ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.11.2012
ÎNSCRIS: 28.01.11
JUL-2012
4 AD. + 3 COPII -- v: 16 -18 ani

Relaxare cu aroma de levantica

Dupa ce am incercat cateva variante locale in vederea inchirierii unor apartamente, am descoperit site-ul thassos holidays rentals si mi-au facut cu ochiul doua vile din oferta lor in Skala Potamia, vila Thea si vila Aliki. Pretul era mai bun pt. acea perioada la Thea, faptul ca avea piscina era un plus asa ca am optat pt. aceasta chiar daca Aliki parea mai spatioasa. La acel moment eram in calcule 6 persoane, pana la plecare ne-am mai extins grupul cu una.

Drumul a fost relativ usor, am plecat din Bucuresti pe la ora 6,30 am intrat pe centura noua a Sofiei si probabil fiind si duminica am trecut in 20 min de nu ne venea nici noua sa credem. Asa ca am ajuns in jurul orei 15 la ferry in Keramoti si nu a mai durat mult pana ne-am intalnit in port cu Arabella care ne-a condus la vila.

Pt. persoana in plus (neanuntata initial) am mai fost taxati cu 10 euro/zi. Am platit si o garantie de 100 euro, care ne-a fost returnata la final.

Incinta frumoasa cu multa verdeata cu amenajari florale, levantica, leandri, smochini si cu piscina care in poze parea mai mare, dus la intrare langa piscina. Ni s-a atras atentia sa nu facem baie noaptea in piscina cu toate ca la un moment dat eram numai noi acolo si nu cred ca avea cine sa ne vada

Ansamblul era compus din trei cladiri, in oglinda care pareau destul de asemanatoare ca impartire in interior, una totusi era mai mare. Vila pe care am primit-o noi o "imparteam " cu o familie formata din 3 persoane din Ploiesti. Celelalte erau libere, una era cu un afis de vanzare dar nu am fost curiosi sa aflam cat se cere pe ea.

La parter era un living spatios cu semineu, tv, doua canapele extensibile si o zona spatioasa de luat masa. Bucataria era dotata cu de toate, o combina frigorifica imensa, cuptor si plita electrica, vesela. Tot aici se gasea si una din bai care din pacate nu avea si dus, dar avea masina de spalat.

La etaj se aflau cele doua dormitoare, alaturate, doar unul cu pat matrimonial, celalalt cu paturi separate si iar un minus, doar unul cu balcon. Am tras fireste la sorti. Tot aici era si baia principala care era spatioasa cu o cabina de dus mare si fara probleme de scurgere.

Camerele ca marime ok! dar se putea si mai bine. Un mare minus a fost lipsa aerului conditionat (nu mi-am imaginat ca nu vor avea) care ne-a creat probleme din cauza temperaturilor mari la inceput de iulie, aveam doua ventilatoare mari, dar erau ineficiente dupa amiaza. Noroc ca aveam copaci in curte la umbra carora puteai sa te ascunzi de soare pe cate un sezlong. Preferatul meu era un smochin. Si in fata vilei aveam o terasa cu masa si scaune dar nu puteam sa luam masa pt ca imediat apareau viespile. Aveam si gratar dar nu l-am folosit.

Piscina era utila dupa amiaza cand din cauza caldurii ne era lene sa ne mai ducem la plaja, cu toate ca distanta pana acolo era in jur de 350 m. Deci parerea mea este ca vila este curata, cu mobilier nou, are un aer fresh, intretinuta bine si aranjata, (veneau sa curete si piscina si gazonul si sa ude florile) dar pt. 7 persoane un pic cam mica, nu spun ca nu te poti descurca, faptul ca baia de la parter nu avea dus iar un minus, pt. 4-5 persoane maxim ar fi fost de vis. Piscina un mare plus.

In rest o senzatie de libertate deplina pt ca familia de alaturi nu prea o vedeam si oricum au plecat inaintea noastra, asa ca totul era numai pt. noi, dar ce pacat ca 7 zile trec atat de repede.

O sa adaug si cateva imagini pt. a va ajuta sa va faceti o impresie viabila.

Trimis de teona in 27.11.12 00:13:25
Validat / Publicat: 27.11.12 06:17:34

VIZUALIZĂRI: 5396 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (teona); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Piscina

andy.db11
[06.01.13 15:01:41]

Super vila!

Si noi am fost la sf. lui Iulie inceputul lui August 2012,4 adulti si 2 copii, curtea de-a dreptul incantatoare, vila destul de bine dotata.

Arabella foarte prietenoasa, nu ne-a interzis baia noaptea in piscina, motiv pentru care am si profitat de piscina chiar si seara tarziu. M-a impresionat seriozitatea cu care ne-a tratat de la primul mail din martie si pana am plecat spre Bucuresti.

Vila de vanzare cu 100.000 eur.

Ne vom reintoarce sigur intr-o zi, a fost un vis de concediu!

[06.01.13 15:27:18]

@andy. db11: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

[06.01.13 22:04:28]

@andy. db11: Ma bucur ca ati avut un sejur reusit si noi am fost incantati de acea oaza de verdeata.

Imi pare rau ca nu am incercat si o baie nocturna. Noi am primit instructiunile de la d-na Ross, cu Arabella ne-am intalnit in port dupa care ne-a preluat cealalta doamna si probabil am fi incalcat regula dar seara ieseam in locatii la distanta veneam tarziu si eram obositi.

Si eu recunosc ca a procedat corect in ce ne priveste, faptul ca vila nu avea aer conditionat era mentionat numai ca nu am observat la enumerarea facilitatilor si sincer am crezut ca este o scapare asa ca nu am dat importanta.

Mi-ar place o viluta acolo dar pretul pt. vremurile actuale este cam mare si cred ca depinde si ce vecini mai ai pt. ca banuiesc ca restul piscina si curtea sunt la comun.

Am vazut ca pt. curatenie a venit o familie de sloveni care locuiau in apropiere.

In p12 este o vila care ne-a impresionat asa ca nu am rezistat sa nu o fotografiez. Banuiesc ca ati observat-o si voi pe drumul catre plaja.

simolabelle
[14.11.14 13:00:35]

@teona - Buna,

noi suntem 5 adulti cu 2 copii (respectiv 3 si 13 ani) iar pe siteul Thassos Holiday Rentals scrie ca vila Thea este ptr. 4 adulti si 2 copii. As dori sa stiu daca ar fi o pb (pentru proprietari) in cazul in care am merge 5 adulti si nu 4. As avea nevoie de o adresa de mail a proprietarului. Crezi ca ma poti ajuta, te rog?

Multumesc anticipat

[06.12.14 23:41:17]

@simolabelle - Scuze pt intarziere. Vila are 2 dormitoare la etaj, pt 2 pers/fiecare camera. La parter are 2 canapele extensibile, nu foarte late, dar doi copii pot sa doarma pe una si cealalta persoana pe alta. Si noi am avut o persoana in plus, care avea peste 18 ani si i-am anuntat cand am ajuns. Si copii nostrii erau mari dar ne-am descurcat este destul de mare livingul. Am platit in plus, 10 euro/zi. Nu ii cunosti pe proprietari, Radu poate sa va dea informatii in romana, dar Arabella este cea care se ocupa de administrarea vilelor, sunt 4 in incinta, dar doar 2 cred ca erau administrate de ei. Urmati indicatiile de pe sait pt. a lua legatura cu ei, raspund destul de prompt in timpul saptamanii. Se semneaza un contract cand ajungeti in care se stipuleaza pachetul lor de servicii si ce obligatii ai tu. Am dat si 100 euro garantie, ne-au fost inapoiati la plecare. Am trimis avans 30% din suma totala, pt rezervare. Nu prea cred ca se poate negocia fata de pretul de pe site, dar... Daca mai aveti intrebari, va raspund cu placere.

eleo
[30.04.15 14:56:32]

Este singura informatie pe care o gasesc despre aceasta locatie, complex de vile din thasos. Imi este foarte utila chiar daca e din 2012.

Cum s-a procedat cu curatenia, exista in vila matura, mop? din ce am inteles ei fac curatenie doar la sosire, apoi ramane in grija ta.

Bucataria este utilata cu cratite si vesela, pahare, cani?

Exista si un uscator de rufe in completarea masinii de spalat sau nu?

Acum au si aer conditionat, din ce am vazut.

Multumesc pt un eventual raspuns.

[03.06.15 11:18:04]

@eleo - Buna. Scuze pt intarzierea raspunsului, dar nu am fost pe faza. Da, au tot ce iti trebuie ca sa poti sa asiguri si tu curatenia in continuare. Cand ne-am instalat era foarte curat. Masina de spalat functiona bine atunci in 2012, nu imi amintesc daca au asigurat ei detergentul sau am avut noi. E bine sa ai la tine ceva pt. siguranta. Au uscator de rufe si avea atunci si carlige, dar niciodata nu sunt suficiente, asa ca adauga cateva la bagaje. Vesela, farfurii, pahare, cani, tacamuri, vase pt. gatit a fost suficienta si bine intretinuta. Au cuptor electric, hota si plita electrica. E super daca au instalat si aer conditionat pt ca a fost singurul minus pe care l-am simtit. Daca mai ai intrebari si nu e prea tarziu...

eleo
[03.06.15 23:36:05]

@teona: Multumesc !

[04.06.15 14:43:19]

@eleo - Cu placere. Vacanta frumoasa!

simolabelle
[10.06.15 14:30:29]

@teona - multumesc mult pentru informatii

Ioana_Ioana
[31.01.17 18:06:42]

Ma ajutati cu un contact?

[01.02.17 11:48:24]

@Ioana_Ioana: Bună! Nu am ce contact mai bun sa iti dau decat sa intrii pe saitul mentionat mai sus, (thassos- holidays- rentals) ai ocazia sa vezi si preturile si sa iti alegi ce vila te intereseaza. Pentru vila Thea este trecut contactul sub tabelul unde se acorda voturile. Detaliile au fost stabilite prin mail. Daca mai pot sa iti fiu utila, cu placere.

Gabriel B
[24.06.17 14:59:47]

@teona: Este a 5 oară când ajung in Thassos, dar este cea mai neplăcuta locație de cazare de care am avut parte! vezi impresii

Am plătit 1100 euro si am avut neplăcerea sa constat ca nu se face curățenie deloc, 4 din cele 6 scaune de grădina erau rupte... lipsa grătarului, ținând cont ca se lăudau ca este prezent.

După câteva zile proprietarul a început deranjat sa îmi reproseze ca gălăgia este prea mare in curte... am avut 3 copii cu noi!

Si in plus: nu ai voie saparchezi lângă gard!!!

sunt dezamăgit si nu recomand!

[29.11.17 22:17:05]

@Gabriel B: Imi pare rau ca nu v-ati simtit bine acolo, probabil ca sunteti mai pretentiosi.

Tipul acesta de locatii se inchiriaza cu mentiunea ca,te autogospodaresti. Adica nu vine nimeni sa iti faca curatenie cat stai acolo 7 zile, dar ai mijloacele necesare ca sa intretii ceea ce gasesti. Noi am gasit prosoape si lenjerie de pat in dulapuri ,pentru a putea sa o schimbam pe parcursul celor 7 zile. Pentru ca nu cred ca nu era curat atunci cand v-ati cazat.

Noi am avut gratar dar nu l-am folosit, poate s-au mai schimbat conditiile in aceasta privinta.

Noi am parcat pe strada, nu in incinta, dar sigur pe o margine. Nu stiu cat de important este sa parchezi pe o parte sau pe alta, nu cred ca am dat importanta acestui lucru.

Cateodata amanuntele acestea pot sa iti cam strice concediul. Iar eu am prezentat situatia din punctul meu de vedere, au trecut ceva ani de atunci.

Sper sa faci alegeri care sa corespunda din toate punctele de vedere, criteriilor tale, in viitor.

andy.db11, eleo, Gabriel B, Ioana_Ioana, simolabelle, teona
Alte impresii din această RUBRICĂVilla Thea: