ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 17.10.2012
DIN: Cluj Napoca
ÎNSCRIS: 09.03.12
AUG-2012

Un concediu superb

Anul acesta am avut ca si destinatie de concediu Zakynthos, iar pentru locatia de cazare am optat pentru Plaza Pallace Hotel.

Perioada aleasa de mine si prietenul meu pentru concediu a fost 14 - 21 august. In aceasta perioada costurile totale ale sejurului au fost 1340 de euro pentru 2 persoane, la acestea nu au fost incluse costurile cu asigurarile medicale.

Zborul a fost direct din Cluj Napoca, iar durata a fost de 1 ora si 50 de minute.

In acest sejur am avut parte de ghizi amabili si priceputi, care au avut grija sa ne simtitm cat mai bine in vacanta.

Inca de pe aeroportul din Zakynthos, am fost intampinati cu caldura, de aici ni s-a asigurat transferul cu autocarul pana la hotel, durata deplasarii fiind de maxim 20 de minute.

La hotel am fost intampinati cu multa amabilitate si prietenie, eram asteptati deja, asa ca am primit foarte repede cheia de la camere.

Camera era una mare, curata, cu chicineta inclusa, avea si un balcon foarte mare de unde aveai o priveliste frumoasa asupra intregi gradini a hotelului, si asupra ahitecturii deosebite a acestuia. Toate camerele hotelului sunt cu vedere spre piscina, respectiv spre restaurantul care se afla in apropierea piscinei.

Hotelul este unul curat, si ingrijit.

Mancarea servita era mancare traditionala, gatita cu grija si foarte gustoasa.

Piscina hotelului era destul de mare, cu apa calda si curata, deasemenea pe mal se gaseau sezlonguri, iar pentru piscina saltele, colace, mingi de plastic.

Exista si o piscina pentru copii, si niste leagane, este un loc ideal pentru familii cu copii.

In intreaga insula lipseste politia, nu se inregistreaza infractionalitati.

Am optat pentru varianta allinclusive, care ofera o serie de avantaje.

Hotelul are si restaurant propriu, bar cu terasa mare, in bar se gaseste televizor, masa de biliard, darts, si se poate folosi internetul, toate aceste servicii fiind contracost.

Se pot inchiria ATV-uri, motociglete, scutere, o zi de inchiriat este 40 euro, care se pot utliza pentru a face turul insulei. Conditia pentru inchiriere este sa ai carnetul de sofer valabil.

Plaja era la o distanta mai mare de 300 de metri, dar nu dura mai mult de 7,8 minute drumul pana acolo. Drumul spre plaja este impanzit de magazine de suveniruri si de multe restaurante incantatoare. In fata restaurantelor era in fiecare seara personal care te invita sa intri la ei. Pretul unui cocktail era de 4-5 euro, o cafea 2 euro, o bere traditionala Mythos 2 euro, o masa de pranz 15 euro/persoana.

Plaja e o plaja cu steag albastru, foarte curata, se puteau inchiria sezlonguri direct de pe plaja.

Apa calda, curata, nu foarte adanca, e distanta mare intre mal si geamandura,

Se pot face excursii optionale, noi am optat pentru excurisia la Navagio, o zona superba, nu poate fi descrisa in cuvinte, apa de o culoare incredibila. Pe de alta parte o zona foarte aglomerata, cu apa foarte sarata, si adanca inca de la mal, si plaja foarte pietroasa.

Am vazut de asemenea si Pesterile Albastre, la fel o zona imposibil de descris in cuvinte, apa de o nuanta nemaintalnita, curata, dar adanca.

Nu toata plaja din Tsilivi esta frumoasa, exista o zona cu alge si multi bolovani.

Inca un punct nefavorabil este reprezentat de imprejurimi, care sunt destul de pusti.

Ca si puncte slabe observate de noi pot fi amintite: un pic de lipsa de organizare la aeroportul din Cluj Napoca, s-a intarziat destul de mult eliberarea biletelor.

La hotel puncte minus ar putea fi faptul ca doar odata au fost schimbate prosoapele in decurs de 8 zile, camerele nu sunt echipate cu pat matrimonial, ci doar cu paturi lipite, si lipsa plajei propri.

Deasemenea nu functioneaza telefoanele, trebuind sa se achizitioneze cartele de la ei.

A fost un concediu superb, si daca ar fi sa aleg acest hotel pentru un nou sejur in Zakynthos, o voi face fara sa stau pe ganduri.

Trimis de alinaioana in 17.10.12 19:21:25
Validat / Publicat: 17.10.12 20:19:42
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 7422 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alinaioana); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Navagio

[17.10.12 20:19:58]

Un review bun, optimist, obiectiv pentru care iti multumesc!

turcu_dan
    [25.06.13 08:07:58]

Ce inseamna all inclusive la acest hotel?

marius_s27*
    [25.06.13 12:50:34]

@turcu_dan: all inclusive la acest hotel era reprezentat de 3 mese pe zi bufet suedez, fiecare cu vreo 7 sau 8 feluri de mancare, printre care si dulciuri. Bauturi racoritoare la discretie, bere la halba, vin la pahar, cat doreai, unele bauturi alcoolice, da nu le-am incercat, unele dintre ele traditionale

marius_s27*, turcu_dan
    Alte impresii din această RUBRICĂPlaza Pallas Hotel: