ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2012
DIN: Râmnicu Vâlcea
ÎNSCRIS: 17.09.11
SEP-2012

Curat, decent si ieftin

Liotrivi Studio-Vasiliki-Lefkada, aceasta a fost adresa noastra pentru 7 zile la inceputul lui septembrie.

Dupa ce am visat toata vara, din iunie pana la jumatatea lui august, ca cea dea doua vacanta a noastra va fi in Thassos (unde, de altfel imi si aranjasem cazare pentru septembrie) cei cu care urma sa mergem si-au exprimat dorinta cu trei saptamani inainte de plecare ca ar dori o vacanta mai apropiata de cea de anul trecut din Kefalonia. Atunci le-am propus Lefkada si au fost de accord fara sa clipeasca. Dar nu aveam cazare, iar lucrul acesta trebuia rezolvat cat mai repede si la un prêt cat mai mic. Noi suntem inca in criza si nici pretentii prea mari nu avem. Am trimis cateva mailuri pe la diverse locuri de cazare si am asteptat raspuns. Spre surprinderea mea, preturile erau chiar mai mici decat ma asteptam si clar mai mici decat in Thassos.

Cel mai mult m-a interesat acest studio, pentru amplasarea lui si pentru ca citisem aici pe AFA ca este curat si aproape de zonele de interes: plaja, supermarket, centru, taverne, etc.

Pe pagina oficiala, pretul pentru septembrie era de 25E/camera, care oricum se incadra in ceea ce doream, dar am avut surpriza placuta sa mi se ofere 20E/camera. Nesperat de bine. Am achitat prin WU un avans de 50 E pentru doua camere si am rezolvat problema in doar trei zile.

Liotrivi este asezat chiar in centrul statiunii, dar pe ultima linie de locuinte astfel ca am avut parte de liniste. Este compus din doua corpuri legate intre ele, unul cu studiori, iar celalat cu apartamente. Se ajunge destul de simplu, de la brutaria din centru, urci cam zece metri pe straduta apoi faci stanga si mai mergi cam 100-150 m.

Cand am ajuns, ne-a intampinat Nikos (proprietarul), care ne-a aratat camerele, ne-a intrebat daca sunt Ok, daca mai avem nevoie de ceva si ne-a dat parola pentru internet. Cam asta a fost toata discutia noastra cu el. Pe parcursul celor 7 zile nu ne-a deranjat si nu l-am deranjat cu nimic. Doar ne salutam in fiecare zi pentru ca locuia intr-o casa vis a vis de Liotrivi.

Camerele erau destul de mari si curate, cu gresie pe jos, un colt de bucatarie cu frigider nu prea mare dar care racea f. f. f. bine, plita electrica cu doua ochiuri care deasemenea si-a facut bine treaba, vesela necesara pentru doua personae (farfurii, tacamuri, cratita, oala, strecuratoare, tigaie, cesti si pahare), pat dublu cu doua noptiere, masuta de toaleta cu oglinda, doua scaune, dulap cu multe umerase (ce-i drept facute din sarma, dar…. erau) si doua sertare mari, televizor si aer conditionat. Lenjeria si prosoapele erau albe, imaculate. Baia cam micuta, dar ne-am descurcat. Ar fi fost bine daca ar fi existat macar o perdea la dus pentru ca astfel nu s-ar mai fi facut atata apa pe jos, Dar afara langa usa gaseai mereu un mop si o matura cu faras daca ai fi avut nevoie. La jumatatea sejurului ni s-au schimbat lenjeria si prosoapele si s-a facut curatenie.

Balconul nu foarte mare, dar suficient pentru doua personae, cu masa, doua scaune de plastic, sarme pentru uscat prosoapele si chiar carlige de rufe. Insa vederea spre golf facea toti banii. Stateam dupamiaza la un frape sau ceva rece admirand spectacolul yolelor si a celor ce practicau windsurfing. Pareau zeci se pasari colorate cazute in marea azurie. Era o placere…….

Un lucru destul de important este faptul ca are destule locuri de parcare. Exista o parcare cu intrare chiar din strada, iar o alta chiar in fata vilei, sub balcoane. Noi avand o masina mai mare (mai lunga), era mai dificil sa faci manevrele pentru a urca in cea de-a doua parcare (panta destul de abrupta), asa ca am preferat-o pe cea cu intrare din strada si nu am avut nicio problema.

In spatele vilei, pe alee, era amplasat chiar si un gratar, dar nu cred ca fusese folosit vara asta vreodata. Oricum, curtea din spate era mica si sigur deranjai vecinii daca ai fi avut aceasta intentie.

Distanta pana la plaja este de 5-7 minute de mers lejer, iar pana la golfuletele de la iesirea din statiune cam 10-12 minute. Cel mai mare si mai bine aprovizionat supermarket din zona este la doar 3 minute, iar zona de promenada cu taverne si bazar, cam tot asa. Dimineata cumparam paine calda, placinte si tot felul de produse de patiserie si cofetarie de la brutaria care se afla la doar 150 m de Liotrivi.

Noi ne-am simtit foarte bine aici, am fost multumiti de cazare si de tot ce ni s-a oferit pentru banii platiti, iar daca ma voi intoarce vreodata in Vasiliki, tot pentru aceasta vila as opta.

Daca ar fi sa notez raportul calitate/prêt, i-as da fara ezitare 10.

Eu l-am depunctat putin din doua motive:

1. seara erau tantari si din cauza ca nu exista plasa la balcon, eram nevoiti sa dormim cu usa inchisa, iar noaptea trebuia sa mai pornim din cand in cand aerul conditionat.

2. pentru confortul de dupa amiaza, mi-as fi dorit o marchiza sau ceva sa faca putina umbra in balcon. Dupa ora 15 pana pe la 19 (cand soarele trecea de munti) era cam greu sa rezisti. Era foarte cald si asta in septembrie. Nu vreau sa ma gandesc cum a fost in iulie sau august cand soarele apunea mai tarziu.

Am cam multe pretentii pentru 20 E, nu-i asa?

Oricum, recomand Liotrivi Studio, oricui doreste o cazare decenta, curata si ieftina.

Trimis de dana2104 in 11.10.12 20:42:20
Validat / Publicat: 11.10.12 22:01:31
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 5641 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dana2104); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere din balcon, dimineata devreme. Se pot vedea si cele doua parcari.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com

• Alte impresii din această RUBRICĂLiotrivi Studios: