ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.01.2013
ÎNSCRIS: 23.06.10
JUN-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 8,13

O gazda ireprosabila

Am fost la Studios Sofia anul trecut, urmand recomandarile mai multor amici virtuali care au fost acolo, si nu am regretat nici o clipa.

Am facut rezervarile in ianuarie 2012 si deja nu mai erau locuri la etajele 2-3, o singura camera ramasese, iar noi eram un grup de 5 familii si doream sa stam impreuna. Pana la urma, am stat la etajul 1, iar camera mea (nr. 1) si cea alaturata (nr. 2) aveau vedere la mare. Restul nu, era obturata de o cladire din fata si de vegetatie.

Doamna Sofia si fiul ei Dimitris, cu care am tinut mereu legatura prin e-mail, au fost niste gazde desavarsite. Noi fiind o familie mai mare, am cerut o camera in care sa incapem lejer toti 4 si ne-a fost data o camera cu patru paturi. Curatenie fara repros, i-am si spus la un moment dat romancei care ne ingrijea camera ca nu e cazul sa ne schimbe zilnic prosoapele, nu apucam sa le murdarim pe toate. :)

Chicineta micuta, dar nu mi-a lipsit nimic. Drept e ca nu m-am omorat cu gatitul, mai mult incalzeam semipreparatele luate de acasa. Prietenii cu care am fost insa au gatit ca lumea, tocanite, ciorbe, nu s-au plans decat de faptul ca blatul de gatit era cam mic.

Baia fara nici o problema, nu am avut grija apei calde, nici a canalizarii infundate, cum citisem in alte locatii. De asemenea, nu mirosea greu, a canalizare, cum am patit in Thassos.

Sofia ne-a facut tuturor cadou la plecare cate un set de cescute de cafea, foarte dragute.

Am facut si un gratar intr-o zi, in curtea laterala a studiourilor, ne-a dat Sofia tot ce ne trebuia, noi doar am cumparat pestii.

Fiind doar familii cu copii, nu am simtit lipsa distractiilor de noapte, doar pe cea a unei seri grecesti. Seara ne plimbam prin statiune, am mai mancat pe la cate o taverna...

Cel mai mult ne-a placut faptul ca plaja din Ponti era cu nisip si dupa-amiaza era cea mai buna optiune, cand n-aveam chef sa ne trambalam cu plozii in alte parti. In rest, am vazut Aghiofili (cea mai frumoasa, in opinia mea, am fost de mai multe ori), Kathisma, unde apa era groaznic de rece, Egremni (doar in croaziera)...

Preturile la minimarketuri nu mi s-au parut prea mari, de obicei cumparam bere (5 euro 4 doze de Amstel). Am cheltuit in total 1100 euro, cu tot cu benzina si cazarea de 1 noapte in Ohrid (cand am plecat) si 2 nopti in Paralia (cand ne-am intors). Cel mai mult cred ca am dat pe inghetata, fiica-mea a tinut mortis sa-mi arate ca poate manca 10 pe zi, doar pe plaja, fiindca inghetata din minimarket era sub demnitatea ei... :)

Trimis de cristina1972 in 06.01.13 14:45:53
Validat / Publicat: 06.01.13 16:00:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Thassos

VIZUALIZĂRI: 5032 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (cristina1972); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Dimineata, cand rasarea soarele...

[06.01.13 16:02:21]

ce reprezinta suma "280" înscrisă la rubrica preţ? Preţul per cameră, per persoană, per sejur? (depinde şi în ce valută e exprimat - în lei sau euro?)

clau.nov
[06.01.13 19:28:52]

@cristina1972: Buna,

Dupa cele scrise de tine, se pare ca sejurul la studio Sofia merita a fi luat in calcul. Intrucat inca oscilez pentru cazare intre Nidri, Ponti si poate Agios Nikitas, te-as ruga sa-mi dai cateva detalii:

- ai vazut si camerele de la etajele 2,3? e diferenta fata de cele de la et. 1? stii cumva daca toate camerele au vedere la mare?

- ce distanta e pana la plaja si cum arata aceasta?

- ce optiuni de relaxare sau chiar distractie (nu ma refer la club) pentru seara, exista in Ponti?

- cat a fost pretul efectiv pentru cazare? ai achitat in ianuarie tot sejurul sau doar ai trimis un avans?

- daca ai timp si disponibilitate, poate mi-ai putea oferi si alte amanunte referitor la excursii, croaziere, etc care sa ma ajute in alegerea locatiei pentru sejurul in Lefkada.

Multumesc anticipat si vacante minunate oriunde si oricand.

cristina1972AUTOR REVIEW
[06.01.13 21:06:41]

Scuze pentru omisiuni. 280 euro a fost pretul platit pentru cazare pentru 10 nopti (28 de euro pe noapte pentru toate cele 4 persoane.

Am vazut o camera de la et. 2, unde s-au cazat niste amici cu o fetita mica. Mi s-a parut mai mare decat a noastra, dar e posibil sa ma fi inselat, la noi erau 4 paturi, la ei doar 2. Privelistea era superba, vedeai marea din pat, de vis!

In afara camerelor de la et. 1 (de la nr. 3 la nr. 6), celelalte au vedere la mare. Nu pot pune acum poze cu felul cum se vedea de la noi, fiindca am o conexiune execrabila, dar incerc maine.

Plaja era la vreo 5 minute de mers (coborai niste scari, mergeai vreo 50 m si ai ajuns). La intoarcere faceai 7-8 minute, ca urcai scarile

Plaja era foarte Ok pentru copii, apa mica, era calda in iunie, nisip, cu multe stelute de mare, nu era aglomerat deloc. Culoarea apei departe de albastrul superb din Egremni sau Kathisma, dar nu le poti avea pe toate...

Distractie... cam slabut. In Ponti nimic, noi mergeam seara la plimbare in Vassiliki, la taverne. Pe jos, fara graba, faceam cam jumatate de ora (suntem lenesi, ne miscam in reluare).

Am platit doar un avans de 30% la sfarsitul lunii ianuarie, restul cand am ajuns. De fapt, la cateva zile dupa ce-am ajuns, la insistentele noastre. Sofia a zis ca putem plati cand plecam, dar voiam sa ne luam de-o grija...

Am fost intr-o croaziera din Nidri, dar nu mai tin minte pretul platit, o sa-i intreb maine pe prietenii cu care am fost. Am vizitat insulele din apropiere (Ithaca, Kefalonia, Skorpios), am oprit la Egremni (unde nu ne-am fi dus pe jos, barbatii au refuzat categoric sa urce 200 si ceva de scari!), a fost frumos. Acolo am vazut prima oara albastrul incredibil al Lefkadei. Croaziera a durat pana pe la 16-17, am avut o masa luata pe vas, era un vapor mare, n-am mai avut surprize cu raul de mare ca anul trecut. Copiii au fost incantati ca au avut un loc de joaca amenajat pe vas si am mai respirat si noi.

Excursii am facut cu masinile (repet, suntem lenesi!), catre Kathisma si Aghiofili, unde ne-a placut atat de mult, incat am revenit de mai multe ori. La Aghiofili am mers prima oara cu masinile, dar a fost cosmar, drumul e groaznic. Ne-am invatat minte si am mers apoi cu vaporasul, era 6 euro de persoana dus-intors, din portul Vassiliki. N-am mai ajuns la manastire, nici la cascada de la Nidri, fiindca ne-a pocnit lenea cateva zile si nu ne-am miscat de pe plaja.

Cuvintele sunt oricum prea sarace sa descrie frumusetea acestei insule. Voi incerca sa pun niste poze, sunt mult mai elocvente, dar nu pot pana zilele viitoare, cand ajung la "civilizatie" (acum sunt la casa de vacanta).

Concedii reusite tuturor!

[06.01.13 21:16:27]

@cristina1972: mulțumiri de completări.

Am ajustat datele referitoare la preţ (în caseta tehnică) cf precizărilor.

clau.nov
[06.01.13 21:24:32]

@cristina1972: multumesc foarte mult pentru detalii si... promptitudine

viopol
[12.01.13 21:11:50]

@cristina1972: cristina am citit review-ul tau, am fost surprins de recomandari si as dori si eu sa merg acolo, mai cu seama ca avem copii

daca poti imi poti trimite un mail cu adresa de mail a d-nei sofia, sau cum as putea ajunge la ei, in locatia respectiva.

adresa mea este vio***@yahoo.com

[12.01.13 21:27:16]

@viopol: Datele personale (nume, adrese de mail, numere de telefon etc) nu sunt acceptate a fi scrise PUBLIC pe AmFostAcolo.

Aceste date se pot transmite însă fără probleme prin intermediul mesajelor personale (click pe numele utilizatorului, apoi - în fereastra nou-deschisă - pe linkul "trimite mesaj pers")

clau.nov, cristina1972, viopol
Alte impresii din această RUBRICĂSofia Studios [Ponti]: