ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.12.2012
ÎNSCRIS: 26.10.12
JUL-2011

Madrid o capitala europeana

TE DEJO MADRID - SHAKIRA

O alta zi o noua destinatie spre care ma indreptam si asteptam cu nerabdare sa o descopar.

Plecind din Valencia doream sa ajung in Madrid capitala Spaniei dar nu am ales drumul cel mai scurt deoarece doream sa mai vizitez si alte locuri, din aceasta cauza am avut de parcurs 1200 km.

Dupa citeva ore de condus am ajuns in zona muntilor Sierra Nevada care ne-a oferit o priveliste minunata.

De-a lungul drumului am intilnit multe plantatii de maslini si pomi fructiferi, dar si o mare surpriza, am descoperit ca pe marcajele aflate pe marginea autostrazii era scris si in limba araba ceea ce m-a nedumerit putin deoarece nu ma documentasem foarte mult despre aceasta zona, la un moment dat am crezut ca am gresit drumul, a trebuit sa alimentam si am oprit intr-o benzinarie de unde am plecat foarte repede avind un sentiment de teama, (cred ca inutil deoarece toata lumea s-a purtat frumos dar totusi se uitau putin ciudat), am depasit acel moment si mi-am continuat drumul admirind maretia si frumusetea muntilor ce ne inconjurau.

La poalele muntilor Sierra Nevada se afla orasul Granada, un oras incarcat de istorie unde se gaseste si unul din frumoasele palate ale Spaniei palatul Alhambra care prin arhitectura sa dovedeste prezenta musulmana in aceasta zona.

Undeva spre seara si parcurgind aproape 650 de km am ajuns in Malaga unde am ramas pentru o noapte la hotel Don Curro, despre hotel pot spune decit ca este bine amplasat, curat si il recomand celor ce sunt in trecere prin Malaga.

A doua zi dimineata ne-am plimbat putin prin oras, aici exista o strada Marques de Larios o strada animata cu foarte multi turisti unde se gasesc multe magazine, restaurante si cafenele, am facut citeva cumparaturi si ne-am pierdut timpul pe stradutele intortocheate pe care le-am gasit in aceasta zona.

Un oras frumos si cochet dedicat marelui Picasso, aici intilnesti multe gradini de-a lungul plajei unde te poti odihni pe bancutele de piatra, vara este extraordinar de placut sa stai pe aceste bancute la umbra copacilor.

Urmatoarea zi am plecat din nou la drum, aveam de parcurs 550 km, soseaua era libera si am putut parcurge relativ intr-un timp scurt si aceasta portiune de autostrada. Pe tot parcursul calatoriei am intilnit plantatii de maslini, panouri mari cu unul dintre simbolurile Spaniei (taurul) si foarte multe turbine eoliene generatoare de energie verde.

Si iata-ne ajunsi si in Madrid unde ne-am cazat la hotel Vinci Palace Centrum despre care va pot spune ca la inceput am fost putin suparat si jignit totodata. Ajunsi in receptie am predat voucher-ul cu rezervarea facuta si buletinul in momentul in care a vazut cu suntem romani receptionerul s-a schimbat la fata si ne-a cerut pasaportul, am replicat spunind ca suntem in CE dar degeaba dupa ce am dat si pasaportul ne-a cerut garantie 100 euro pe care initial nu am vrut sa o platesc dar sotia fiind obosita a insistat sa incheiem acest incident, (un lucru foarte neplacut care cred ca s-a intimplat deoarece suntem romani iar faima noastra ii cam sperie pe spanioli) la plecare dupa ce am predat camera ni s-au returnat cei 100 de euro.

Un lucru pe care l-am observat in Madrid este ca politia isi face treaba acestia isi fac simtita prezenta la tot pasul sunt peste tot patrulind prin tot orasul pe jos cu masinile sau cu scutere un lucru de apreciat.

De exemplu eu am simtit-o pe pielea mea, GPS-ul imi spunea ca am ajuns la destinatie dar totusi nu vedeam unde este hotelul uitindu-ma dupa acesta si fiind pe sosea intr-un minut o masina de politie a venit sa ne intrebe ce este cu noi, le-am explicat ce cautam iar acestia ne-au indrumat foarte politicosi spre o parcare privata unde am putut lasa masina (foarte prompti).

Ce nu mi-a placut in Madrid au fost conationalii nostril care erau prezenti peste tot de exemplu la micile terase era imposibil sa nu vina cineva sa iti cinte la masa, daca vedeau ca vorbim in romana pur si simplu nu scapai de ei.

Ne-am cumparat bilete la autobuzele turistice pentru a putea vizita mai usor orasul, acesta m-a costat 25 euro de persoana, in pretul biletului aveam si intrarea pe stadionul Santiago Bernabeu.

Palatul Regal nu trebuie ratat daca ajungeti in Madrid acesta se poate vizita, nu in totalitate aproximativ 50 de camere din cele 2000, un palat impresionant si foarte luxos, si aici siguranta este foarte importanta.

Palacio de Santa Cruz o cladire construita din caramida rosie si care are doua turnuri, initial aceasta cladire a fost inchisoare unde multi detinuti si-au asteptat sentinta data de catre inchizitia spaniola executia facindu-se in Plaza Mayor, in urma unui incediu palatul a fost renovat dar in timpul razboiului civil din anii 30 a fost distrus in mare parte acesta fiind renovat din nou si acum aici se afla Ministerul Afacerilor Externe, in perioada in care am fost noi chiar in curtea palatului se facea o ceremonie de primire banuiesc a unor inalti demnitari.

Plaza Mayor de-a lungul timpului si aceasta a fost distrusa de citeva ori si de fiecare data fiind refacuta, in centrul acestei piete se gaseste statuia Regelui Filip al II-lea, o piata plina de istorie unde in trecut s-au organizat lupte cu tauri dar si executii.

Puerta de Alcala se gaseste in Plaza de la Independencia acesta porta un simbol al Spaniei este construita din granit avind trei arcade si doua treceri laterale mai mici fiecare dintre ele avind sculptate un cap de leu iar in portiunea de sus a portii se afla mai multe statui ale lui Francisco Guttierrez, constructia acestei porti a durat aproximativ 9 ani.

Catedrala Almudena merita si ea vizitata aceasta a fost sfintita de Papa Ioan Paul al II-lea in 1993 la mai bine de 100 de ani de la inceperea constructiei, este o catedrala impresionanta moderna si foarte mare, in fata acestei catedrale se gaseste statuia papei. Catedrala se afla in imediata vecinatate a Palatului Regal.

Puerta del Sol ,,Porta soarelui” denumirea venind de la soarele ce este desenat pe ea este centrul orasului Madrid (km 0), de aici se masoara toate drumurile din Spania, este o piata aglomerata si plina de viata, aici se gaseste simbolul orasului Madrid, o statuie a unui urs care maninca fructe dintr-un copac.

Arhitectura moderna si-a facut loc si in Madrid, la nord de centrul orasului se gasesc si zgirie norii din Madrid, cartierul Azca aici se afla centrul de afaceri al orasului, cel mai renumit turn este Torre Picasso, avind 157 m acesta fiind proiectat de acelasi architect care a proiectat si turnurile gemene din America.

In aceasta zona este si renumitul stadion de fotbal Santiago Bernabeu stadionul echipei Real Madrid dupa cum bine stiti, acesta a fost contruit initial in anul 1947 de atunci a fost remodernizat de mai multe ori ajungind in stadiul in care se afla acum, acesta are o capacitate de 80 000 de locuri, cei ce doresc pot vizita stadionul.

Trimis de yuly68 in 16.12.12 18:59:08
Validat / Publicat: 16.12.12 20:16:23
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 2627 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (yuly68); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Turbinele eoliene intilnite in drumul spre Madrid

[16.12.12 20:37:41]

[16.12.12 21:50:58]

marocanu21
[17.12.12 01:18:12]

Felicitari! Ai reusit intr-un timp foarte scurt sa ne transmiti f multe impresii si sa ajungi un membru de luat in seama al AFA -cu fiecare review impresiile tale cresc in calitate!

[17.12.12 08:02:11]

@webmaster13:

Multumesc.

[17.12.12 08:59:20]

@marocanu21:

Multumesc pentru apreciere, am avut ocazia si placerea sa vizitez cateva locuri interesante la fel ca si alti membri acestui site si ar fi bine ca si alte persoane care au calatorit sa-si faca un cont pe AFA (cunosc multe persoane care au vizitat mult mai mult si nu doresc sa-si comenteze locurile in care au fost din cauza unor membri care scriu unele ecouri rautacioase, nu este cazul meu!).

Asa cum am precizat am posibilitatea de a efectua mai multe concedii pe an, nu am avut timpul necesar de a scrie cate ceva despre fiecare, nu toate comentariile pot fi dezvoltate destul de mult (genul de review ,,restaurant'', servesc masa in doua ore si fac un comentariu de cinci ore si mentionez ceea ce am consumat, fiecare cu placerile lui gastronomice, nu fac referire la un membru anume).

Eu consider ca acest site vine in ajutorul persoanelor ce doresc a se informa cat mai bine despre o anumita locatie in care nu a mai fost atat in tara cat si in afara granitelor si doresc ca acest site sa ajunga intr-un viitor apropiat la un nivel tot atat de ridicat ca celelate site-uri deja existente de mai mult timp.

Nu doresc sa supar pe nimeni, departe de mine acest gand, este doar o parere personala.

In limita timpului disponibil pana la sfarsitul acestui an voi mai atasa cateva comentarii si din alte locatii in care am fost in 2012.

[17.12.12 09:14:25]

@yuly68: rog să te concentrezi pe subiectele turistice și pe modalitățile de "abordare" (descriere) care-ți plac (sunt pe gustul tău) și să eviți aprecieri ori considerente legate de celelalte. Dacă nu pentru altceva, măcar din considerentul "ce ţie nu-ţi place, altcuiva nu-i face" -- din câte-mi aduc aminte, trecutul nu foarte depărtat ţi-ar fi putut da o asemenea temă de reflecţie, nu-i aşa?

[17.12.12 09:33:32]

@Admin:

Este perfect adevarat,

Asa cum am mentionat in ecoul anterior nu am facut referire la un utilizator anume, este doar parerea mea si daca cineva crede ca am jignit cu ceva i-mi cer scuze, voi incerca sa reflectez si probabil ma voi gandii la o retragere din acest site (nu ar fi pentru prima oara) pentru a nu mai deranja pe cineva anume

Va multumesc.

[17.12.12 09:38:13]

@yuly68: este, bineînţeles libera ta alegere, dar te încurajez să reflectezi asupra motivaţiei, aşa cum ai spus. Matur şi echilibrat.

marocanu21, yuly68
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Madrid: