ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.11.2012
ÎNSCRIS: 24.01.10
OCT-2012

O zona superba si un mare Mall in apropiere de Disneyland

Bineinteles ca m-am informat f bine inainte de excursia la Disney si am gasit pe internet aceasta zona Val d'Europe care este la o singura statie de tren de parc.

Punctul de maxima atractie este Mall -ul dar si Sea Life si altele... dar noi am ales sa ne clatim ochii putin la mall.

Biletele de tren costa pt 2 adulti si un copil 8.70 cred dus-intors iar calatoria dureaza 5 minute.

Mall arata foarte bine, are o multime de magazine, dar si un mare Auchan. Avand in vedere ca in toata zona Disneyland nu exista nici un market, aveti posibilitatea sa va aprovizionati mai ales cu apa, sucuri, fructe si chiar mancare pt ca la Disneyland preturile la mancare si bautura sant destul de piperate. Am ramas putin surprins de raionul unde se putea cumpara si mancare calde; pui la rotisor. pizza, diferite fripturi si garnituri. Puii rotisati scosi atunci din cuptor erau 10 euro kg, ce scosi de 1 ora erau 7,5 euro, de 2-3 ore erau 5 euro iar cei de peste 3 euro erau 2,5 euro. Bine cam asa este peste tot in europa civilizata... mai putin prin europa de est...

Auchan-ul arata ca un hipermarket de lux in comparatie cu supermarketul de la noi (este hipermarketul in care evit sa intru in Romania) nu stiu de ce nu ma atrage de loc. La capitolul fructe unde eram interesati, bineinteles o mare varietate, foarte multe exotice dar un singur ex; banane de 3 feluri cu 3 preturi, adica cele nu foarte coapte 0.60 euro kg. cele coapte 0,90 euro kg iar cele mici (care sant si cele mai bune) 1,30 euro kg. Recomad sa luati apa, sucuri pt ca la fel preturile sant ff bune fata de 3-5 euro o cola la jumate la Disney.

Mall arata foarte bine este luxos si incredibil de bine pazit in comparatie cu ale noaste, nu ai voie sa faci poze inauntru... nu stiu de ce dar am facut o poza si imediat a aparut cineva de la securitate si mi-a atras atentia. De ce va spun ca este bine pazit? Pai copilul era cam obosit dupa ce am colindat prin magazine si la unul din ultimele vizitate gen Bam-Boo a ramas afara asezat pe o canapea amplasata pe mijlocul culoarului. Eu cu sotia am intrat inauntru si dupa aproximativ 1 minut copilul impreuna su 2 oameni de la securitate ne cautau prin magazin. Ne-au certat putin in franceza dar am dedus ca nu trebuie sa lasam copilul ne supravegheat nici o secunda. Copilul are 10 ani deci intelege daca ii spun sa stea intr-un loc deci nu era problema numai ca ei sant mai precauti si poate ca este mai bine.

Despre restul magazinelor preturile sant cam ca la noi la haine, parfumuri... etc. Daca vreti o sesiune de cumparaturi in apropierea parcului (ca sa nu mai mergeti in Paris) sau doar pt a va cumpara de-ale gurii va recomand sa mergeti aici la Val d'Europe.

Trimis de bogdan 75 in 04.11.12 07:22:23
Validat / Publicat: 04.11.12 08:43:47

VIZUALIZĂRI: 3439 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (bogdan 75); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 In fata gari Val d 'Europe

cecip
[13.02.14 14:51:09]

Buna. Spune-mi, te rog, se poate parcurge si pe jos (avand in vedere ca sunt doar 3km), intr-o plimbare, drumul de la Disneyland la acest mall?

Multumesc

cecip