ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2012
    ÎNSCRIS: 09.10.12
    OCT-2012

Extrem de nemulțumit

O noapte de cosmar la Pensiunea Sarmis Cristal din Hateg

Dupa o zi superba si incarcata de spiritualitatea pe care numai o vizita la mormantul Parintelui Arsenie Boca din Manastirea Prislop o poate asterne in sufletul oamenilor, grupul nostru de pelerini din Bucuresti a ajuns in jurul orei 21:00 la Pensiunea Sarmis Cristal din Hateg unde Agentia organizatoare facuse rezervari pentru o noapte de cazare.

Cum am coborat din autocar, am fost “intampinati” de o muzica asurzitoare ce se raspandea in parcajul pensiunii dinspre restaurantul de la parter. Prin ferestrele lui am observat ca restaurantul era plin cu lume care dansa si petrecea un eveniment. Mai tarziu am aflat ca era vorba despre un botez.

Oriunde in lume un botez este un eveniment fericit care aduce multa bucurie celor implicati si se sarbatoreste cu multa veselie, dar si in limitele bunului simt. Din intamplare eu locuiesc in Melbourne, Australia de foarte multa vreme si am participat si eu la multe botezuri, in diferite calitati, dar niciodata petrecerile nu au deranjat pe cei din jur.

La Receptie ni s-a repartizat camera nr. 6 care, probabil tot din inamplare, este localizata aproape deasupra restaurantului.

Dupa o gustare frugala in camera si un dus fierbinte, ne-am intins in pat, pregatindu-ne de odihna bine meritata a noptii. Din nefericire, muzica devenea din ce in ce mai puternica, solistii isi strigau cu zel la microfon cantecele si dedicatiile iar unii din invitati isi incercau talentele artistice prin tipete disperate.

Ferestrele si peretii camerei noastre intrau in rezonanta cu basul asurzitor al DJ-ului iar sala de baie devenise un amplificator cu ecou.

In jurul orei 23:00, dupa incercari zadarnice de a bloca muzica cu servetele de hartie si cocoloase de paine si de vata bagate adanc in urechi, am decis sa cobor la receptie si sa incerc sa obtin o alta camera.

La receptie am intalnit doua femei si un barbat care faceau parte din anturajul petrecaretilor si cand i-am intrebat dece stateau acolo, mi-au raspuns ca in restaurant muzica era insuportabil de tare si nu puteau sa vorbeasca intrei ei fara sa tipe, asa ca au decis sa se refugieze la receptie.

Prin usa restaurantului am facut semn la o chelnerita care a iesti afara si pe care am rugat-o sa cheme pe cineva din conducere la receptie. Dupa cateva minute si-au facut apartia o femeie blonda intr-o fusta neagra si foarte scurta si un tip mai tinerel, transpirat si cu ochii sticlosi si pupilele marite... (probabil din cauza muncii grele…) Ambii m-au intrebat brusc si la unison ce problema am! Nu am inteles care era de fapt rolul femeii – in afara pozitiei amenintatoare cu mainile in solduri – si de fapt la un moment dat a si plecat. Tipul in schimb a continuat sa fie artagos si m-a informat cu multa aroganta si ingamfare ca el era de fapt “propietarul” pensiunii. I-am explicat situatia cu muzica si l-am rugat sa ne mute in alta camera, la care a raspuns ca nu are alte camere si in orice caz nu este problema lui pentru ca el a avizat agentia de voiaj ca are un botez la restaurant. (Ulterior am aflat ca asta a fost o minciuna pentru ca patroana agentiei de voyaj - care ne-a insotit personal in pelerinaj - mi-a spus a doua zi ca nu a vorbit niciodata cu el ci numai cu proprietara pensiunii – probabil mama tipului ingamfat – iar doamna respectiva nu i-a spus nimic despre botez.)

Atunci l-am intrebat daca ne poate ajuta cumva sa ne mutam la un alt hotel pentru ca eram pentru prima oara in Hateg si nu cunoasteam localitatea, la care mi-a raspuns cu multa aroganta si agresivitate ca nu-l intereseaza problemele noastre si nu e treaba lui si am face mai bine sa plecam din hotelul lui!

Ca o ultima incercare l-am intrebat daca nu e posibil sa aranjeze ca muzica sa nu mai fie asa tare dupa miezul noptii, dar mi-a ras in fata si mi-a spus ca ne da afara din hotel daca nu incetam sa-i facem probleme. Nu cred ca mai era cazul sa-i spun ca Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului a dat Ordinul nr. 1051 din 03.03.2011 care spune, citez: “In toate structurile de primire turistice este obligatorie: (1) păstrarea ordinii, liniştii publice, moralităţii, curăţeniei şi respectarea cu stricteţea normelor sanitare şi a celor de prevenire şi stingere a incendiilor si (2) asigurarea de personal calificat şi cu conduită ireproşabilă, conform specificaţiilor cuprinse în documente legale O 510 / iunie 2002

Deasemeni nu mai era cazul sa-i spun ca intrerupatorul de la una din lampile de la pat nu avea capac si firele elecrice erau vizibile, ceea ce reprezenta o sursa periculoasa de incendiu si electrocutare, si nici ca apa de la cabina dusului se raspandea in sala de baie prin marginile prost sigilate si un turist ar putea aluneca si cadea in baie cu rezultate dezastroase, si nici ca manerul de la cabina dusului era rupt si nici ca mocheta din camera era foarte rau patata cu stropi negri in jurul mesei… In schimb i-am spus ca va mai auzi despre povestea asta si iata ca imi tin promisiunea si ma adresez tuturor celor care vor mai trece prin Hateg, cu sfatul sa nu folositi niciodata aceasta pensiune, si nici pensiunea Sarmis care se pare ca apartine aceleias familii! Astfel de atitudini, mai ales din partea celor care sunt propietari ai structurilor turistice de acest gen, nu trebuiesc tolerate, pentru ca arunca o lumina nefavorabila nu numai asupra lor, dar si a orasului si zonei respective, iar turistul e cel care pierde cel mai mult, chiar pe banii lui!

NB: muzica a incetat la ora 6 fix si am adormit instantaneu pentru exact o ora, cand a trebuit sa fim gata pentru continuarea pelerinajului nostru. Bine inteles ca asta ne-a afectat profund si ne-a stricat toata placerea voiajului!

Trimis de ozzy46 in 09.10.12 12:14:05
    Validat / Publicat: 09.10.12 13:25:07
    • A fost prima sa vizită/vacanță în HAȚEG [HD]

VIZUALIZĂRI: 6390 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ozzy46); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Camera 6 - intrerupator lampa fara capac - firele expuse - sursa periculoasa de incediu si electrocutare
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 22.00 EUR pe cameră

[09.10.12 13:24:39]

@ozzy46: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

[09.10.12 14:37:42]

@webmaster: Multumesc pentru primirea calduroasa pe site-ul AmFostAcolo. Mi-ar fi placut ca prima mea impresie din calatoria in Hateg sa fi fost una pozitiva, dar din pacate nu a fost asa. Cu siguranta voi mai contribui cu parerile mele din calatoriile viitoare.

[09.10.12 14:45:32]

@ozzy46: Cu plăcere, te mai așteptăm și cu impresii din lunga listă de destinații deja vizitate; dar până atunci, fii amabil rogu-te și spune-ne ce notă acorzi aici la capitolele "Cadrul natural" și la "Distracție și relaxare" (la asta cam bănui eu, dar las autorul să vorbească liber).

Mulțumesc,

[09.10.12 15:41:20]

@webmaster0: Desigur, dar nu mai stiu cum sa ajung la capitolele respective; poti sa ma ghidezi?

[09.10.12 15:46:13]

@ozzy46: Ajungem noi - tu doar scrie aici (în alt ecou), notele. Mulțumesc,

benescu75
    [09.10.12 15:58:33]

Wow dar ai calatorit ceva !

As citi cu placere cateva review-uri despre destinatiile din America de Sud si Africa! Si poate si cateva poze. Multe!

Multumesc anticipat!

[09.10.12 17:36:59]

@webmaster0: Hategul este un orasel frumos dar e clar ca traieste numai din proximitatea cu faimoasele manasiri Prislop, Densusi, Cetatea Colt, Sarmisegetuza, Parcul National Retezat, etc.

Localizarea pensiunii nu impresioneaza cu nimic. Au doua pietre pe un patrat de iarba in parcare si cativa copaci pe lateral. Banal si plictisitor! Cadrul natural practic nu exista in locatia respectiva.

Iar elemente de distractie lipsesc cu desavarsire. O famile cu copii nu ar gasi absolut nimic de facut in cadrul pensiunii; nici macar un leagan sau un tarc cu nisip pentru cei mici. Iar despre relaxarea, sa nu mai vorbim! Un zero absolut!

[09.10.12 17:49:57]

@benescu75: Salut! Nici nu-ti poti imagina cate poze am! Nu le-am numarat niciodata, dar trec usor peste 5000... si din pacate sunt depozitate in 2 lazi mari de metal, in garajul meu din Melbourne! Majoritatea au fost facute pe vremea cand se foloseau numai filme si hartie... aparatele digitale nu aparusera inca... : -)

Multe tari m-au impresionat, altele m-au dezamagit iar un numar mai mic m-au intristat... cum a fost cazul cu tarile din westul Africii, de care se pare ca esti interesat. Cand voi gasi cateva momente pentru amintiri am sa-ti trimit impresii din Africa si America de Sud. Dupa cum vezi insa, acum incerc sa descopar Romania... : -)

[09.10.12 21:23:35]

@ozzy46: te rog să-mi confirmi: punem 0 la ambele?!

[09.10.12 22:18:06]

@webmaster0: din pacate da.

OK, am adăugat notele. Mulţumim pentru confirmare.

By WM0

[18.10.14 18:25:36]

@ozzy46 - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

benescu75, ozzy46
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Sarmis Cristal: