ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2012
DIN: Piteşti
ÎNSCRIS: 02.09.09
STATUS: CONSUL
AUG-2011

Un hotel frecventat de români

Spre surprinderea mea, despre acest hotel nu s-a scris pe acest sait până acum nimic, asta în condiţia în care el este foarte des vizitat de români, lucru ce reiese şi din numărul mare de comentarii făcute de aceştia la acest hotel pe booking.com. De fapt, tot pe booking.com am făcut şi eu rezervarea, motivul alegerii fiind scorul bun (7,9 la momentul actual), preţul şi facilităţile oferite.

Poziţionarea nu este una grozavă din punctul de vedere al turistului dornic să viziteze Budapesta (vreo 6 km până la podul Elisabeta), dar în schimb este foarte aproape şi oferă acces rapid la autostrăzile M0, M1 (spre Viena), M5 (spre Szeged), M6 (spre Pecs) şi M7 (spre Balaton).

În plus, zona în care este amplasat hotelul este foarte liniştită, în sudul Budapestei, la o aruncătură de băţ de Dunăre.

Hotelul este situat la intersecţia străzii Szeremi, cu strada Vegyesz. Pe aici nu trece niciun mijloc de transport în comun, dar mergând vreo 3-400 m spre vest pe strada Vegyesz, se ajunge pe strada Fehervari (paralelă cu Szeremi). Chiar în intersecţie, pe partea dinspre hotel, este staţia pentru tramvaiul 47. Acesta trece pe la baza dealului Gellert, traversează Dunărea pe podul Szabadsag, trece apoi prin piaţa Kalvin, pe unde trece şi linia de metrou M3, continuă pe strada Kiskorut, intersectând strada Kossuth Lajos, pe unde trece linia de metrou M2 şi ajunge, în sfârşit, în piaţa Deak Ferenc, unde are capătul de linie. Cu alte cuvinte, linia 47 ajunge chiar în inima Budapestei, trecând prin locuri importante şi intersectând două magistrale de metrou.

Hotelul este o afacere de familie şi ocupă o suprafaţă relativ mare, ce oferă spaţiu suficient, atât pentru parcare, cât şi pentru o grădină.

Deşi faţada hotelului este spre strada Szeremi, intrarea pentru maşini este din strada Vegyesz. Hotelul este o clădire cu trei niveluri, ultimul fiind o mansardă şi dispune de vreo 30 de camere duble şi câteva apartamente, situate la etajele I şi al II-lea...

La parter se află recepţia, sala de mese pentru micul dejun şi o sală de conferinţe.

Camerele sunt dotate cu aer condiţionat, grup sanitar propriu, cu duş, televizor, telefon şi Wi-Fi gratuit. Pentru cele trei stele cu care se laudă, parcă i-ar mai trebui şi un mini-bar, sau frigider...

Deşi pe booking.com hotelul se prezintă ca având atât camere twin, cât şi duble, adică cu pat matrimonial, acesta este obţinut de fapt prin alăturarea a două paturi single, aşa cum am găsit şi noi. Oricum, faptul nu cred că are prea mare importanţă.

Ca dimensiuni, camera este destul de mare şi dispune şi de spaţii generoase pentru depozitarea bagajelor. În holul de la intrare se găseşte un şifonier încăpător şi mai există şi un altul, mai mic, în cameră. În plus, mai este o masă, dar cu un singur scaun. Este disponibilă o singură priză la care ai acces, cele pentru televizor şi veioze nefiind accesibile. Este o situaţie pe care am întâlnit-o şi prin alte hoteluri, dar eu nu am avut probleme din acest punct de vedere, deşi aveam nevoie de trei prize, pentru încărcarea bateriilor de la aparatul de fotografiat şi cel de filmat şi pentru laptop, întrucât îmi iau întotdeauna cu mine un prelungitor cu mai multe prize.

În preţul camerei este inclus şi un mic dejun, foarte consistent şi destul de variat.

Uitându-mă pe booking.com, constat că între timp, faţă de când am fost eu acolo, s-au mai petrecut ceva schimbări, nu privitoare la facilităţi ci la preţ (s-a scumpit) şi la faptul că parcarea nu mai este gratuită, ci trebuie să plăteşti 5 € pe zi (deşi pe saitul hotelului nu se specifică acest lucru, ba chiar se precizează că preţul include aerul condiţionat, micul dejun, parcarea, internetul, TVA-ul şi taxa turistică de oraş).

Ar mai fi de remarcat faptul că la recepţie se găsesc foarte multe materiale turistico-informative, iar personalul este bine informat şi dispus să dea toate informaţiile pe care le soliciţi. În plus, se oferă tot felul de servicii de intermediere: închiriere de maşini, taxi, excursii.

Trăgând linie şi adunând, trag concluzia că hotelul Luna este o opţiune de luat în considerare, în special pentru cei aflaţi în tranzit, datorită accesului facil, dar şi pentru cei care doresc să viziteze oraşul şi au nevoie de o cazare relativ ieftină, dar de unde să poţi ajunge uşor la obiectivele turistice.

Trimis de Costi in 09.10.12 19:54:15
Validat / Publicat: 09.10.12 20:46:49

VIZUALIZĂRI: 1406 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Intersecţia străzilor Szeremi şi Vegyesz, unde se află Hotel Luna
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 31.00 EUR pe cameră

webmaster [09.10.12 20:40:10] »

Mutat la rubrica "Luna Hotel" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

• Alte impresii din această RUBRICĂLuna Hotel:

• pagină generată în 0.70256805419922 sec