ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.11.2012
DIN: Roman
ÎNSCRIS: 10.11.12
JUL-2012

Acceptabil

Am intrat in resort in 19 iulie cu masina personala. Hotelul nu e impresionant, e micut, lobby-ul modest. Cazarea s-a facut repede, dar camera nu m-a multumit, era cu vedere la intrarea in hotel, spre cladirea din fata, extrabedul era un pat pliant si de aceea am cerut alta (cu 10 euro in pasaport). Am primit abia a doua zi o camera cu vedere la piscina, pentru ca dupa cum spuneau ei, hotelul era plin.

Camera este mica, modesta, curatica, frigiderul reumplut zilnic doar cu ce consumai. Piscinele erau ok pentru dimensiunile hotelului, una mare ce se adancea gradual, una mai mica cu apa sarata. Ocuparea sezlongurilor la piscina se facea de dimineata, noi ne trezeam la 6,30 sa ocupam pentru doua familii. In schimb am suferit dupa vegetatia din Antalya, la acest capitol stau prost.

Mie personal mi-a placut coborarea spre mare (se coboara cateva zeci de trepte), privelistea de la barul de la plaja e frumoasa, plaja e buna, cu sezlonguri suficiente si nu prea, daca vrei sa stai pe nisip. Mai sunt sezlonguri pana sus la piscine, amplasate pe iarba, dar erau cautate. Marea frumoasa, apa crestea gradual. Se putea merge cu hidrobicicleta si cu caiacul gratuit.

La capitolul mancare au stat bine, la pranz si la cina gaseai multe sortimente de mancaruri gatite, gratar de peste si pui, mici de oaie, salate, prajiturile foarte bune, doua feluri de supe, branzeturi, fructe (piersici, struguri, mere). La micul dejun cereale, lapte, branzeturi, produse de patiserie, oua, mezeluri, omleta.

Divertisment slabut, ziua nimic, seara se canta live la barul de la piscina, unde era aglomerat si cam atat, altceva nu aveai ce face in resort. Noi am iesit si am vizitat Kusadasi, am mers cu Dolmusul pana in centru, am vizitat portul, am facut un tur prin magazine, preturi bune la cumparaturi fata de Istanbul.

Am incercat sa nu compar nimic cu hotelul la care am fost anul trecut (Antalya- Delphin de Luxe), pentru ca ma tem ca nu prea mai aveam ce sa zic de bine.

In afara faptului ca mi-a placut zona Kusadasi, dealurile cu maslini si pini, am vizitat Efesul, Casa Fecioarei Maria, Istanbulul unde am stat trei zile, nu cred ca mai revin la hotelurile de aici, voi merge din nou in Antalya.

Concedii frumoase in continuare! Eu voi reveni la anul in Antalya, la unul din hotelurile Royal sau Delphin.

Trimis de lilisim in 27.11.12 20:15:53
Validat / Publicat: 27.11.12 21:19:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Antalya, Amelia beach, Delphin de luxe

VIZUALIZĂRI: 2702 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lilisim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[27.11.12 21:22:53]

@lilisim: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

windmaster
[26.02.13 13:59:03]

cel mai mult imi plac persoanele care au fost in antalya sau belek si apoi in kusadasi. nu cred ca este cineva care este mai multumit de kusadasi fata de celelalte zone, apoi daca comparam preturile care dunt cu 500 euro + ar trebui sa mai reflectam asupra celor zise.

in al 2-lea rand imi place ca ai dat nota 8 dar totusi nu recomnazi acest hotel.

as vrea sa-mi spuneti un hotel din zona kusadasi care are seif in camera (no charge), minibar care se reumple de fiecare data (no charge), bar deschis 24/24 si altele.

din cate am inteles acest hotel este unul destul de nou iar vegetatia este in curs de dezvoltare.

intradevar nu este un hotel pentru cei mai tineri cu chef de distractie, cu toate ca are si o discoteca, deoarece in lobby se poate asculta muzica de camera, live, foarte frumoasa (cei care asculta manele sau numai un singur gen de muzica sigur nu vor agreea acest hotel).

intradevar nu este un hotel cum se asteapta unii de 5 stele, eventual sa-ti faca toate mofturile cineva, dar eu am o luna si ceva decand citesc pareri si impresii pentru a ma putea hotărâ la ce hotel sa-mi fac rezervare pentru aces an.

sper ca nu am jignit pe nimeni cu acest ecou (nu asta a fost intentia).

[04.04.13 13:44:07]

@windmaster: Si mie imi plac persoanele care merg in Antalya si apoi doresc sa incerce si alte zone din Turcia... Nu cred ca asta e o problema!

Daca e sa comparam preturile, in iulie 2011 am stat la Delphin de Luxe in Alanya si am dat 950 euro, deci cu o suta de euro mai mult, nu 500. Am dat nota 8 pentru ce mi-a oferit acest hotel, dar nu-l recomand celor care au fost in Antalya si apoi merg in Kusadasi, pentru ca fara sa vrei faci comparatii. Pentru cei care merg prima data in Turcia e foarte bun (recomand de exemplu Pine Bay in Kusadasi).

Hotelul nu e chiar foarte nou, e construit in 2007, deci vegetatia daca era o prioritate pentru ei arata altfel.

Nu ascult manele sau un singur gen de muzica, asa ca stiu ce inseamna enterteiment, dar divertismentul nu exista ziua (la alte hoteluri ziua la piscina si nu numai sunt tot feluri de activitati - meciuri de polo, aerobic in piscina, concursuri, darts, cursuri de dans-pentru adulti, pentru copii separat cluburi, luna-park, locuri de joaca).

Nici intentia mea nu a fost sa te "cert", dar daca am scris ce am scris am facut-o pentru ca am mers in Turcia de mai multi ani si mi-am format o parere, altfel in primii doi ani nici nu am indraznit sa-mi spun parerea (si eu la in ceput am citit impresii luni la rand pana m-am hotarat unde voi merge).

In fine, va doresc concedii frumoase si pentru orice intrebare pot raspunde cu drag.

[05.04.13 21:43:54]

@lilisim:

Camera de 25 mp nu mi se pare mult mai mică decât camera de la Delphin DeLuxe care are 27 mp.

Este logic ca minibarul să fie completat doar cu ce consumai, peste tot se întâmplă așa. Nici nu ar putea să tot completeze fără să consumi că nu ar avea loc. Este adevărat că nu beneficiai de bere, alune sau ciocolățele.

Nu comentez calitatea serviciilor, deoarece nu încape comparație cu serviciile din lanțul Delphin.

Am văzut că ai notat plaja și marea cu 90%. Știu că plaja este îngustă, dar este cu nisip, intrarea în mare fiind lină, cu nisip și fără pietre. Sunt curioasă ce notă ai da plajei de la Delphin [Alanya] care este plină de pietre.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[05.04.13 22:56:05]

@nicole33:

Doar o mică porțiune a plajei Delphinului din Alanya are pietre (2-3 metri înainte de intrarea în mare), restul (cel puțin 50 metri lățime!) e cu nisip "standard" (industrial sau nu, dar nisip de calitate).

[05.04.13 23:12:25]

@tm67bru:

Am fost anul trecut la Botanik și, curioasă din fire, am aruncat un ochi și la DeLuxe. Într-adevăr, era mult mai mult nisip pe plajă, evident, adus, dar intrarea în apă mi s-a părut la fel de dificilă. Pentru mine plaja bolovănoasă nu a constituit un impediment, am făcut plajă doar la mare in fiecare zi, iar anul acesta mă duc o săptămână la DeLuxe. Însă îmi mențin părerea că o plajă cu nisip și intrare în mare cu nisip este de preferat.

tm67bru CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[05.04.13 23:21:46]

@nicole33: e adevărat, intrarea în mare e extrem de dificilă, cu bolovani (rotunzi / rotunjiți, majoritatea, însă, aș remarca, nu ca în Kemer) și e un "handicap" major, pentru cavsi-toată Alanya. Însă mai sus nu la intrarea în apă te refereai, ci la plajă...

Te-am corectat pentru că nu aș fi vrut să induci o percepție greșită cititorilor. Aprox 90-95% din plaja Delphinului din Alanya este de foarte bună calitate, amenajată decent, cu alei de scândură între umbrare - ceea ce face, de exemplu, deplasarea mult mai facilă în zilele toride, când nisipul arde, cu loc de joacă umbrit pentru copii etc. În plus, cu robineți pentru curățatul picioarelor de nisip, la reintrarea în resort (eu apreciez tare mult o asemenea facilitate).

Plaja de la Botanik diferă - totuși & într-adevăr - destul de mult de cea a fratelui și cvasi-vecinului său, Delphin De Luxe.

[07.04.13 13:56:57]

@nicole33:

Am vazut ca ai fost la Botanik, astept sa mergi anul asta la Delphin de Luxe si mai vorbim dupa ce te intorci ca sa poti comenta in cunostinta de cauza.

Chiar te rog sa-mi spui la intoarcere daca exista diferente intre camerele de la Sealight si Delphin de Luxe (nu compara cu Botanik).

Concediu placut! Ai facut cea mai buna alegere cu Delphinul de Luxe.

Plaja la De Luxe este foarte buna, asa cum spunea foarte bine si tm67bru care a descris-o foarte bine.

P. S: Ai fost la Sealight, asa cum ai fost si la Delphin De Luxe?

[07.04.13 16:22:06]

@lilisim:

Când am făcut aprecieri referitoare la plaja de la Delphin DeLuxe, m-am pripit, exprimarea nu a fost cea mai fericită, iar @tm67bru m-a corectat și pe bună dreptate. Aveam în minte doar intrarea în mare și am greșit generalizând. OK, știu că se poate intra în apă și de pe ponton. Am precizat în ecoul de mai sus că la DeLuxe am fost doar în vizită, cazată fiind două hoteluri mai încolo la Botanik. Dacă la Delphin Botanik am văzut destui turiști cu brățări de Delphin DeLuxe care nu aveau nicio treabă beneficiind de toate serviciile la fel ca noi, dincolo mi-a fost teamă să nu fim dați afară, așa că nu am stat prea mult.

P. S: Ai fost la Sealight, asa cum ai fost si la Delphin De Luxe?

Ironia nu-și are rostul. Am fost la Sealight în 2009, când hotelul se afla în al treilea an de funcționare, am avut un sejur OK de două săptămâni, despre care am scris și pe site. Am fost mulțumită de confortul oferit, iar camera cu vedere parțială la mare a fost pe gustul meu.

Despre Delphin Deluxe doar m-am documentat înainte de a rezerva pentru acest an, nu am intrat personal în vreo cameră din hotel, dar am vizionat multe poze și filmări ale celor care au fost acolo și care anterior fuseseră la Botanik, astfel că toate comparațiile făcute erau în deplină cunoștință de cauză.

Referitor la Kusadasi după Antalya, poate fi o problemă pentru mulți. Eu am început cu Kusadasi și Bodrum și după trei ani am ajuns și în Antalya, cu așteptări foarte mari, care au fost, în mare parte, împlinite. Am revenit în același an din nou la Bodrum și Kusadasi, fără a fi dezamăgită, apoi din nou Antalya. Într-adevăr, atunci când te obișnuiești cu un anumit standard este preferabil să-l menții.

Te întrebasem doar cum ai nota plaja de la DeLuxe, dar discuția s-a îndepărtat de subiect.

mony_ka
[07.04.13 18:16:36]

Până la urmă cum este plaja la Sealight? Am auzit că unele hoteluri din Kusadasi nu au plajă deloc, ci doar un ponton. Dar au cinci stele.

[07.04.13 19:01:35]

@mony_ka:

Așa cum a descris și autoarea mai sus, plaja este la multe trepte distanță, cu nisip atât pe plajă, cât și în apă, apa se adâncește treptat. Singura problemă ar fi aceea că este îngustă, încap doar trei rânduri de șezlonguri, acestea sunt practic lipite unele de altele, neavând pic de intimitate față de vecini, iar umbrelele sunt fixe. Pentru a te bronza trebuie să te muți cu șezlongul chiar pe malul mării, în zona în care se sparg valurile. E plăcut.

Hotelurile la care intrarea în mare se face de pe ponton, de obicei, la apă adâncă încearcă să compenseze prin altceva absența unei plaje propriu-zise, fie prin servicii superioare, fie printr-un preț mai scăzut.

[07.04.13 21:03:40]

@nicole33:

Asa e, ironia nu isi are locul si intradevar am deviat dela subiect. Imi cer scuze, ideea e sa ne ajutam in a lua o hatarare vizavi de hotelul ales.

Plaja de la Deluxe e buna, chiar daca sunt acele pietre la intrarea in apa, dar sa stii ca si in Side e la fel, dar o sa vezi ca fata de Botanik e mult mai mare, nu se compara, am vizitat si eu Botanikul si intradevar plaja e foarte ingusta. Deluxe ara un ponton frumos cu palmieri, sezlonguri si perne pentru stat la plaja, e o frumusete acolo. Plaja e foarte mare, cu multe randuri de sezlonguri, baldachine, este un bar pe plaja de unde se pot servi bauturile. Incearca sa prinzi un rasarit pe acel ponton. As vrea sa-ti dau cat mai multe informatii utile, pentru ca si eu cand aleg un hotel citesc tot felul de impresii si de multe ori am fost derutata sau informata gresit.

In rest despre servicii nu are rost sa-ti mai spun pentru ca stii ca au printre cele mai bune servicii din Turcia.

In concluzie, plaja e mai mult decat multumitoare.

[07.04.13 23:47:30]

@lilisim:

Îți mulțumesc mult pentru completările extrem de utile pentru mine.

Vacanță plăcută oriunde vei alege să mergi!

lilisim, nicole33, windmaster
Alte impresii din această RUBRICĂSea Light Resort [Ladies Beach]: