ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.10.2012
DIN: Timisoara
ÎNSCRIS: 26.06.12
AUG-2010

Terra Mittica – Benidorm – cel mai interesant park tematic

Daca vreti sa traiti pentru o zi in lumea antica, aici aveti ocazia sa o faceti http://www.terramiticapark.com.

Am vazut pentru prima data acest park in 2007 si mi-a ramas intiparit in minte ca fiind cel mai frumos park tematic, poate si pentru ca a fost primul de acest gen care-l vedeam. Cu toate astea, de aici a plecat pasiunea mea pentru parcurile tematice.

L-am revazut in toamna lui 2010, dupa ce am vazut multe alte parcuri tematice si am retrait primele senzatii de acest gen.

Parcul este situat in Benidorm, un orasel pe coasta Spaniei intre Valencia si Alicante.

Se poate ajunge cu masina sau cu mijloacele de transport in comun. Caile ferate spaniole iti ofera posibilitatea ca la achizitionarea biletului de intrare in parc, de la un ghiseu de bilete din gara, sa primesti biletul de tren si cel de autobus, gratis. Tipurile de bilete aici. Am remarcat faptul ca fata de 2007, biletele de intrare ai preturi mult mai accesibile, poate si datorita faptului ca s-au construit tot mai multe parcuri de acest gen.

Parcul este structurat pe 5 zone: egipt, grecia, roma, iberia si insulele.

De cum intri in parc vezi un port din egiptul antic (portul din alexandria) si te intampina un grup de dansatori ce iti incanta privirile. Spectacole de dans vezi si in grecia, iar in roma poti urmari un spectacol in amfiteatru.

Dintre cele mai tari atractii va recomand:

1. Synkope – e un disc cu multe scaune, care se invarte in cer, in acelasi timp fiind balansat de bratul care il sustine, ridicandu-se pana la 120 de grade

2. Titanide este un looping coaster altfel decat altele si anume sustinerea se face in partea de deasupra capului si nu la scaun cum sunt celelalte. Are o viteza de doar 60 km/h dar senzatia e super

3. Magnus colosus este cel mai lung coaster de lemn. Senzatia e de asemena interesanta, avand o viteza de 100 km/h si caderi de 35 m

4. Flight of the phenik este un turn inalt de 54 m, in care dupa ce urci incet, incepi sa cobori cu o viteza ametitoare

5. La colera de achiles, este un fel de barca/vapor care face miscari ametitoare.

Este un parc ce e recomandat nu doar iubitorilor de adrenalina ci si iubitorilo de frumos, de spectacole, de relaxare.

Voi reveni aici de cate ori voi avea ocazia.

Nota pt webmaster:

E posibil sa se faca o rubrica cu parcuri de distractii, parcuri tematice, macar la fiecare tara in parte daca nu pe continente. De exemplu parcuri de distractie din... spania. Astfel iubitorii de astfel de distractii ar putea afla mai usor de existenta lor. Acum sunt inserate in cadrul diverselor orase si daca nu stii ca in acel oras exista un parc de distractii, cu greu aflii de existenta lui.

E o propunere care sper ca va fi luata in considerare.

Multumesc

Trimis de andreea_c in 10.10.12 04:54:15
Validat / Publicat: 10.10.12 07:18:51
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în SPANIA.

VIZUALIZĂRI: 5177 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (andreea_c); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Sigla parcului vizibila de la o distanta de cativa km. Sub sigla Magnus Colossus un tren ce circula pe structura de lemn la o viteza de 100 km/h

webmaster [10.10.12 08:27:57] »

@andreea_c: nota a fost citită, dar decizia finală este a Admin. Va reveni cu siguranță cât de curând cu un răspuns!

Admin [10.10.12 08:44:51] »

Mutat la rubrica "Aquapark Terra Mittica [Benidorm]" (nou-creata pe site)

@andreea_c:

. Aquaparkurile sunt tratate particular de ceva timp pe acest site, fiecare avand (sau creindu-i-se, in timp) rubrica proprie.

Vezi de exemplu cautarea dupa 'auqapark' - amfostacolo.ro/lista.php? ... apark&AllRubr=1 (care se poate rafina, pe tari, putandu-se selecta doar aquaparcurile dintr-o anumita tara, bifand rubricile din subsolul acelei pagini).

Abordarea este insa diferita de cea propusa de tine - fiecare aquapark are o rubrica distincta in regiunea / orasul in care este locallizat (si nu intr-o rubrica generica de tara), pentru ca pe un turist aquaparkurile din statiunea in care e (ori din apropiere) il intereseaza, nu si cele aflate in alte regiuni sau alte colturi din acea tara. In plus, aceste obiective e mai firesc sa fie listate impreuna cu alte asemenea obiective (de calatorie) din acea zona - pentru ca intr-o zi ma intereseaza, de exemplu, sa merg la aquapark, iar in alta (altele) sa vizitez alte obiective de calatorie din zona, iar aceste informatii trebuie sa fie aproape (in aceeasi sectiune), si nu in sectiuni diferite.

andreea_c [10.10.12 17:34:46] »

Sunt si nu de acord cu aceasta afirmatie.

In primul rand aquaparcurile sunt parcurile aquatice, un fel de stranduri cu multe topogane si alte tipuri de atractii care sa te tina ocupat toata ziua.

Terra Mitica (de la acest subiect) este parc tematic, la fel ca europa park, Disneyland Paris, etc. Nu au nimic de a face cu aquaparcurile. Din fericire parcurile tematice sunt o distractie aparte ce nu poate fi comparata cu un aquapark.

Intr-adevar e foarte important ca atunci cand alegi o locatie de concediu sa stii ce poti face in acea localitate, sunt intr-u totul de acord.

Ideea mea de a creea o rubrica pentru parcurile de distractii, se bazeaza pe faptul ca eu, ca iubitor de astfel de distractii, imi stabilesc concediul functie de locatia unde sunt aceste parcuri.

Si anume. Am aflat de existenta Terra mitica si am mers la Benidorm si nu invers, sau am aflat de existenta Europa Park si m-am cazat la Rust, un satuc care altfel nu m-ar fi interesat.

Din acest considerent mi-ar placea sa am ocazia sa aflu de astfel de parcuri deoarece asa ar fi mai simplu.

Bineinteles ca decizia finala o luati voi. Era doar o sugestie pe care cred ca ar agreao iubitorii parcurilor de distractii.

Admin [10.10.12 17:54:28] »

@andreea_c: Am inteles pozitia ta; nu sunt sigur ca tu ai inteles-o pe a mea (nu stiu daca m-am facut suficient inteles, adica). Asa cum ti-am exemplificat mai sus, poti gasi *usor* toate aquaparkurile - atat dintr-o tara anume, cat si toate, din toate tarile - cu o cautare simpla.

Decizia insa o stii.

commandorsteel* [10.10.12 19:14:49] »

@andreea_c: ar fi fost bine daca erau comentate fotografiile, am fi inteles si noi ce reprezinta/numeste fiecare agregat

andreea_c [10.10.12 20:50:17] »

@commandorsteel: nu stiu cum pot sa postez comentarii dupa ce am incarcat pozele. In timp ce le incarc stiu, dar acum nu stiu cum se face

webmaster [10.10.12 20:52:20] »

@andreea_c: poti folosi functia SESIZEAZA, afisata sub fiecare poza - completezi acolo textul pe care-l doresti a fi inclus la fiecare; mai departe ne ocupam noi.

andreea_c [10.10.12 20:52:38] »

@Admin: da, am inteles ca se pot gasi usor aquaparcurile, dar nu stiu de ce parcurile tematice sunt incadrate la aquaparcuri.

Disneyland Paris e tot parc tematic. E si el incadrat la aquapark? Intreb deoarece nu are nici o legatura cu un aquapark, la fel ca si celelalte parcuri descrise de mine.

Eventual sa fie denumite parcuri de distractie ...

Admin [10.10.12 20:53:50] »

@andreea_c: nu, ai inteles gresit; parcurile de distractii au rubricile lor distincte -- le gasesti cautand 'parc distractii' (revin imediat cu un link-exemplu)

iata exemplu promis - cautarea dupa 'parc distractii' (cu optiunea 'arata-le pe toate') furnizeaza urmatoarele rezultate amfostacolo.ro/lista.php? ... actii&AllRubr=1

andreea_c [11.10.12 06:20:09] »

@Admin: ok. Atunci am sa te rog sa schimbi denumirea de aquapark tera mitica (denumire ce a fost alocata acestui parc) in parc de distractii Terra Mitica.

Si totusi, cautarea ofera doar 12 parcuri cand doar in europa sunt cunoscute (renumite) cateva zeci de parcuri.

Nu apare Walibi (Belgia), Thorpe Park (londra), Liseberg (Goteburg) si lista poate continua. Sunt convinsa ca exista membrii AFA care le-au vazut dar nu au scris despre ele

andreea_c [11.10.12 06:24:31] »

@webmaster: asa am facut. Multumesc

andreea_c