ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.01.2013
DEC-2012
2 AD. + 2 COPII -- v: 7 si 11 ani

Croaziera de Craciun pe MSC Divina

SAIL ALONG SILV'RY MOON - ORCHESTRA JAMES LAST

De aprox. trei ani m-am inscris la newslettere in care sa primesc oferte de croaziere, le-am studiat indeaproape, am cautat si pe acest site impresii etc si ne-am hotarat ca daca tot dam niste bani, croaziera perfecta sa fie de 11 zile daca se poate cat mai multe destinatii in Mediterana de vest si Atlantic si iata ca a sosit clipa! Am primit oferta de nerefuzat! Croaziera de Craciun cu MSC Divina, vas nou de 4 stele + la un pret bomba! 1138 euro cabina cu balcon deck (etaj) 9, doi adulti cu doi copii de 7 si 11 ani taxe de port incluse!

Am avut cabina 9211 cabina rezervata persoanelor cu handicap. Am avut retineri in privinta aceasta, nu stiam la ce sa ma astept, am cautat pe net, dar nu am gasit nici o informatie despre acest tip de cabine. Am cautat poze, am incercat sa localizez cabina noastra si am constatat deja de acasa ca aceasta cabina este mult mai mare (judecand dupa balcon) ca si cele obisnuite! Si asa a si fost! era fix cu jumatate de cabina mai mare ca cele obisnuite, adica aveam o suita! Aveam un pat king size, iar copii o canapea aproape la fel de mare cand era deschisa! avea usa mai lata, baia mult mai mare, singurul inconvenient era ca nu avea cadita la dus dar avea un canal de scurgere, astfel apa ramanea in baie si nu iesea in camera!

Voi incerca in aceasta descriere sa subliniez lucruri de care nu am fost sigur sau pe care si eu le-am gasit mai greu, si care v-ar putea ajuta intr-o viitoare croaziera!

Ne-am imbarcat in Genova dupa un drum lung: trezit la ora 3 dimineata, zbor Timisoara - Bergamo, transfer cu shutle bus la Milano Centrale de unde am luat trenul spre Genova. Am lasat bagajele undeva jos in terminal, urmand ca ele sa ne fie duse in camera! In sala de imbarcare lume cat vezi cu ochii, sute, mii de oameni. Ne-am asezat la coada, am trecut prin filtru (ca la aeroport), si am fost invitati aproape imediat la unul dintre zecile de ghisee de check inn. Acolo pasapoartele la verificat, ne-a facut poza la fiecare, ne-au dat cardurile de imbarcare, pachetele de bauturi pe care le-am achitat in tara si anume 3 la numar. 14 sucuri ptr copii la 34 euro, 21 de cafele espresso cu 23 euro si un pachet de vinuri si apa adica 4 sticle de vin si 7 de apa plata sau minerala la 1 litru cu 69 euro. Daca le achizitionati in avans pe langa o mica economie mai scapati si de ciubucul obligatoriu de 15% care se achita la orice aliment sau bautura cumparata pe vas;totul a durat 10 minute !

Cu cruise cardurile in mana am plecat spre imbarcare. Pe drum deja ne-au intampinat cu fructe, apa, cafea sucuri, etc in semn de bun venit! Animatorii ne-au prezenta programele, cei de la locul de joaca au facut cunostinta cu copii, etc.

La urcarea pe vas din terminal deja ne-au scanat cardurile, si am facut cunostinta cu DIVINA.

Voi incerca sa nu va descriu nava in detaliu ptr ca aceste informatii le gasiti pe net in nenumarate locuri sau pe you tube cel mai detaliat este acest filmulet youtube

Urmatorul lucru de care nu am fost sigur, e cu depozitul de la bord care insa functioneaza astfel: daca aveti bani berechet pe card garantati cu el, daca nu atunci trebuie sa depuneti minim 250 euro de familie, bani pe care ii puteti folosi la plata cu cruise cardurile tuturor! atentie daca le pierdeti trebuie sa anuntati imediat! Deci orice plata pe vas se face cu aceste carduri si nu cu bani! tot de pe aceste carduri vi se va retine zilnic cat e 6 euro pe zi de adult ca si ciubuc obligatoriu la cursele de peste 7 nopti si 7 euro pe zi la cele sub 7 nopti. Copii sub 14 ani nu platesc acest ciubuc. Noua ni s-a mai tras si cate 1 euro deci 4 in total ceva "sprijin UNICEF". deci in total 6x11x2 inca 132 euro +4 +136 euro adaugati la cei 1138. Dupa ce depasiti cei 250 euro veti primi o factura proforma in camera si trebuie sa mergeti sa mai depuneti o suma suplimentara. Daca nu depasiti, in ultima noapte veti gasi factura proforma in camera sub usa si trebuie in dimineata plecarii sa mergeti sa vi se returneze banii ramasi.

Mergeti la instructajul obligatoriu cu vestele de salvare din ziua plecarii! Noi nu am facut-o crezand ca e ca la avion... am ales sa ne plimbam si sa vizitam nava... a doua zi dimineata am primt o scrisoare ceva de genul "am fost informati ca nu ati participat la instructaj drept ptr care va invitam astazi la ora 17.00... etc " atunci ne-am dat seam ca probabil le-a scanat cruise cardurile la cei care au fost si de acolo au stiut ca noi... NU! asa ca a doua zi ne-am dus!

Organizarea este exemplara pe acest vas si contrar celor 4000 de pasageri de la bord eu nu am simtit ca e aglomerat! cateodata mai asteptam la lifturi dar atat! si ele foarte rapide si ingenioase.

Asupra restaurantelor nu voi insista, doar atat ca mancarea este foarte buna si pe gustul tuturor. Eu sunt pretentios la mancare dar intotdeauna am gasit suficiente feluri ca sa ma satur.

Apropo de bauturi, la restaurantele cu autoservire se gaseste in permaneta: apa plata la dozator, gheata, lapte cald si rece, apa calda, ceaiuri cateva feluri, lapte condensat. Pana la ora 11 sucuri de fructe la dozator. Multi aveau o problema cu lipsa sucurilor pe timpul zilei, dar cu putina ingeniozitate... am rezolvat si aceasta problema! iata reteta: se ia o ceasca se pune un pliculet de ceai de fructe (dupa preferinta) trei pliculete de zahar, putina apa fierbinte sa se infuzeze dupa care gheata si se umple cu apa! iese un Ice tea super gustos! copii l-au savurat in fiecare zi!

Despre activitatile de la bord primiti informatii in fiecare seara in camera prin intermediul ziarului "from the bridge" acolo gasiti cum sa va imbracati la cina a doua zi, vremea etc.

Excursiile din porturi si transferuri. Eu nu am platit nici o excursie pentru patru persoane ele ridicandu-se la sume mari de care daca nu dispuneti... faceti-le pe cont propriu! le voi lua pe rand pe scurt:

Barcelona - era asigurat transfer contra cost, noi ne-am dus pe jos pana la metrou, 30 minute.

Casablanca -ne-am tocmit cu un taximetrist la 50 euro, atentie cei de langa vas ne-au cerut 250! . Ne-a plimbat aprox 4 ore, ne-a dus la shopping plata la urma.

Tenerife transfer gratuit asigurat de port! noi in Tenerife am vizitat Loro parc asa ca ptr oras nu am mai avut timp.

Funchal am luat un taxi pana in centru cu 7.5 euro, inapoi am venit pe jos cam 30 minute.

Malaga transfer contra cost MSC, dar nu merita, 15 minute pana in oras.

Civittavecchia - transfer gratuit in port. 10 minute pe jos pana la gara si cu un bilet BIRG de 12 euro de persoana puteti sa vizitati toata Roma, fiind valabil pe tot ce misca in regiunea Lazio. tren, metrou, bus.

Transferurile asigurate de MSC erau intre 5 si 8 euro de pers dus intors !

Craciunul pe Divina: Vasul frumos impodobit, in seara de craciun meniu special, am primit un pahar de sampanie, iar in noaptea de 24spre 25 la ora 00.00 un bufet surpriza! au fost facute din mancare tot felul de flori, mosi, spiridusi si aranjamente! excelent! a doua zi in 25 dec. copii au fost invitati la teatru unde Mosul le-a oferit cadouri din partea MSC! jucarii educative, electronice, papusi, masinute. Jos palaria!

Bauturile alcoolice si sucurile: scumpe! ex: un cocteil de la 6.75 euro +15% ciubuc. o inghetata la cornet 2 buline 2.75 eur +15%, sprite la doza 0.33 la 2.75 euro. o sticla de vin de la 18 euro, dar e si vinul casei la pahar la 2.50 euro si e cam 150 ml!

Daca insa sunteti descurcareti... puteti avea tot ce va doriti foarte ieftin. despre acest lucru nu pot sa scriu aici ptr ca nu doresc sa fac rau nimanui de pe vas.

Aceasta fiind prima croaziera nu am termen de comparatie, dar intalnindu-ne cu alti romani care au mai fost pe alte vase pot sa va spun cate ceva din ce au spus ei. inca o data noi am fost super multumiti!

Spectacolele au tinut jumatate de ora si erau foarte frumoase, aveau costume extraordinare, dar altii spuneau ca pe Fantasia tineau o ora!

In baie sapunul, samponul si gelul de dus erau la dozator, erau de foarte buna calitate, ecologice etc. aveau acelasi miros si se simtea pe tot vasul tot timpul !altii spuneau ca pe Fantasia ar fi mai multe sortimente in cosulete prezentate mai frumos, dar aceea nu este "ECO_SHIP" Divina este!

As mai putea scrie foarte multe dar ma rezum la atat.

Daca aveti intrebari la obiect va raspund cu placere!

Sejur placut la bordul Divinei!

Trimis de LACITURISTUL in 01.01.13 16:35:12
Validat / Publicat: 01.01.13 17:54:26
  • A fost prima sa vizită/vacanță în #CROAZIERE

VIZUALIZĂRI: 8003 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (LACITURISTUL); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P16 aranjament din alimente la midnight buffetul de craciun

andromeda
[01.01.13 18:36:41]

@LACITURISTUL:

F util review. Felicitari pentru vacanta desosebita!

Ma intereseaza cum ai achizitionat-o... de pe site-ul msccruises.com?

Cum se numeste croaziera in care ati fost?

cum se pot achizitiona bauturi mai ieftine pe vas? poti sa-mi trimiti mesaj privat - multumesc!

An nou Fericit!

[02.01.13 01:29:51]

@andromeda: asa a fost! croaziera s-a numit croaziera de craciun in mediterana de vest. sau Christmas cruise Canarias western mediteranean.

Am achizitionat-o de la o agentie de turism din Arad in cadrul unei oferte fulger de 3 zile. Informatia am avut-o dintr-un newsletter la care m-am inscris cu ocazia unui tirg de turism.

Bauturile mai ieftine sunt pachetele pe care le poti achizitiona din agentie odata cu croaziera si sunt de multe feluri.

Un an nou fericit si tie!

[02.01.13 07:53:13]

[02.01.13 11:55:16]

@webmaster13: da, multumesc pentru fond! oricum cand plecam din unele porturi rasuna in difizoare "its time to say good by" de Andreea Boccelli voi incerca sa postez un mic videoclip...

acesta este: youtube

[02.01.13 16:07:35]

danita
[02.01.13 21:33:30]

Superrrrrrrr review!!! As vrea sa stiu daca aveti cunostinta de asistenta medicala pt copii?

Exista o limita la greutatea bagajului?

Astept si alte tips&tricks pe privat.

Cred ca ati avut o super vacanta si acum chiar ma gandesc seriosla croaziera pt ca si eu chibitez de f mult timp.

Felicitari! Si un an buun!

Dani

Katyella
[02.01.13 22:01:00]

Superb review. Nu am fost niciodata pe un vas mai multe zile. Nu stiu daca sufar de rau de mare sau nu

[03.01.13 00:50:01]

@Katyella: la asta chiar nu stiu ce sa-ti spun... doar ca pe vas se impart gratuit tablete impotriva raului de mare la receptie. Din cele 12 zile petrecute pe vas doar una singura a fost mai "agitata" in rest a fost ok. Navele mari sunt mai stabile cele mai mici mai putin. Am auzit si noi ca in Mediterana lunile noiembrie, decembrie si ianuarie ar fi cele mai "agitate" in rest este ok.

[03.01.13 00:53:42]

@danita: da exista asistenta medicala la bord, e non stop la Deck 4. nu stiu daca au si pediatrie dar banuiesc ca e de ordin general. Pe Divina am inteles ca este chiar o romanca. Sotia mea are de obicei un arsenal bine pus la punct cand plecam cu 2 copii ceea ce va recomand cu caldura. In strainatate pe un antibiotic de ex. pe langa reteta mai ai nevoie si decateva zeci daca nu sute de euro.

la bagaj nu stiu sa fie vreo limita, noi am a vut 4 valize 2 in jur de 30 kg si doua de 10 kg.

[03.01.13 13:49:56]

Cu Divina plecam si noi pe21feb. Asigurari medicale ati luat? Si din cite stiu se poate calatori numai ci cartea de identitate chiar de ajugi si in Maroc. Asa este? Multumesc anticipat ptr raspuns. Adresa mea de mail este i****@yahoo.com.

datele de contact doar prin mesaje private - by WM

[03.01.13 13:53:55]

Mai este cineva care pleaca cu Divina in perioada 21feb-3martie?

[03.01.13 15:17:23]

@iulianmecla: draga Iulian, nu pot sa-ti raspund exact si iti voi spune de ce.

Eu mi-am facut special pasaport pentru Maroc.(familia avea valabile) La agentia de turism mi-au cerut cu o saptamana inainte copiile de pe pasapoarte! nu carti de identitate.

Cand am urcat pe vas, la Check inn s-au verificat pasapoartele, ba mai mult au verificat daca nu avem (cetatenii romani) nevoie de viza! Nu avem! dar de pasaport??

Cand am ajuns in Maroc nu ne-a intrebat nimeni de nimic, cruise cardurile aveau valoare de act de identitate in Maroc. Cu ajutorul lor am iesit si am intrat in port! deci m-am intrebat si eu daca oare aveam nevoie sau nu de pasaport?

In legatura cu asigurari medicale, nu mi-am facut niciodata niciunde unde am plecat. Am auzit ca oricum au valoare de "frectie la picior de lemn" In Grecia cand cineva din grup a calcat in arici a platit oricum 50 euro... in rest pe vas este cabinet medical la DECK 4.

IN REST DISTRACTIE MAXIMA!!!

[04.01.13 12:04:51]

Multumesc ptr. raspuns. In legatura cu pasapoartele a fost obligatoriu deoarece PRINTESELE tale au sub 14anisori si nu pot beneficia de C. I.

Cu privire la asigurarile medicale asa voi face si eu - fara.

Daca stii cumva cu cine trebuie sa vorbesc sa pot intra la masa in seria a doua ar fi ok.

O zi buna.

[04.01.13 12:53:53]

@iulianmecla: da, stiam si eu ca fetele au nevoie de pasaport, doar ca ele aveau. Cu mine era intrebarea...

Noi am rezervat prin agentie locuri la masa in prima serie. Dar am inteles ca cei cu copii automat ajung in acea serie... nu stiu daca voi calatoriti doar adulti...

prima serie e la 18.00 si a doua la 20.00. prima data ni s-a parut cam repede, dar pana la urma a fost ok! cina dura cam 70-90 minute dupa care ne faceam plimbarea pe punte si la 21.00 incepea spectacoul de seara, dupa care mergeam la Black & withe barul nostru preferat! dupa la nani!

un weekend misto!

[04.01.13 13:44:09]

Multumesc. La Londra ai fost? Hai in iunie cu noi. Este super... ne asteapta acolo ghid (o fetita care este stabilita in Londra) megem la Paris cu Eurostarul, in Scotia cu masina inchiriata, o sa fie MISTO.

[04.01.13 13:56:11]

@iulianmecla: da, multumesc ptr invitatie! suna misto, dar din pacate am rezervat si platit deja in Corfu din 25 pana in 4 iulie... ! am fost de doua ori la Paris, cu copii la Dysneyland, si ne-am propus cu sotia un drum cam asa cum zici tu... dar pe incvers. De la Paris cu eurostarul la Londra, doar ca am vrea si la Lido sau Moulen Rouge... Sunt disponibil la iesiri, poate cu alta ocazie!

multu inca o data!

Lilicuta
[05.01.13 17:39:02]

@LACITURISTUL: Mi-a placut prezentarea ta foarte concreta si utila. Si eu plec pe acelasi vas pe 30 ianuarie, mergem cu masina pana in Genova cu oprire o noapte la Parma, sa nu ne plictisim de atata drum.

In 2009 am fost cu copiii pe Fantasia dar era august acum am un pic emotii de cum va fi vremea.

La bauturile "ieftine"de care aminteai, asa e, ne-am descurcat si noi ceea ce nu am intrebat la agentia de voiaj, este de ciubucul obligatoriu la copiii > 14 ani, ai mei au peste... Daca trebuie sa platesc si pt ei e destul de mult (264 euro) drept este ca eu am platit in oct cand a fost ofeta doar 919 euro pt toti patru la cabina cu balcon pe puntea 10.

Am sa tin cont de sfaturile tale pt excursii. Insa dau si eu unul pt cei care vor merge: sa aveti grija la posete si buzunare prin orasele in care coborati, eu am ramas fara poseta (in care erau banii, actele, cardurile, tot) a fost cumplit, asta s-a intamplat in Barcelona. Dar cum e vorba: din greseli inveti, am ramas cu ceva.

Si inva ceva, am citit ca cineva intreba de pasaport, este obligatoriu, nu ajunge CI.

Multumesc inca o data pt tot ce ne-ai scris, mie mi-a prins bine, si urez drum bun si sejur de vis celor ce vor merge in croaziera, inclusiv mie!

[05.01.13 17:50:51]

@Lilicuta: multumesc de sfaturi, de hoti ma feresc peste tot!

pentru copii peste 14 ani se plateste 50%, deci 3 euro pe zi la croazierele de peste 7 zile.

multumesc de urari, sa aveti drum bun si timp frumos!

drbntalexandru
[14.01.13 22:02:50]

Suntem o familie din Bucuresti si plecam in aceeasi croaziera pe data de 30 ian 2013 si ne intoarcem pe 10 febr 2013.

Am dori si noi mai multe detalii legate de cum a fost vremea in locatiile unde ati acostat, in mod deosebit in Tenerife si Madeira.

Ce ne mai puteti spune de excursiile care au fost organizate de MSC din ceea ce ati auzit de la cei care au fost pt ca dumneavoastra am inteles ca nu ati mers in nici o excursie organizata.

De shopping ce ne puteti spune? Preturile cum sunt?

Ce ati facut in Casablanca? Ce se poate vedea?

[15.01.13 08:37:13]

@drbntalexandru: Buna! ma bucur ptr voi ca veti merge in aceasta croaziera! Am mai vrea si noi...

Deci: vremea a fost buna cand am fost noi din Casablanca pana in Malaga am facut plaja adica vreo 5 zile. Au fost temperaturi de pana in 25 de grade, la soare chiar mai mult!

Ceea ce nu li s-a intamplat celor doua cruisuri dinaintea noastra cand a fost frig si a plouat (ne-au spus cei de pe nava ca suntem norocosi ca am prins acea vreme buna). Acum depinde de ce "relatii" aveti la Doamne Doamne! ,

In Barcelona au fost cam 15 grade, in Malaga a fost dimineata o ploaie "de vara" cu tunete si fulgere dupa care a iesit soarele, cam 18-20 grade. In Roma a fost cam frig si a batut vantul cam 13-15 grade. Dupa ce esti obisnuit sa faci plaja cu doua zile inainte e mai greu de suportat. atentie in Civittavecchia era caldut si soare si in Roma ne-a cam fost frig numai cu pulovere...

Oricum veti primi in camera informatiile ptr ziua urmatoare si despre vremea ce va urma.

In Casablanca luati un taxi precum am scris si mai sus, cam 50 -60 de euro si va duc ei. Sincer am ramas putin dezamagiti, unele locuri frumoase ptr turisti in altele saracie crancena si mizerie. Pe noii ne-a dus vreo 4 ore,

de mancat nu am avut curajul, dar am vazut ca preturile nu erau mari la mancare. la suveniruri mai scump decat in Europa.

La shopping am fost doar in Funchal unde au marfa de calitate la preturi bune, Ce am cumparat? rochie de seara "made in Italy" la 19 euro, Palton barbatesc 69 euro, pantofi de piele copii 9 euro, adulti 20 euro. Doua sucuri o bere si doua cafele 4 euro toate excelente.

Despre excursii am auzit ca au fost niste bucuresteni si au fost dezamagiti ca au dat "o caruta de bani " si i-au alergat peste tot!

cam asta! drum bun si timp frumos va doresc!

[15.01.13 13:00:12]

Ptr. drbntalexandru. Plecati cu Divina? Dati-mi si mie adresa de email-daca se poate. Noi plecam in feb.

prin mesaj privat, pentru a nu incalca regulile siteului. -wm26

Ion Negru
[08.08.13 10:50:20]

@iulianmecla: "Si din cite stiu se poate calatori numai ci cartea de identitate chiar de ajugi si in Maroc. "

- ar fi interesant să ne spui şi nouă, acum, după ce ai făcut excursia, dacă se poate călători doar cu cartea de identitate, pentru că noi ne-am reînnoit paşapoartele (am scos altele) special pentru asta - cei de la agenţie au zis că este obligatoriu paşaportul, pentru fiecare persoană;

la modul teoretic, s-ar putea să fie corect ceea ce au spus cei de la agenţie, pentru că navele MSC (cel puţin o parte) au pavilion "Panama" şi astfel te afli pe teritoriul acestui stat, atunci când eşti pe navă;

a făcut (şi alt) cineva croazieră doar cu cartea de identitate?

[08.08.13 11:35:25]

@Ion Negru: Da, si eu mi-am facut pasaport special ptr Maroc, singurul loc unde l-am prezentat era la Check inn-ul pe vas la Genova. In rest nu ni l-a mai cerut nimeni. In Maroc cruise cardul are valoare de pasaport!

o o zi buna!

ps daca tot le-ai facut... nu mai conteaza!

[09.08.13 08:01:30]

@Ion Negru: Cartea de identitate este suficienta. Dupa primirea cardului de la MSC, acela este documentul pe care il vei folosi peste tot. Sunt conventii internationale care reglementeaza acest lucru-compania (MSC) garanteaza si raspunde ptr toti pasagerii indiferent de cetatenie. Deci SIGUR nu va trebuiesc pasapoarte. Calatorii cit mai frumoase va doresc.

Ion Negru
[09.08.13 09:22:01]

@iulianmecla: OK, ms de răspuns; cunoşteam utilitatea cardului MSC (la fel e şi în cazul altor linii de croazieră), dar nu ştiam dacă se poate face îmbarcarea şi pe baza C. I., având în vedere că pavilionul este al unui stat din afara UE;

şi eu vă doresc "vânt din pupa" tuturor celor ce pleacă în croaziere!

florin0371
[19.09.13 00:09:55]

@Lacituristul: Salut! Nu sunt inca lamurit cum e cu bauturile ieftine. Noi plecam pe 3 Octombrie cu Poesia in Mediterana si ni se pare scump pachetul de 23 Euro x 2 persoane, iar cel de 16,5 Euro pare saracacios. Ce altceva se poate face sa iesi mai bine?

Multumesc anticipat

[19.09.13 07:07:22]

@florin0371: Pe AmFostAcolo nu acceptăm postarea în clar a informaţiilor cu caracter personal (nume, numere de telefon, adrese de mail, etc). Asemenea date se pot trimite/primi însă prin mesaje private, destinatarul primind aceste mesaje în aceeaşi căsuţă de mail în care primeşte şi înştinţările despre ecouri.

andromeda
[20.03.15 13:58:44]

@LACITURISTUL - poti sa-mi recomanzi un hotel in Genova, in apropierea portului? (mesaj privat)

[20.03.15 14:09:59]

Noi am stat la Delphin Blue, hostel chiar vis a vis de port! @andromeda:

andromeda, danita, drbntalexandru, florin0371, Ion Negru, iulianmecla, LACITURISTUL, Lilicuta
Alte impresii din această RUBRICĂCroaziere cu MSC Divina: