ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.01.2013
ÎNSCRIS: 22.01.13
AUG-2012

Foarte nemulțumit

Raport calitate pret excelent

In august 2012 am plecat pentru prima data in concediu in formula de 3, adica eu, sotul meu si fetita noastra care pe atunci avea doar 9 luni. Destinatia Grecia Creta, Hotel Blue Sea Resort and Spa (lantul hotelier Aquis) situat pe plaja Stalis.

Destinatia si hotelul nu au fost alegeri personale... ci ne-am alaturat unui mic grup format din doua familii de prieteni si copii lor (2 baieti de 10-11 ani).

Regimul de cazare a fost UAI. Era pentru prima data cand ne-am cazat la All Inclusive. Nu sunt o mare fana a acestui tip de cazare. Noi preferam sa ne plimbam si sa gustam specificul local la diverse terase, taverne, restaurante... asa cunoastem un pic si zona si avem ocazia sa vizitam mai multe locatii. Dar fiind prima data in concediu cu un bebelus am preferat varianta mai sigura (oricum pentru fetita am dus de acasa borcanase cu mancare)

Hotelul este clasificat ca fiind de 4 stele... personal l-as cota la 3 stele dar asta nu insemna ca nu am fost multumita de conditiile oferite.

Este un hotel ideal pentru o familie cu copii. Situat chiar pe plaja, are 2 piscine, mini club iar seara sunt organizate tot felul de spectacole pentru copii si minidisco. Cu toate acestea nu este zgomotos si agitat (zona de copii este foarte bine amplasata... un pic mai departe de camere).

Cei ce doresc relaxare pot beneficia de spa-ul hotelului... se plateste extra... dar preturile sunt acceptabile. Pentru cei ce vor sa iasa un pic de sub soarele arzator recomand din tot sufletul o sesiune de masaj... atmosfera din incinta spa-ului de face sa te simti in alta lume... una fara probleme si griji.

Hotelul in sine este compus din mai multe corpuri de un singur nivel ce sunt amplasate intr-o gradina superba cu portocali, lamai, maslini si alte plante mediteraneene.

Initial am fost cazati in corpul din spate, chiar langa receptie, un pic cam departe de restaurant si mare, dar am reusit sa schimbam camera si ne-am cazat chiar in primul corp de la mare unde am beneficiat de o terasa proprie cu doua sezlonguri situate la 50 de m de mare si la 10 m de piscina.

Hotelul are si camere care sunt situate chiar la piscine si cateva camere ce au o mica piscina proprie (pentru cei ce merg cu copii mici le recomand sa se cazaze intr-o astfel de camera).

Per ansamblu mancarea a fost foarte buna si variata. Micul dejun un pic mai slabut decat cina (in sensul ca nu aveai foarte multe variante) in schimb la cina existau variante pentru toate gusturile (inclusiv pentru cei ce doresc sa tina regim). Pranzul nu l-am servit pentru ca nu se potrivea cu programul nostru. In schimb la barul de la piscina se serveau ceva gustari. Sandwich-uri, pateruri si carnaciori si un fel de chec. Nu era prea gustoase dar erau bune sa-ti mai amagesti foamea pana la cina.

Bautura era la discretie... aveau si ceva cocktailuri... acceptabile.

Camerele... lasau un pic de dorit. Un usor miros de inchis, aerul conditionat nu l-am putut folosi... filtrele erau imbacsite de praf mobilierul invechit, dar cel putin era curat. (ziua nu prea stateam in camera iar seara se simtea briza, deci nu am dus lipsa lui)

Personalul a fost foarte amabil si au creeat o atmosfera prietenoasa si familiara.

Locatie in sine nu e nemaipomenita. Plaja e mica si inghesuita. Intrarea in mare e anevoiasa deoarece sunt multe pietre. Nu e plaja aia pe care o vedem in pliante si cataloagele de calatorii... sau pe care lumea o asociaza in general cu Creta.

Pe plaja sezlongurile sunt contra cost, insa cei ce se trezesc de dimineata prind sezlongurile din gradina hotelului, nu sunt chiar pe plaja, dar distanta e nesemnificativa.

Foarte aproape de hotel e o strada cu magazine... gen bazar. Sunt si cateva magazine alimentare si o groaza de terase. Preturile sunt acceptabile... cam ca la noi... in unele cazuri poate chiar mai ieftin.

Noi am avut un sejur placut... avand in vedere ca am stat mai mult pe langa camera ne-am bucurat ca am fost cazati atat de aproape de mare si piscina. Am avut la noi baby-monitorul iar cand dormea fetita mergeam la piscina sau seara stateam pe terasa si ascultam valurile.

(Nu stiu cum ne-am fi descurcat intr-un hotel mai mare... cazati undeva la etajul 4)

In concluzie... e un hotel ce il recomand unei familii cu copii, un buget mediu si care nu doreste neaparat o plaja frumoasa.

Gradina hotelului este absolut superba, macarea buna iar marea e la doi pasi.

P. S Prima data in Grecia. Prin urmare nu am termen de comparatie cu alte hoteluri din zona.

Trimis de November in 22.01.13 21:10:14
Validat / Publicat: 22.01.13 22:13:43

VIZUALIZĂRI: 6442 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (November); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

iuliabm
    [08.02.13 11:26:04]

M-ar interesa acest hotel pentru luna mai. M-am uitat pe pagina hotelului si am vazut ca au o piscina interioara , mica ce-i drept - cu jacuzzi - dar nu specifica daca accesul este liber sau se taxeaza suplimentar.

In luna mai apa mariii si la piscinele de afara s-ar putea sa fie cam rece, asa ca ramane ca varianta, piscina interioara. Orice informatie suplimentara mi-ar fi utila.

Va multumesc anticipat.

iuliabm
    Alte impresii din această RUBRICĂSentido Blue Sea Beach [ex. Blue Sea Village Resort] [Stalida]: