ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.11.2012
ÎNSCRIS: 26.01.09
JUL-2012

la PMM* = 203 USD

Un Secret in Punta Cana!

Dupa o prima vacanta in Punta Cana acum 2 ani, la Vik Arena Blanca, anul acesta am revenit pentru alte 2 saptamani, insa am ales doua hoteluri mai bune Secrets Royal Beach si Royal Suites Turquesa.

In Punta cana am ajuns tot cu Thomas Cook (din Londra) ca si data trecuta, dar nu am mai avut pachet, ci am luat zborul separat (510 lire/persoana Londra-Punta Cana, plus 130 euro/persoana Bucuresti Londra prin Frankfurt cu Lufthansa). Cazarea am avut-o de la Meier's (printr-o agentie din Ro, care a fost super ok). Transferul privat (hotel-aeroport si intre cele doua hoteluri) a fost prin Caribbean Dream.

Primul hotel - Secrets Royal Beach (adults only):

Dupa ce am ajuns de la aeroport (avand transfer privat dupa ce am luat bagajele ne si astepta soferul cu masina de la firma, in 25 de minute eram in hol la hotel) chec-in -ul a fost foarte rapid (eram numai noi la receptie). Primirea cu prosop rece si sampanie. Ne-au dus cu masinuta de golf in camera - suita swim-up care arata exact ca in pozele de pe site. Am scris inainte la hotel si am primit o camera aproape de plaja (a treia camera de acest fel de la plaja) si astfel am fost aproape de restaurant si de ocean. In camera erau 2 paturi duble (queen), se pare ca cele king erau cam putine si majoritatea alocate pentru luna de miere si aniversari (erau foarte multe in hotel - toti aveau banderola pe usa). In rest dotarea pe care o stiam - halat si papuci, minibar, cafea, ceai, rom. In plus (foarte convenabil pentru mine) la ambele hoteluri am avut fier de calcat si masa (ca sa nu mergem sifonati la cina). Baia era cu dus si avea- m jacuzzi pe balcon. In camera serviciul era de doua ori pe zi (dimineata si seara, inainte de culcare si aveau o idee fixa cu schimbatul lenjeriei - daca in cursul zilei te asezai intr-un pat - dupa ce lenjeria fusese schimbata dimineata - seara gaseai lenjeria schimbata pe acel pat!). In fata camerei erau doua sezlonguri pentru piscina. Piscina avea de fapt doua componente - piscina propriu-zisa cu pool bar si lazy river (pe care puteai pluti in liniste de la un capat la altul al resortului).

Secrets are 3 restaurante (unul bufet si 2 a la carte), dar poti folosi si toate facilitatile de la hotelul alaturat (NOW Larimar). Am fost si noi de vreo doua ori acolo dar ne-am intors repede inapoi, calitatea serviciilor era net superioara la Secrets. Cel mai des am mers la restaurantul bufet. Mancarea a fost buna si variata, mereu erau 5-6 tipuri de peste/pui. vita/ miel/ calamari sau creveti pe care ii faceau la gratar pe loc la cerere. Serviciile in schimb erau fara cusur. Mereu era un chelner care sa-ti deschida usa cand veneai cu farfuria de la bufer (mancam de obicei pe terasa de unde aveai o priveliste superba asupra oceanului), sa-ti duca farfuria ma masa si sa-ti traga scaunul! Nu asteptai deloc bautura la masa, orice doreai era suficient un semn si aparea cineva. La micul dejun puteai servi Mimosa (sampanie cu suc de portocale) si somon afumat. Oricum somon gaseai la aproape orice masa (afumat dimineata si la gratar in rest). De doua ori au preparat pe plaja un amestec de fructe de mare si o data pallela cu fructe de mare pe care le puteai servi la pranz sub umbrela. La restaurantele a la carte am fost cate o data (fiind la inceputul sejurului nu prea asimilasem diferenta de fus orar si mie, care nu mananc niciodata noaptea imi era cam greu sa iau cina la 4 dimineata, ora Romaniei) !

Plaja (dupa cum se va vedea si din poze) este superba si foarte frumos aranjata. Nu a fost nici o problema cu locurile sub umbrela, mergeam si pe la 9.30 dupa micul dejun si gaseam locuri foarte bune. Prosoapele de plaja nu erau "cu portia" - in sensul ca nu se dadeau la schimb. Le lasai cand nu mai aveai nevoie de ele, cereai altele a doua zi sau dupa-amiaza (fara card de prosoape cum am avut prin alte parti). Puteai lua si doua daca aveai nevoie. Ambele hoteluri au avut sistem de servire pe plaja (nu trebuia mers la bar dupa bauturi, veneau chelnerii si luau comanda aducand ceea ce doreai la sezlong).

Despre bauturi... ambele hoteluri sunt foarte indicate pentru amatorii de bauturi premium Noi nu suntem mari bautori, asa ca doar am testat cate ceva si asta fiind deja prea mult! Dar erau multe persoane care ore in sir schimbau pahar dupa pahar! Sampania era inclusa pentru cei de la Secrets (inclusiv cocktail-urile cu sampanie, destul de bune). In rest erau rom whisky, gin (cate 3-5 feluri, fara produse locale). Si multe cocktail-uri. La barul din lobby erau multe tipuri de cafea (foarte bune) in rest doar expresso sau filtru.

Singurul lucru care putea fi reprosat era umezeala din camere - noi nu prea tineam aerul conditionat pornit pentru ca nu era cald si hainele ajunsesera sa fie umede. La celalalt hotel unde aerul nu racea foarte tare, l-am folosit mai mult si am reusit sa ne uscam hainele inainte de plecare. Si a mai existat un incident la plecare (pacat, dupa o saptamana fara repos la servicii) cat am lasat 2 ore bagajele in camera lor de la receptie din rucsac a disparut un parfum. Era folosit, mai mult de jumatate, dar gestul a fost foarte deranjant.

In aceasta saptamana am facut si excursia la Saona - tot cu Saona tours... intre timp si-au luat un catamaran mic, dar foarte dragut cu care se face ultima parte a excursiei. Pe catamaran am intalnit un cuplu de tineri aflati in luna de miere la Bahia. S-au cam plans de galagie, de aglomeratia de pe plaja si de lipsa fructelor de mare si a pestelui din meniu.

Cert este ca in urma acestor doua saptamani petrecute in Punta Cana nivelul cerintelor a urcat cam sus, la o eventuala revenire raman putine optiuni pentru alegerea unui hotel cu cel putin acelasi standard!

Trimis de Irina1974 in 29.11.12 22:44:39
Validat / Publicat: 30.11.12 07:05:36
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE. A mai fost în/la: Vik Arena, Royal Suites Turquesa

VIZUALIZĂRI: 6290 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Irina1974); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P27 Mai pun totusi cateva poze... nu ma pot abtine!
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 203.00 USD pe cameră

adri-nico
    [30.11.12 07:54:00]

Vai de mine si de mine!!! Nici un ecou la asa frumoase impresii? . Despre poze, jos palaria!

M-am plimbat si eu ceva prin lume, insa nu am vazut nicaieri baie in balcon. Si mai vad ca balconul era la parter... cum o fi sa faci baie in balcon?

Felicitari!

Ystely
    [30.11.12 10:03:00]

Superb! Ce vacanta frumoasa ati avut! Felicitari! Oare cum e sa faci nunta pe o asemenea plaja??? Frumos, frumos, frumos!

fighter
    [30.11.12 10:45:27]

super pozele

[30.11.12 11:39:18]

@adri-nico:

Jacuzzi pe balcon mi s-a parut o chestie inedita - initial am vrut sa mergem prima data la Barcelo Bavaro Palace - care avea, la fel un jacuzzi afara.

Normal ca faceai baie imbracat in costum de baie ca la un SPA - era pentru relaxare nu pentru spalat - pentru asta se folosea baia din interior. Puteai servi un cocktail sau o sampanie in cada privind peisajul.

Camera de la parter era dintr-o alta categorie decat cele de la etaj - suita swim-up pentru care am platit ceva mai mult deoarece avea iesire directa la piscina prin balcon. Chelnerii se plimbau mereu prin resort, faceai doar un semn si primeai imediat orice doresti.

Secrets este un hotel care poate fi recomandat fara probleme unor persoane foarte pretentioase!

[30.11.12 11:46:10]

@Ystely:

Se pare ca acest resort este specializat pe asa ceva, cam 1/3 din camere aveau banderola cu Honeymoon pe dinafara si in fiecare zi erau minim 3 nunti! unii miri erau singuri sau insotiti de alta pereche, altii aveau cate 20-50 de invitati!!!

@fighter:

Fotografiile nu fac altceva decat sa arate realitatea - nu este un resort foarte mare dar e aranjat la milimetru. Pana si scrumierele cu nisip din tot hotelul aveau stantata emblema - un melc - care era refacuta aproape de fiecare data cand stingea cineva o tigara.

Este primul hotel - si singurul - la care chiar la restaurantul bufet era mereu un chelner dupa tine sa-ti deschida usa, sa-ti duca farfuria la masa sau sa-ti traga scaunul pentru a te aseza.

Ystely
    [30.11.12 12:44:15]

@Irina1974: Asa nunta sa tot faci! Mult mai frumos o nunta in paradis decat nuntile noastre obositoare cu sute de invitati si stres cat cuprinde! Felicitari inca odata pentru vacanta si alegerea acestui hotel superb!

sirbuvio
    [02.12.12 13:44:42]

Superbe pozele, multumim. Post card pe bune. Tre sa recunosc ca plaja arata mult mai bine decit ce am vazut eu pe acolo. Parca si nisipul e mai alb... Si resortul arata intradevar ingrijit la milimetru, zici ca-i manichiura...

Pina la urma se pare ca n-a fost rea ideea cu 2 resorturi.

@adri_nico - ecouri n-are, ca-i lumea lenesa... o fi de la frig sau de la vinul fiert. Da' ia te uita ce de puncte are!

[03.12.12 10:37:54]

@sirbuvio:

Plaja a fost un criteriu puternic de alegere a resortului. Degeaba mergeam la "Ritz" daca plaja era dezamagitoare fata de ceea ce stiam din prima experienta.

Dupa cum am spus, am inclinat mult si spre Barcelo Bavaro Palace. Ca sa nu raman cu indoiala, ne-am inarmat cu rabdare si am pornit pe jos, pe plaja, de la Secrets la Barcelo (35-40 min dus). Mi-am re-confirmat alegerea, plaja de la Barcelo era plina de alge, incomparabila cu cea de la noi.

Si de la celalalt hotel am facut un mars fortat pana la Vik (45-50 minute dus!!!), hotelul nostru de data trecuta - plaja era la fel de frumoasa cum imi aminteam - cam cea mai lipsita de alge din zona. Asa ca in plimbarile noastre am vazut plajele catorva hoteluri si am constat ca facusem o alegere buna (asta insa dupa mult scotocit pe net dupa impresii...)

Raluca1004
    [25.02.13 14:47:07]

Superba descrierea! Si pozele de vis!

Asa ca m-am decis si eu sa merg tot la acest resort.

Ai putea sa-mi scrii te rog frumos pe PM cu ce agentie ai luat biletul?

Multumesc anticipat,

Raluca.