ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2012
AUG-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Mirabilandia – 2 zile la sfarsit de august

Una din pasiunile noastre (eu si sotul) sunt parcurile de distractie, parcurile tematice.

La sfarsitul lunii august fiind in trecere prin Italia, am hotarat sa facem un popas de 2 zile la Mirabilandia (mirabilandia.it).

Din experienta noastra de pana acum, am cautat sa achizitionam bilet de intrare pentru 2 zile, aceasta varianta fiind mai avantajoasa intotdeauna decat 2 bilete separarte dar se pare ca aici in pretul biletului de 1 zi, a doua zi e gratis. Am luat si bilet de intrare la Mirabilandia Beach. Biletele se pot lua la poarta parcului sau se pot achizitiona online

Parcarea se achita separat, la intrarea in parcare.

Pentru cei care nu vin cu masina, din Romania exista curse de avion directe cu o companie low cost ce aterizeaza la aeroportul Forli situat nu foarte departe de parc.

Atractiile parcului sunt pentru toate varstele: atat pentru cei mici cat si pentru cei mari, precum si atractii extreme.

Pasiunea noastra sunt atractiile extreme iar parcul are 5 astfel de atractii.

1. Katun un coaster lung de 1.200 m ce circula cu viteza de 110 km/h si face rasuciri la 360 grade si are caderi de 50 m. Acesta e pe lista preferintelor mele in topul celor mai tari atractii din Europa.

2. Discoveri, un turn inalt de 60 metri. Stai asezat pe scaun si esti ridicat foarte incet pana in varf, apoi dupa cateva secunde de relax, incepe o coborare super rapida, urmata de urcare rapida si tot asa.

3. Columbia, sora geamana a lui Discovery, care functioneaza invers decat prima si anume incepe cu o urcare vertiginoasa.

4. Phobia, un fel de casa groazei. Nu e recomandata copiilor dar nu as cataloga-o in categoria celor mai inspaimantatoare.

5. Ispeed, un coaster ce circula cu 120 km/h. Daca vreti sa-l incercati, vedeti ca exista 2 cozi. Coada pentru locurile din primul rand si coada pentru restul locurilor. Le-am incercat pe ambele si sincer va spun ca daca va plac atractiile extreme, merita asteptarea la coada pentru primele locuri.

Din multitudinea de atractii pentru toate varstele, mi-au placut:

1. Blu river topogane pe care mergi cu o barcuta/colac.

2. Autosplash e tot o distractie pentru vreme buna, unde trebuie sa aveti haine de shimb deoarece ajungeti la capat putin uzi.

3. Eurowhell – o roata mare gen cea din Pratter pentru cei care o cunosc, care se invarte cu o viteza foarte mica si-ti da astfel ocazia sa admiri tot parcul de sus.

4. Rio Bravo – un rau agitat pe care te plimbi cu o „barca” rotunda si astfel esti invartit in toate directiile de apele involburate

5. Mirabilandia expres –un trenulet care te poarta prin toate zonele parcului putand astfel fie sa explori parcul fie sa te deplasezi rapid dintr-o zona in alta zona a parcului.

6. Niagara, o cadere de 27 m cu o viteza de 70 km pe ora, iar la final o baie zdravana datorita impactului cu apa.

7. Reset – vezi orasul new york devastat si joci un joc unde trebuie sa nimeresti diverse chestii cu un pistol laser. Nimic impresionant la joc, doar coada infernala la care trebuie sa stai.

8. Divertical este cel mai inalt coaster cu apa din lume.

Cum nu am avut copii cu noi, nu pot da detalii despre atractiile pentru ce mici.

Mirabeach – este un parc aquatic ce comunica cu parcul tematic.

Ai parte aici de o multime de atractii – topogane care de care mai interesante.

Dintre cele mai tari atractii vreau sa va recomand:

1. Vuela vertigo e un fel de u dar cu varfurile mai indepartate ca la v, iti dai drumul din varful unei laturi stand pe un colac, iar din inertie esti aruncat spre varful celeilalte laturi. Nu ajungi pana in varful laturii, dar senzatia care o traiesti e ca esti pe punctul de a depasi acea latura. Acesta e nr. 1 in topul preferintelor mele la atractiile din parcurile acvatice/tematice

2. Salto tropical

3. Salto del caribe

Au fost 2 zile de relaxare, de distractie si de adrenalina la maxim.

Trimis de andreea_c in 10.10.12 05:05:43
    Validat / Publicat: 10.10.12 08:59:30
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 6732 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[10.10.12 08:59:04]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

• Alte impresii din această RUBRICĂMirabilandia (parc de distracții):