ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.01.2013
DIN: Cluj-Napoca
ÎNSCRIS: 16.06.10
MAY-2012

Hotelul El Cid

Sitges a fost o alegere extraordinara pentru vacanta din Spania, un orasel mic, cochet, cu turisti - insa nu te simti sufocat - iar hotelul El Cid, desi cotat doar cu o stea, un loc deosebit, unde ne-am simtit foarte bine. Oraselul este pe Costa Dorada, la 40 de minute de mers cu trenul de Barcelona, usor de accesat de la aeroport (am schimbat doua trenuri, insa nu am intampinat nicio problema, legatura intre ele foarte buna).

Hotelul este foarte bine pozitionat, fiind aproape de gara din Sitges, insa chiar in centrul vechi al orasului, la doar 10 minute de mers de plaja, aproape de atractiile turistice si de localuri.

Camera in care am stat era simpla, insa dotata cu tot ce aveam nevoie. Avand in vedere singura stea pe care o are hotelul, ne asteptam la ceva destul de rau, insa am fost placut surprinsa. Camera a fost destul de mare, colorata si curata. Baia ar fi avut nevoie de o mica renovare, insa nu era deranjant. A fost placut sa imi amintesc de faianta pe care o aveam pe vremuri :). Camera avea o terasa imensa, cu vedere spre strada, pe care ne-am relaxat in fiecare seara (mai putin in cea in care a plouat).

Printre cele mai bune parti ale hotelului a fost micul dejun, foarte bogat in optiuni, cu mancare buna, sub forma de bufet. Chiar am fost impresionata de varietatea mancarurilor, de la jamon-ul traditional, branzeturi, iaurt si lapte, pana la cereale si fructe. Cafeaua era la expresor, deci foarte buna.

Tot un mare punct in plus a fost piscina hotelului, deschisa de la ora 10 parca pana seara la 7 sau 8. Foarte curata si de dimensiuni numai bune pentru inotat, a fost perfecta ca alternativa la marea destul de rece pentru acea perioada a anului (jumatatea lunii mai).

In holul hotelului (dar si in unele camere) exista internet wireless gratis, un televizor mare, un pian si chiar carti :). Mi s-a parut un loc foarte dragut si chiar au reusit sa il faca primitor si cochet. Exista si o zona langa receptie amenajata ca si bar, insa nu am fost, deci nu as putea sa ma pronunt.

Ca si beneficiu, am primit cate o bautura la barul de pe acoperisul unui alt hotel din acelasi lant hotelier (Platjador), celalalt hotel fiind chiar pe malul marii, insa din pacate timpul nu ne-a permis sa beneficiem de aceasta.

Vacanta petrecuta in Spania a fost deosebita mai ales datorita oamenilor, de la personalul hotelului care a fost deosebit de prietenos si atent, la oamenii intalniti pe strada, personalul de la localurile unde am luat masa, chiar si turistii. Am fost suprinsa de toleranta si bunatatea oamenilor, de zambetul mereu afisat, de felul prietenos de a vorbi sau de a explica.

Recomand hotelul El Cid persoanelor care isi doresc o vacanta intr-un loc fara pretentii, insa cu servicii bune, cu mancare buna si cu locuri de relaxare chiar la iesirea din camera.

Trimis de coco.lina in 12.01.13 17:40:59
Validat / Publicat: 12.01.13 18:32:43
  • A fost prima sa vizită/vacanță în SPANIA

VIZUALIZĂRI: 2468 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (coco.lina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

gettutza
    [12.01.13 23:04:12]

@coco.lina: Mi-a placut review-ul tău. Scurt, concis, convingător dar în același timp ai oferit destule informații.

Stațiunea este superbă, nici nu știam că există. Cele mai căutate stațiuni în Spania sunt cele de pe Costa del Sol și Costa Brava. Costa Dorada apare mai puțin în ofertele agențiilor de turism.

Aștept postări și despre stațiune nu doar despre hotel.

Să ai un an bun!

TraianS
    [13.01.13 00:32:36]

Foarte frumoase pozele, iar P10 e geniala. Bravo.

[21.01.13 20:20:14]

@gettutza: Multumesc pentru comentariu si apreciere.

Intradevar este o statiune foarte frumoasa, mica, insa plina de viata.

Eu am aflat despre Sitges pe un forum, insa intr-un context negativ, romanii fiind atentionati sa nu mearga, fiind o cunoscuta destinatie gay.

Eu am intalnit turisti de tot felul, de la cupluri mai in varsta, grupuri de tineri, parinti cu copii, precum si cupluri de femei sau barbati, insa nimic ostentativ. O statiune frumoasa, unde oamenii sunt putin mai "fericiti" decat in restul locurilor . Sau se simt destul de in siguranta sa o arate.

Consider ca nu ai nevoie de agentie de turism pentru Costa Dorada, legaturile de la aeroport fiind foarte bune, se poate organiza o vacanta pe cont propriu. Si sunt foarte multe statiuni frumoase in zona, in cazul in care Sitges nu este pe placul tuturor.

Iti doresc si tie numai bine!

[21.01.13 20:26:48]

@TraianS: Multumesc frumos pentru aprecieri!

vera77
    [30.01.13 13:51:17]

Cum ati ajuns acolo, cu avionul sau cu masina?

[20.02.13 21:07:48]

@vera77: Am ajuns cu avionul, low-cost (oare pot spune compania?). Biletul dus-intors a costat in jur de 800 lei pentru ambele persoane, cu un singur bagaj de cala inclus.

Aeroportul este destul de aproape, cu foarte putina bataie de cap ne-am descurcat sa luam trenul (nu este direct, a trebuit sa schimbam dupa vreo 2 statii, insa legatura este foarte buna, nu am asteptat nici 10 min).

Daca vrei detalii, te rog sa imi spui si scot "dosarele" de la naftalina

coco.lina, gettutza, vera77

• pagină generată în 0.40199208259583 sec