ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 23.08.2009
ÎNSCRIS: 23.08.09
AUG-2009

Corfu Rocks!

Am luat sejurul la Vila Tassos prin ...[o agentie de turism...}.... Cazarea la Tasos era singura optiune pentru ca ne-am ganditi tarziu unde sa merge si numai aici mai erau locuri.

Perioada: Mijlocul lui August. Temperaturile sunt foarte mari (insuportabile la miezul zilei) asa ca eu va recomand alta perioada. In plus, August e cea mai scumpa luna la greci.

Transportul: Noi (2 cupluri) am fost cu autocarul. Pentru mine personal nu a fost foarte incomod, dar pentru fete da. Te odihnesti foarte prost in cele 18 h petrecute pe autocar + 2 pe ferry. Cel mai probabil la anul o sa mer cu avionul. Dau 2-3 milioane in plus, dar scutesc 30 de ore de mers cu autocarul.

Cazarea: Am fost multumit de cazare. Camerele in care am stat (1 si 2) aratau exact ca in pozel de pe site. Tasos (proprietarul) a fost de treaba si ne-a dat si niste sfaturi referitoare la ce sa vedem. Vila e aproape de plaja si de centrul orasului. Piscina este de asemenea o bila alba pentru vila. Singurele mici neplaceri au fost legate de bucatarie (care oricum nu ne-a trebuit) si ca nu aveam voie sa facem baie noaptea (la nici o vila) Despre statiune (Aharavi) pot spune ca este una plictisitoare, in care nu ai foarte multe de facut/vazut. Noi am luat ATV-uri si ne-am plimbat prin diferite locatii (o sa vb despre ele mai jos). Am dat pe ATV-uri 20 de euro pe zi (mai putin decat dai la noi pe o ora). Va sfatuiesc sa va inchiriati si voi ATV-uri (este poate cel mai bun sfat pe care il pot da). Am vazut super multe lucruri interesante.

Masa: Noi ne-am luat demipensiune la Vila Marie. Sincer imi pare cam rau ca am facut asta din urmatoarele motive: 1.)Mancarea nu a fost extraordinara. 2.)Proprietarul de acolo numara de cate ori mesteci (te privea intruna si nu ca sa nu faci ceva rau, ci pentru ca asa era el). 3.)Desi demipensiunea era 10 euro pe zi daca o luai de la Marie, noi am luat-o de la agentie cu 13 euro. 4.)Sincer, am fost tinut pe loc cu mancarea. Nu o data a trebuit sa plec mai devreme de undeva sau sa ma trezesc mai devreme ca sa prind masa.

Poate ca daca mancam in oras ma scotea putin mai scump, dar era mai flexibil si mai placut.

Excursiile Nu luati excursiile de la agentie, pentru ca le gasiti cu pana la 10 euro/pers/excursi mai ieftin la agentiile din oras. In plus, la agentiile din oras puteti si negocia daca sunteti mai multi. Noi am luat 2 excursii: Paxos-Antipaxos si Paradise Beach. Au fost foarte frumoasa ambele excursii si le recomand.

In restul zilelor am fost cu ATV-uile in:

Sidari - plaja stancoasa foarte frumoasa, cu locuri de sarit de pe stanci. De vizitat: Canal D'Amour si insulita care se afla la 200 de metri de Canal D'Amour (mergeti inot sau cu canoe). O exursie extraordinara in care nu ai cum sa te plictisesti!

Paleokastritsa - la dus a facut 5 ore cu ATV-ul pentru ca n-am oprit la Bell Vista (panorama superba), am vizitat Angelokastro (trebuie neaparat vazut), Am mancat la restaurantul Bella Vista (o terasa deasupra rapei cu o priveliste supera). Am facut baie si plaja la Paleokastritsa (o plaja plina de pietre). La intors m cumparat niste vin (dulce si tare - foarte bun) de la localnici pe care l-am baut in serile ce au urmat). La intors am facut 1: 30 h cu doua opriri. Excursia asta a fost plina de aventui si am ramas cu o gramada de amintiri. Drumul in sine a fost foarte frumos (am mers pe drumul scurt, pe la Troumbetas)

Kassiopi - orasul cu cea mai mare destabalare pe care am vazut-o in Corfu. Strazile erau pline de eglezi si englezoaice beti care se distrau. Fetele isi ridicau fustele unele altora si te agatau ele pe tine. Super destrabalare in Kassiopi

Logas Beach - O plaja extraordinara de 10 metri latime, cu nisip rosu, aflata langa un perete de 50 de metri de stanca. Apa foarte calda, curata si cu valuri. Cica apusurile sunt superbe aici (nu am apucat sa vad unul). Cea mai placuta baie (doar baie in mare) aici am facut-o.

Conluzii:

Foarte reusita vacanta. Am avut foarte mare noroc cu Codrin (merci! ), care mai fusese in Corfu si ne-a sfatuit sa ne luam ATV-uri si sa vedem tot ce am vazut.

Nu va incredeti foarte mult in agetie, ca siguri puteti sa iesiti mai ieftin.

Trimis de dizzy2oo2 in 23.08.09 14:23:18
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 13830 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dizzy2oo2); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 De pe ferry

ancutzika [25.11.09 16:39:06] »

buna, as vrea sa merg si eu in vara 2010 acolo, cu *******, dar transport individual. sa inteleg ca merita aceasta vila... apa calda este? am inteles ca nu va lasa sa faceti baie noaptea? de ce? si preturile la un pranz de ex. cum e pe acolo? discoteci sunt? plaja, privelistea e frumoasa? mai astept detalii daca mai ai... multumesc.

dianabzs [25.11.09 18:29:17] »

foarte frumoase poze! ma bucur de fiecare data cand vad poze din corfu pentru ca sunt nerabdatoare sa ajung acolo in vara 2010.

in 2009 am fost in halkidiki cu christian tours de care nu am fost foarte multumita si ma gandeam ca as putea sa merg cu cei de la elite tours, dar nu am gasit nimic despre ei ca si servicii oferite; daca cineva a fost in paleokastritsa la hotel odysseus, as fi foarte recunoscatoare pentru cateva impresii. (si mai ales despre elite tours)

mii de multumiri!

dianabzs [25.11.09 18:37:43] »

tot eu...am uitat sa intreb ceva - cand ati coborat la plaja logas beach, ati lasat atv-urile in parcare?

dizzy2oo2 [25.11.09 18:44:36] »

dizzy2oo2@yahoo.com pentru detalii

dizzy2oo2 [25.11.09 18:50:09] »

@ancutzika: Vila e ok daca nu ai pretentii foarte mari. Nu te lasa sa faci baie in piscina noaptea pentru ca ii deranjezi pe ceilalti. Un pranz mai normal(depinde de restaurant) era in jur de 10 euro. Poate chiar mai ieftin. Discoteci nu prea sunt in Acharavi. In Kassiopi e viata de noapte si, din cate am inteles in Paleokastritsa. Daca ai masina, pana in Kassiopi faci 15 minute maxim. Plaja si privelistea sunt frumoase, dar nu in Acharavi. Ideea e sa te plimbi cat mai mult (nu sa stai in Acharavi), ca ai ce sa vezi si nu o sa iti para rau.

dizzy2oo2 [25.11.09 18:52:38] »

@dianabzs: Am lasat ATV-urile sus, sub un copac, si le-am legat intre ele (unul dintre ATV-uri avea lant). Castile le-am luat cu noi, dar le-am mai lasat si pe ATV in alte orase si nu le-a luat nimeni.

dianabzs [25.11.09 19:01:41] »

multumesc de raspuns! e interesant si ma bucura ce-mi spui, mai ales ca din cate am inteles sunt putini politisti pe insula. in legatura cu plajele din paleokastritsa daca poti sa-mi dai detalii, este adevarat ca apa este rece chiar si in iulie?

dizzy2oo2 [25.11.09 19:10:04] »

Eu am fost in August (cea mai calda luna de la ei) si era cam rece apa si in Sidari (pe plaja) si in Paleokastritsa. In plus, in Paleokastritsa plaja este cu pietre (foarte naspa pentru picioare) si foarte aglomerata.

aimee [21.07.10 20:08:55] »

sunt indragostita de corfu. eu merg acolo de 5 ani, in fiecare vara. la inceput mergeam in dassia, dar am descoperit vila tasos si mi-a placut asa ca de 3 ani ma cazez doar acolo. tasos este un om cu suflet mare si ne-a devenit repede un prieten apropiat, so, dak mai esti interesata sa mergi la tasos, contacteaza-ma pe [adresa e-mail editata] noi suntem prieteni si iti pot aranja sa inchiriezi camera cu 20 de euro pe noapte, nu pe, persoana

webmasterXY* [21.07.10 20:42:39] »

@aimee, nici nu stiu cum sa interpretez cele doua ecouri ale tale proaspat inscrisa pe site te-ai apucat sa postezi cu MULTA bunavointa aceste anunturi!?!

@all, pana la proba contrarie, va rog a privi cu atentie mana de ajutor oferita de @aimee.

aimee [21.07.10 21:34:53] »

am vrut sa postez doar un raspuns, dar fiind la inceput nu mi-am dat seama ca am postat de 2 ori. credeam ca nici nu apare. voiam doar sa ajut. nimik mai mult, dar... dak asta inseamna incalcarea politicii site-ului dvs. atunci imi cer scuze si accept consecintele.

aimee [30.07.10 20:57:03] »

multumesc ca m-ati primit inapoi. voi tine cont de regulile dvs.

offroadbucegi [21.05.11 14:00:08] »

As vrea sa stiu, daca se poate, cum sunt camerele. Eu as vrea sa merg intr-un apartament cu doua dormitoare, am vazut ca au si asa ceva. E curatenie? Asternuturi de pat si prosoape exista? Bucatariile/ chicinetele cum sunt dotate?

Deasemenea, va rog sa imi spuneti de unde ati luat ferry si cam cat a durat transferul. Eu as merge cu masina mea, cred ca e mai comod pentru mine asa.

Multumesc!

aimee [21.05.11 15:40:51] »

tasos din pacate pt. iulie si augst nu mai are free. daca doriti acolo incercati prin agentie, desi tariful este mai [mare], comparativ cu cel cerut de tasos direct. camerele sunt curate. cleaningul se face o data la 2-3 zile. noi suntem multumiti de conditiile de cazare oferite de aceasta vila. cu toate ca este una de 2 stele ofera mai mult confort decat multe din hotelurile de 3-4 stele de pe litoralul nostru sau cel bulgaresc. ferry este aproximativ 99 euro tur retur-2 adulti, 1 copil si o masina, cel putin asa am dat noi anul trecut. este mult mai avantajos sa luati bilet tur retur, datorita pretului mult mai scazut. transferul cu ferry dureaza in jur de 1 ora-1 ora jumate, depinde si de ferry.

aimee [21.05.11 15:43:16] »

tariful mult mai ridicat la agentiile de turism decat direct la proprietar.

aimee [21.05.11 15:54:22] »

tasos are apartamenta (2 dormitoare, 1 chicineta, 1 baie, balcon) si studiouri (1 dormitor, o chicineta utilata, 1 baie, 1 balcon). normal ca exista prosoape si ca bucatariile sunt utilatecu: vesela, tacamuri, oale, filtru cafea, cuptor cu plita electrica). mi se pare o intrebare ciudata, sincer. cum sa nu existe prosoape? doar ca asa cum le-am explicat si altor persoane anul trecut, acele prosoape sunt pt. baie, nu pt. plaja, pentru plaja mi se pare de bun simt sa folosesti prosopul tau si nu pe cel al vilei, dar multi romanii se asteapta sa foloseasca la piscina sau la plaja prosoapele hotelului, si apoi ridica pretentii sa le fie schimbate zilnic prosoapele. ceea ce e un pic iesit din comun si lipsit de bun simt consider eu. in rest cu ce informatii va mai pot fi de folos, cu alte informatii vis a vis de aceasta vila sau de corfu in general? eu merg de 5 ani acolo, si nu am sezisat niciodata probleme in ceea ce priveste cleaningul in camera. iar pe 9 august voi fi de asemenea acolo.

offroadbucegi [21.05.11 16:31:48] »

Multumesc frumos pentru raspuns. Va asigur ca nu fac parte din categoria romanilor lipsiti de bun simt si – fie si numai luand in considerare faptul ca la randul meu sunt un hotelier – stiu si cum si unde si de ce se folosesc prosoapele. Am mers mult in lume si nu mi-am facut doua concedii in acelasi loc cu exceptia Parisului, asta doar din dorinta de a vedea cat mai multe locuri si culturi. Exista, insa, FOARTE multe proprietati peste tot in lume care pun la dispozitia clientilor lenjerii, prosoape, aer conditionat si altele doar contra cost. Am intalnit, de exemplu, chiar furnizarea internetului prin cablu gratuit, dar cablul de conexiune (cu mufe speciale, nu cele uzuale) trebuia sa il cumperi cu 7 euro. Nu va mirati, sunt mici chitibusuri pe care unii scot bani. La asta se referea intrebarea mea.

Va spun sincer ca eu déjà mi-am facut rezervarea pentru septembrie. Pretul mi s-a parut foarte bun, poate un pic nerealist, motiv pentru care pun si intrebari.

Va inselati, locuri mai exista in august, e adevarat ca pentru perioada verificata de mine nu mai sunt apartamente.

O alta intrebare ar fi daca exista magazine prin apropiere (ma refer in special la cele alimentare) si daca exista apartamente la parter (cu iesire catre piscina).

Multumesc mult!

aimee [21.05.11 18:07:26] »

1. eu faceam referire la faptul ca tasos nu mai are free rooms august si iulie, deoarece au fost -puse la dispozitia agentiilor de turism, romane, britanice, si cehe cu, care acesta este in contract. 2. tariful este foarte mic, daca ar fi sa va citez pe dvs. poate ireal, dar numai direct la proprietar. noi suntem prieteni de mai bine de 5 ani si vorbim saptamanal atat pe net cat si saptamanal. am ajutat de asemenea foarte multi compatrioti sa beneficieze de un sejur frumos in corfu la un pret (cat un gyros de persoana/zi), daca luam in calcul ca, cheltuielile de cazare pt. un apartament 25 euro/zi, si de care au beneficiat in cazul mai sus mentionat de mine, si anume cel cu prosoapele 6 persoane. nu am vrut sa primesc multumiri sau laude ca, le-am facilitat cazarea acolo si ca au putut prin bunavointa mea in timpul sejurului desii era high sezon, si full sa mai aduca rubedenii, care sa aiba parte de cazare ieftina, dar as fi vrut macar sa imi telefoneze la intoarcere sa imi spuna ca sunt ok. in schimb am primit mustrari cu privire la prosoape care nu erau schimbate zilnic, si ramaneau cu nisip pe ele de la plaja, dar ce a fost apogeul nesimtirii nu este acest lucru, ci faptul ca dupa ce i-am ajutat pe toti, mi-au replicat ca oricum ei au cheltuit 3000 de ero in paleokstrita si regreta ca au stat la tasos, si nu acolo. cert e ca puteau sta oriunde cu 3000, la tasos au stat cu 300 10 zile 6 insi. sincer asemenea specimene ma fac sa ma rusinez ca sunt romanca. mai ales ca eu nu am avut si nu am niciun beneficiu din faptul ca ii ajut -pe altii. oameni lipsiti de caracter si orice bun simt. 3. la 10 m de vila este supermarketul sconto, aici veti gasi diverse semipreparate grecesti pe care le puteti prepara la cuptorul electric din camera. in centru statiunii acharavi la circa 5 minte de vila gasiti diverse terase unde pteti manca gyros pita, si alte preparate la 1 euro-1,5 ero. sunt foarte multe taverne, magazine de suvenirri, imbracaminte, etc. in centrul statiunii, incepand chiar din apropierea supermarket-ului. inarmati-va cu timp si rabdare. 4. internet nu este decat wireless, pt. ca are tasos sus la mansarda si este free. 5. benzina ieftina in roda. mancare ieftina: taverne pe plaja: sidari, acharavi, roda.

plaja amenajata este la 5 min. de vila, dar daca preferati plajele wild nepopulate de romanasi si in care sa beneficiati de itimitate, va pot recomanda agio giorgios, agio stefano, agio matteo si in satl liapades sunt plaje superbe. in rest imi cer scuze daa, fara intentie v-am ofensat in vre-un fel, nu asta a fost intentia. va doresc vacanta minunata si va informez ca tasos, proprietarul este un om deosebit, la care puteti apela fara retinere daca intampinati vre-o problema de orice fel. in rest, noi abia asteptam sa ajungem desi, anul acesta mai tarziu si mai putin ca oricand, dar... n ne permite timpul. daca mai doriti si alte informatii, oricand cu multa placere

aimee [21.05.11 18:12:12] »

scuze, dar nu prea imi functioneaza tastatura. sper insa sa nu intampinati dificultati cand veti citi ceea ce v-am scris. cu mult respect! aimee

aimee [21.05.11 18:15:24] »

sunt camere la parter cu vedere spre piscina (balcon) si cred ca au iesirea sprea aceasta. de asemenea sunt camere la parter cu iesire direct intr-o semigradina, unde troneaza mandru un palmier mare. sper sa va placa. noi nu am fost cazati la parter, preferam mansarda.

offroadbucegi [21.05.11 18:24:12] »

Multumesc din suflet, informatiile sunt de mare ajutor. Sincer sa fiu, am rezervat apartamentul pentru inca si mai putin de 25 de euro pe noapte... Si mi s-a parut nerealist, cu atat mai mult cu cat stiu sigur ca ei platesc comision pe rezervarea mea 15%. Ma bucur ca exista asemenea locuri. Eu nu sunt nici gomos, nici nu mor fara lux. Un apartament pentru mine, sotie si copiii mei mi-este absolut suficient si imi da libertatea de a ma misca prin jur ca sa vizitez cat pot de mult. Da, imi plac plajele pustii, ma simt ca si cum ar fi fost rezervate de mine.

Nu fiti suparata pentru reactiile altora, nu are rost. In ceea ce ma priveste, nu m-am simtit ofensat.

Atat mai ramasese sa imi spuneti daca cumva stiti: exista apartament la parter cu iesire spre terasa? (Hotelul nu mi-a confirmat si nici nu mi-a infirmat) Copiilor le-ar place sa iasa din camera si sa se mai zbenguie prin curte sau in jurul piuscinei cand suntem in hotel. Multumesc si salutari Dvs si viitoarei mele gazde, Tasos!

aimee [21.05.11 18:38:16] »

nu aveti pentru e sa imi multumiti. a fost o adevarata placere sa va pot ajuta. este ca si o promisiune pe care mi-am facut-o demult, deoarece prima data cand am fost cu sotul meu in corfu, am cheltuit foarte mult, si nu am beneficiat de conditii mai bune decat la tasos, dar eram la inceput si nu stiam cum functioneaza lucrurile pe acolo. abia cand l-am cnoscut pe tasos am ajuns sa intelegem mai bine. da ati platit sub 25 si stiu exact cat pt. ca este septembrie si tarifele sunt mult mai scazute (aceleasi pe care mi le-a trimis tasos si mie). eu faceam referire la high sezon (iulie-august) in cazul de mai ss. in rest, eu va recomand camerele de la parter cu iesire in gradina. sunt mai intime din punctul meu de vedere si nici nu veti fi deraqnjati de zgomotele facute de turistii dornici de balaceli in piscina. a fost o adevarata placere sa va pot ajuta cu informatii. va doresc concediu minunat. si va rog sa vizitati insula. merita! la capatul fiecarei carari este o plaja superba, necalcata de picioarele multor turisti. achilion palace, pantakrator, manastirea paleokastrita, satul liapades, new si old citadela (corfu town) sunt doar cateva dintre atractiile acestei mirifice insule. sescheria este un bar de noapte superb pe plaja din statiunea dassia, cea mai frumoasa statiune a insulei, in viziunea mea. merita sa serviti un pahar de coctail imprena cu sotia si de ce nu copilasii dvs. in acest superb bar, la lumina unor felinare magnifice. in rest... va las sa descoperiti dvs. mai multe.

webmaster22 [22.05.11 06:18:33] »

@Aimee as fi incantat daca ai invata sa editezi propriile ecouri, pentru a nu mai scrie cate 3 raspunsuri la aceeasi intrebare, iar anumite aspecte personale as vrea sa fie trimise prin mesaje private, ele nu privesc pe restul cititorilor si mai ales pe autorul review-ului!

offroadbucegi [22.05.11 08:33:54] »

@ webmaster: Aimee se straduieste sa ofere cat mai multe informatii si sunt realmente utile. Te rog nu o certa! Multumesc!

j0zeph [14.06.12 11:08:50] »

Vreau sa multumesc tuturor care au contribuit la acest site, azi aflu de el si va multumesc pentru ajutor. Voi salva acest site in favorite si va promit ca voi posta informatii utile dupa ce voi vizita vila Tasos.

Tineti-o tot asa!

aimee, ancutzika, dianabzs, dizzy2oo2, j0zeph, offroadbucegi