ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2013
ÎNSCRIS: 03.03.11
JUN-2011
3 AD. + 2 COPII

Un complex hotelier foarte bine pozitionat

1. Resortul este mai izolat dar foarte mare, se intinde pe mai multe hectare si este ca o gradina imensa situata pe o colina care da in mare, in gradina putin in panta se afla multe casute din piatra, beton, umbrite de copaci (cam 80% din capacitate). Casutele au cateva "apartamente". De ex. noi eram 5 si aveam veranda, c amera cu pat matrimonial + pat single, TV, urma un holisor cu baia si la sfarsit o camera cu pat matrimonial fara TV. Cam 10 % din capacitate este formata din casute mici din lemn, ei le spun bungalowuri, sunt mai spre plaja dar nu sunt umbrite si nu au gradina. Sigur confortul este mai mic, cativa oaspeti se plangeau, noi nu am fost inauntru sa vedem dar de afara nu arata deloc tentant. Mai sunt tot cam 10% din capacitate camere in blocuri mici parca de 2 etaje, aproape de terenurile tenis si de o miniferma (foarte mica, te uitai prin gard, dar ii mai distreaza pe copii).

2. Resortul este putin cunoscut in RO sau asa era cand am luat noi biletele. Cam 50% francezi, 20% italieni, 20% nemti, 10% belgieni. Am intalnit o singura familie de romani care venisera din Italia. Nimeni de la receptie nu vorbea engleza. Gasesc ei pe cineva dar trebuie sa cheme. Limbi vorbite: franceza, italiana si germana. Fotograful sef stie toate limbile pamantului dar este o persoana extrem de agresiva, preturi incredibile. De evitat. Poate nu mai e aceeasi firma.

3. posibilitati plaja:

A. zona piscina activa cu tobogane, snack bar, langa miniclub sezlonguri fara saltele (saltelele se inchiriaza), undeva in mijlocul gradinii; destul de alunecos pe jos

B. zona piscina principala, langa restaurant, unde se poate inota in liniste, aici parca sezlongurile au saltele. Este si aproape de mare dar diferenta de nivel.

C. Iesiri la mare pe scari in mici golfuri (parca 3), superb pentru cine stie sa inoate, bun si pentru copii dar cu colac si insotiti.

D. plaja la mare a hotelului mica si aglomerata, tot fara saltele, cu pietre in apa si arici dar se continua cu plaja publica care e ok, cu nisip, parca nu sunt nici pietre in apa si deci nici arici, doar ca toata plaja e cam neingrijita si neumbrita si foarte putine sezlonguri.

In gradina nu am vazut sezlonguri, probabil nu se face plaja. Putin aglomerate locurile de plaja dar acceptabil.

Zona spre Cesme este cunoscuta ca fiind o zona pentru windsurf, deci bate putin mai tare vantul decat in alte parti. Si apa in mare mai rece dar ok sa faca oricine baie. Am fost la sfarsitul lunii iunie si afara era foarte cald, noroc ca resortul are multi copaci.

4. Mancarea, bautura sunt ok, se formeaza mici cozi la intrarea in restaurant cand se deschide, nu pentru ca nu ar fi loc dar toata lumea vrea sa ocupe o masa pe terasa unde este o priveliste superba. In 4 sau 5 zile din saptamana sunt coduri la imbracamintea pentru cina ceva de genul: elegant sau alb-rosu sau albastru. In orice caz nu pantaloni scurti etc. Scrie pe afisajul de langa restaurant ce coduri sunt, ce spectacole sunt la amfiteatru etc. Minidisco preia copii direct de la cina si ii duce la amfiteatru (pozitie incredibila, langa mare), mai tarziu urmeaza si spectacolul. Dupa spectacol este si discoteca.

In cazul in care copii vorbesc o limba straina, sau macar unul dintre ei, ii puteti lasa la miniclub si vor veni sa manance la pranz impreuna cu insotitoarele. Echipa de entertainment este foarte buna.

5. La ore fixe mai sunt diverse mici concursuri de ex. tir, incluse. Scufundarile costa. Toata gradina merita explorata, undeva am gasit si o casuta in copac.

In satul din apropere, Sigacik, merita sa mergeti, are o marina, ruine, un loc de joaca frumos pentru copii. Intr-una din zilele saptamanii este si un targ foarte dragut cu multe produse traditionale.

Trimis de Ioana Bir in 06.01.13 23:47:46
Validat / Publicat: 07.01.13 00:37:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Marmaris

VIZUALIZĂRI: 2473 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Ioana Bir); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Club Resort Atlantis - unul dintre golfurile resortului

[07.01.13 00:00:00]

Foarte bun review de debut, unul ce vine după aproape un an de "chibițat" pe sait

@Ioana Bir: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

Din câte-mi dau seama, hotelul este mai degrabă mai apropiat de IZMIR sau CEȘME decât de KUSADASI. Este corect?

Presupun că ați ajuns acolo cu mașina. Cât a costat sejurul și cum l-ați rezervat?

[07.01.13 00:27:57]

@Admin: Pana acum am scris pe Tripadvisor (unde am vechime si multe voturi) si pe Booking. Ieri am primit o intrebare pe Tripadvisor despre acest hotel. Era cineva din Cluj care nu gasise nimic in romaneste despre Atlantis. Pentru ca tot am facut efortul sa imi amintesc de acum aproape doi ani si sa ii raspund am zis sa postez si sa vada toti cei interesati. Atlantis-ul este trecut de multe ori la Cesme, totusi nu este foarte departe de Ozdere unde e Grand Efe etc care tine de zona Kusadasi. Oricum ajungi la el prin Izmir.

Da cu masina. Am fost de 6 ori in zona Kusadasi, Bodrum, Marmaris, hoteluri diferite. Bugetul nu imi mai amintesc exact. parca am platit doar pentru cei 3 adulti si a fost 40 sau 50 eur/pers/noapte. Printr-o agentie, dar eu am ales hotelul. Noapte buna. Un An Nou bun!

[07.01.13 00:34:44]

@Ioana Bir: Mulțumesc de răspuns (și de urări, în numele meu și-al comunității). Și deloc în ultimul rând, încă o dată pentru impresii, sunt cu atât mai utile dată fiind "raritatea" informațiilor despre acest hotel. Te așteptăm și cu alte impresii pentru români - cine știe, poate, cândva, vei considera că pe "internaționali" i-ai răsfățat destul

Cât privește hotelul: e amplasat, totuși, din punct de vedere geografic, în provincia IZMIR, pe când Kușadasî e în AYDIN.

L-am mutat în secțiunea CESME, e mai propriu astfel, imho.

[later] localizarea pe hartă a acestui resort o puteți consulta aici

[07.01.13 10:14:48]

@Admin: L-ati pozitionat foarte bine in zona Cesme. Scrisesem de Kusadasi doar ca punct de reper, dar nu se ajunge pana acolo. De la Izmir mai sunt 40 si ceva de km.

serban
[02.06.13 13:43:32]

@Ioana Bir: Buna ziua, m-ar interesa mai mult despre locul de joaca pentru copii. Pe site-ul resortului apare un castel imens si multe alte locuri de joaca, sunt reale? Camerele sunt in diferite tipuri de cladiri, pe care le recomandati? Cum sunt camerele, mari, curate, exista pat suplimentar pt. copil? Mancarea este gustoasa, exista gratare, pentru copii exista ceva special? Fructe se servesc la masa?

Am vazut ca exista si o plaja cu nisip intr-o parte, se ajunge greu la ea si se poate intra in apa, e nisip sau pietricele? Exista si spectacol seara pentru copii?

Mii de scuze pt. atatea intrebari, dar dorim sa mergem la acest resort si sunteti singura care ati postat despre el!!!

Multumim anticipat!

[07.06.13 21:38:51]

@serban: Este un miniclub foarte bun, parca 3 bone-animatoare, limbi vorbite franceza, engleza sau germana, cu spatiu frumos de joaca central situat, nu aproape de mare dar aproape de piscina activa cu tobogane in apa. Poate au construit castelul si nava intre timp (nu erau acum 2 ani), dar tot aveau copii ce face. Au adorat hotelul acesta desi anul urmator am stat intr-un hotel foarte bun cu Aquapark. Insa daca aveti un singur copil si nu vorbeste engleza sau mai ales franceza - nu va recomand.

Mancarea nu exceptionala, dar buna, variata. Plaja nu e departe dar in tot complexul trebuie sa urci si sa cobori trepte, totusi nu diferente mari de nivel. Cred ca daca va uitati la ceea ce am scris initial gasiti raspunsul la toate celelalte intrebari.

De retinut ca am avut apartament (5 pers) si nu era grozav impartit (l-am descris anterior). Nu mi-a placut ca era comandat si ca nu aveai TV in a doua camera. Repet, nu luati bungalowurile de langa plaja (sa nu apara in rezervare bungalow), oricum sunt putine locuri in acestea.

In rest nimic de reprosat, gradina superba, tot complexul foarte interesant, o oaza, un teritoriu de explorat.

Ioana Bir, serban