ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2012
OCT-2012

Sub orice critică
Nici nemulțumit, nici mulțumit

Nu recomand !!!

Dislike! O pensiune pe care nu o recomand nici grupurilor care vor sa se distreze, dar nici celor care cauta liniste si o gazda primitoare. Domnii de acolo, asa-zisii autonumiti patroni (pentru ca asa ne-au mintit, crezand ca suntem o mana de pustani amarati), ne-au stricat din prima seara un weekend mult asteptat si in detaliu planuit.

De cum am ajuns la pensiune, Domnul Patron Dan ne-a intampinat cu un calduros "aveti grija sa spalati vasele dupa ce le folositi si sa le stergeti apoi, nu le lasati la scurs". Impresionati de caldura gazdei, ne-am pus sa facem gratar, atent supravegheati, dar nedepasind cu nimic limitele bunului simt - intrucat stiam ca mai sunt si alti oameni cazati in pensiune. Dupa masa, obositi de drum si de atata mancat, ne-am pus pe joc - Activity. Televizorul era pornit, insa nu se auzea tare. Asa cum ne intelesesem dinainte cu Domnul Patron Dan, era permis sa stam in salon pana la ce ora poftim si sa jucam ceva, atata timp cat nu facem scandal. Dar aceasta intelegere a picat atunci cand am fost trimisi la culcare si amenintati ca vom fi dati afara. S-a plans cineva de galagie? NU! S-a plans cineva ca e muzica tare sau ca radem noi zgomotos? NU (nu avea de ce!!) ! dar daca va fi cineva afectat? nu se putea risca... Cumva eram priviti ca un grup de pustani fara maniere, nestiutori si usor de manipulat. Tin sa mentionez ca eram un grup de 10 insi, dintre care 7 de 27 de ani impliniti, cu cei 7 ani de-acasa si facultatea terminata si care muncesc prin banci, farmacii, firme de leasing, IT sau Big 4. Care mai joaca si Activity sau Scrabble... pffff

A doua zi a plecat vecinul meu de camera (un domn care venise la odihna cu sotia si copilul). Domnul Patron Dan si Domnul Patron 2 au PRESUPUS ca au plecat din cauza noastra, ca a fost deranjat de galagie si ca nu a putut dormi. A spus asa ceva domnul respectiv? NU! dar atunci? ce alt motiv putea fi? Oare ca nu-i placea copilului acolo, ca se plictisea? ca nu avea desene animate? pentru ca, fiind vecina de camera cu domnul, am auzit timp de doua ore, dimineata, discutiile dintre cei 3 si smiorcaiturile plodului care nu se simtea in apele lui in pustietatea de acolo. Ca m-au trezit la 7:30 si pana la 9:30 au vorbit tare intruna, ca niste mori stricate, a contat la ceva? NU!

Una peste alta, am fost amenintati cu politia, am fost umiliti si dati afara dintr-o pensiune unde nu am deranjat pe nimeni, intrucat nimeni nu s-a plans de ceva. Am fost supravegheati si jigniti in conditiile in care noi platisem niste bani. Serviciile nu au fost pe placul nostru, iar motivele care au dus la toate astea s-au bazat pe PRESUPUNERI. Sambata la 11:01 s-au eliberat 6 camere. 5 fortat (la 11 fara 2 minute ni s-a spus ca daca nu plecam la 11 si un minut, cheama politia, de parca eram ultimii criminali). Sa ma iertati, dar nu vad unde e profitul in toata afacerea asta. Daca nu cumva, in numele profitului, TREBUIA sa parasim pensiunea si sa facem loc...

Uitandu-ma acum pe acest site, observ ca un alt grup a trecut printr-o experienta asemanatoare... unele expresii folosite de mine se regasesc si in review-ul respectiv - sa fie oare coincidenta? daca nu ati crezut-o pe cea care a povestit, ei bine ganditi-va ca s-a intamplat acelasi lucru a doua oara, ceea ce da de banuit. E posibil ca Domnii Patroni sa aiba o fobie pentru grupuri mai mari. Eram supravegheati mereu, ca si cand ar fi pandit momentul in care ar fi avut ceva de reprosat. Spre deosebire de cealalta poveste, noi am strans totul imediat, nu am lasat gunoaie, nu am lasat vase nespalate, am respectat regulile impuse cu exagerata strictete si tot nu a fost suficient. Pana la 3 noaptea a stat cu ochii dupa noi ca un uliu, apoi a tabarat cu furie pe noi tipand sa trecem la culcare imediat (desi mai eram doar 6 oameni care nu faceau decat sa vorbeasca pe un ton normal). In ceea ce priveste zgarcenia gazdelor, mentionez ca nu au facut caldura in camere asa cum ne-au anuntat la inceput. Am dormit zgribulita si m-am trezit cu nasul rece.

Asa ca nu va lasati pacaliti de aparente!!! peisaj minunat, pensiune curata... dar in spate se ascund niste specimene greu de definit care nu stiu sa fie oameni si isi bat joc de timpul si resursele altora!!!

Trimis de Mihaela S in 08.10.12 21:43:45
Validat / Publicat: 08.10.12 22:55:02
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în RÂȘNOV.

VIZUALIZĂRI: 7732 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Mihaela S); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[08.10.12 22:48:36]

@Mihaela S: (la primul review, unul ce-mi pare impregnat cu dar scriitoricesc innascut): bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo.

verdecrud
[09.10.12 15:54:28]

Replica Verde-Crud:

Regretam situatia la care s-a ajuns, nu este obiectivul nostru sa evacuam lumea din pensiune, insa atunci cand persoane de omenie ne parasec locatia din motive care nu depind de noi, si cand adminstratorul pensiunii este amenintat cu bataia, vom evacua pe oricine, indiferent de numarul de camere rezervate si de statutul social.

Paradoxal familia care a petrecut o noapte de cosmar in locatia noastra nu ne reproseaza nimic, iar cei care sunt vinovati de situatia creata denigreaza munca unui intreg colectiv cu usurinta cu care au ignorat orice norma de educatie si respect.

Cu riscul de a primi alte astfel de comentarii negative noi vom aplica in continuare politica noastra prin care garantam un sejur linistit si placut tuturor celor care aleg pensiunea noastra pentru odihna si relaxare.

Multumim tuturor celor care ne-au inteles efortul si ne-au adus aprecieri pozitive.

NB verdecrud este (sau a fost) reprezentant al unității
RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [300] [150][7 voturi]
Adnotat ca DREPT REPLICA la review CRT
razvan22
[09.10.12 18:16:39]

Domnule H. Daniel Marius ce usor este sa va scuzati... parca traim intr-o telenovela ieftina cu ceea ce fabulati. Oamenii isi vor da singuri seama de felul in care sunt tratati daca vor veni la dvs. Unul din scopurile acestui site este ca lumea sa nu mai repete greselile altora.

[09.10.12 22:18:23]

Da, ma asteptam la o astfel de reactie... va rog sa argumentati: "au ignorat orice norma de educatie si respect"

ce regula de bun simt nu a fost respectata?

Nimeni nu a facut galagie, nici macar nu a fost pornita muzica!!! pur si simplu un joc de societate. Daca aveti pretentia sa se vorbeasca in soapta va rog sa specificati acest lucru in prezentarea pensiunii!!!

Si ca nu primiti decat oameni care vor sa se odihneasca, fara sa faca gratar si fara sa rada sau sa produca sunete peste nivelul vobitului in soapta.

Ciudat este ca grupul care avea un copil nu a avut nici un cuvant urat de spus despre noi, ba chiar ne-am inteles perfect cu ei inclusiv dimineata pana sa ne evacuati iar cei care aveau un caine s-au plans si ei deoarece le-ati facut observatie cu referire la latratul cainelui desi le-ati spus ca este ok sa vina cu el.

In concluzie servicii de nota 0, evitati locatia pentru ca si mie mi s-a spus ca review-ul anterior nu este real.

Pentru cei care decid sa ignore si celelalte review-uri si ecouri avem rugamintea sa lasati un feed-back dupa vacanta petrecuta la Verde Crud.

Pacat de peisaje si de curatenia si aspectul vilei.

Astept replica!!!

Mihaela SAUTOR REVIEW
[09.10.12 22:28:03]

@verdecrud: Stimate domn Verde Crud (pentru ca nu stiu cu cine vorbesc, la cabana toata lumea s-a recomandat Patron - si ma indoiesc ca un patron de pensiune ar fi procedat precum dvs), nu vreau sa ma cert, nu vreau sa ne aducem jigniri si nu vreau sa pornim aici un razboi verbal in care fiecare isi sustine punctul de vedere, fara a se ajunge la ceva concret.

Nu sunt insa de acord sa mintiti si mai ales in nestiinta de cauza. Eu nu vreau decat ca lumea sa afle ce se poate intampla daca, asa cum am dorit si noi, vrea sa petreaca un weekend la munte si sa se mai si distreze, nu numai sa doarma de la ora 11 noaptea - caci deja au patit-o doua grupuri.

Dvs (in caz ca sunteti persoana care ne-a invitat afara sambata dimineata) nu erati cu o seara inainte la pensiune ca sa stiti ce s-a intamplat. Dvs nu stiti care au fost motivele pentru care persoanele "de omenie" (si care m-au trezit a doua zi de dimineata vorbind tare) au parasit pensiunea si nu inteleg de unde stiti ca au petrecut o noapte de cosmar!!! Presupun ca nu va amintiti ca mi-ati spus ca NU STITI motivele pentru care au plecat si ca nimeni nu s-a plans colectivului muncitoresc.

Si atunci, va intreb, care sunt argumentele dumneavoastra solide?? de unde stiti ca noi am ignorat orice norma de educatie si respect?? Cine a amenintat pe cine cu bataia?? eu inteleg ca nu vreti sa va pierdeti si alti clienti, dar va rog sa nu mintiti cu nerusinare (totusi sunteti om in toata firea si in general am respect pentru persoanele mai in varsta).

Colegul dvs care ne-a intampinat vineri seara ni s-a adresat pe un ton ridicat atunci cand ne-a trimis la culcare, a smuls telecomanda din mana prietenului nostru si a inchis televizorul, desi nu era tare si nici noi nu faceam galagie. Cine ar ramane indiferent la un astfel de gest? este normal ca ne-a deranjat pe toti, nu voi sustine ca am stat ca niste ingerasi, ci ca am cerut lamuriri. Nu s-au mai justificat nici banii pe care i-am dat. Spuneti-mi, noua cine ne da timpul inapoi? Caci nu ne-am simtit bine primiti si nici tratati cum se cuvine nu am fost.

Cu toate acestea, va spun cinstit ca nu a amenintat nimeni cu bataia. Nu ma astept sa ma credeti acum, asa cum nu ne-ati crezut nici atunci cand v-am spus toate astea in fata.

Se pare ca regula "Clientul nostru, stapanul nostru" nu se aplica si in cazul dumneavoastra. E adevarat ca aveti dreptul de a va alege clientela, dar macar sa faceti acest lucru inainte sa cereti niste bani. Consider ca nu am depasit nicio norma de buna crestere si ca v-am spus de la inceput ca vom sta treji si ne vom distra, fara muzica si fara a deranja cabana. Noi ne-am respectat partea de intelegere, dvs nu.

Eu am spus cam tot ce aveam de spus, degeaba veti incerca in continuare sa va aparati si sa ne acuzati de niste lucruri la care nu ati luat parte. Consider ca mi-am facut datoria si ca am povestit experienta proprie avuta intr-un loc pe care il gasesc neprimitor - pana la urma acesta este scopul site-ului.

Va doresc mult succes!

[09.10.12 22:32:27]

Cat despre amenintarea cu bataia... sunteti penibil!!!

Din contra domnul Dan 1 (sunt doi domni care au acelasi prenume, unul a stat seara cu ochii pe noi iar al doilea s-a 'metamorfozat' in PATRON a doua dimineata desi era tot un simplu administrator/paznic/pandar) a avut o atitudine ostila in momentul in care la ora 1 a venit si ne-a aratat ceasul cu ordinul (nu sugestia) de a pleca la culcare, in coditiile in care, s-a precizat deja de cateva ori, nu exista nici un zgomot deranjant.

Iar daca nu eram oameni cu bun simt si buna crestere, la ostilitatea cu care ati defilat atat DVS cat si Domnul Dan doi, nu se ramanea la stadiul de amenintari.

Ideea principala e simpla: noi nu avem nici un motiv sa mintim, dumneavoastra vreti sa ademeniti potentialii clienti, asa cum ati facut si cu noi!

O seara buna

Mateiemil
[12.10.12 14:19:06]

Nu stiu cum sa va spun, dar, cat timp exista 2 comentarii negative care nu recomanda locatia, si in rest predomina cele pozitive, insostite si de fotografii de vacata, ceva ma face sa cred ca este ca in viata: fiecare se simte bine in alt loc.

Si am impresia ca Pensiunea Verde Crud nu este pe placul *** si *** .

Chair din descrierea voastra, imi dau seama ca e un loc unde se pune accentul pe curatenie si bun simt.

PS: in plus, am fost si eu acolo, si

PS2: o sa mai revin

[12.10.12 14:29:09]

@Mateiemil: pentru termenii extrem de agresivi si jignitori editati mai sus ai fi meritat direct galben. Scapi 'cu suspendare' de data asta, doar pentru ca ai cazierul curat, deocamdata.

Avertisment - un asemenea limbaj si o asemenea adresare nu sunt tolerate pe acest site.

In alta ordine de idei: asteptam impresiile tale de acolo scrise ca review nou. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a acestei destinatii. Poti folosi linkul ADAUGA IMPRESII NOI (vezi imediat mai jos)

[12.10.12 14:47:21]

Site-ul acesta este un loc in care iti spui parerea cu tot cu argumente.

Daca argumentele tale contin doua cuvinte jignitoare e clar ce fel de om esti.

Pur simplu nu recomandam prin prisma evenimentelor pe care le-am trait pe pielea noastra acolo.

Daca tie iti convine du-te, nu te impiedica nimeni!!!

P. S. 1 P. S. este o prescurtare deci se scrie cu punct dupa ambele litere

P. S. 2 majoritatea persoanelor care au dat comentarii pozitive sunt din Constanta, din acelasi loc de unde este si propietarul deci nu prea au valoare, probabil sunt prieteni/cunostinte cu care se poarta cum trebuie

P. S. 3 avem si fotografii dar nu isi au locul: am precizat ca locul este super ok, aranjat si ingrijit, lucruri pe care le-am respectat atat prin curatentie cat si prin bun simt.

hefaistos80
[14.10.12 21:01:56]

@Mateiemil: De unde stii cate comentarii negative sunt? Poate unele au fost "sterse" contra cost la rugamintea domnului "Patron" sau poate cei care au avut un sejur neplacut n-au stiut de site-ul amfostacolo sau poate nu au avut timp de asa ceva. Pe site-ul verde-crud.ro sunt numai impresii "bune", dar niciuna "proasta", ma intreb cate sunt reale si cate impresii negative au fost sterse...

[14.10.12 21:06:26]

@hefaistos80: dac-ai fi patron de pensiune, ai sti, probabil, deja: pe AmFostAcolo nu se sterg impresii nici macar la amenintari (fizice sau mai soft - prin avocati etc samd), dar-mi-te contra cost

E o afirmatie extrem de deplasata pentru care ar trebui sa ai macar ceva indicii, daca nu dovezi. Sau ceva, vreun glob de cristal, ori o ghicitoare profesionista angajata. Ori sa fii chiar tu una din aia cu 10 fuste si-un cristal, lol.

Ai / esti?

Mateiemil
[16.10.12 16:49:40]

Imi pare rau pentru cuvintele jignitoare, sincer nu mai stiu ce am spus, dar la momentul respectiv nu mi-am dat seama ca pot fi catalogate ca atare.

Multumesc!

cezarcezar*
[05.06.17 10:11:44]

@vladutz_av*:

Buna ziua, numele meu este Cezar, si in cateva cuvinte, nu prea multe as vrea sa fatetez aceasta pensiune care se cheama Verde Crud...

deci... ce spun oamenii astia mai sus este total adevarat, acesti doi de Dan care nu se stie care e patron sau administrator, angajat ca nu.ti dai cu sama stau cu ochii pe tine cat e ziua de lunga, ca baba cloanta, nu fac focul seara decat dupa cateva citez... discutii banale...

nu poti lasa vasele la scurs ca nu au putut cumpara un rahat de scurgator de vase, si va dati seama tu ca barbat sa stai in spatele unei femei la bucatarie, ar fi mai multe de spus, dar nu vreau sa plictisesc cititorii...

zona e superba si sunt alte multe pensiuni in acea zona a Verdelui crud...

deci, daca vreti sa fiti urmariti de agentii FBI si SRI si sa va sufle in ceafa mergeti la //Verde Crud// daca nu alegeti in alta parte, are balta peste...

cezarcezar*, hefaistos80, Mateiemil, Mihaela S, razvan22, verdecrud, vladutz_av*
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Verde Crud [Cheile Râşnoavei]: