ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.01.2013
DIN: Focsani
ÎNSCRIS: 22.01.13
DEC-2012

Un Craciun adevarat intr-un loc minunat!

Decembrie 2012. Familia "cea mica" compusa din "Iia" (Maria) fata frumoasa si cuminte de aproape 3 ani, "Slash" (Stefan) scolar si sahist cu diplome de 9 ani, Ana "mama" si Lucian "tata" se intrebau: oare ce surpriza le-au pregatit "Bubu" si "Bia" (bunicul si bunica lui Iia si Stefan) cei cu initiativele?

Si surpriza a venit! Categorica si fara refuz: in 22 decembrie toata lumea pregatita, caii (putere) in stare perfecta de functionare, adapati cu benzina de cea mai buna calitate pentru un drum hat tocmai in stravechiul "Maramures plai cu flori" (binenteles de gheata).

Unde-i ordin cu placere asa ca nu incape refuz!

Am plecat din Focsani dimineata la orele 9,00 familia "cea mica" cu Lucian vizitiu peste bidivii de la Hundai-ul Accent, familia "cea mare" cu Mircea in calitate de vizitiu al cailor putere de la Subaru iar la loc de cinste "Bia" si "Bubu".

Ordinul a sunat asa: masa de pranz la "Hanul Ancutei" oprire de o noapte in Gura Humorului la Casa de vacanta "Roxana" trecere prin Pasul Prislop catre Borsa si tot inainte pe Valea Izei pana la Pensiunea "In deal la Ancuta" din Vadul Izei.

Totul respectat fara comentarii. Masa bogata si delicioasa la renumitul han, odihna de 5 stele la Gura Humorului unde era zapada ca in povesti. A urmat un drum prin Pasul Prislop cu piesaje feerice de iarna "ca-n povesti" care au umplut cardurile de memorie ale camerelor foto.

Am trecut prin Barsana un centru al spiritualitatii crestine renumit si apoi am ajuns la Vadu Izei unde ne-a primit d-na Ileana Teleptean insotita de "staff-ul" dumisale format din Mariana "mica" alintata de noi "furnicuta", de Mariana "mare" si de Ancuta fiica cea mare a d-nei Ileana cea "din Deal" plus alte ajutoare, maramuresence adevarate mandre si harnice.

Am stat in casa de langa drum in camere gatite "moroseneste" foarte curate si calduroase fiecare cu baie proprie.

La masa fiecare a primit ca amintire sticluta de horinca cu eticheta casei iar pentru consum sticla de horinca nu a lipsit niciodata in zilele care au urmat.

Am servit bucatele traditionale aduse cu drag de Mariana si "Furnicuta" iar acestea au fost bune si din belsug.

Adevarata frumusete a sarbatorilor de Craciun din Maramures am avut prilejul sa o cunoastem in seara de Ajun: ne-au colindat intai "cocoanele" si "coconii" cei mai mici colindatori care ne-au incantat cu frumusetea portului si a colindelor! au urmat colindatorii mai mari toti gatiti in frumoasele costume; am cantat cu ei colinde si ne-am bucurat impreuna cu ceilalti oaspeti ai pensiunii veniti tocmai din Italia.

Seara tarziu am adormit leganati de amintirea versurilor colindelor si ne-am simtit mai buni, mai impliniti multumind Celui de Sus pentru darurile sale.

A doua zi a fost Craciunul. Am fost la Sapanta la Biserica si cimitirul mai mult decat celebru. Aici am vazut oamenii Maramuresului gatiti in straiele cele mai de pret, am citit epitafurile de pe crucile din cimitir si apoi am fost la Manastirea Sapanta Peri cu celebra si impresionanta biserica din lemn care este cladirea din lemn cea mai inalta din Europa!

A urmat supriza surprizelor! Seara maramureseana cu ceterasi care a fost absolut minunata!

Am dansat si am cantat alaturi de gazde si de ceilalti oaspeti astfel ca seara s-a incheiat minunat.

A doua zi de Craciun gazda noastra a primit "Viflaimul"; am urmarit cu totii povestea nasterii Domnului Nostru IIsus si am ramas profund impresionati.

Am vizitat Muzeul satului maramuresan, Memorialul Durerii de la Sighet si ne-a parut rau ca nu am participat la Festivalul obiceiurilor si datinelor populare care incepea pe 27 decembrie.

Ne-am imbracat in straie morosenesti si am luat cu noi amintirile pe cardurile de memorie ale camerelor foto.

Multumim d-nei Ileana si tuturor morosenilor care ne-au primit cu drag si ne-au facut sa ne simtim minunat, oameni de toata cinstea pe care nu-i vom uita!

Maria, Stefan, Ana si Lucian

Mircea jr., Elena (Bia) si Mircea senior (Bubu)

Trimis de AvMircea in 22.01.13 12:25:31
Validat / Publicat: 22.01.13 14:00:28

VIZUALIZĂRI: 1528 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (AvMircea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.01.13 12:34:15]

Un articol cum ne-am dori cât mai multe pe AmFostAcolo.ro!

@AvMircea: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

[22.01.13 13:57:12]

Va rugam ca pe viitor sa incercati sa evitati incarcarea de fotografii care prezinta aspecte exclusiv personale, fara relevanta turistica (prim planuri de exemplu), lucru prevazut si in regulament. Asadar unele poze nu au fost validate. Totusi, pentru a nu fi considerati "mai catolici decat Papa", o parte au fost acceptate pe site chiar daca nu respecta intrutotul aceasta cerinta a regulamentului.

• Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea 'În Deal la Ancuța':