ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 26.06.12
OCT-2012

Viena in orice anotimp

Dupa zeci de vizite in Viena atat pentru placerea plimbarii cat si pentru cumparaturi sau interes de servici, am decis sa fac si eu un mic rezumat al impresiilor mele despre: cand, ce si cum...

Cand e cel mai indicat sa vizitezi Viena?

Depinde de ceea ce doresti:

As spune ca e mai bine sa vii primavara (in mai) daca doresti sa prinzi gradinile palatului Schonbrunn in toata splendoarea lor.

As opta totusi pentru vara (august) deoarece sunt mult mai multe de facut. Poti sa te plimbi prin superbele lor parcuri si sa te odihnesti pe iarba. Mi-a placut mult vara cand vedeam parcurile pline de oameni de toate varstele tolaniti pe iarba citind, dormind sau facand diverse lucruri. E o priveliste relaxanta.

Vara exista si numeroase festivaluri cum ar fi cel gastronomic unde se aduna bucatari din zeci de tari si poti servi o masa in fata primariei Vienei cu specific japonez, tailandez, american, ceh, etc.

Mai e si festivalul recoltei sau dovlecilor nu mi-am dat seama exact cum se numeste, unde poti degusta preparate traditionale. Si multe alte festivaluri...

Imi place mult si iarna, in special in perioada sarbatorilor deoarece tot orasul e in straie de sarbatoare. Seara mii de beculete iti incanta privirile. Sunt organizate piete de craciun in mai multe zone ale orasului, preferata mea fiind cea din fata primariei. Poti servi un vin fiert un carnat traditional, o placinta. Poti cumpara diverse suveniruri.

Recomand ca vizita sa cuprinda macar o zi de week end deoarece cateva saptamani inainte de craciun in fiecare zi de vineri, sambata si duminica de regula in jurul orei 15 se desfasoara un festival international de colinzi. In fiecare zi sunt invitate cateva coruri din diverse tari si se canta muzica traditionala de Craciun si anul nou. Este superb. Nu canta acelasi cor in 2 zile diferite asa ca poti urmari nenumarate interpretari. De obicei e reprezentata si tara noastra dar in primele saptamani, adica putin mai departe de craciun.

Am fost in mai multi ani la aceste spectacole, dar foarte interesant mi s-a parut acum 2 ani cand am prins un cor din china ce canta o brad frumos, noapte linistita si alte cateva colinzi cunoscute, in limba chineza.

Ce sa vizitezi?

Lista e destul de lunga si s-au scris destul de multe pana acum.

As zice sa nu ratezi o plimbare prin centrul orasului, prin frumoasele parcuri sa vezi statuia lui Mozart atat ziua cat si noaptea cand e luminata. Sa vezi cladirea parlamentului, sa vizitezi primaria care e superba atat pe exterior cat mai ales pe interior, opera e neaparat pe lista a ceea ce trebuie vazut si bineinteles ca nici Palatul Schonbrun nu trebuie ratat.

Ar mai fi de vazut neaparat Biserica sfantului Stefan, ceasul astronomic si multe altele in functie de cat timp aveti.

Daca esti cu cei mici, dar nu numai, nu trebuie ratat Prater (un parc de distractii) si gradina zoologica.

Daca iti place arta si istoria atunci poti colinda prin multitudinea de muzee. Nu intra aici Muzeul figurilor de ceara care nu are nimic de a face cu arta sau istoria in adevaratul sens al cuvantului. Cu toate astea si aici vezi arta, prin maiestria celor care au reusit sa „copieze” chipurile celebritatilor, unele destul de aproape de realitate si istorie a mondenitatii.

Totusi la muzee recomand muzeul de arta si istorie, palatul hofsburg, albertina, belvedere, muzeul leopold si lista ar mai putea continua.

Pentru o experienta placuta ce imbina utilul cu placutul poti sa petreci cateva ore frumoase la Museum quartier si sa serviti un pranz sau o cina delicioasa.

Cum sa vizitati?

Avion, tren masina personala, toate ajung in Viena.

Din partea de vest a tarii nu existe curse low cost iar distanta cu masina este destul de scurta fiind autostrazi un drum de Viena dureaza intre 4 si 6 ore.

Din estul tarii probabil e mai ok sa vii cu avionul deoarece traversarea Romaniei e destul de lunga ca timp.

Parcari se gasesc peste tot. Pe strazi functioneaza un sistem de parcare gen telpark (ca la noi in Timisoara). Exista insa si numeroase parcari subterane foarte bine semnalizate si usor de gasit dar cele din zona centrala sunt destul de costisitoare. Parerea mea e sa gasiti un hotel cu parcare si sa folositi mijloacele de transport in comun.

Mijloacele de transport in comun sunt bine structurate si au preturi ok la un numar mai mare de calatorii.

In zona centrala gasiti un centru info, de unde puteti achizitiona un card ce va ofera transport gratuit timp de 72 de ore si reduceri la unele muzee. Depinde de cat de multe vizitati, daca acopera sau nu investitia.

Orice hotel care se respecta va pune la dispozitie harta vienei cu obiectivele turistice. Daca hotelul in care sunteti cazat nu are asa ceva, intrati la receptia oricarui hotel din centru si cereti una.

Cam acestea sunt recomandarile mele si sper sa foloseasca celor ce urmeaza sa viziteze viena pentru prima data si poate nu doar lor...

Trimis de andreea_c in 11.10.12 07:52:57
Validat / Publicat: 11.10.12 08:42:22
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în AUSTRIA.

VIZUALIZĂRI: 5465 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Viena vazuta din Roata Mare

balasa violeta
[12.10.12 13:45:57]

Un superbonus pentru acest review! Iubesc Viena si visez la ea pana la urmatoarea vizita!

andreea_cAUTOR REVIEW
[12.10.12 19:21:01]

@balasa violeta: multumesc violeta. si mie imi place viena si merg de cate ori am ocazia fie doar si pentru 1-2 zile.

andreea_c, balasa violeta
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Viena: