ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.11.2012
DIN: Deva
ÎNSCRIS: 16.08.12
OCT-2011

Silver nu poate fi Gold

Acest review il scriu atat de tarziu in timp datorita faptului ca am vazut ca si "Silver" este pe lista Revelion 2013 pentru membrii AFA. Si m-am gandit ca poate va fi util pentru cei care nu sunt decisi si ca sa intregesc "colectia" de hoteluri vizitate in Hajduszoboszlo.

Eu mai fusesem o data prin vara lui 2004 la acest hotel la o conferinta si atunci mi-a lasat o impresie foarte buna.

Fac eforturi sa retin numai lucrurile placute in memorie si ne-am decis sa profitam de o oferta de pe un site si am luat acest sejur, sa zic fara emotii.

Nici nu am fi avut de ce, cand am ajuns toate s-au confirmat rezervarea, pretul, durata sejurului. Dar tin minte balbaiala de la receptie, inafara de maghiara niciunul din 3 receptioneri cati erau nu se puteau exprima destul de bine sa se faca intelesi in engleza sau germana. Oricum asa intr-o limba 3 in 1 ne-am facut intelesi (unul dintre ei rupea si cateva cuvinte in romana).

Camera am primit-o in corpul vechi de cladire. Spatioasa, mobilier nou, baia cu tot ce trebuie (inclusiv foen), halate, seif, tv de remarcat ca prindea si vreo 3 posturi romanesti. Spre deosebire de celalalte hoteluri unde nu am mai avut norocul asta.

Fiind toamna si vremea cam neprietenoasa am plecat urgent la piscine. Cea de afara care este mare, era cu apa rece si nu se mai putea folosi la 8-10 grade cate erau afara. Asa ca ne-am dus increzatori la piscina interioara. Am fost usor deziluzionati, bazine mici, aglomerat... galagie si-n spatiul amenajat cu sezlonguri... frig de nu puteai sa stai ud prea mult timp fara sa dai in tremurat. Poate am fost noi ghinionisti si ne-am intalnit cu cel mai vesel grup care in 10 oameni produceau o poluare sonora peste tot. Rasete, harjoneli... de acord erau oamenii in week-end.

Masa: in regim de demipensiune. Preparatele bune, ca la ei, diversificate, proaspete, mi-a placut ca dimineta preparau acolo in fata ta ochiuri, omleta, sunca prajita, la alegere. Branzeturile din coltul bio, asezonate cu seminte, nuci, dulceturi "de casa". Multe feluri de salate simple, sosuri de iaurt, maioneza, cosuri cu fructe. Nimic de reprosat. Seara alte bunatati incepand cu 2 sortimente de supe crema sau ciorbe, preparate calde din peste, porc, pui. Sa nu uit de prajituri... wowow.

A doua zi am descoperit (nici nu mai stiu cum) ca exista un spatiu spa si peste drum in corpul nou. Eiiii, da, asta da!

Si ca sa nu ne mai imbracam cu treninguri sau altceva... luam doar halatele si repede-repede (ca era frig) treceam strada si direct in bazinele cu apa calda. Dupa cum am vazut, pe o pancarda de la intrare, acest corp de cladire a fost realizat cu fonduri UE. Scria si valoarea investitiei dar nu mai retin exact cat... si de fapt nu asta ne intereseaza. Doar atat m-am gandit atunci ca "da, se vede interesul si valorificarea utila a fondurilor UE! " Din piscina interioara, se putea iesi afara, dar nu direct printr-un "bazin de trecere" si asta crea din nou un disconfort... frig sa iesi ud din apa calda de 28 grade, pe afara si sa intri in cel termal. Dupa ce ajungeai acolo iti recuperai rapid gradele, intr-una din ele sunt cca 36-38 grade. O a doua piscina exterioara lipita de cea cu apa termala se afla un bazin in forma de "T" cu apa de 28 grade in care se poate inota lejer. O sa va intrebati cum de mai tin minte gradele... venea un "baiat" la fiecare ora si cu un termometru profesional le tot verifica si am fost atenta!! Ne-am bucurat mult ca aveam posibilitatea sa ne balacim, ca altfel in sfarsitul lui octombrie nu prea ai ce face in statiune. Si sambata seara dupa cina, ne-am zis sa mergem din nou, programul afisat si la spa-uri si pe ghidul informativ din camera ne "zicea" ca sambata este pana la ora 20. Dar incantati de o domnisoara receptionera care ne-a zis ca-i pana la ora 21, am intrat in apa, am iesit in piscina exterioara... luminile erau cam stinse ce-i drept (dar ne-am gandit ca o fi si la ei economie). Si a aparut domnisoara noastra fastacita si cu mimica unui om disperat sa ne anunte ca de fapt ea este noua si-si cere scuze dar trebuie sa parasim piscina, ca programul este pana la ora 20 de fapt... nu ne-am suparat, am inteles-o ca poate din prea multa amabilitate nici nu se gandise in ce zi eram.

Duminica de dimineata, am plecat la hypermarketul Tesla Tesco, sa facem ceva cumparaturi. Nu mica ne-a fost surpriza sa fie inchis, am plecat in Debrecen si acolo toate magazinele mari Cora, Tesla Tesco inchise. Si fara sa existe vreo explicatie lasata pe vreun bilet pe usa (ca la noi) Am revenit la hotel si am incercat sa dezlegam misterul dar nu ne-a lamurit nimeni. Am emis noi niste ipoteze, ca ar fi ziua nationala, ca o fi vreo sarbatoare mare de tot... nu a stiut nimeni sa ne spuna. S-au uitat si ei pe net si incercau sa ne convinga ca este deschis. Fara suparare, am lasat cumparaturile pe luni, cand am si plecat.

Concluzia de atunci: servicii bune si pretul meritat. Este rezolvata si parcarea in spatiul nou, cu plata.

Concluzia de acum: sunt si hoteluri mai bune (vezi Atlantis) si mai putin bune (vezi Appllo Thermal), in aceeasi statiune si tot de 4 *, sa nu comparam mere cu pere.

Ufffff, acum imi dau seama ca nu mai gasesc pozele de la hotel....daca totusi le voi gasi, promit sa le postez.

Trimis de carmen_22_09 in 21.11.12 23:53:35
Validat / Publicat: 22.11.12 06:54:54
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 2550 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (carmen_22_09); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 48.00 EUR pe cameră

ak-ar de rumÂn †
    [22.11.12 14:35:24]

Îmi permit o mică corecție:

Magazinul (hypermarket) "Tesla" se numește "Tesco"; la începutul verii 2012 era deschis și duminica dimineața iar cel din Debrecen - Tesco extra, deschis 24 ore din 24 (sfârșitul lui august 2012).

carmen_22_09AUTOR REVIEW
    [22.11.12 14:43:30]

@AK-AR de RUMÂN: Da, corecta observatia, nu stiu de ce am ramas in minte cu denumirea marcii tehno "Tesla".

In acea duminica au fost inchise, probabil vreo sarbatoare foarte mare (cum e la noi). Am mers la cumparaturi si nu ne-am mai batut capul de ce au fost inchise in duminica de care vorbeam.

ak-ar de rumÂn, carmen_22_09
    Alte impresii din această RUBRICĂSilver Hotel: