotate cu tot ce trebuie.

Micul dejun oferit a fost foarte bun și îndestulător (ouă, mezeluri, brânză, măsline, roșii, castraveți, unt, gem, miere, cereale, lapte, ceai, cafea, sucuri, etc.), la bufet suedez. Pe timpul zilei, serveau doar meniuri coreene (niște paste la cutie), pentru ca 90% din turiștii cazați aici erau sud-coreeni. Nu sperați să luați cina aici, pentru că nu se servește. Pe terasă se putea servi masa cu mâncarea proprie fără nici o problemă, la apusul soarelui, cu un peisaj fantastic. Berea și sucurile la terasă erau mai ieftine decât în oraș, aproape ca la supermarket. Interesant că terasa era utilizată seara doar de ne-asiatici (adică noi românii 4 persoane, o familie de englezi și una de nemți - coreenii se băgau rapid la culcare), pentru care lăsau frigiderele cu băuturi deschise. Cei doi băieți care deserveau terasa, dintre care unul era fiul patronului, plecau în treburile lor, iar noi plăteam în dimineața următoare ce consumam seara și nu s-a manifestat nici ce-a mai mică neîncredere.

Pensiunea este foarte bună prin raportul calitate-preț oferit, singurul punct slab fiind amplasarea într-un labirint de străduțe foarte înguste (care nouă personal ne-a creat probleme, mașina ne-a fost lovită de un turc cu un microbuz, care nu s-a asigurat, dar asta e altă mâncare de pește).

Trimis de raducondulimazi in 28.01.13 14:59:09
Validat / Publicat: 28.01.13 16:29:33
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA.

VIZUALIZĂRI: 3830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (raducondulimazi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 scarile care urca la receptie - terasa
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 35.00 EUR pe cameră

danamandache
    [31.01.13 21:19:37]

buna seara

cand voi merge la silence beach ce hotel de tranzit imi recomanzi?

[01.02.13 10:17:08]

@danamandache: Grand Cinar din Kutahya - este imediat langa soseaua de centura ce strabate Kutahya spre Antalya, este cel mai ieftin din zona (40 E camera tripla), are demipensiune, deci in seara in care ajungeti serviti cina. Singura problema este ca soferul sa poata rezista etapa mai lunga in prima zi (noi din Constanta am facut vreo 14 ore), dar ai avantajul ca a doua zi, plecand dimineata pe la 9, ajungeti la Silence la ora 14 cand incepe cazarea si castigati ziua de sejur.

mony_ka
    [01.02.13 17:11:14]

@radu

Spune-mi, te rog, unde ai gasit Grand Cinar cu demipensiune la un pret asa de bun? Eventual pe privat.

Multumesc frumos.

[17.02.13 22:08:16]

@mony_ka: direct pe site-ul lor, unde copilul mi l-au inclus in pret, la fel si cina. Pe booking apare numai cu mic dejun si cred ca profita de chestia asta.

Dantte
    [20.02.14 15:11:58]

Salut,

Eu plec in Iunie pe acelasi traseu si sunt cazat la acelasi hotel in Goreme. Spune-mi te rog au parcare, se poate parca in siguranta, am inteles ca turci sunt cam bezmetici la volan, Nu am de gand sa stau cu masina prin sevice.

Multumesc anticipat pentru raspuns

[20.02.14 19:50:30]

@Dantte: salut, hai sa-ti povestesc, ca e interesant.

Exista parcare, in conditiile in care vreo doua locuri in dreapta portii si vreo doua in stanga se pot numi parcare. In schimb, daca nu mai sunt romani cazati, veti fi singurii cu masina, iar daca locurile de parcare sunt ocupate, se vor elibera cu amabilitate, pentru ca numai personalul lor propriu parcheaza acolo. Musafirii vor fi coreeni - 90%, eventual o familie - doua de occidental - toti veniti cu avionul.

Siguranta? numai din punct de vedere al furturilor! NU se va intampla asa ceva! In schimb, eu am patit-o, din opt ani in care ma duc la turci, exact acolo!

Accesul la hotel este foarte greu, pe o ulita foarte ingusta in rampa, pe langa o serie de pensiuni. In ultima mea zi acolo, inainte de plecarea mea spre Antalya, un microbus al unei firme locale de turism s-a gasit sa iasa cu spatele dintr-o parcare minuscula de pe ulita, fara sa se asigure, exact in aripa mea spate, in timp ce eu coboram cam cu 3km/h.

Doresc sa va spun sa nu va lasati impresionati de cazul meu particular, cred ca a fost pur ghinion, rezolvarea cazului a fost exemplara, e alta poveste, pensiunea e foarte buna, va pot da orice amanunte doriti. Ar fi cateva amanunte!

Muzeograf RAF
    [15.10.14 16:45:29]

Buna ziua domnule Radu!

Superba si pragmatica postare, felicitari din toata inima!

Imi permit sa va intreb, deoarece la primavara voi merge si eu, impreuna cu sotia si cu cei 2 prichindei, de 10 baiatul si 6 ani cotzophana mai mititica, noi o sa ajungem la Goreme cu shuttle bus de la aeroportul din Kayseri, ati vazut cumva statia de autobuz, cam la ce distanta este situata de labirintul de stradute unde este situata pensiunea, eventual un nume de strada daca va mai aduceti aminte? Asta in cazul in care exista statie, daca sunt permise autobuze in zona centrala...

O alta intrebare este daca nu cumva ati fost deranjati de cantecele matinale ale muezinilor de la vreo moschee din preajma, caci am inteles ca au fost situatii in care oaspetii erau super incantati de hotel la sosire dar si-au cam luat adio de la odihna diminetile pe la 4.30 - 5 a. m...

Multumesc si eu anticipat, aveti si un mesaj privat din partea mea!

[15.10.14 19:25:44]

@Muzeograf RAF - In centrul Goreme-ului se afla o mare autogara, unde opresc TOATE autobuzele, microbuzele, autocarele din toate directiile (inclusiv direct Istanbul sau Antalya). Pensiunea se afla cam la 600m de autogara, dar complicat de ajuns. Dar intrucat veti fi cu copii si bagaje, va vor lua ei de la autogara, fara taxe in plus, doar ca va trebui sa comunicati cu ei telefonic pentru a-i anunta ora de sosire.

Muezinii se aud, dupa parerea mea nederanjant, dar depinde de somnul fiecaruia.

danamandache, Dantte, Muzeograf RAF, raducondulimazi