ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2012
JUL-2012

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 5 MIN

Roma

Nu fac un secret din faptul ca Italia este țara mea preferată. In ultimii ani am fost cel putin de 2 ori pe an in Italia. O să revin cu impresii din fiecare oras pe care l-am vizitat, astazi am să vă povestesc despre Roma.

In calatoriile mele prin această țară superbă, am trecut de cateva ori prin Roma, dar mereu a fost in trecere spre o altă destinație. De data acesta am alocat 7 zile Romei. Dupa parerea mea, 7 zile sunt suficiente pentru a vizita orasul, fără să te grabești dar nu și pentru muzee, tinand cont de faptul ca la muzeeul Vaticanului trebuie alocată o zi iar pentru vila Borghese cel putin o jumatate de zi.

Am plecat din Bucuresti dimineata la ora 7 cu compania Wizz aire iar la ora 8.45 aterizam pe aeroportul Ciampino. Exact din fata aeroportului am luat un Buss care ne-a dus pana la prima statie de metrou din Roma, respectiv Anagnina, iar de aici am coborat la statia Castro Pretorio unde se afla hotelul rezervat de noi.

Este foarte usor sa te plimbi in Roma cu metroul, au trei linii iar obiectivele cele mai importante ale orasului au in preajma statii de metrou.

Noi am un luat un tiket valabil pe toate mijloacele de transport in comun, care a costat 25 e/pers. si era valabil 7 zile. Menționez ca nu era Roma Pass.

Acet tiket trebuie validat la prima calatorie, adica la urcare se introduce in aparatul care ii imprima data si ora primei calatorii.

Prima zi am vizitat Piata Spaniei unde este superba bisericuta franceza Trinita dei Monti, aflata in renovare la exterior. Ne-am odihnit pe treptele spaniole, care sunt vesnic pline de turisti si am admirat Fontana della Barcaccia și Colonna dell'Immacolata. Apoi pana seara tarziu ne-am plimbat pe via Corso, bineinteles in scop turistic nu pentru shopping.

A doua zi am mers la Coloseum si de acolo pe jos pana la monumentul Vittorio Emanuele II. Pe traseu am admirat arcul lui Constantin, Forumul Roman, Columna lui Traian. In wekeend monumentul Vittorio Emanuele este deschis publicului spre vizitare. Biletul costa 17 e pentru urcarea cu liftul pana la ultimul nivel, de unde se vede o superba panorama a Romei si a Coloseumului. Am mai poposit putin in Piazza Venetia, una dintre cele mai circulate din Roma, admirand Palazzo Venetia, Palazzo Bonaparte, Palazzo delle Aste si bisericuta San Marco.

Ne-am indreptat apoi spre Piazza del Campidogllio în mijlocul careia tronează superba statuie din bronz a lui Marcus Aurelius, flancata de doua palate identice, Palazzo Nuovo si Palazzo dei Conservatori. Ambele palate sunt muzee. Cel dintai adaposteste sculpturi antice restaurate iar cel de_al doilea picturi clasice renascentiste si baroce. In imediata apropiere a Capitoliului se afla biserica medievala Santa Maria din Aracoeli. Chiar daca biserica nu apare in recomandarile turistice, eu consider ca merita vizitata, mai ales ca se afla foarte aproape de un obiectiv turistic important si nu trebuie facut un drum special.

Ziua trei, fiind duminica, am alocat_o in intregime Vaticanului. Dupa o coada care in primul moment ne_a speriat, dar care mergea foarte repede, am ajuns si in basilica Sf. Petru. Dimineata am stat la slujba, apoi am vizitat basilica, inclusiv la subsol unde se afla mormintele papilor. Am urcat pina in varful cupolei basilicii, se urca pana la un anumit nivel cu liftul dupa care inca vreo 350 de trepte in spirala, pe jos. Din varful basilicii, panorama asupra pietei San Pietro si a coloanelor lui Bernini este superba si merita efortul.

Ziua 4 Castelul Sant'Angelo, la cateva minute de Vatican, castelul m-a impresionat doar la exterior, tinand cont ca a fost construit in anul 123 si este si astazi intreg, chiar daca de_a lungul timpului a mai fost restaurat. Interiorul insa merita doar pentru panorama asupra Tibului, atat.

Tot in ziua 4 am vizitat si piata Navona, care m_a incantat, nu o mai vazusem in trecerile mele prin Roma. Piata este superba, cu cele 3 fantani, cea mai frumosa fiind Fantana celor Patru Fluvii. Cele doua biserci din piata sunt: San Luigi dei Francesi, Biserica Nationala a Frantei in Roma si Sant Ivo. Piata este plina de artisti si de lucrarile lor, o expozitie in aer liber. Din piata Navona, lund_o pe niste stradute inguste, ne_am trezit in fata Panteonului. Tot in aceasta zi am viyitat si Campo de Fiori, piata in care a fost asasinat Cezar si una dintre cele mai vechi din Roma.

Ziua 5 Fontana Trevi, din pacate fontana este vesnic aglomerata, indiferent de ora, cred ca si din cauza spatiului mic. Din acest motiv e greu sa zăbovesti prea mult in zonă. Am mai vizitat Piazza Republica si Piazza Del Popolo cu cele doua biserici gemene.

Ziua 6 Vila si parcul Borghese, atentie, pentru a vizita complexul este nevoie de programare, noi am facut pe saitul lor inainte sa plecam. Daca aveti timp vila merita vizitata, la fel si parcul, biletul costa15 euro.

Ziua 7 Pana la ora 15 cand aveam avion am vizitat bisericile Santa Maria Maggiore, care este impresionanta, mai ales tavanul casetat ornamentat cu aur masiv si San Giovani in Laterano. Ambele fac parte din cele 5 mari biserici papale.

In cele 7 zile am vizitat cel putin 2 biserici pe zi dar din pacate, chiar deca au trecut doar 2 luni de cand am fost, am uitat cum se numesc.

Nu are rost sa amintesc ca mancarea este grozava in Italia si pentru toate buzunarele iar de capuciono, preferatul meu, ce sa mai vorbesc.

Am să revin cu detalii despre alte orase ale Italiei

Ciao amicii

Trimis de gettutza in 24.10.12 14:51:33
    Validat / Publicat: 24.10.12 16:15:05
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Toscana, Costiera amalfitana, Sicilia, Emilia Romagna, Umbia, Lazio, Veneto, Liguria

VIZUALIZĂRI: 4959 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (gettutza); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Arcul lui Constantin si putin din Coloseum

[24.10.12 15:21:43]

@gettutza: bun-venit pe site (si) in calitate de povestitor de impresii turistice.

Multumim pentru articol, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale trecute sau viitoare

[24.10.12 16:10:31]

@webmaster: Mulțumesc frumos. Cand va fi publicat articolul???

fanespoitorul
    [24.10.12 16:43:55]

@gettutza: Daca tot iti place Italia, de ce nu ai nickname getuzza ?? Ci sentiamo

crima
    [24.10.12 20:19:30]

@gettutza

Fontana Trevi, din pacate fontana este vesnic aglomerata, indiferent de ora

Ziua, da, asa este, după miezul nopții însa, se mai eliberează. Când am fost eu (februarie, anul trecut), după ce, în timpul zilei, am încercat în doua rânduri sa ne apropiem, fără succes, am revenit după 12 noaptea. In afara faptului ca am "prins" locuri pe pe trepte în primul rand, locul părea mai spectaculos, probabil datorita iluminării feerice, precum și a faptului ca se auzea susurul apei, și nu strigatele vânzătorilor [***] de diverse nimicuri. Asa frumos și relaxant (după alergătura zilnica) ni s-a părut încât am revenit în vreo trei nopți consecutive...

Trebuie sa menționez ca, deși eram în prima parte a lunii februarie, nopțile erau "doar" răcoroase, și nu friguroase. Maximele (la prânz) au fost de 18-19 grade, iar minimele (noaptea, spre dimineața), de "numai" 9-10 grade...

MCM
    [24.10.12 21:13:18]

@gettutza:

...iar pentru vila Borghese cel putin o jumatate de zi

banuiesc ca in jumatatea de zi intra si vizita/plimbarea prin parc. Pentru ca in Galeriile Borghese vizita este limitata la 2 ore. Cand mai mergi la Roma, da o fuga si pana in Trastevere. Merita. Mie mi s-a parut o alta Roma.

@crima:

Ziua, da, asa este, după miezul nopții însa, se mai eliberează

Asa este. In cele 5 zile cat am stat la Roma, faceam ce faceam si ajungeam la Fontana di Trevi noaptea. Are un farmec aparte.

In noiembrie nu ai fost la Roma? Ma intereseaza vremea, pt ca urmeaza sa plec in prima saptamana din noiembrie acolo. Abia astept.

crima
    [24.10.12 22:08:24]

@MCM

In noiembrie nu ai fost la Roma?

Nu.

[25.10.12 08:33:35]

@fanespoitorul: Da, ai dreptate, mi-ai dat o idee .

[25.10.12 08:50:54]

@crima: În zilele în care am stat la Roma am fost de mai multe ori la Fontana Trevi. De fiecare dată cautam să ajungem în alt moment al zilei, să o găsim mai puțin aglomerată. Într-o dimineată am ajuns acolo la ora 7, era mai putină lume dar destul de multă pentru o oră asa matinală. Am văzut un grup de tineri, imbracați office, care isi beau cafeaua pe treptele fantanii. Ce fericire să-ți bei cafeaua intr-un așa loc înainte de a începe munca. Noaptea nu m-am gandit să merg și nici nu aș fi putut, ajungeam seara în cameră morți de oboseală, incapabili să mai ieșim pe undeva.

[25.10.12 08:59:06]

@crima: Nu am fost in noiembrie la Roma, dar anul trecut în octombrie, am făcut un tur de 12 zile in Italia, de pe 10 pe 22 octombrie si am trecut prin 12 orase acoperind regiunile Lombardia, Liguria, Toscana, Umbria, Emilia Romagna și Veneto. A fost foarte cald peste tot, la pranz temperaturile ajungeau la 24-26 de grade.

[25.10.12 09:09:53]

@MCM: Sigur ca in jumatatea de zi alocata vilei Borghese am inclus si parcul. Eu am fost intr-o perioada foarte calda, caniculara chiar si mi-a prins tare bine plimbarea prin parc.

Multumesc pentru recomandare (ma refer la Trastevere).

eduardpetrut
    [12.03.13 14:32:15]

eu stiu doar de doua linii de metro A si B poate tu ai descoperit o a treia, daca e asa spune-ne si noua unde este

crima, eduardpetrut, fanespoitorul, gettutza, MCM
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța la Roma: