ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 18.08.2009
ÎNSCRIS: 18.08.09
JUL-2009
[?] AD. + 14 COPII

O surpriza foarte placuta

Vila are 3 apartamente la etaj (nu stiu la parter), care contin: un dormitor foarte bun cu pat dublu, o baie si inca o camera in care se afla un pat simplu si o semibucatarie (cu frigider, plita, loc de luat masa, chiuveta, dulap cu oale, cratite, tacamuri, pahare, tirbusoane etc), un balcon cu flori si vedere spre piscina. De asemenea, accesul in cele 3 apartamente se face dintr-o terasa mare, cu flori, unde gasesti scaune si mese si poti sa petreci seara intr-un mod placut.

Un asemenea apartament este excelent pentru cuplurile cu un copil mai mare si care nu vor sa depinda de mese fixe.

Trimis de Englezu in 18.08.09 22:03:58
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Macedonia, Katerini, Hotel Eva

VIZUALIZĂRI: 4131 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Englezu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de pe terasa spre hotel Marie

ancutzika
[25.11.09 14:14:57]

buna... niste poze ceva? cu vila, camera... mai multe detalii? merita vila... ? nu sunt ff pretentioasa. apa calda exista? preturile la mancare cum sunt? astept un raspuns cand ai timp. multumesc

[29.11.09 10:16:46]

Pentru ancutzika:

Sarut mana, imi cer scuze ca nu am raspuns mai repede. Voi adauga fotografii cu vila si apartamentul.Nu este nicio problema cu apa calda, iar referitor la apartament nu pot sa critic decat urmatoarele:femeia de serviciu vine rar (insa poti sa o cauti tu si sa ceri ce doresti, te va servi), iar mopul, cu care am vrut la un moment dat sa dam pe gresie, este plin de fire de par. In rest, apartamentul este super OK, spatios, dotat cu de toate, balconul si terasa frumoase si linistite.

Preturile la mancare, pentru ca apartamentul nu este asociat decat la sosirea in camera cu o oferta de masa la un minihotel vecin, sunt ceva mai mari decat la noi, dar mai mici decat in Europa de Vest (ma refer mai ales la hipermarket-uri). Daca vreti sa mancati la terase, unde puteti gasi convenabil diferite fructe de mare, dar si mancare asemenatoare/identica cu a noastra, foarte bine gatite, luati terasele la rand si studiati oferta fiecaruia (majoritatea au la intrare un meniu special pentru a fi consultat de trecatori).

Este de dorit sa inchiriezi o masina si sa vizitezi cat mai multe statiuni (distantele dintre ele sunt mici), cel mai grozav peisaj fiind, dupa noi, la Paleokastritsa. Plajele sunt curate, unele mai inguste, altele mai late, iar apa este de cele mai multe ori rece si uneori pe fund sunt pietre.

Daca te hotarasti la o statiune anume, in functie de cat stiu, iti voi raspunde.Oricum, insula este foarte frumoasa si eu n-am auzit pe nimeni sa spuna ca nu i-a placut.

[29.11.09 16:59:17]

vila nu arata rau intradevar si pentru persoanle mai putin pretentioase cred ca este destul, as vrea sa-mi spui care au fost preturile la cazare si in ce statiune a fost

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[29.11.09 19:45:11]

Statiunea se numeste Acharavi , este in nord , am trecut pe acolo e cam departicel de orice , iar vila Fani e oferita de Europa Travel sejururi cu autocarul sau individuale , mama mea a fost anul trecut aci si s-a simtit bine insa a stat la Panos care e ceva mai buna insa mai departe de plaja , in rest daca nu faci excursii optionale risti sa te sinucizi de plictiseala. Plaja e mare are si nisip si pietre dar vederea in fata este dezolanta , adica se vad dealurile Albaniei golase la un km distanta.

Preturile sunt minime pentru ca si conditiile sunt minime , in mai te costa 330 lei un sejur cu autocar de 6 nopti la vila Fani , o fi scump?

[29.11.09 22:50:38]

pretul nu mi se pare prea mare pentru luna mai, desi in conditiile in care si ei simt recesiunea, ar fi un pret corect pentru lunile mai de vara, ramane de vazut ce va oferi piata in ianuarie - februarie cand isi vor scoate ofertele

[30.11.09 16:52:38]

Pentru ionescunic: Daca ne uitam mai bine, eu am recomandat vila, si nu statiunea, pentru a gazdui 3 persoane relativ mari, care vor sa calatoreasca si sa nu fie legate de masa fixa. Eu nu am fost la Panos, ca sa vorbesc despre Panos, dar dvs. sau mama dvs. ati fost si la Fani, ca sa puteti face comparatie? Toata lumea zice ca e ideal sa inchiriezi o masina si sa bati insula, deci este evident ca te plictisesti in orice statiune, daca nu faci excursii, de unul singur sau organizate de agentii de turism. In ceea ce priveste pretul minim, va rog sa va ganditi daca nu cumva o fi pretul corect, pentru ca pana acum nu ati dat de inteles ca ati fi fost la vila Fani, ori daca asta e adevarul, pe ce va bazati cand vorbiti?

ionescunic CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[30.11.09 17:47:59]

Asa este insa comparativ cu Agios Gordios mi s-a parut cam trist in Acharavi, si distantele destul de mari. Iar despre vila nu spun ca e rea ci chiar buna dar face parte din vilele ieftine pentru ca la capete de sezon cazarea e cam gratis, nu conteaza care e pretul in august o locatie cu adevarat buna costa mult si in august dar si in mai fata de celelalte.

Iar despre vila Fani mama a discutat cu ceilalti din autocar si conditiile au parut bune peste tot nu numai la Fani, mai putin masa de la H Marie. In 10 mai o sa am si o descriere completa cu multe poze pentru ca se duce din nou si are cazare chiar la Fani camera dubla probabil la parter. Deci ce vreau sa subliniez este ca exista statiuni mai rasarite decat Acharavi si nu inteleg de ce agentiile romanesti se ancoreaza aici sau pe partea estica unde nu e nisip pe plaja absolut deloc.

[30.11.09 17:50:19]

Ai perfecta dreptate Englezu, eu unul am mai fost in Corfu, dar deoarece mi-au mai ramas multe de vazut, vreau sa ma intorc anul viitor pe insula in grup mai mare si de aceea sunt in cautare de cazare ieftina, intr-un loc bun, iar cu timpul ma descurc eu, sunt de parere ca in Corfu e destul de greu sa te plictisesti, dar asta e parerea mea.

Oricum multumesc pentru informatii si astept si de la tine unele detalii financiare ale cazarii, deoarece vila ne-a placut.

[30.11.09 18:26:19]

Pentru danoradea: 20 milioane lei vechi pentru transport cu autocarul si 6 nopti la vila Fani pentru 3 persoane, incepand cu 13 iulie 2009. Am vrut doar cazare, ca sa ne putem misca oricand pe insula si sa mancam cand vrem si unde vrem.Daca mai ai intrebari, iti raspund cu placere in functie de ce stiu. De fapt, cazarea ne-a fost recomandata de d-na Magda Sandulescu de la Europa Travel, care a zis ca in orice camera de hotel se poate pune inca un pat, dar la Fani este mult mai mult loc, fapt care s-a confirmat total. Cele bune!

[30.11.09 18:29:11]

Imi cer scuze dar nu am mai reusit sa editez ecoul anterior, referitor la faptul ca agentiile nu lucreaza si cu hoteluri din alte statiuni, pot sa-ti spun urmatoarele:

- hotel trebuie sa vrea sa lucreze cu romani;

- hotelul trebuie sa fie prezent la targurile de turism sau sa fie reprezentate acolo unde merg si agentiile romanesti, altfel nu au cum sa se intalneasca si sa perfecteze contracte;

- agentiile trebuie sa considere vandabil un anumit hotel sau hotelurile dintr-o anumita statiune, de cele mai multe ori merg pe experienta din anii anteriori;

- si nu in cele din urma hotelurile cer un numar minim de turisti pe sezon contractat, pentru a nu merge in pierdere,

oricum agentiile din Romania au inceput sa-si extinda gama de oferte dintr-o anumita tara, dar acest lucru se face incet tocmai deoarece implica multe riscuri.

[30.11.09 18:53:24]

Pt. ionescunic: Sunt incantat ca am mai gasit un om de bun simt, specie pe cale de disparitie in Romanica, Eu nu am comparat statiunile din Corfu intre ele, pt. ca nu poti sa faci asta. Am si recomandat pentru orice turist nou in Corfu -in baza sfaturilor altora mai documentati, dar si a propriei experiente- sa ia o masina si sa bata toata insula, ca sa vada cat mai mult, deci este nerelevant in ce localitate te cazezi (asa mi-a iesit in cale Acharavi, cu oferta de la Fani, f. convenabila, asa cum am scris, pt. 2 adulti si un copil mare). Nu am facut in Acharavi decat o baie in mare, peisajul este intr-adevar modest, dar si la Paleokastritsa (cu un peisaj grozav) daca intri in apa ingheti pe loc, iar pe fund sunt numai pietre.

Pe scurt, daca vrei sa prinzi cat mai mult, trebuie sa te misti cat mai mult. Toate cele bune!

cristi_an3000
[01.12.09 15:18:24]

afirmatia cu "daca intri in apa ingheti pe loc" este mai mult decat exagerata. am facut si eu baie in Marea Ionica, in Acharavi, Paleokastrita, Paradise Beach cat si in jurul insulei Corfu prin diferite locuri unde ne opreau cei cu vaporul in timpul croazierei dar apa a fost potrivita. pare umpic rece la intrare dar in maxim 30 de secunde te obisnuiesti si devine o placere. desigur, nu este calda ca intr-o balta (precum in Marea Neagra de exemplu), dar pot sa spun ca a este perfecta pentru o racoreala pe cinste.

[02.12.09 16:35:26]

Pentru cristi an 3000: si eu am facut baie in 5-6 golfuri din Corfu. Din pacate pt. Paleokastritsa, acolo a fost apa cea mai rece. Nu am cum sa-i fac contrapropaganda Paleokastritsei, din moment ce o laud. Am stat in apa in golful central din Paleokastritsa si peste 20 min., insa tot rece a fost apa, cu toate ca eu sufar tare de caldura vara. De acum incolo nu voi mai raspunde decat celor care vor sa afle ceva concret, in masura cunostintelor mele.

cristi_an3000
[03.12.09 13:41:12]

Inseamna ca a fost doar o mica problema de exprimare prin care insa ai fi putut induce in eroare: daca ai putut sa stai 20 de minute in apa, nu cred ca a fost rece incat sa ingheti instant. Ori din afirmatia ta initiala asta ai lasat de inteles. Eu de exemplu daca nu as fi stiut despre ce este vorba. as fi inteles ca in Paleokastrita nu se poate face baie pentru ca temperatura apei nu permite.

[03.12.09 16:14:35]

Pentru cristi an3000: dupa cum scriam mai sus, eu m-am oprit.

justme_maia
[29.06.12 16:18:22]

Stie cineva ceva de Vila Condor 3*? e un deal cu o agentie de turism din Bucuresti la un pret mic si as vrea sa stiu daca chiar exista, am cautat in lung si in lat pe net dar n-am gasit nimic de ea

ancutzika, danoradea, Englezu, ionescunic, justme_maia
Alte impresii din această RUBRICĂVila Fani: