ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2012
DIN: oradea
ÎNSCRIS: 10.11.12
SEP-2012
2 AD. + 7 COPII

Atentie cand a faceti rezervari la ce tip de camera cereti

Ca si in fiecare an, anul acesta am ales doua destinatii una in tara deaorece sotia mea vrea sa vedem si Romania noastra draga si una in strainatate caci mie imi place sa vad lumea.

In tara am ales Apusenii a fost super, dar am sa vorbesc cu alta ocazie despere asta, acum am sa ma opresc la Hotel Grand Prestige, Side Turcia. Dupa cum si suna te astepti sa fie totul Grand, insa nu a fost chiar totul Grand.

Am sosit acolo udeva la pranz deoarece am zburat de pe Budapenta deoarece, atentie este mai ieftin pentru cei din vestul tarii sa-si cumpere bilete cu plecare de pe Budapesta... Daca nu stiti [însă] maghiara renuntati, deoarece noi am bombanit tot drumul. A venit ghidul maghiar normal si le-a prezentat tot despre zona, despre locatie, hotel, excurii posibile... dar daca noi nu stiam maghiara deci nu am aflat nimic.

La insistente ne-a spus si noua in engleza, intr-o fraza ca putem vizita cateva lucruri. Deci nestiind detalii nu am vizitat nimic. Ei ce sa faci data viitoare facem noi pe ghizii si ne documentam singuri.

Trecem peste asta ca vorba aia se mai intampla, ajungem la hotel, si in loc de camera matrimoniala primim camera sweet, in loc de vedere la mare vedere la drum.

Incercam sa rezolvam la receptie cu un bacsis de 20-30 euro caci ca asa se practica, asa ne-a spus de la agentie, si nimic. Nu se paote si gata. In final dupa lungi discutii ne-au lipit paturile si am ramas acolo cu promisiuni desarte ca daca se elibereaza ceva... normal ca nu s-a aliberat.

Ei si uite asa a inceput concediul. Ei tot raul spre bine ne-am pregatit psihic ca o sa mearga prost de la inceput.

Cu asa atitudine am mers pe deviza sa nu ne lasam sa ne strice concediul binemeritat de altfel dupa un an de munca.

Au fost multe si bune si rele am sa va spun in doua cuvinte la ce sa aveti grija daca mergeti acolo si daca ma ascultati o sa aveti un concediu mai bun ca al nostru.

Atentie la rezervare, si la tipul camerei cerute, atentie la mare daca aveti copii malul aferent hotelului este foarte abrupt, daca doriti distractie pe plaja alegeti alt hotel aici sunt familii care dorm pe la 11 deci nu asteptati mai mult, majoritatea sunt nemti rusi si nemti, atentie la negociat, nu dati pretul cerut de comercianti, atentie la apa nu beti de la robinet, respectati orele de masa sa nu ramneti fara mancare, echipa de divertisment e ok dar este mai buna, la celelalte hoteluri, preturile pentru masaje turcesti sunti piperate, etc.

Sa nu intelegeti ca hotelul e nasol, idea e sa stiti la ce sa aveti grija in rest poate fi totul perfect, mancare, curatenie in camere, datare minibar, piscina, facilitati, agrement.

Noi ne-am asteptat la 5 stele sa ne fie acordata mai multa atentie insa cred ca am pornit noi cu ideia gresita, asa ca sa nu credeti ca la 5 stele ti se fac toate mofturile.

Trimis de ionell1.d in 10.11.12 20:43:52
Validat / Publicat: 10.11.12 21:46:47

VIZUALIZĂRI: 3522 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ionell1.d); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

[10.11.12 21:46:29]

@ionell1.d: bun-venit pe sait şi în comunitatea AmFostAcolo.ro.

lidana
    [12.01.13 20:15:25]

Buna seara,

Va rog sa-mi spuneti daca la plaja saltelutele de pe sezlonguri sunt gratuite si daca nu, cat costa.

Vad ca mancarea ati notat-o cu nota maxima, dar in review spuneti ca daca nu esti la ora fixata (presupun la inceputul servirii ei?) ramai fara mancare. Despre calitatea bauturilor (sucurilor, cafea, bere, bauturi alcoolice) ce puteti spune? Cu aerul conditionat ati avut probleme?

Va multumesc

lidana