ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.01.2013
SEP-2012

Nici nemulțumit, nici mulțumit
Foarte nemulțumit

Gerakini 2012, o statiune sinistra

La recomandarea unor cunostinte, la inceputul lunii septembrie 2012 am fost intr-un sejur de sapte nopti, cu demipensiune la Sonia Village din statiunea Gerakini, Grecia.

Statiunea Gerakini se afla in Peninsula Halkidiki, intre bratele Kassandra si Sithonia, la circa 70 de km de Salonic.

In august 2009, cand avusesem un alt sejur in Halkidiki, am facut o scurta vizita statiunii, care ne-a placut foarte mult. La acel moment era foarte populata, animata, aglomerata, de-abia am gasit loc de parcare - era cam ora pranzului-, toate tavernele erau pline - si nu pot sa spun ca erau putine -, toate vilele se vedeau a avea turisti, hotelul Gerakina Beach era plin - de-abia gaseai locuri de cazare acolo -, ce mai, era nebunie; ne-a placut si chiar vroiam sa ne petrecem si noi un sejur acolo.

In luna iunie 2012 ne-am hotarat si ne-am achizitionat si noi un pachet in statiunea Gerakini. Pe la mijlocul lunii august, niste cunostinte, au petrecut un sejur in aceeasi statiune Gerakini, in complexul Kouyoni, care ulterior am vazut ca avea plaja comuna cu Complexul Sonia Village. Au fost dezamagiti total - statiunea pustie; ei stand in camping din cauza ca aveau doi copii mici, de 1 si respectiv 3 ani, au crezut ca e mai comod asa, sa nu depinda de programul meselor. Practic, nu au avut unde sa manance. Tavernele erau in majoritate inchise, iar cele deschise nu aveau pe nimeni la masa. Mi-au spus ca era sinistru; nu aveai unde sa te plimbi. Ca sa fiu sincera, la acel moment nu i-am crezut deloc; am considerat ca sunt carcotashi, mult prea pretentiosi...

Dar iata-ne si pe noi ajunsi... pe 1 septembrie 2012, in jurul orelor 13:45. Am gasit relativ usor complexul Sonia Village. La receptie, cand ne-am cazat, un grup de romani care tocmai pleca, ne-a spus ca "hotelul" este ok, curat, mancarea buna, dar nu exista nici un mijloc de distractie in jur, nu ai unde sa te plimbi, nu exista magazine de suveniruri, bazar ceva, iar cel mai apropiat magazin de unde-ti puteai cumpara o apa, un suc, o inghetata era la vreo 2 km; ca nu ai ce sa faci, ca statiunea este goala si ca suntem norocosi ca avem masina si ne putem plimba. Ne-am speriat putin si parea ca se adeveste ce mi-au spus cunostintele care au fost in luna august.

Fiind ora pranzului, era cam liniste. Ne-am cazat, ne-am despachetat si ca de obicei, dupa un drum lung si obositor, ne-am propus sa bem o bere si sa mancam ceva. Pana la masa de seara nu puteam sa rezistam. Fiind cald, am zis ca nu are rost sa mergem prin soare si sa cautam o taverna, drept pentru care, ne-am dus la Cafeneaua Sonia din complex, am luat loc frumusel pe terasa de unde se vedea marea, totul parea frumos. Pentru ca nu venea nimeni sa ne intrebe ce vrem, ne-am dus la bar si am cerut cate o bere; ca de obicei, cand venim in Grecia, bem bere Mythos; doua beri Mythos la 330 ml au costat 6 euro. Am ramas nauci. Chiar ne gandeam ce o sa facem noi in fiecare zi cand vii de la plaja si vrei sa stai la o terasa, sa admiri peisajul si sa bei o bere, doua; cati euroi trebuia sa scoti din buzunar. Ne-am luat talpasita si am plecat.

Am luat-o la pas prin asa zisa statiune si ne-am cam speriat. Spatiile in care ar fi trebuit sa fie magazine erau goale, vilele pareau parasite, cu storurile trase, fara nici o masina parcata in dreptul lor; am trecut pe langa maidane cu tomberoane de gunoi pline, pe langa care misunau caini, pe langa cateva taverne ai caror chelneri/proprietari se bateau de muste, am trecut pe langa cel mai mare hotel Gerakina Beach care era inchis. SINISTRU, asta a fost cuvantul de ordine din tot sejurul pentru aceasta statiune. Totusi, nu puteai sa te opresti oriunde sa mananci, avand in vedere ca tavernele erau goale, ca nu stiai cat de proaspata era mancarea pe care o aveau; chiar ne era frica. Cu toate ca era sambata, 1 septembrie, statiunea era goala;

Intr-un final ne-am incumetat sa ne oprim la o taverna care parea mai populata, erau trei mese ocupate; nu-i mai retin numele. Am luat ceva de mancare si bine-nteles am mai luat cate o bere, tot Mythos. Aici, berea a costat 2,80 Euro, deci ceva mai putin, dar macar era la 500 ml. In general noi comandam fructe de mare, ale caror preturi erau la fel ca cele de acum trei ani. Preturile la mancare s-au pastrat, dar la bere, sucuri, apa, ni s-au parut ca au crescut destul de mult.

La intoarcere am luat-o pe plaja, prin apa si nu ni s-a parut pe gustul nostru; apa era plina de alge care ajungeau la mal; pe alocuri plaja foarte ingusta, cu bolovani. Dupa 45 de minute de mers prin apa, am ajuns si noi pe plaja din dreptul complexului care este situata intr-un golfulet. Si aici erau aduse alge la mal, plaja nu foarte lata; era deja ora 17 si destul de aglomerata cu cei cazati in complex, multi copii, o adevarata harmalaie.

Seara, dupa cina, am incercat sa ne plimbam, dar nu aveam unde. Niste stradute pline de praf, pe margine cu ciulini, balarii; niste livezi de maslini neangradite, lasate in paragina.

Ne-a facut o impresie destul de proasta. Daca nu as fi vizitat statiunea in 2009 si am fi venit pe "neve", mi-as fi schimbat parerea despre cei care mi-au recomandat-o. Am vazut cu ochii nostri ce a facut "criza" din aceasta statiune, daca "ea" a fost de vina sau probleme de marketing, de imagine.

In fiecare zi am preferat sa plecam cu masina sa facem plaja in alte statiuni, in care dupa cate am vazut, inca nu a ajuns "criza". In 2009 am stat in Psakoudia. Prima zi din sejurul din septembrie 2012 ne-am petrecut-o in Psakoudia. Am constatat ca nu era nici o diferenta in ceea ce privea numarul de turisti, fatza de 2009. Preturile la taverne erau ceva mai mari. Berea era ceva mai ieftina fatza de taverna la care am mancat in Gerakini.

Foarte populate mi s-au parut statiunile Pefkohori si Hanioti de pe bratul Kassandra, unde toate preturile, de la mancare, bautura, inghetata si pana la suveniruri erau mult mai ieftine fatza de Gerakini.

Nu suntem adeptii zonelor galagioase, cu harmalaie, dar nici linistea si pustietatea din Gerakini.

Ce s-a intamplat cu statiunea Gerakini in 2012, nu pot sa-mi explic. PACAT

Trimis de Tzutzuricu40 in 24.01.13 11:19:39
Validat / Publicat: 24.01.13 12:25:55

VIZUALIZĂRI: 8825 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Tzutzuricu40); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Apus de soare in Gerakini, singurul lucru frumos

adryana
[24.01.13 15:06:03]

da, chiar pacat. In 2009 am fost la Gerakina pentru prima data, am fost cazati la bungalow unde conditiile au lasat mult de dorit in schimb mancarea a fost la inaltime.

Revenind in 2010 lucrurile s-au schimbat tocmai invers, am avut o cazare decenta si buna la hotel de data asta, dar mancarea ca si plaja dealtfel mi-au lasat un gust amar.

Am revazut in pozele tale - nr.3, 6 si 7 exact locurile prin care ne-am plimbat spre plaja, este intr-adevar pustiu.

Ma intreb de ce era hotelul inchis pe 1 sept?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[24.01.13 19:08:09]

Eu parca stiam ca Gerakina a fost inchis tot anul pentru renovare, din acest motiv statiunea, ma rog, cam mult spus statiunea, parea cam moarta.

Imi pare rau ca locul nu a fost asa cum v-ati fi dorit voi!

Eu nici macar nu am intrat vreodata prin gerakini pentru ca banuiam ca nu e nimic de vazut sau facut.

Cu toate astea, mi-a soptit mie cineva ca in halkidiki ati avut o vacanta deosebita si ati vazut foarte multe locuri noi si plaje deosebite, corect?

Tzutzuricu40AUTOR REVIEW
[25.01.13 10:13:30]

@ionescunic:

Intr-adevar, in ciuda impresiei proaste pe care ne-a facut-o stațiunea Gerakini, totusi am avut un concediu superb. Am vazut niste peisaje superbe.

Sper sa imi fac timp sa scriu, cu toate ca nu prea ma pricep la scris; eu sunt genul care scrie la obiect, merita sau merita, bine-nteles din perspectiva mea; si nu as vrea sa copiez de ici de colo ca sa descriu cat mai bine ce am simtit noi;

O sa incerc o scurta descriere pe care am inceput-o si pe care o voi posta la Descopera Halhidiki.

michirec
[25.01.13 11:33:47]

Zvonuri din zona spun ca Hotelul Gerakina a dat faliment, ca va fi preluat de altcineva in administrare; oricum statiunea este o victima a crizei... sa speram ca nu se va intinde si-n statiunile vecine gen Psakoudia...

Tzutzuricu40AUTOR REVIEW
[25.01.13 11:57:41]

@michirec: Nu prea inteleg de ce ar fi dat faliment, pentru ca intotdeauna era plin; am avut colegi care au fost cazati acolo si au fost nevoiti sa isi rezerve din timp; in plin sezon era arhiplin.

@ionescunic spunea ca ar fi fost in renovare, dar in luna septembrie nu se vedea picior de muncitor; nu stiu ce sa zic;

Intr-adevar, criza sper sa nu se extinda si in alte statiuni din Halkidiki; noua ne place foarte mult, are niste peisaje superbe pe care nu le vezi in Platamonas, Olymplic Beach, statiuni extrem de populate, dar care dupa parerea mea se aseamana cu Eforie; daca tot bat 700 de km macar sa vad ceva frumos.

adryana, michirec, Tzutzuricu40
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Gerakini: