ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.11.2012
DIN: Brasov
ÎNSCRIS: 14.05.09
NOV-2012

Daca aveau grija la curatenie, era perfect

Buna tuturor,

Scriu acest rewiew si ca o datorie fata de cei care mi-au dat mai multe informatii utile inainte de plecarea in Bulgaria. Dupa ce fusesem 5 ani consecutiv in Bulgaria, 2012 se parea ca va fi anul fara o vizita la vecinii nostri de la Sud. Dar, dorind sa imi petrec cateva zile linistite cu ocazia onomasticii (vroiam si Spa neaparat) si cautand la noi in tara si vazand preturile mari, m-am gandit ca as putea cauta si in Bulgaria. Si cum nu mai fusesm in Balcic, am dat search pe booking in aceasta zona si imi apare hotelul Lighthouse Golf & Spa Resort, la un pret de 40 euro/camera/noapte. Am facut documentare pe siteurile specializate si vazand impresiile bune, m-am hotarat sa merg acolo incepand cu 8 noiembrie. Problema a fost ca am tras mata de coada cateva zile, pana sa rezerv si cand am rezervat, pretul era deja 50 de euro, dar mi-am zis ca merita si asa. Si a meritat!

Drumul l-am facut in aproximativ 6 ore (Brasov-Balcic). Drumul, atat la noi, cat mai ales la bulgari, a fost foarte bun. Problema a fost, ca de obicei, pe Valea Prahovei. In rest, autostrada la noi de la Ploiesti pana aproape la Mangalia si un drum foarte bine asfaltat si foarte gol la bulgari. Formalitatile de la Vama Veche foarte scurte, apoi in partea bulgareasca mi-am cumparat vigneta si am schimbat lei in leva.

Dupa cativa km, am oprit in localitatea Durankulak, la restaurantul “Pestisorul de Aur” unde am mancat un bors de peste, salata si raci. Apoi, dupa aproximativ 55 de km, am vazut pe partea stanga indicatorul catre Lighthouse Golf & Spa Resort.

Hotelul se afla intron resort inchis, cu bariera la intrare, cu monitorizare video si pe un teritoriu vast, cu un foarte mare teren de golf. O sa incerc sa iau capitolele hotelului pe rand, sa fie mai usor de urmarit.

Camera

Foarte mare si luminoasa, cu doua paturi twin imense, cu plasma, fotolii, masuta si o masa gen birou. Paturile, desi twin, au fost unite prompt la prima iesire a noastra afara hotelului, desi nu le cerusem acest lucru. Probabil de la receptie li s-a comunicat ca suntem un cuplu si de aceea au unit paturile. De apreciat! Punctul forte pentru mine l-a reprezentat privelistea si ferestrele foarte-foarte mari. Sunt cele mai mari ferestre pe care le-am vazut la un hotel. Din punctul meu de vedere, asta inseamna sa ai sea view.

Baia si ea mare, avand separate cabina de dus si cada.

Restaurantul

Aici am servit doar mic dejunul deoarece mi s-a parut foarte mult sa dau 30 euro/persoana/prnz la hotel si am preferat sa iau pranzul si cina in Balcic, la un sfert de pret.

Restaurantul arata fff bine, stilat si cu niste ostpatari simpatici si serviabili. Foarte, foarte frumos!

SPA-ul

Mi-a placut la nebunie. Sunt vreo 5 tipuri de saune (doar doua erau functionale cand am fost noi, din lipsa de turisti), 2 jacuzzi, un bazin mare si un dus cu 4 variante de functionare (tropical storm, caraibian rain, etc). Plus sala de fitnesss.

Imprejurimi

Hotelul se afla la vreo 8 km de Balcic si, asa cum spuneam, face parte dintrun resrot inchis, in care gasesti un mare teren de golf, vile private si piscina exterioara. Nu se poate vorbi de plaja sau mare in apropiere, deoarece marea care se vede in poze este foarte departe, apropierea marii fiind doar o iluzie optica din camerele cu vedere spre mare. Din ceea ce am inteles, sunt vreo 7 km pana la o plaja privata, iar in sezon se asigura transport.

Minusul mare pe care il accord, il reprezinta curatenia. Geamurile erau murdare rau (atat cele din camera, cat si cele din holurile hotelului) iar in cada din baie era o groaza de par cand am ajuns. Am cumparat dezinfectant de suprafete din Balcic si ne-am curate noi baia, pt ca totul era facut de mantuiala. Le acord cicumstante atenuante pt ca era extrasezon dar daca acest lucru l-as fi remarcat in plin sezon, le-as fi scazut notele cu siguranta.

Am vizitat Castelul reginei Maria care este absolut minunat si capul Kaliakra, de asemenea minunat. In ambele cred ca am facut vreo 100 de poze.

De mancat, am mancat zilnic in Balcic, la restaurant Veroni, la care am ajuns la recomandarile userului @nils1, caruia vreau sa-i multumesc pt recomadare. A fost super.

In concluzie, un hotel absolut minunat, pe care il recomand, la un pret foarte bun in extrasezon, care sufera la capitolul curatenie, dar asta o pun pe seama faptului ca m-am dus in extrasezon, iar cand am ajuns nu cred ca erau mai mult de 3-4 camere ocupate. Situatia s-a mai schimbat in weekend.

Sunt multe de spus si de aceea va rog sa ma contactati daca aveti nevoie de detalii suplimentare.

Toate bune!

Trimis de mihaiu77 in 19.11.12 19:00:53
Validat / Publicat: 19.11.12 20:02:27
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nessebar, Elenite, Sunny Beach, Nisipurile de Aur

VIZUALIZĂRI: 4138 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mihaiu77); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Racii mancati la Restaurantul "Pestisorul de Aur" din Durankulak
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 42.00 EUR pe cameră

webmaster10 [19.11.12 19:56:13] »

Bine ai revenit! În măsura timpului, te aşteptăm şi cu alte recomandări din această vacanţă, în special referitoare la restaurantele şi locurile vizitate, din apropierea resortului.

mihaiu77 [19.11.12 20:07:04] »

@webmaster10: Bine v-am regasit! Promit ca am sa revin cu vreo 3-4 impresii despre Castelul Reginei Maria, Cap Kaliakra si cele doua restaurante la care am mancat, pt ca merita. Am fost putin deceptionat de postarile care se faceau acuma vreo 3 ani pe acest site, in goana dupa premii si am fost mai tacut, dar promit sa revin si cu alte impresii

nils1 [20.11.12 21:43:24] »

@mihaiu77: Ma bucur ca ti-a placut la Veroni, pe care l-am descoperit asta vara, dupa ce ma saturasem de mancarea fff scumpa si proasta de la terasele din Albena. Raport mai bun calitate-pret in privinta mancarii am gasit doar la cateva restaurante din Veliko Tarnovo. Merita sa le treci pragul daca ajungi acolo.

mihaiu77, nils1
    Alte impresii din această RUBRICĂLighthouse Golf & Spa Resort: