ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2012
PREȚ 300 [euro] ?

Bastionul Pescarilor

Bastionul Pescarilor noaptea

TIPĂREȘTE URM de aici

Așa cum am scris și în review-ul “Budapesta Perla Dunării” (vezi impresii), anul acesta în luna mai am fost pentru 2 zile la Budapesta. Primul loc în care merg când ajung în capitala maghiară este Bastionul Pescarilor, obiectivul meu preferat.

Aflat pe dealul Cetații Buda, construcțía cu arhitectură ne-romantică este cel mai vizitat si cel mai fotografiat obiectiv din capitala ungară.

Ca si alte edificii din Budapesta, Castelul Vajdahunyad, Teatrul Național de Operă, Piața Eroilor și Bastionul Pescarilor a fost construit pentru Expoziția Mileniului (1896), când ungurii au sărbătorit o mie de ani de la sosirea maghiarilor in Bazinul Carpatic.

Chiar daca i se spune bastion, clădirea nu a avut niciodată rol de apărare, ci a fost construită pentru că zona oferea o superbă panoramă asupra orașului.

Există mai multe versiuni în ceea ce privește proveniența numelui. Pe net am citit că această zonă era cândva păzită de breasla pescarilor, o ghidă ne spusese cu câțiva ani în urmă că în acel loc fusese o piață unde pescarii iși vindeau peștele.

Construcția are șapte turnuri construite în stil oriental, cate unul pentru fiecare trib ungar care s-a stabilit în Europa în anul 896.

Vazusem pe net că seara bastionul este luminat mirific și după ce l-am vizitat la prima oră a dimineții, încercând să evitam aglomeația și căldura de peste zi, ne-am propus să ne întoarcem și la lasarea întunericului.

Așa am făcut iar surpriza pe care ne-a oferit-o a fost peste așteptări. Asta explică si numărul mare de turiști care vin înnarmați cu aparate foto și trepieduri pentru a surprinde frumusețea feerică a bastionului și a panoramei pe care o oferă.

Sper ca imaginile să vă spună mai multe, pentru că ” imaginile spun cât o mie de cuvinte”.

Trimis de gettutza in 25.10.12 21:55:19
Validat / Publicat: 26.10.12 08:47:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA. A mai fost în/la: Szeget, Mako.

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gettutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

webmaster [26.10.12 08:25:20] »

Mutat la rubrica "Descopera Budapesta" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

webmaster26 [27.02.16 15:34:18] »

@gettutza - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Bastionul Pescarilor, BUDAPESTA" (nou-creată pe sait)