ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2012
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 28.06.11
OCT-2012

Un petec de rai

Am avut ocazia sa ajung la Manastirea Crasna de 2 ori pana acum si sper sa mai ajung. Este un loc in care te impaci cu toate, un loc in care linistea si pietatea oamenilor te indeamna sa fii mai bun, mai uman si sa te gandesti ca in viata asta nu conteaza doar banii si pozitia sociala. Eu am fost la Manastirea Crasna impreuna cu colegii de munca, intr-o zi putin ploioasa, cand la manastire se slujea pentru ploaie, asa ca a plouat.

Din Ploiesti sunt 5o km, pe soseaua Ploiesti-Brasov prin Valenii de Munte. Manastirea este situata pe raza comunei Izvoarele, fiind construita in padure, langa paraul Crasna. Este o asezare retrasa cu doar 20 de calugari si se ajunge destul de greu. Din comuna pana la manastire este un drum forestier, cu pietre dar daca aveti un Logan, sau 4x4 ajungeti chiar pana la manastire. Daca nu va incumetati cu masina o puteti lasa inainte de pod si apoi sa urcati pe jos. Trebuie urmat drumul care ajunge pana la manastire sau pentru a limita durata, puteti traversa un podet, aflat in dreapta podului si apoi sa urcati direct pe munte, apoi niste scari si in maxim 20 minute sunteti la manastire. Noi am urcat pe munte si scari dar la plecare pentru ca ploua am fost ajutati de parinte si dusi cu un 4x4 pana la locul unde lasasem masinile noastre.

Este un loc magic, plin de flori multicolore, liniste si pace. Daca doriti sa ramaneti peste noapte, exista o cladire cu etaj in care sunt cazati doritorii, prima noapte de cazare fiind gratuita. Au camere cu 2 sau mai multe paturi dar baia este comuna. Au bucatarie si sala de mese, unde toti pelerinii sunt invitati sa manance din mancarea care se face zilnic la manastire.

Din ce am aflat, biserica este foarte veche, a luat fiinta la inceputul secolului XVIII. Prima atestare documentara, un act de donatie in care se arata ca aici era un schit de calugari avand o biserica de lemn, dateaza din anul 1745. Catapeteasma bisericii lucrata la Viena, are o sculptura acoperita cu foita de aur. In 1983 biserica a fost renovata, iar in 1991 s-a repictat si s-a ridicat o noua biserica din caramida si beton, o constructie dubla, care are si un paraclis. Din anul 2001 schitul s-a transformat in manastire.

Daca aveti posibilitatea, indiferent din ce zona a tarii sunteti, duceti-va cu inima deschisa, aveti posibilitatea sa fiti cazati si sa fiti mai aproape de Dumnezeu.

Trimis de papalito in 27.10.12 18:08:10
Validat / Publicat: 27.10.12 19:54:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SLĂNIC [PH].

VIZUALIZĂRI: 4909 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (papalito); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pe drumul spre Manastirea Crasna

• Alte impresii din această RUBRICĂMănăstirea Crasna [Prahova]: