ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2012
ÎNSCRIS: 09.08.11
AUG-2011

Către satisfăcător

Nu recomand

În vizita mea la Istanbul, am fost cazați la Hotel Grand Ons. Agenția spunea că are 3 stele, eu nu i-aș da nici măcar 2, bănuiesc că doar faptul că are baie îl face de două stele.

Avanataje:

Poziționarea, la doar 3-4 stații de tramvai de Grand Bazar și piața Sultanahmet.

Are în preajmă stație de tramvai și de metrou.

Restaurantul hotelului, aflat la ultimul etaj oferă o panorama frumoasă.

Dezavantaje:

Camere foarte mici

Mobilier vechi

Baia cu instalații stricate

WC infundat

Mic dejun sărăcăcios

Personalul nu este amabil

In zonă se fac lucrări de amenajare a trotoarelor si era zgomot.

Trimis de gettutza in 27.10.12 23:52:31
Validat / Publicat: 28.10.12 00:47:01
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2906 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gettutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 450 PMA (din 1 vot)

adri-nico
[28.10.12 07:35:30]

Gettutzo, soro, pai un membru GOLD posteaza reviewuri din astea telegrafice si fara poze?

gettutzaAUTOR REVIEW
[28.10.12 09:11:43]

@adri-nico: m-am hotărât să scriu impresii pe acest sait de cateva zile. Cand merg în excursii nu obișnuiesc să fac poze la hoteluri, dar, de acum înainte, ținănd cont de faptul că sunt memru pe AFA o să fac.

Nu ai ce scrie mai mult despre acest hotel. Decât Nu, Nu, Nu, Nu.

[28.10.12 19:09:03]

@gettutza: Ma stapanesc cu greu sa nu votez -1. Ai ajuns la GOLD in cateva zile si scri asemenea review?? . Vreau sa vad, vreau sa stiu. Low cost in Turcia are alta valoare fata de ce stiai, sau mai bine spus 3* este basic. Si eu am stat la 3 stelute in Istambul, Rouge Noire si nu mi-am facut dus cat am stat. Din tavan curgea un alt dus care venea din vana colectoare de la WC

alex1968
[28.10.12 20:39:47]

@fanespoitorul,

Aduc eu o completare la ceea ce a scris @gettutza. Eu am fost in 2010, am stat doar o noapte (eram in tranzit catre Kusadasi) si nu ni s-au schimbat asternuturile, in sensul ca ne-au fost lasate de la turistii precedenti. Atunci cand am sesizat la receptie acest lucru, au fost foarte intrigati si se prefaceau ca nu inteleg de ce doresc alte asternuturi.

Ca aspecte pozitive, in afara de pozitia excelenta a hotelului, au fost urmatoarele: am ajuns cu autocarul in jurul orei 9 dimineata si ne-au cazat imediat, iar aerul conditionat functiona impecabil.

Micul dejun a fost, intr-adevar, cam saracacios, insa - comparativ cu cel de la alt hotel de tranzit (Buyuk Truva, din Chanakkale) - a fost super OK. Recent am foist la Sinaia, unde am stat la Palace si la Rina, iar micul dejun de la Grand Ons a fost net superior celur de la cele doua hoteluri din Sinaia.

Asadar, eu la Grand Ons am vazut doua puncte negative mari: lipsa curateniei si camera deprimant de saracacioasa.

gettutzaAUTOR REVIEW
[28.10.12 22:50:49]

@fanespoitorul:

Eu am mers în Turcia cu o excursie care a costat foarte puțin, așa că, nu mă așteptam să mă cazeze la 5 stele. Am vrut doar să spun că hotelul nu are 3 stele așa cum ne-a spus agenția iar acest lucru nu cred că are rost să-l spun în 16 pagini.

Am punctat exact ce nu era în regulă și ce este ok.

În ce privesc pozele, am mai răspuns unui ecou, că hotărârea de a scrie pe AFM, am luat- o recent, când am făcut călătoriile nu știm că va trebui să descriu camere de hotel, că altfel le-aș fi pozat.

Am ajuns la gold în cateva zile doar pentru că am avut timp de scris, nu am știut că nu este voie.

Dacă simți nevoia unui vot negativ nu trebuie să te abții.

[29.10.12 09:06:21]

@gettutza: Si eu am mers la low cost cu autocar si ghid. Masa a fost subtire dar nu am murit de foame. Daca ma duceam sa iau al doilea pahar de suc sau cafea, se uitau urat dupa mine. Camera era cat de cat OK dar holurile nu aveau mai mult de un metru latime. Liftul era de pe vremea bunicii. Macar scrie mai mult sa intelegem despre ce este vorba ca sa-l evitam.

[29.10.12 09:20:20]

@tuturor celor care ar putea fi vizaţi: şi eu, ca şi voi, mă bucur pentru fiecare articol detaliat, bogat în amănunte, perfect util unui număr cât mai mare de posibile solicitări, corepunzând aproape oricăror aşteptări.

Avem norocul ca mulţi autori să ne răsfeţe, aici pe AFA, în această privinţă.

Asta nu înseamnă să-i "stigmatizăm", inoportunăm, facem să se simtă prost pe cei care - din diverse motive - nu se conformează dorinţelor şi aşteptărilor.

Ba DIMPOTRIVĂ - e cazul să le mulţumim, măcar simbolic, tuturor - chiar şi celor care scriu, câteodată, mai "telegrafic". Îşi răpesc totuşi din timpul lor, încercând să fie utili altora (vouă!), aşa cum se pricep / au timp sau dispoziţie etc.

cele de mai sus, nu înseamnă, la rândul lor, că trebuie să "aplaudăm" reveiws-uri "telegrafice" . Există un echilibru în tot şi în toate, nu-i (aşa) greu de descoperit

[29.10.12 09:36:10]

@Admin: Am inteles. OK. Mea culpa

GabrielaG
[25.01.13 18:07:51]

@fanespoitorul: Eu am stat 4 nopti la Grand Ons (vezi impresii) si chiar nu am avut obiectii. Se pare ca depinde de gusturile fiecaruia.

Dar mi se pare ca doamna gettutza nu a avut contact cu turcii sau cu cei din hotel de spune ca nu sunt amabili. Imi pare rau sa o contrazic, dar un popor mai amabil decat poporul turc nu cred ca mai gasim.

Eu am avut noroc de camera, desi eram doua persoane am avut 3 paturi in camera, era cald si bine.

Iar in ceea ce priveste mancarea a fost una buna si gustoasa.

adri-nico, alex1968, fanespoitorul, GabrielaG, gettutza
Alte impresii din această RUBRICĂGrand Ons Hotel: