ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.12.2012
DIN: galati
ÎNSCRIS: 30.10.12

Nu uitati sa mergeti la tara...

Tudor Gheorghe - Bordeiaş, bordei, bordei ("Răsuri şi trandafiri" 2005)

Nu uitati sa mergeti la tara...

Postam cu totii locuri minunate, dindiferite colturi ale lumii dar uitam sau nu stim cat de frumos este la tara.

Parintii mei sunt din nordul moldovei dar au plecat de acolo de foarte tineri. Vacantele copilariei mele le-am facut la tara fata de copiii de la bloc care plecau in fiecare an la mare, la munte... Atunci sufeream dar acum imi dau seama ce vacante frumoase am avut.

Am rupt legatura cu acele meleaguri aproape 30 ani dar anul trecut am fost acolo cu sotul meu (care a fost impresionat de frumusetea locurilor). Casa matusii mele a ramas intacta dar acum mi s-a parut tare mica (in ochii mei de copil o vedeam mare).

Satul se numeste Sipoteni, comuna George Enescu, judet Botosani. In drum spre Dorohoi am oprit la Hanul Ancutei. Este obligatoriu daca treceti pe acolo sa intrati, sa beti macar o cafea. Personalul este imbacat in costume populare, este si un taraf care canta chiar si ziua. Era plin de straini acolo care se uitau mirati si incantati.

Am umblat prin mai multe sate, toate frumoase, cu oameni simpli, am admirat chiar si cimitirul, cu cruci vechi, uitate de vreme.

Am stat in casuta foarte simpla a matusii mele, m-am bucurat de vecinii ei care veneau sa ne vada, vorbesc o moldoveneasca atat de frumoasa ca nu te saturi sa-i asculti. Si fiecare venea cu ceva pentru noi - o ulcica de pamant ars cu lapte prins, un borcan cu lapte, cateva oute, branzica, smantana.

Dupa putin timp dupa ce ne-am intors de la tara, am primit o invitatie la o nunta la fata unei verisoare si m-am dus cu mare drag. Casa ei nu mai este modesta, rivalizeaza cu una de la oras cu tot confortul.

Dar matusa a murit, casa s-a vandut... dar o sa o pastrez in gand si in imagine ca pe ceva nepretuit.

Trimis de doricuta in 14.12.12 19:45:32
Validat / Publicat: 14.12.12 22:21:09

VIZUALIZĂRI: 1261 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P20 closca isi facea dataoria cu stoicism
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 2016 PMA (din 16 voturi)

[14.12.12 22:20:23]

Mutat la Filozofari de suflet (mai putin turistice) din sectiunea OFF-TOPIC a site-ului. Se potriveste mai bine aici.

[14.12.12 22:23:41]

@webmaster77: ok, am avut emotii ca nu-ti place...

adri-nico
[16.12.12 13:18:23]

Aceleasi senzatiii le-am avut si eu, dupa aproape 20 de ani in care nu mai fusesem prin locurile unde mi-am petrecut vacantele, la bunicii din Moldova. Toate mi se pareau mici: casa, grajdul cu animale, distanta pina la fintina, drumusorul pina la piriu si cite altele...

Desi nu mai traieste decit bunicul, care a implinit virsta de 90 de ani, am sa incerc sa ajung macar o data pe an pe acele melaguri unde am avut cele mai frumoase vacante.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]
[16.12.12 15:29:35]

[16.12.12 17:06:20]

@adri-nico: iti doresc sa ajungi cat mai repede avand in vedere si varsta bunicului...

[16.12.12 17:08:20]

@webmaster13: multumesc pentru ilustratia muzicala

adri-nico
[16.12.12 18:21:57]

@doricuta: am fost in mai si in septembrie, dar dupa o pauza foarte lunga.

calatorul
[30.07.16 23:15:52]

@doricuta - Bun sfatul si inteleapta idee, nu am uitat niciodata sa revenim in frumoasele locuri ale copilariei, pentru unii locuri natale, pentru altii doar de vacante, oricum minunate. Si desi timpul e tot mai scurt, ne/am gasit ragaz in fiecare an sa trecem macar doua sau trei zile pe acolo, ba chiar i/am invatat si pe copii cu locurile alea, care le/au placut si unde isi doresc sa revina. Si pe care imi propun sa le reamenajez eu, caci batranii nu mai pot si nu au nici cu ce, dar cred ca ar fi o buna ocupatie, miscare in aer liber si minima investitie intr/o comoda destinatie de vacanta locala.

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][1 vot]

adri-nico, calatorul, doricuta