ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.01.2013
ÎNSCRIS: 15.02.11
JUL-2012
2 AD. + 1 COPII

Thassos sau prima dragoste din Grecia

Iata-ma din nou Thassos dupa o pauza de un an in care am fost in Corfu.

Am citit doua review-uri care erau total opuse din punctul de vedere al turistului obiectiv si care te lasau sa incerci pe propria piele care dintre ei a avut dreptate.

Primul review era sarcastic cu locatia dar si cu insula si probabil nu este decat un complex al turistului care a batatorit in vacante, Turcia.

Al doilea review este scris de un turist mai obiectiv care a descris totul foarte aproape de realitate.

Acum sa ma refer si eu la Hotel Coral din Skala Rachoni (Rahoni se pronunta). Gazdele noastre au fost foarte primitoare si dupa un schimb de amabilitati ne-au invitat sa vizitam camera si sa spunem daca avem nemultumiri pe care ei sa le poata satisface. Camerele dotate cu aer conditionat si suficient de mari, cu paturi mari si spatiu generos de depozitare a hainelor de schimb.

Balconul este deasemeni mare, dotat cu masa si scaune cu vedere spre plantatia de maslini si spre piscina.

Curatenia se face zilnic si este poate punctul forte al acestui hotel.

Micul dejun este bazat pe mezeluri, sunca de praga, unt, dulceturi, cereale, branza, lapte si oua (ochiuri sau omleta) suficient pentru orice pretentios.

Piscina de dimensiuni mari cu singura mentiune ca este poate prea adanca pentru cei cu copii mici dar in rest curata si intretinuta zilnic. Langa piscina se afla si barul care te imbie cu bere rece sau cocteiluri pentru buzele fine si inghetata pentru cei mici. Spatiu mare pentru jocurile cu mingia si o masa de ping-pong fac sederea la piscina si mai placuta.

Apropierea de mare face locatia si mai atractiva pentru cei mai comozi dintre noi. Plaja este cu nisip fin si dotata cu sezloguri si umbrele in care te poti intinde pentru odihna si bronz. Plaja nu este niciodata aglomerata si intrare in apa limpede se face pe o panta lina.

La capatul strazii spre soseaua principala a insulei se afla supemarket-ul care este poate cel mai bun din insula.

Tavernele sunt destul de aproape pentru petrecerea unei seri placute intr-o atmosfera tipic greceasca si cu mancare pentru toti pretentiosii.

Cu acest review sper sa fi lamurit toate neclaritatile despre acest hotel.

Trimis de ufoman in 17.01.13 18:29:54
Validat / Publicat: 17.01.13 19:35:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos, Corfu, Salonic

VIZUALIZĂRI: 7028 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ufoman); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel Coral. O oaza de relaxare.

iulian68
[17.01.13 19:51:17]

@ufoman: mai da-mi te rog niste detalii referitoare la restul meselor pe care le-ati luat acolo, ma refer la preturi... Si la bautura poti detalia dpdv al preturilor. Multumesc.

[19.01.13 07:51:26]

@iulian68: Ai numeroase taverne unde iti poti satisface dorintele culinare. Asa cum stim multi dintre noi Grecia nu este o destinatie AI fiind preferate tavernele. Berea la taverne undeva la 2,5 - 3,5 euro si Retsina la 3,5 - 5 euro. O masa pentru trei persoane undeva la 30 - 35 euro.

tudor.tomy
[03.07.13 14:29:52]

imi poti spune cum este apa, te rog frumos? adica este acel albastru superb, foarte curat, spre turcoaz care apare in toate pozele profesionale sau ceva gen marea din romania/bulgaria?

[03.07.13 17:08:59]

@tudor. tomy: Este o blasfemie sa compari Marea Egee cu Marea Neagra.

Albastrul turcoaz se ragaseste in toate fotografiile nu numai la cele profesionale.

monyka
[28.01.17 15:04:30]

@ufoman: Buna, daca ar fi sa faci o alegere între Corfu și Thassos, ce ai alege? Exact asta trebuie sa fac eu și m-ar ajuta parerea ta.

[28.01.17 15:41:20]

@monyka: Ca insula nu e foarte diferita. Preturile in Corfu sunt sensibil mai mari. Daca esti la "inceput" de drum in Grecia este bine sa incepi cu Thassos. Daca ai intrebari punctuale aici sunt.

[28.01.17 16:00:44]

@monyka: sunt intr-o anumită proportie de acord cu colegul @ufoman!

Dar, tu obisnuita fiind la hoteluri bune si la all inclusiv, am apreciat ca primă optiune Corfu! Thassos este un loc se relax, alergatura fiind doar pt a accede la diverse plaje sau un tur de insula! O croaziera si cam atat!

Corfu in schimb, iti ofera o sumedenie de excursii optionale prin agentiile de turism locale, ca de ex: Achilion, Paleokastritsa cu Bella Vista, Paxos si Antipaxos, Albania, Corfu Town cu minunatul lui Liston, etc

A fost singurul loc unde am rupt o pereche de sandale! Am fost acolo, am fost si dincolo???? Dar dacă ar fi sa repet o vacanta din locurile pe care le-am vizitat, cu siguranta iti spun ca acel loc ar fi Corfu / Sidari.

Alegeri inspirate!

monyka
[28.01.17 16:18:56]

@ufoman: multumesc pentru raspuns.

Nu sunt la început, am mai fost acum 3 ani pe bratul Kassandra, dar anul asta as vrea sa merg în vacanta tot în Grecia!

[28.01.17 18:48:25]

@monyka: Am inteles acum. Vrei sa treci de la Grecia continentala la cea insulara. Asa cum spune colega "maria 55" Corfu este o insula mai de "fita" in care poti combina perfect explorarea insulei cu a sa capitala Kerkira Town cu vizitarea si a altor frumuseti invecinate insulei (ai exemple mai sus). "Dar" pentru intotdeauna exista un "dar" daca ar fi dupa sufletul meu te-as trimite fix in Lefkada si as lasa Corfu si Thassos mai la batranete. Dar este doar o parere.

[28.01.17 18:53:20]

@ufoman: sunt de acord cu tine????! De data aceasta, intr-un procent mai mare... 90% adică! Hihi... ai punctat, Lefkada offcorse!!! ????????????????

[28.01.17 18:56:27]

@maria55: De asta suntem aici sa dam sfaturi viitorilor turisti nu sa incurcam lumea cu prostii. Acum depinde si de cat de convingatori suntem.

Vacante placute pe oriunde va vor purta pasii!!!

[28.01.17 18:58:51]

@ufoman: multumesc mult! Mare adevar grăita-i! Si eu am fost ajutsta de colegi in urma cu câtiva ani si Doamne ce bine mi-a prins!

iulian68, maria55, monyka, ufoman
Alte impresii din această RUBRICĂCoral Hotel: