ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2012
PREȚ SEJUR 980 euro ?
REGIM MASĂ DP

Vila Gale Hotel4

Vila Gale - "gale" in cazare

Sejurul la Vila Gale a fost organizat prin programul Seniori Voyage, derulandu-se in ultimele zile din octombrie si primele zile din luna noiembrie ale acestui an.

Coborand in parcarea hotelului am retrait impresia pe care am avut-o la coborarea din avion pe aeroportul din Lisabona: explozie de verde, un verde crud in iarba, in gradini, in copaci... Parca era mijlocul primaverii si nu sfarsitul toamnei. Acest verde crud m-a insotit de la Lisabona la Coimbra, Sintra, Fatima, Estoril, Obidos, Batalha, Alcobaca, Cabo da Roca, etc... Chiar si pe steagul lor se regaseste acelasi verde.

Hotelul se afla intr-o locatie foarte buna, cam la 5 min. de centrul Cascais-ului langa un splendid castel, acum muzeul Castro Guimaraes, amplasat intr-o gradina exotica, Parcul maresal Carmona, aproape de minunata faleza a Atlanticului. La 15 min. de mers pe faleza spre vest se afla Boca do Inferno (Gura Iadului), o intrare stancoasa, ingusta, cu arcade si caverne. Valurile se lovesc cu putere de stanci, apa patrunde printre ele, patrunde prin caverne creind un adevarat concert natural de orga (Mi-am adus aminte de orga marina creata de om de la Zadar, din Croatia).

Hotelul ne-a intampinat cu un hol spatios si tot asa era si camera in care am fost cazati. Camera avea toate utilitatile unui hotel de 4 stele si era dotata si cu o chicineta cu vesela. Lenjeria se schimba la 2 zile iar prosoapele zilnic.

Inconjurat de verdeata, hotelul avea 2 piscine exterioare la care se ajungea de pe terasa restaurantului.

Restaurantul era de marime medie din care cauza exista programare la masa de seara pentru grupurile de turisti (mic inconvenient). Apropo hotelul era plin de turisti englezi, germani, francezi, etc. Meniul era foarte diversificat zilnic si de la o zi la alta. Mi-au placut supele lor specifice, modurile diferite de preparare ale cartofului, painea de casa (chifle), branzeturile si dulciurile preparate pe baza de oua, orez cu lapte si scortisoara, etc. Despre vinuri nu mai vorbesc fiind foarte cunoscute.

Un hotel deosebit care face parte dintr-un lant de hoteluri cu acelasi nume din toata tara, un hotel primitor, ospitalier asa cum sunt portughezii si intreaga Portugalie.

O tara minunata care m-a impresionat foarte mult. O tara cu o lunga istorie (primul stat european, sec XII) si cu o bogata traditie.

Trimis de mprofeanu in 11.11.12 19:43:23
Validat / Publicat: 11.11.12 20:59:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în PORTUGALIA
  • Alte destinații turistice prin care a fost: Foarte recente: Tenerife, Muntenegru, Croatia, Germania, Austria

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mprofeanu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

• AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 68.00 EUR pe cameră

webmaster33 [11.11.12 21:56:24] »

Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici