ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.03.2008
ÎNSCRIS: 28.12.07
AUG-2007
[?] AD. + 1 COPII

Hotel fara fitze

Inainte de a pleca am incercat sa strang cat mai multe informatii despre acest hotel. Parerile au fost atat pro cat si contra (bineinteles...) "Muream" de curiozitate sa vad eu cum il voi "percepe"...

Primul semn bun - parcare in fata hotelului!

Am fost cazati fara ifosele de rigoare de pe litoralul nostru,inca de la ora 11.

Conteaza enorm prima impresie, dar eu si acum, cand privesc in urma, rosesc amintindu-mi cum, obositi si iritabili fiind dupa drum, am considerat camera prea mica, salteaua prea tare...bla bla bla. Total gresit! Dupa putina odihna si o "repriza" de rearanjare a mobilierului in functie de patul suplimentar, totul a fost OK!

Ca o singura remarca la adresa camerelor de hotel: nu cred ca este cea mai potrivita alegere combinatia de culori (nuante de gri si nuante de albastru inchis) pt. un hotel de vacanta.

Balconul: "amanunt" esential, pt. un hotel de vacanta, aflat pe malul marii: la inceput mi-a parut cam mic, dar este suficient pt a incapea o masuta si doua scaune. De acasa, privind fotografiile, am crezut ca balcoanele sunt lipsite de intimitate; din nou gresit! Din contra, se beneficiaza de intimitate totala, data fiind arhitectura. Cel mai important lucru ramane insa vederea totala si foarte apropiata de mare. Un atuu pe care putine hoteluri din Kusadasi il au. (Hotelul este situat chiar pe plaja)

Curatenia, impecabila! In fiecare zi se schimba lenjeria si prosoapele.

Numarul de stele ale unui hotel este dat de nr. de camere, de dotarea si marimea acestora,de facilitatile pe care le are hotelul (sala de conferinte, restaurant etc.) de gradul de confort pe care acesta il ofera precum si de multi alti factori. Comparativ cu multe alte hoteluri ale caror oaspete le-am fost in timp, eu as "acorda" hotelului Grand Ozcelik 3*+, nicidecum doar 3*. (ideea conform careia in clasificarea hotelurilor din TR, 4*=3*europene nu cred ca poate fi generalizata).

Personalul hotelului; bun. Asa cum se stie, cu cat nr-ul de stele ale unui hotel este mai mare, cu atat personalul trebuie sa fie mai "invizibil" (adica discret!, adica sa-si faca treaba in masura in care sa nu te deranjeze, dar, totodata, sa fie acolo unde este nevoie daca este nevoie). De remarcat a fost echipa de animatori a hotelului. DELOC agresivi, totodata foarte placuti, stiind sa se faca remarcati atunci cand trebuie. Acest lucru tine de fler, de bun simt si nu in ultimul rand de profesionalism. Imi pot permite sa spun ca, desi tineri, animatorii erau profesionosti!

Restaurantul si masa... acu'-i acu' :) ...

Mai mult decat oriunde,este loc de subiectivism! Mancarea poate sa placa sau sa nu placa, sa fie suficienta sau nu, in functie de gustul si pretentiile fiecaruia.

Micul dejun: telemea, cascaval, doua feluri de mezeluri (pe baza de carne de pui sau vita bineinteles), masline negre si verzi, rosii, castraveti, salata verde, menta, ulei de masline, cereale, iaurt, lapte, trei feluri de dulceata, unt, miere, oua fierte, omleta sau carnaciori prajiti. Paine de farte multe feluri, simit (covrigei cu mult susan), branzoaice. Ceai, cafea, apa si Tang de portocale.

Cina: multe feluri de salate, brocolii, conopida, naut, fasole verde, vinete, nelipsitele rosii, castraveti si masline, iaurt, smantana, ulei de masline, sos de soia, sfecla rosie. Platouri cu un fel de salata "boeuf" obtinuta din "reciclarea" mezelurilor si branzeturilor neservite la micul dejun. Servire tot in sistem bufet suedez. Un singur fel de supa crema, iar ca fel principal se putea alege (sau servii ambele) intre doua feluri de carne gatita si doua feluri de garnitura. Am de facut o remarca aici: pt.cei ce doresc foarte multa carne, restaurantul hotelului Grand Ozcelik nu este locul cel mai potrivit! Portiile de carne, destul de mici... Peste, pui, vita sau curcan preparate diferit si foarte gustos, in fiecare seara. Interesant a fost sa fim seviti cu kofte sau musaka, mancare traditionala turceasca. Desertul l-as putea denumi un "capitol" aparte; multe feluri de prajituri, budinca si fructe. E drept, unele prajituri aveau acelasi gust, diferita fiind doar umplutura si aspectul.

Partea neplacuta era ca pana si apa trebuia comandata si platita. Mi-se pare firesc ca bauturile racoritoare, berea sau alcoolicele sa fie achitate, asta tinand cont de costurile totale ale sejurului (23.5euro/persoana/zi), dar consider ca apa ar fi trebuit servita "din partea casei", raportat la standardul hotelului si al restaurantului sau.

Cu exceptia apei de la masa de seara, atat sistemul de masa cat si conditiile de cazare oferite de hotel, dupa parerea mea, au respectat raportul pret-calitate; ba mai mult as putea spune, au fost peste asteptari prin comparatie atat cu litoralul romanesc cat si cu multe alte puncte de interes turistic!

Capitol distinct in descrierea conditiilor oferite de Grand Ozcelik este plaja proprie a hotelului.

Probabil ca si altii, asa ca si mine,inainte de a pleca, doresc sa stie ce anume inseamna "cu pietre si alge"! Afirmatia risca sa induca in eroare. Sa lamurim, pe rand.

- pietrele; foarte putine si mici, doar in anumite locuri, la intrarea in apa. In apa, pe intreaga raza a plajei hotelului, abia daca am gasit 3 sau 4 pietre mai mari, dar, care, apa fiind foarte limpede, puteau fii ocolite.

- algele; ei da, de necontestat, dupa ce inaintezi metri buni in apa, sunt alge fixe. Se poate vedea in foto: acolo unde apa pare mai inchisa la culoare, de fapt sunt localizate algele, iar acolo unde apa apare de culoare turcoaz, nisipul este deosebit de curat si fin.

Interesanta este specia de alge, caracteristica pt. aceasta parte a marii Egee; pt.cei ce nu le-au vazut, le pot descrie ca un fel de iarba cu firul foarte gros si lung. (nu seamana de loc cu algele de la Marea Neagra-Cara Deniz).

Pot sa afirm ca in definitiv aceste palcuri de alge fixe au farmecul lor, iar daca ai sau inchiriezi ochelari de scafandru, poate fi placut sa vezi o sumedenie de pesti si bureti de mare. Despre pesti... cei mai micuti, se vad oricum, si mai la mal; apa e limpede si fara valuri (in zona hotelului, nu stiu de ce, nu se formeaza valuri), iar dimineata privelistea e de vis...

Pt.cei ce iubesc marea inspumata si cu valuri, plaja proprie a hotelului nu e un loc potrivit.

Golf deschis, valuri si mare inspumata, am gasit la Long Beach. Am mers 5 minute cu dolmus 1.25ytl/persoana). Pt 10ytl, se inchiriaza 2 sezlonguri si o umbrela. Gest frumos si bine gandit comercial, in miezul zilei, cand caldura devine insuportabila, esti servit cu cate un ceai de mere si pepene verde.

Foarte frumoasa aceasta Long Beach!Acum ii inteleg pe cei ce opteaza pt.hotel Batihan sau Efesia, pt ca si plaja lor proprie este amplasata chiar pe L.B.! Insa nu se poate spune ca ar fi cu foarte mult mai lata decat plaja hotelului G. Ozcelik. Iar daca se intampla ca marea sa fie agitata, la fel, algele rupte, aduse de mare, pot sa creeze disconfort. Dar...marea e vie!!! Pt. cei ce nu o iubesc, exista piscina...

Deci... piscina hotelului Grand Oscelik;

- prea multe nu stiu sa spun, "deoarece" eu iubesc marea.... Dar am vazut ca multi dintre oaspetii hotelului se simteau bine la piscina la terasa de langa piscina sau chiar in snack bar-ul hotelului, aflat imediat langa piscina... Intreaga zi erau tot felul de activitati sustinute de animatori, muzica si antren. Oricum, parerea mea e ca piscina exterioara e putin cam micuta. Piscina interioara nu prea interesa pe nimeni... Treceam mereu pe linga ea cand coboram cu liftul din hotel, direct la plaja, dar absolut niciodata nu am vazut pe nimeni sa o utilizeze.

O alternativa pt cei carora nu le place plaja hotelului G.Ozcelik (dar si pt.cei de la hotel Arora, aflat in imediata vecinatate si avand plaja in continuarea plajei "noastre") este cea despre care am vorbit: Ladyes Beach cu dolmus sau Long Beach cu dolmus sau pe jos-in plimbare, dupa ce s-a trecut de plaja hotelurilor Onura si Fantasia (apropo, dupa parerea mea, plajele acestor doua hoteluri de 5*), se face un ocol de 5 minute pe o straduta cu vile pt.a se ocoli o zona rezidentiala aflata in proprietate guvernamentala, iar apoi se intra pe L.B, chiar langa hotel Efesia.

Alta varianta ar fi mersul pe plaja, pe jos 10 minute, in partea dreapta a hotelului (stand cu fata la mare), pana la Omer Holiday Vilage. Destul de ciudat traseul pe plaja, dar merita: un loc superb, unde poti sta la umbra palmierilor sau a pinilor mediteraneeni, iar marea "incepe" chiar la un pas...

Daca ar fi sa recomand cuiva hotelul G.Ozcelic i-as spune tot ce am spus pana acum, as mai aminti de ceva care mie mi-a displacut, dar poate pt.altii nu conteaza (pe mine m-a suparat extraordinar lipsa canalelor de muzica pop turceasca la tv - stiu ca pare hilar, dar...asta e...!) si as concluziona astfel: putine minusuri in comparatie cu multele, foarte multele plusuri!!!!!!!!

Trimis de silvia71 in 20.03.08 04:26:14

VIZUALIZĂRI: 3429 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (silvia71); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[23.06.12 12:01:40]

imi cer scuze, dar eu nu am auzit pana acum ca la un hotel cu all inclusive in turcia sa nu ai apa free! sau bauturi racoritoare si nu ma refer la sucuri... cu prafuri Tang!

silvia71AUTOR REVIEW
[23.06.12 13:04:50]

@bigu_2006_rapid: cand am fost eu era DM, nicidecum all. Cred ca au gresit trecandu-l pe all... si mai ales asa cum spui

[23.06.12 13:06:38]

@silvia71: ok, no problem! acum e all!

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[23.06.12 13:12:58]

@bigu_2006_rapid: incotro? Vera, againe?!

[23.06.12 13:15:59]

@maria55: nu cred! acum caut pentru ATLANTIQUE HOTEL PE PLAJA LONG BEACH! CAUT CEA MAI BUNA OFERTA!

[23.06.12 13:19:25]

@bigu_2006_rapid: Cu toate ca mi-e dor de vera! Tare dor! Anul asta cred ca ma duc la alt hotel! Vreau si eu la un hotel pe plaja! Dar asta nu o sa ma impiedice sa trec pe la vera intr-o seara!

- -

WM: te rugam sa nu mai scrii exclusiv cu majuscule

maria55 † CONS. ONORIFIC AFA / TURCIA
[23.06.12 13:50:10]

@bigu_2006_rapid: sa ai parte de un sejur superb, de orientat stiu ca esti... asa ca vacanta placuta.

bigu_2006_rapid, maria55, silvia71
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Ozcelik [Yavansu]: