ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.11.2012
ÎNSCRIS: 17.04.11
AUG-2011

Bodensee - între Austria şi Germania

Nicole - Thank you, Merci, Danke

O nouă zi, însă acelaşi Bodensee ne îndeamnă la plimbare şi relaxare.

Bodensee are ceva ce te face să-l îndrăgeşti şi să doreşti să revii. Ce are? Trei ţări prietene ce îl înconjoară – Austria, Elveţia, Germania; trei mari insule ce îi sporesc frumuseţea – Mainau, Lindau, Reichenau; oraşe medievale bine conservate ce îi împodobesc tărmurile – Meersburg, Friedenschafen şi peste toate se lasă admirat în toată splendoarea lui de pe culmile munţilor.

Tocmai de aceea ne-am propus două obiective pentru ziua respectivă: primul – să ajungem în oraşul Bregenz şi să urcăm pe muntele Pfander pentru a admira Bodensee şi al doilea – să vizităm frumosul oraş Lindau.

Pe muntele Pfander admirand Bodensee

Scheidegg – Bregenz: 20 km, aproximativ 30 minute.

Fiind o zi excelentă, caldă şi senină, mica parcare de la telecabină era plină, aşa că reconfigurăm traseul şi găsim un alt loc de parcare în apropiere. Telecabina pentru trei persoane, doi adulţi şi un copil a costat 22 euro şi în cinci minute ajungem la 1064m pe muntele Pfander. Aici într-adevăr priveliştea asupra lacului şi ţărmurilor este uimitoare. Zona de „belvedere” asupra lacului este foarte aglomerată, toată lumea vrea să facă poze şi să privească prin binocluri. Încerc să surprind cu privirea toată frumuseţea oferită de natură, albastrul lacului, verdele pădurii. Lumina, însă este atât de puternică încât totul se vede parcă în ceaţă. Pe acest platou este un restaurant, este amenajat un loc de joacă pentru copii, băncuţe la umbră. Puţin mai departe după o colină este o cabană Pfander Haus. Pentru cei care doresc să facă mişcare, este un loc ideal de pornire spre „Bregenz Wald” sau pădurea Bregenz. Mă uitam cu o oarecare invidie admirativă la nemţii, austriecii sau ce-or fi fost ei, care echipaţi de munte porneau la drumeţie. Poate într-o zi vom renunţa şi noi la maşină sau telecabină şi vom porni pe jos. Dar până atunci ne îndreptăm spre telecabină, aici vizităm un mic muzeu dedicat construcţiei telecabinei şi apoi luăm telecabina si ajungem din nou în oraş. Fără să ne dăm seama trecuse jumătate de zi.

Lindau sau „Veneţia Şvabiei”

Bregenz – Lindau: 11 km., aproximativ 20 minute.

Există multe motive pentru care Lindau este vizitat de mulţi turişti: peisajul unic, cu portul, farul, leul bavarez şi munţii Alpi; labirintul de străduţe medievale cu abundenţa de clădiri pictate; spectrul larg de activităţi culturale şi sportive.

Oraşul istoric Lindau este situat pe o insulă ce are aproximativ 68ha şi este legată de continent printr-un pod rutier şi unul feroviar. Pentru maşini există două parcări; una chiar la intrare pe insulă, cum se trece podul, iar altă parcare se află în zona gării. Cea de la intrare fiind plină am fost îndrumaţi către cea din zona gării, mare şi destul de liberă.

Oraşul are două zone de interes: zona portului şi zona pietonală din interiorul insulei.

Plimbarea noastră a început cu cel mai pitoresc şi mai fotografiat loc – portul. Am pornit spre port; aici în Alfred Nobel Platz se găseşte deci: portul, gara, staţia de autobuz, oficiul de turism. Sinceră să fiu mi-a plăcut foarte mult acest loc, plin de culoare şi veselie numit riviera bavareză. Terase, restaurante, hoteluri luxoase, vapoare care vin şi pleacă, muzică, domina o adevarată atmosfera de vacanţă.

Portul este dominat de Noul Far, înalt de 33m., construit în anul 1856. Lângă el se află alt paznic al portului, Leul Bavarez, construit la mijlocul sec. al XIX-lea.

Aceste două construcţii împreună cu Farul Vechi sunt emblema portului Lindau. Farul Vechi este din perioada medievală, sec. al XIII-lea şi poartă numele de Mangturm. Atrage atenţia prin acoperişul său cu faianţă frumos colorată. O pagină din istoria portului Lindau este prezentată în fotografii de epocă în această zonă de promenadă.

Şarmul oraşului Lindau este dat şi de zona pietonală cu frumoasele case pictate şi restaurate cu multă grijă. Zona şi-a păstrat caracterul medieval iar clădirile istorice sunt protejate ca monumente.

Vechea primărie este o clădire foarte frumoasă, pictată, foarte bine conservată, construită în perioada 1422-1436. În faţa primăriei se găseşte o fântână din marmură ce conferă pieţei o atmosferă romantică. Mergând puţin mai departe întâlnim zona Maximilianstrase unde sunt multe cofetării, terase împodobite cu flori şi unde se pot mânca tot felul de bunătăţi, de fapt este o zonă comercială plăcută şi animată. Pentru cei conservatori tot în zonă se găseşte un McDonalds cu produsele caracteristice. Casa Cavazzen, datează din 1728, a aparţinut unui negustor bogat din oraş, este considerată una din cele mai frumoase datorită frescelor sale şi astăzi adăposteşte muzeul de istorie al orasului.

Nu incheiem o atfel de zi fară a mai trece o dată prin zona portului unde atmosfera de veselie parca se înteţise acum la apusul soarelui.

Lindau este un oras vechi dar frumos, mic dar cunoscut, merită să petreceţi o zi vizitându-l.

Trimis de doina_c24 in 25.11.12 20:41:49
Validat / Publicat: 25.11.12 23:08:40
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GERMANIA.

VIZUALIZĂRI: 9309 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (doina_c24); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P19 Bodensee - între Austria şi Germania / Oraşul Bregenz văzut de pe Pfander.

Admin [25.11.12 23:08:20] »

rxx [26.11.12 01:58:23] »

Foarte frumos scris! Iar pozele sunt absolut minunate.

DB-01-VIN [26.11.12 09:10:31] »

Sper sa ajung vara asta acolo. Numai bine.

doina_c24 [26.11.12 10:37:47] »

@DB-01-VIN: Va doresc din suflet sa ajungeti acolo, este o destinatie deosebita. Sunt atat de multe atractii in jurul lacului Bodensee, incat in mod sigur nu veti regreta alegerea facuta.

Vacante frumoase, timp si bani!

doina_c24 [26.11.12 10:41:21] »

@rxx: Multumesc frumos. Cu greu am reusit sa fac o selectie a pozelor, pentru ca peisajul este incantator.

O saptamana buna!

abancor [26.11.12 12:11:06] »

Am stat acum 10 ani o noapte la un hotel de lîngă Dornbirn, de fapt de deasupra orașului Dornbirn, practic pe următorul munte față de Bodensee după Pfander. Nu am uitat niciodată priveliștea de acolo, Lacul Bodensee întins în zare, Lindau, Rinul care formează o mică deltă la vărsarea în lac și a cărui apă este încă vizibilă pînă să se amestece cu apele lacului, fiind de altă culoare, iar în altă direcție, Valea Rinului, dens populată, case peste tot, pînă la munții care o închid dincolo de Liechtenstein și care aveau vîrfurile ninse. Vedeam 4 țări de acolo: Germania, Elveția, Austria și Liechtenstein.

webmaster13 [26.11.12 16:11:34] »

Doua prietene mergeau pe strada si una dintre ele spune:

-Draga, il vezi pe domnul acela grizonat, eu l-am facut milionar!

-Ei nu zau, cum asa?

-Pai, cand l-am cunoscut era miliardar!!!

Alb* [27.11.12 01:10:38] »

frumoasa zona

doina_c24 [27.11.12 10:51:24] »

@webmaster13: Ca de obicei melodia pefecta! Si ca sa fie in ton cu muzica: Danke!

@abancor: Inseamna ca impresiile au fost puternice si deosebite daca dainuie si dupa 10 ani! Intr-adevar cu greu poti uita privelistea pe care ai descris-o foarte frumos.

@alb: Asa este, zona este incantatoare, cel putin vara atrage foarte multi turisti, dar cred ca in orice anotimp este frumo acolo.

O zi buna tuturor!

Nicu [27.11.12 15:08:13] »

Eu am ajuns la Lindau cu vaporul din Elvetia din statiunea Rorschach, pina atunci eu stiam ca in Elvetia preturile sunt mai mari la... tot... dar am fost atentionat de un localnic din Rorschach Elvetia ca nu e adevarat o sa vad eu ce inseamna scump cind voi ajunge la Lindau si asa a si fost, greu am gasit o cazare sub 100 euro, majoritatea cazarilor depaseau bine 125 euro camera dubla.

Lindau e statiune foarte apreciata de nemti, mereu e plin de turisti, eu am fost in afara sezonului si era plin de turisti majoritatea nemti.

Cine ajunge in zona trebuie sa vada cel putin un obiectiv din cele trei tari.

Am fost in Elvetia la Rorschach (statiune mai putin cunoscuta) la Lindau (Germania) si Bregenz (Austria)

Dintre cele trei cea mai renumita a fost Lindau.

abancor, Alb*, DB-01-VIN, doina_c24, Nicu, rxx
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă zona Lacului Bodensee: