ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.01.2013
    ÎNSCRIS: 06.01.13
    AUG-2011

Cetatea Poenari

Cetatea Poenari

Într-o frumoasă zi de vacantă, am decis împreună cu prietenii mei să facem o plimbare. Am plecat către barajul Vidraru şi ne-am hotărât ca prima oprire sa fie la Cetatea Poenari – aceasta fiind situată la o distanţă de 4-5 km de barajul Vidraru.

Ţin sa menţionez că vizitam această cetate pentru a doua oară, însă din prima mea vizită nu îmi amintesc prea mult, pentru că aveam vârsta de 12 ani.

Am început să urcăm cele 1480 de trepte pentru a ajunge la cetate. Cu foarte multe pauze, mai ales spre sfârşit, pentru că simţeam că nu mai pot şi că nu se mai terminau acele trepte … am ajuns intr-un final.

Am plătit 5 lei la intrare domnului de acolo. Acesta râdea de mine că obosisem foarte rău şi mi-a spus că dumnealui urcă aceste trepte în fiecare zi. Este un lucru extraordinar, din punctul meu de vedere. După aceea am început să vizităm cetatea. Aici am aflat că cetatea se mai numeşte şi “cuib de vulturi ai vitejilor de temut”.

Această cetate a fost locul de refugiu al lui Vlad Ţepeş.

Cetatea a fost construită în două etape:

-turnul donjon în sec. XIII, probabil în vremea domnitorului Negru Vodă;

-zidurile de incintă şi turnurile semicirculare în sec. XV (1457), în vremea domnitorului Vlad Ţepeş;

De la altitudinea de 850m puteam admira frumoasele peisaje din jur. Am mers prin fiecare colţişor al cetăţii şi am făcut foarte multe fotografii.

Erau foarte mulţi turişti atât români, cât si străini care admirau frumuseţea cetăţii şi a peisajelor.

La coborâre a fost mult mai uşor. Erau turişti care urcau şi ne întrebau dacă mai este mult, din politeţe le raspundeam că: “nu foarte mult”.

Am ajuns la maşină şi ne-am continuat drumul spre Transfăgărăşan.

A fost foarte frumos! Am rămas impresionată atât de cetate cât si de peisajele superbe. Vă recomand să vizitaţi Cetatea Poenari!

Trimis de cristina r* in 13.01.13 16:19:29
    Validat / Publicat: 13.01.13 17:07:56

VIZUALIZĂRI: 4006 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina r*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Cetatea Poenari

webmaster15 [13.01.13 17:04:46] »

Mutat la rubrica "Cetatea Poienari" (deja existentă pe sait); şters rubrica dublură creată de autor.

armina [13.01.13 22:05:49] »

@cristina r: Frumos review-ul tau. Poate trebuie sa se stie ca scarile acelea pana sus unora le provoaca adanci emotii... Acolo au loc des accidente ca cel in care a fost implicat un copil din clasa fetei mele. Urcau 2 grupuri la distanta de cateva sute de scari. S-a desprins o piatra mica sub pasii copiilor din primul grup dar in cadere a antrenat si altele care au atins un copil din al doilea grup aflat mai jos. I-a spart capul urat si copilul respectiv a fost transportat la Floreasca unde a fost operat de urgenta. A pierdut un semestru de scoala plus trauma tuturor-parinti, colegi, profesori. Scarile acelea nu cred ca au fost consolidate vreodata iar ca sa urci in siguranta iti trebuie casca de protectie. Pacat de ce este frumos acolo sus...

armina
    Alte impresii din această RUBRICĂCetatea Poienari: