ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.08.2009
AUG-2009
[?] AD. + 1 COPII

ARTICOL ARHIVAT

A perfect holiday!!!

O vacanta perfecta. Totul a fost frumos, incepand de la intrarea la receptie si pana in momentul in care am asteptat dubita sa ne duca la aeroport. Am zburat din Cluj si am ajuns la hotel la orele 20.00. Check-in-ul s-a derulat rapid, bagajele ne-au fost duse in camera si am mers sa cinam. In aceasta vacanta am fost doar eu si mama mea, de 50 ani. Inca de la prima cina, ne-au "ametit" atatea feluri de mancare.

La capitolul mancare nu pot spune altceva decat ca se gasea ceva si pt cel mai mare pretentios. Si ceea ce era util era sala de mese pt copii cu scaunele si masute colorate si mancare speciala si pt ei. Dar daca parintii doreau ca si copiii lor sa stea cu ei la masa, existau scaune de masa pt copii de la Chicco, in permanenta curate. Pe langa restaurantul principal Aspendos, mai existau si alte restaurante a la carte: mexican, chinezesc, italian, turcesc, dar la acestea ca sa iei cina, trebuia sa iti faci programare la ora 10. 00. Noi nu am mancat la acestea deloc, pt ca la restaurantul principal gaseai feluri de mancare apartinand acestor restaurante a la carte. Am mancat o lasagna delicioasa (specific italieneasca). Pe langa mesele principale, existau si gustarile, de la barul plajei sau al piscinei, care nu erau orice fel de gustari, ci adevarate festine (cartofi prajiti, paste, o gramada de salate de legume, hamburgeri, o gramada de fructe, prajituri, sucuri, bauturi alcoolice). Ceea ce era nemaipomenit, era faptul ca erau dozatoare cu suc si ceai rece si te serveai singur de cate ori voiai. La gustarea de dupa-masa erau si gogosi fierbinti, facute in fata ta. Ceea ce ne-a placut a fost placinta turceasca - gozleme, pt care iar nu trebuia sa platesti nimik. Piscinele erau foarte curate, apa avea putin clor, aquaparcul era sigur, in permanenta erau 2 salvamari, am experimentat topoganele cu apa, dar si o multime de domni in toata firea s-au distrat pe acestea.

Plaja si sezloangele foarte curate, potecile erau maturate din 30 in 30 min, iar gunoiul adunat din ora in ora. Nisipul, la ora 10. 00 deja frigea foarte tare. Noi am stat in hotelul. Camera a fost foarte spatioasa, la fel si balconul. Patul era nu de o persoana, ci de 3. Era curatita zilnic, iar minibarul era umplut la fel zilnic. La bungalow-uri, terasa e mica, la fel si camera, dar pt cine merge cu copii mici si mai multi e recomandat sa stea la bungalow. Prosoapele erau schimbate zilnic, aveam prosoape speciale si pt plaja care le schimbam la punctul de colectare al prosoapelor de langa piscina principala. Sampon, gel de dus, sapun, betisoare de urechi si dischete pt curatirea fetei erau puse zilnic in baie. La cumparaturi, am fost in cel mai apropiat oras - Kadrye, cu taxi. Cu mini-bus e 4E dus-intors de persoana, dar de la hotel e de mers pana la statie, iar cu taxi e 12E dus-intors, nu conteaza nr de persoane si te duce pana in fata hotelului. Am luat suveniruri, dar fata de anul trecut s-au scumpit si la ei preturile (anul trecut am fost in Alanya). Mi-am dus laptopul cu mine si dupa cum eram informata din tara, doar in holul de la receptie aveai wireless. Dar noi, cum am stat in hotel, la etajul 2, am avut wireless in camera.

Seara, distractia era pe gustul fiecaruia, de la cei mai mici, care dansau alaturi de animatori pe scena, la cei carora le place bingo (se primeau si premii), si pana la spectacolele si jocurile organizate de echipa de animatie. A fost si disco pe plaja si petrecere la piscina. In hotel exista si o discoteca, o sala de fitness, o sala de jocuri pt copii, spa turcesc, magazin de bijuterii, sala de internet, coafor, magazine cu suveniruri, photo shop (mi-am facut un ceas personalizat - 25E), deci tot ce voiai si daca aveai copil mic sa nu fi nevoit sa iesi afara din hotel cu acesta. Peisajul a fost unul relaxant, deoarece exista o vegetatie incantatoare, irigata tot timpul. Seara te puteai plimba pe alei si te puteai relaxa pe o banca. Am vrut sa inoate in piscina interioara, dar aceasta era inchisa.

Nu ai cum sa te plictisesti la acest hotel, mai ales ca exista si excursii optionale, gen croaziera, rafting, ski jet, parasailing, vizitarea unor locuri culturale (Side, Pamukalle). Mi-ar trebui mult timp sa pot descrie fiecare detaliu. Recomand acest hotel familiilor cu copii, dar si celor care vor sa se destinda si sa se simta bine. Voi atasa si poze concludente.

Vacanta placuta tuturor!

Trimis de danusika in 19.08.09 11:26:38
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Alanya-Azak.

VIZUALIZĂRI: 3372 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (danusika); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Inspre plaja...
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 65.70 EUR pe cameră

crinatudosie
    [19.08.09 16:34:08]

Poti sa imi spui te rog si cit a costat excursia ?

[19.08.09 22:13:04]

Excursia, fara viza din Turcia care este 15E/persoana si se plateste in aeroport in Turcia, cu tot cu taxa de aeroport, pt 2 persoane = 1.600E, dar am platit-o in aprilie, ca altfel ne-ar fi costat mult mai mult. Prin agentia meridian-travel.ro.

sibicrengut
    [28.01.10 16:38:38]

poti sa mi spui de ce ajung unii la bungalow? banuiesc ca este alt pret. am vazut scris mai peste tot ca au platit la hotel si au ajuns la bungalow? sa inteleg ca e mai bine, mai rau?

[29.01.10 10:50:43]

Buna... in primul rand depinde daca mergi printr-o agentie sau pe cont propriu (adica iti faci rezevare online sau telefonic la hotel). Daca mergi printr-o agentie, TU specifici unde vrei sa stai - in hotel sau la bungalow. Nu este diferenta de pret si nici de conditii (doar ca in hotel, camerele sunt mai mari, ma refer la mp).

Cei care vor la bungalow sunt familiile cu copii mai mici, pt ca se pot desfasura mai bine. Un bungalow are parter si etaj, deci daca merg 2 cupluri, un cuplu sta la parter, iar celalalt la etaj si se pot simti "mai ca acasa", mai intim. Conditiile de cazare si de curatenie sunt la fel, crede-ma... asta e politica hotelului.

Poate pt cei cazati la bungalow, restaurantul principal e un pic mai departe de ei, fata de cei cazati in hotel, care doar trebuie sa coboare cu liftul sau pe scari (eu am stat la etajul 2 si coboram mai mult pe scari).

Si de ceea ce spuneai tu ca platesc la hotel si ajung la bungalow, poate ca in momentul cazarii nu sunt locuri in hotel, si te transfera la bungalow, dar daca tu tot vrei sa stai in hotel, nu vei sta mai mult de 2 nopti in bungalow. Dar, am mai vazut scris si pe site, au fost cupluri care erau cazate in hotel, dar au cerut la receptie daca se poate sa-i mute la bungalow sa fie mai intimi.

Sper ca te-am lamurit. Andra.

sibicrengut
    [29.01.10 10:55:58]

multumesc. e perfect.

spune mi am vazut o poza cu magazine..sunt aproape de hotel?

anul trecut am fost la hotel delphin in lara si eram tare departe de buticuri.as fi preferat un bazar ceva mai aproape sa colind seara.stii vreun hotel asa mai aproape de zona comerciala?

[29.01.10 11:06:45]

Magazinele din poza sunt din cadrul spatiului hotelului. Eu am fost cu mama la magazine, dar nu seara, la amiaza, in cel mai apropiat sat de hotel, la 4 km, cu taxi. Te costa 12E dus-intors. Este si un fel de mini-bus, care de persoana costa 2E, deci pt 2 persoane dus-intors este 8E, deci mai rentabil e cu taxi, care te ia din fata hotelului si tot acolo te aduce, decat cu mini-busul, pt ca trebuie sa il iei de la strada(1 km de mers pe jos). Pt alte hoteluri in Belvill, te poti uita pe harta turistica a Antaliei sau la agentii pe site, ca ei au pozitionarea hotelurilor.

[29.01.10 12:12:56]

chiar daca sunt - pare-se - mai ascunse, de nu le-a prea descoperit lumea, dar AmFostAcolo. ro are un sistem de harti chiar performant, zic eu. Este vorba despre localizarea pe o harta interactiva (google.maps) a majoritatii hotelurilor prezentate pe site.

Aruncati o privire peste localizarea pe harta a hotelului in discutie, Papillon Belvill, de exemplu. Este practic o vedere din satelit a zonei, hotelurile sunt indicate prin cifre (vedeti in stanga legenda). Puteti face zoom pana cand vedeti chiar si oamenii pe plaja! Si cateodata puteti trage cu ochiul la ziarele pe care le citesc.

Harta se poate accesa din pagina "de start" a fiecarui hotel - de exemplu in cazul Belvil aceasta pagina - sus, in fisa tehnica -- click pe linkul "harta/satelit".

Mia mult decat atat, credeti sau nu dar AmFostAcolo. ro a fost printre primele site-uri DIN LUME care a implementat acest sistem de localizare pe harta interactiva -- cand l-am proiectat eu, in ianuarie 2007, asa ceva nu era nici pe holidaycheck si nici pe tripadvisor (sistemul de localizare pe harta a hotelurilor aparut dupa MULTE luni pe aceste site-uri!!).

crinatudosie, danusika, sibicrengut
    Alte impresii din această RUBRICĂPapillon Belvil Club Hotel [Kadriye]: